دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

8 کاری که هرگز نباید بعد از بیدار شدن از خواب صبحگاهی انجام دهید

صبح‌ها می‌تواند میدان جنگ باشد، به‌خصوص زمانی که ساعت زنگ دار بی‌ادبانه رویای سواحل گرمسیری و ریل‌های چرت نامحدود را قطع می‌کند. اما مسئله اینجاست: کارهای خاصی وجود دارد که هرگز نباید وقتی از خواب بیدار شدید انجام دهید. به من اعتماد کنید، من سهم خود از اشتباهات صبحگاهی را مرتکب شده ام!

این را تصور کنید: در حال تلو تلو می‌خورید و به شدت گیج هستید و در همین حال، به دنبال آن دکمه اسنوز لعنتی و در عین حال وسوسه‌انگیز هستید که انگار راه نجات شماست. اما بعد از آن متوجه می‌شوید که وقت گرانبهای خود را تلف کرده‌اید و اکنون برای انجام کارهای خانه و محل کار خود دیر کرده‌اید.

فهرست عناوین
8 کاری که هرگز نباید بعد از بیدار شدن از خواب صبحگاهی انجام دهید

اگر با این سناریو ارتباط برقرار می کنید، وقت آن رسیده است که آن عادات سمی صبحگاهی را کنار بگذارید و برخی از عادات سالم را تمرین کنید. بنابراین، قهوه خود را بردارید و در ادامه این مطلب با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید تا در مورد هشت کاری که نباید صبح بعد از بیدار شدن از خواب انجام دهید، بدانید.

 

8 کاری که هرگز نباید صبح بعد از بیدار شدن انجام دهید

1. دیر بیدار شدن

بله، اگر می خواهید عادت های سمی صبحگاهی خود را کنار بگذارید، این اولین کاری است که باید انجام دهید. اجازه دهید با آن روبرو شویم، دیر بیدار شدن واقعاً می تواند روز شما را به هم بریزد، زیرا اگر چند بار دکمه اسنوز را فشار دهید، قبل از اینکه متوجه شوید، از همان ابتدای بیدار شدن عجله خواهید داشت!

شما نه زمانی برای آرامش و سکوت دارید و نه زمان کافی برای آماده شدن برای چیزی که به سراغتان می آید. آن زمانی که درست بعد از بیدار شدن شما وجود دارد طلایی است. این زمانی است که باید خود را برای موفقیت آماده کنید.

پس سعی کنید کمی زودتر از خواب بیدار شوید، یک ساعت وقت بگذارید تا روزتان را درست شروع کرده و تفاوت آن را احساس کنید.

 

 

2. چک کردن ایمیل ها و پیام‌های خود بعد از بیدار شدن

ممکن است هوشمندانه به نظر برسد که روز خود را با مرور کردن صندوق ورودی خود شروع کنید، اما این یکی از کارهایی است که هرگز نباید انجام دهید. دلیلش این است که اگر با سر در دریایی از پیام های فوری شیرجه بزنید، روز خود را با اضطراب و تنش شروع خواهید کرد.

کاری که باید انجام دهید این است که تلفن همراه خود را از خودتان دور نگه دارید و هنگامی که به دفتر خود رسیدید پیام ها و ایمیل های خود را بررسی کنید. اگر گذر از صندوق ورودی‌تان باعث می‌شود شما واقعاً ذهنی گره خورده داشته باشید، چرا نباید منتظر نمانید تا بعداً به آن نگاه بیندازید؟

این کار به ظاهر کوچک را انجام دهید و ببینید که چگونه روند روز شما را کاملاً تغییر می دهد و باعث می‌شود که کارهای بیشتری را با استرس کمتر انجام دهید. همچنین، متوجه خواهید شد که چک نکردن ایمیل‌هایتان در اول صبح باعث می‌شود احساس آرامش و اطمینان بیشتری نسبت به روزی که در راه است داشته باشید.

 

بی توجهی به خودمراقبتی صبحگاهی روز شما را خراب خواهد کرد.

 

3. تمرین نکردن خودمراقبتی و وقت گذاشتن برای خود

یکی از کارهایی که نباید بعد از بیدار شدن در صبح انجام داد بی توجهی به خودمراقبتی است. مراقبت از ذهن و بدن شما به همان اندازه ضرب الاجل ها و شرکت در جلسات در محل کار مهم است. افرادی که عادت‌های صبحگاهی سالمی دارند می‌دانند که اگر بدون سوخت لازم روز خود را شروع کنند، نمی‌توانند تمام توان خود را به کار بگیرند. شما هم این را بدانید که باید احساس خوبی داشته باشید تا بتوانید خوب کار کنید.

به همین دلیل است که هر روز صبح باید زمانی را به خود مراقبتی و عشق به خود اختصاص دهید. خواه این به معنای ورزش کردن باشد، یا انجام مدیتیشن یا قرار گرفتن در زیر نور خورشید برای چند دقیقه، به هر حال این کار را انجام دهید.

به یاد داشته باشید، مراقبت از خود یک امر تجملی نیست، بلکه چیزی است که برای رفاه کلی شما ضروری می باشد. شما باید رسیدگی به خودتان را در صدر لیست کارهای‌تان قرار دهید، پس از خود غافل نشوید.

 

همچنین بخوانید: 5 تمرین خودمراقبتی عالی برای هر بخش از زندگی شما

 

4. حرکت ندادن بدن

اگر می‌خواهید بدانید که باید کدام عادت‌های سمی صبحگاهی را ترک کنید، به نظر من این باید شماره 1 باشد. فقط 20 دقیقه ورزش سبک تا متوسط می‌تواند خلق و خوی شما را بهبود بخشیده و انرژی شما را برای 12 ساعت افزایش دهد!

با این حال، به یاد داشته باشید که لازم نیست مانند یوسین بولت یا سرنا ویلیامز ورزش کنید. فقط کمی ورزش متوسط می تواند قلب شما را با سرعتی در حدود 110 تا 120 ضربه در دقیقه پمپاژ کند. بنابراین، واقعاً مجبور نیستید از خواب بیدار شوید و یک تمرین بسیار خسته کننده و با شدت بالا انجام دهید.

به‌علاوه، ورزش کردن در اول صبح به شما کمک می‌کند از ۱۲ ساعت اول روز که توسط متخصصان به عنوان «ساعت‌های شادتر» در نظر گرفته می‌شود، استفاده بهتری ببرید.

 

 

5. فعالیت در شبکه های اجتماعی

فعالیت صبحگاهی در شبکه های اجتماعی نیز از آن دسته عادات سمی است که ترک کردن آن بسیار مهم است. اکثر مردم دوست دارند به محض بیدار شدن گوشی‌های خود را چک کنند. اگر کمی دقت کنید می‌بینید که خود ما هم بعد از بیدار شدن بلافاصله دست به گوشی شده و فوراً شروع به جستجو در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی خود می‌کنیم.

اگر اولین کاری که پس از بیدار شدن از خواب انجام می دهید پرسه زدن در شبکه های اجتماعی است، نه تنها ذهن خود را خسته می کنید، بلکه باعث تلف شدن زمان نیز می‌شوید. این کار مثل پایین رفتن از سوراخی است که هرگز قصد کاوش آن را نداشتید.

در نهایت احساس می کنید که به حاشیه کشیده شده و کمتر به موفقیت رسیده اید زیرا بدون اینکه متوجه شوید کلیات زندگی خود را با بهترین لحظات دیگران می سنجید. چاره کار این است که در مقابل اولین وسوسه برای پیمایش در رسانه های اجتماعی خود در صبح مقاومت کنید.

سعی کنید ابتدا تصویری از واقعیت به روز خود بدهید، این در دراز مدت برای شما بهتر است. پیمایش در حساب‌های شبکه های اجتماعی یکی از آن عادت های سمی صبحگاهی است که باید همین الان آن را ترک کنید.

 

6. مرتب نکردن تختخواب خود

وضعیت اتاق خواب شما می تواند تأثیر قابل توجهی بر رفاه شخصی‌تان داشته باشد. بله این درست است. مرتب کردن تخت خواب و مرتب و منظم نگه داشتن وسایل در اتاق خواب شما را در خلق و خوی مثبت قرار می دهد و باعث می شود که احساس موفقیت کنید.

هنگامی که بعد از بیدار شدن از خواب، رختخواب خود را مرتب می کنید، احساس سرزندگی و انرژی می کنید و احساس می کنید که آماده هستید تا آن روز که در حال آمدن است را با موفقیت به پیش ببرید.

برخی ممکن است بر این باور باشند که مرتب کردن رختخواب در صبح کار مهمی نیست، یا تفاوتی ایجاد نخواهد کرد. اما آنها اشتباه می کنند. رختخواب خود را مرتب کنید و روی نظم و تمیزی تمرکز کنید و ببینید که چگونه از تأثیر مثبت این کار ساده بر روز خود شگفت زده خواهید شد.

 

برای داشتن یک روز آرام و مثبت از خوردن قهوه بالافاصله بعد از بیدار شدن بپرهیزید.

 

7. خوردن قهوه بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب در صبح

یکی از مهمترین کارهایی که نباید بلافاصله بعد از بیدار شدن در صبح انجام داد نوشیدن قهوه است. اولین نوشیدنی که باید صبح بعد از بیدار شدن از خواب بنوشید آب است نه قهوه. دلیل آن هم این است که نوشیدن قهوه بر سطح کورتیزول شما تأثیر می گذارد، و به این طریق به شما کمک می کند انرژی خود را حفظ کنید.

این نوشیدنی جذاب سطح کورتیزول ما را افزایش می دهد و کورتیزول بالا می تواند قند خون را افزایش دهد، بر خواب شما تأثیر بگذارد و حتی سیستم ایمنی‌تان را مختل کند. علاوه بر این، باعث می شود که شما بیشتر احساس اضطراب کنید.

حالا چه دلیلی دارد که حالت انرژی طبیعی بدن خود را صبح زود دستکاری کنید؟ حدود یک ساعت و نیم بعد از بیدار شدن از خواب، قهوه خود را بنوشید و اول صبح مقداری آب گرم نوش جان کنید.

 

8. عدم مصرف پروتئین در وعده صبحانه

در حالت ایده آل، شما باید بعد از بیدار شدن در صبح حدود 20 تا 30 گرم پروتئین مصرف کنید. عدم وجود پروتئین به عنوان بخشی از صبحانه یکی از سمی ترین عادت های صبحگاهی است.

چرا؟ پروتئین سطح قند خون پایدارتری را فراهم کرده و حتی از افزایش گرسنگی جلوگیری می کند. و مهمتر از همه مشخص شده است که دوپامین انگیزه را تنظیم می کند که منجر به "شروع و تداوم" می شود.

این دقیقا همان کاری است که همه ما باید اول صبح انجام دهیم: خوردن صبحانه غنی از پروتئین.

 

 

سخن پایانی دنیای موسیقی درمانی در مورد عادات غلط صبحگاهی

مواردی که در این مقاله ذکر شد، تنها بخشی از کارهایی هستند که هرگز نباید صبح‌ها بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب انجام دهید. اگرچه ممکن است این موارد به نظر خیلی از افراد مهم نرسد، اما به من اعتماد کنید، این عادات سمی صبحگاهی می تواند در بلندمدت بر سلامت کلی شما تأثیر منفی بگذارد.

با کنار گذاشتن آنها خواهید دید که روند روز شما چگونه مثبت تر شده و به سمت بهتر زندگی کردن پیش خواهید رفت. فقط کافیست که همین چند مورد ساده را کنار بگذارید و از تغییراتی که ایجاد می شود شگفت‌زده شوید. زندگی جدید خود را از همین فردا صبح شروع کنید!

 

منبع

 

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید