دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

روانشناسی توضیح می دهد که چرا نفرت و کینه سلامت روان شما را نابود می کند

تنفر و کینه بر سلامت روان شما تأثیر می گذارد و در رفاه کلی شما اختلال ایجاد می کند. بسیاری از مردم با اینکه آسیب زیادی از نفرت و بیزاری می‌بینند، اما از اثرات مضر آن آگاه نیستند. درک ماهیت مخرب این احساس منفی و سیاه گامی در جهت دستیابی به حالات روانی سالمتر است.

نفرت می تواند بر سلامت روان فرد تأثیر بگذارد و باعث کاهش عزت نفس و اعتماد به نفس او شود. همچنین می تواند منجر به شرم، ترس، احساس گناه، ناامیدی و سایر اثرات مضر بر سلامت روان شما شود. این احساس می تواند زندگی را پیچیده کند زیرا ممکن است با وجود آن، افسردگی، اضطراب و سایر اختلالات را تجربه کنید.

فهرست عناوین
روانشناسی توضیح می دهد که چرا نفرت و کینه سلامت روان شما را نابود می کند

وقتی یکی از اعضای خانواده، دوست، همکار، یا هر کس دیگری چیزی نفرت‌انگیز به شما می گوید، احساس بدی به شما دست می دهد. همین امر در مورد احساس تنفر نسبت به خود یا اطرافیانتان نیز صدق می کند. کینه‌توزی به سلامت عاطفی و رفاه کلی شما آسیب می رساند.

اثرات نفرت بر سلامت روان بسیار آسیب زننده است و نمی توان آثار مخرب آن را نادیده گرفت. درک این تأثیر می تواند به شما در رسیدگی به موضوع و رهایی از کینه و منفی گرایی کمک کند.

 

اثرات نفرت و کینه بر مغز

تنفر بر سلامت مغز شما تأثیر منفی می گذارد و تنظیم عاطفی را مختل می کند. در حالی که همه گاهی اوقات آن را تجربه می‌کنند، احساسات بیزاری و متنفر بودن طولانی‌مدت می‌تواند منجر به خود تخریبی شود و بر اندام‌ها و فرآیندهای طبیعی شما تأثیر بگذارد. همچنین منجر به یک مارپیچ مداوم از احساسات منفی می شود که در رفاه شما اختلال ایجاد می کند.

نفرت مداوم می تواند مسیرهای عصبی ناسالم ایجاد کند و مدار نفرت را تحریک کند. تحقیقات علوم اعصاب نشان می دهد که این مدار شامل قشر منزوی، پوتامن و شکنج پیشانی سمت چپ شما می شود.

این احساس منفی، قشر پیش حرکتی، ناحیه ای که مسئول برنامه ریزی و اجراست را نیز تحریک می کند. هنگامی که به عنوان یک مکانیسم دفاعی یا تاکتیک حمله فعال می شود، ممکن است رفتار تهاجمی داشته باشید. همچنین نواحی مغزی مرتبط با پریشانی را تحریک می کند و در عین حال قسمت‌هایی که مسئول استدلال و قضاوت هستند را غیرفعال می کند.

نفرت و کینه می تواند پاسخ جنگ یا گریز را تحریک کند زیرا قشر پیش حرکتی سیستم عصبی خودکار شما را تحریک کرده و مسیرهای عصبی ناسالم ایجاد می کند. حس انزجار و بیزاری کورتیزول و آدرنالین را افزایش می‌دهد. این دو ماده هورمون‌هایی هستند که غدد فوق کلیوی یا آدرنال شما را تحلیل می‌برند و باعث مشکلاتی از جمله موارد زیر می‌شوند:

 

 

بسیاری بر این باورند که تنفر از کسی بر او تأثیر می گذارد، اما این همیشه درست نیست. درعوض، به جای اینکه روی کسی که از او کینه به دل دارید تاثیر بگذارد، روی خودتان تأثیر می‌گذارد و هیچ کار مفیدی انجام نمی‌دهد. این احساس منفی در همه حال شما را به فردی که او را دوست ندارید متصل می کند و منجر به دفع مداوم و ایجاد درد بیشتر می شود.

 

 

نفرت و استرس

تنفر و بیزاری می تواند منجر به افزایش سطح استرس شود زیرا باعث افزایش هورمون های استرس از جمله کورتیزول و آدرنالین می شود. چرخه استرس مزمن را تحریک می کند و افزایش طولانی مدت هورمون‌های استرس باعث التهاب می شود.

التهاب بر سلامت جسمانی شما تأثیر می گذارد و به طور بالقوه باعث ایجاد عوارض می شود. می تواند با سیستم عصبی، ایمنی و غدد درون ریز شما تداخل ایجاد کند. سطوح بالای کورتیزول که به مدت طولانی دوام می آورد می تواند منجر به افزایش موارد زیر شود:

 

 • سطح کلسترول خون
 • تری گلیسیرید
 • فشار خون
 • قند خون
 • اضطراب و افسردگی
 • فرکانس سردرد

 

سطوح بالای استرس ناشی از نفرت نیز پاسخ جنگ یا گریز شما را در دراز مدت فعال می کند. این یک پاسخ استرس است که مواردی مثل افزایش دمای بدن، تعریق و نرخ تنفس بالاتر را ایجاد می کند. پاسخ‌های استرس مزمن می‌تواند منجر به اثرات بلندمدت سلامتی شود که خطر ابتلا به مشکلات جسمانی از جمله بیماری قلبی، سکته مغزی، اختلال شناختی و موارد دیگر را افزایش می‌دهد.

 

با کنار گذاشتن نفرت و کینه بار بزرگی را از دوش خود خواهید برداشت.

 

چگونه برای کاهش استرس، نفرت و کینه را کنار بگذاریم:

وقتی می دانید که نفرت باعث استرس می شود، می توانید یاد بگیرید که با تمرکز بر تنفس عمیق، آن را رها کنید. هر زمان که شروع به احساس نفرت کردید، لحظه ای را به خودتان اختصاص دهید و نفس عمیقی بکشید. سپس، نفس را به آرامی بیرون دهید و آن را برای پنج بار یا تا زمانی که احساس بهتری پیدا کنید، تکرار کنید.

تنفس عمیق می تواند به شما کمک کند تا احساس آرامش کنید و خشم و تنش همراه با نفرت را از بین ببرید. همانطور که نفس خود را آزاد می کنید، نفرت را در حال خروج از بدن خود مجسم کنید. هنگام دم، به افکار آرام تر و مثبت فکر کنید.

این روند می تواند به شما کمک کند تا افکار منفی و نفرت انگیز را از خود دور کنید. این شما را تشویق می‌کند که پیش بروید و آگاهی حضوری ایجاد کنید که شامل نفرت نباشد.

 

همچنین بخوانید: نحوه انجام تکنیک تنفس 4-7-8 برای رهایی از اضطراب و به خواب رفتن

 

نفرت و خستگی عاطفی

نفرت شامل منفی گرایی، کینه و خصومت مداوم است که انرژی عاطفی شما را تحلیل می برد. این می تواند باعث خستگی عاطفی یا فرسودگی ذهنی شود و باعث شود از استرس زندگی خود خسته شوید. وقتی اجازه می‌دهید نفرت در شما رشد کند، از زمان و انرژی خود برای تثبیت روی منفی گرایی استفاده می‌کنید.

پناه دادن به این منفی‌گرایی، عوارض عاطفی بر شما وارد می‌کند، استرس ایجاد کرده و منجر به فرسودگی ذهنی می‌شود. تجربه خستگی عاطفی می تواند باعث شود در موقعیت های استرس زا احساس عدم کنترل کنید. این می تواند منجر به از دست دادن انگیزه، تحریک پذیری، ناامیدی، مشکلات خواب و موارد دیگر شود.

در این صورت است که کاهش بهره وری را تجربه خواهید کرد، زیرا می تواند باعث شود در مورد تمام جنبه های زندگی تان منفی فکر کنید. این باعث می شود که نخواهید وظایف خود را انجام دهید و منجر به عملکرد منفی می شود. منفی‌گرایی بر کسانی که به شما وابسته هستند تأثیر می‌گذارد و چرخه‌ای از تفکر منفی ایجاد کرده و مسائل بیشتری را به وجود می‌آورد.

شما می توانید فرسودگی و فرسودگی ذهنی را زمانی شناسایی کنید که:

 

 • انرژی یا انگیزه لازم برای مراقبت از زندگی خود را ندارید
 • هر روز یک روز بد دارید
 • دائماً به خود شک کرده یا احساس شکست کنید
 • هنگام انجام کارهای روزانه احساس خستگی کنید
 • تغییر عادات خواب را تجربه کنید
 • دائماً احساس خستگی یا تخلیه شدن کنید
 • فکر کنید نمی توانید تفاوتی ایجاد کنید
 • احساس درماندگی کنید
 • بیشتر یا کمتر از حد معمول غذا بخورید
 • بیشتر مریض شوید
 • کنار بکشید یا خود را منزوی کنید
 • سردردهای مکرر را تجربه کنید
 • متوجه درد عضلانی غیرقابل توضیح شوید
 • برای انجام وظایف زمان بیشتری بخواهید
 • از مواد مخدر و الکل برای مقابله استفاده کنید

 

 

چگونه برای کاهش خستگی عاطفی، نفرت و کینه را کنار بگذاریم:

علت عصبانیت خود را شناسایی کنید و راه هایی برای غلبه بر موقعیت در نظر بگیرید. وقتی مشکل را می‌دانید، می‌توانید به جای اینکه با عصبانیت خشمگین شوید، روی رفع آن کار کنید.

می‌توانید با همراه داشتن یک دفترچه خاطرات و نوشتن افکاری که به ذهنتان می‌آیند، تعیین کنید چه چیزی باعث ایجاد احساسات منفی در شما می‌شود. این به شما کمک می کند تا احساسات خود را پردازش کرده و خودتان را بهتر درک کنید. روزنامه نگاری بهزیستی کلی شما را نیز بهبود می بخشد و احساسات مثبت را تقویت می کند.

همچنین می‌توانید تکنیک‌های ریلکسیشن را بیاموزید که به شما در پیشگیری یا غلبه بر فرسودگی شغلی کمک می‌کند. ذهن آگاهی، مدیتیشن، یوگا، تعیین حد و مرز، انجام کارهایی که شما را خوشحال می کند و انجام کارهای دیگر برای مراقبت از خود را در نظر بگیرید. همچنین می توانید سعی کنید با افرادی که به آنها اعتماد دارید وقت بگذرانید تا نگرش خود را تغییر دهید.

 

همچنین بخوانید: نحوه انجام تمرین ریلکسیشن یا آرام سازی پیشرونده عضلانی

 

تنفر و کینه و روابط بین فردی

احساسات نفرت انگیز می تواند منجر به انزوا و تنهایی شود زیرا به احتمال خیلی زیاد منجر به دوری از دیگران خواهد شد. این منجر به کاهش رضایت از رابطه می شود که می تواند به نزدیک ترین روابط نیز آسیب برساند.

احساس نفرت انگیز و منزجرانه می تواند باعث تعارض در رابطه شود و اعتماد به دیگران را برای شما سخت کند. این می تواند با پیوندهای اجتماعی سالم تداخل داشته باشد و نشان دادن همدلی و درک را دشوار کند.

همدلی شما را روشن می کند که چرا مردم اشتباه می کنند و به شما اجازه می دهد دیگران را درک کنید و ببخشید. بدون آن، احتمالاً در برقراری ارتباط مفید با دیگران دچار مشکل خواهید شد. درک داشتن برای پیوندهای اجتماعی سالم ضروری است، در حالی که نفرت می تواند در روابط مثبت شما اختلال ایجاد کند.

وقتی بتوانید اطرافیان خود را درک کنید، می توانید احساسات منفی را رها کنید و بهزیستی کلی خود را بهبود ببخشید. این به افرادی که به آنها اهمیت می دهید اجازه می دهد بدانند که افکار و احساسات آنها را در نظر می گیرید. آنها به احتمال زیاد دیدگاه شما را می بینند و این رابطه شما را تقویت می کند.

نفرت می تواند باعث شود که شما احساس آشفتگی کرده و از همه اطرافیان خود ناراحت شوید. و این هم از افرادی که کاری برای عصبانی کردن شما انجام نداده اند شروع می شود.

نفرت همچنین می تواند منجر به تلاش شما برای پیش بینی اقدامات دیگران شود. وقتی این کار را انجام می‌دهید، به دلیل اینکه نمی‌دانید اوضاع چگونه پیش خواهد رفت زمانی را صرف نگرانی یا نشخوار فکری می‌کنید. این وضعیت روابط بین فردی را مختل می کند، خشم را افزایش می دهد و به طور بالقوه می تواند موارد زیر را تشدید کند:

 

 • اضطراب
 • بی قراری
 • تفکر وسواسی
 • پارانویا
 • تعامل منفی در روابط

 

اگر عصبانیت غیرقابل کنترل شود، می تواند به دعواهای فیزیکی، آزار و اذیت یا تجاوز نیز منجر شود. اگر وضعیت به این نقطه برسد، بازسازی پیوند با آن فرد بعید است. اگر زمانی احساس کردید که ممکن است به کسی آسیب فیزیکی وارد کنید، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که به دنبال کمک حرفه ای باشید.

 

همچنین بخوانید: تنفر از خود چیست و چگونه بر آن غلبه کنیم؟

 

چگونه برای بهبود روابط بین فردی نفرت و بیزاری را کنار بگذاریم:

نفرت نسبت به اطرافیان معمولاً از ناراحتی یا عصبانیت از آنها ناشی می شود. یادگیری در مورد حل تعارض می تواند به شما کمک کند تا روش های جدیدی را برای غلبه بر مشکلات در نظر بگیرید. حل تعارض شامل استفاده از تکنیک های صلح آمیز برای حل مشکلات در روابط شما است.

حل مشاجره می تواند ناراحتی را کاهش دهد و حضور در کنار آنها را آسان تر کند. با برقراری ارتباط با افرای که از آنها ناراحت، متنفر یا بیزار هستید در مورد آن صحبت کنید، آرام بمانید اما باز و صادق باشید. شما باید به جای اینکه اجازه بدهید مشکل بدتر شده و مسائل بیشتری ایجاد کند، آن را با آنها مطرح کنید.

به آنها بگویید چه احساسی دارید و با هم روی یک راه حل کار کنید. گوش دادن به آنها نیز برای درک دیدگاه‌شان و بررسی مسائل ضروری است. این به شما کمک می کند به جای اینکه با نفرت آن را به خرابی بکشانید، رابطه قوی تری ایجاد کنید.

ایده دیگر برای رها کردن نفرت نسبت به کسی این است که ویژگی های مثبت او را فهرست کنید. تنفر فقط می تواند منجر به دیدن ویژگی های منفی آنها شود و تغییر روند فکر می تواند تفاوت ایجاد کند.

 

 

نظرات نهایی در مورد درک اینکه چگونه نفرت و کینه بر مغز تأثیر می گذارد و سلامت روان را کاهش می دهد

وقتی احساس نفرت و بیزاری می کنید و در دل خود کینه را پرورش می‌دهید، تنها کسی هستید که تحت تأثیر آسیب‌های مخرب آن قرار می گیرید. فردی که از آن متنفر هستید، تأثیرات منفی که شما از این احساسات بر سلامت روانی خود وارد می‌کنید را دریافت نخواهد کرد.

به جای اینکه به شخص دیگری اجازه دهید افکار و احساسات شما را کنترل کند، گام هایی را برای رهایی از منفی گرایی در نظر بگیرید. این به شما کمک می کند درک، بخشش و احساسات مثبت که بهزیستی شما را افزایش می دهد را تقویت کنید. هر چه زودتر احساسات نفرت انگیز را از خود دور کنید، آسیب کمتری به رفاه شما وارد می کند.

یافتن راه‌های سالم برای غلبه بر نفرت و انزجار می‌تواند آرامش ذهنی و کیفیت زندگی بهتری را به شما ارائه دهد. در این صورت اسن که از نظر عاطفی و جسمی سالم تر خواهید بود و این امکان را خواهید داشت که زندگی طولانی‌تر و رضایت بخش‌تری داشته باشید.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید