دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

مدیتیشن در مقابل ذهن آگاهی: کدام یک بهتر است؟

بسیاری از مردم از دو واژه مدیتیشن و ذهن آگاهی به جای یکدیگر استفاده می کنند. در حالی که این دو کلمه شباهت های زیادی به یکدیگر دارند، اما در نهایت، هر کدام چیزهای متفاوتی هستند. شما می توانید مراقبه ذهنی کنید و از طریق مدیتیشن ذهن آگاهی را تمرین کنید. با این حال، اگر نگاهی گذرا به تعاریف زیر بیندازید، متوجه خواهید شد که هر کدام از این دو چیزهای متفاوتی هستند.

در این مقاله، تفاوت و شباهت‌های بین مدیتیشن و ذهن آگاهی را بررسی می‌کنیم تا به شما کمک کنیم بهتر بفهمید کدام نوع مدیتیشن یا ذهن‌آگاهی را واقعاً تمرین می‌کنید. اما ابتدا، اجازه دهید به برخی از تعاریف بپردازیم. در ادامه این مطلب با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

فهرست عناوین
مدیتیشن در مقابل ذهن آگاهی: کدام یک بهتر است؟

 

مدیتیشن چیست؟

مدیتیشن تمرینی است که در آن افراد بر تنفس خود تمرکز می کنند. از آنجایی که افراد بر نفس‌های خود تمرکز می کنند، طبیعی است که ذهن آنها سرگردان شود. مدیتیشن به شما یادآوری می کند که ذهن سرگردان خود را دوباره بر روی تمرین تنفس متمرکز کنید.

مدیتیشن نوعی ذهن آگاهی است. شما ممکن است انواع مختلفی از مدیتیشن را تمرین کنید، مانند مراقبه محبت آمیز، مدیتیشن اسکن بدن و موارد دیگر.

 

همچنین بخوانید: 3 فایده مدیتیشن محبت آمیز و نحوه شروع و انجام مراقبه عشق و مهربانی

 

ذهن آگاهی چیست؟

ذهن آگاهی، آگاهی از افکار و اعمال خود در دنیای واقعی است. در حالی که یک مراقبه‌گر ممکن است یک مدیتیشن هدایت شده برای ذهن آگاهی را در یک استودیو یا در خانه یا محل کار تمرین کند، یک فرد ذهن آگاه، ذهن آگاهی را در تمام زمینه های زندگی خود تمرین می کند.

ذهن آگاهی را می توان در طول روز تمرین کرد. به عنوان مثال، در حالی که در حال تمرین غذا خوردن آگاهانه در هنگام ناهار هستید، ممکن است فقط با آهسته جویدن و آگاهی از مزه ها متوجه بافت غذا، طعم های منحصر به فرد و سطح ترد آن شوید. اکثر مردم آنقدر سریع غذا را کنار می گذارند که نمی دانند چقدر غذایی که می‌خورند را دوست دارند یا آن را نمی پسندند. در تمرین راه رفتن آگاهانه، یا تمرین ذهن آگاهی در گفتگو با دیگران، همه چیز مربوط به کنترل عاطفی در ذهن و اعمال ما است.

 

 

تفاوت بین مدیتیشن و ذهن آگاهی چیست؟

1. مدیتیشن یکی از انواع ذهن آگاهی است

وقتی به تفاوت بین مدیتیشن و ذهن آگاهی نگاه می کنیم، متوجه می شویم که مدیتیشن یکی از انواع مختلف ذهن آگاهی است. ذهن آگاهی شامل فعالیت هایی مانند یادداشت روزانه، تمرینات تنفسی، مدیتیشن، اسکن بدن، خوردن و پیاده روی آگاهانه و غیره است. راه های زیادی برای تمرین زندگی آگاهانه وجود دارد. در حالی که می توانید مدیتیشن را به طور آگاهانه تمرین کنید، این دو یک چیز نیستند. با این حال، آنها به هم متصل هستند. همپوشانی آنها این است که شما می توانید مدیتیشن را با یک حس ذهن آگاهی تمرین کنید. در هر دو مورد، شما از افکار و رفتار خود آگاه می شوید. مدیتیشن بیشتر در مورد کنترل افکار در ذهن شما است، در حالی که ذهن آگاهی زندگی کردن آن ارزش ها در دنیای بیرون است. افکار ما بر احساسات مان تأثیر می گذارد و این به نوبه خود اعمال ما را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. وقتی مدیتیشن می‌کنید، قبل از اینکه افکارتان شروع به تأثیرگذاری بر سایر بخش‌های زندگی شما کنند، از آن‌ها آگاه می‌شوید. با این حال، در مورد ذهن آگاهی، زندگی آگاهانه مستلزم آن است که با دیگران در دنیای واقعی خارج از ذهن خود دلسوز باشید.

 

مدیتیشن یک تمرین است در حالی که ذهن آگاهی یک روش زندگی است.

 

2. مدیتیشن یک تمرین است در حالی که ذهن آگاهی یک روش زندگی است

هنگام تجزیه و تحلیل مراقبه در مقابل ذهن آگاهی، تفاوت‌های زیادی را خواهیم دید. مدیتیشن تمرینی است که باعث می شود آگاهانه‌تر زندگی کنید، زیرا به شما کمک می‌کند افکار، احساسات بدن و موارد دیگر را متوجه شوید. با این حال، ذهن آگاهی راهی برای زندگی کردن است. مدیتیشن به نوعی شبیه تمرین قبل از رویداد واقعی است. در این تمرین، به راحتی می توان به افکار خود توجه کرد زیرا این تنها چیزی است که به آن توجه می کنید. با این حال، اگر به طور منظم مدیتیشن را تمرین نمی‌کنید، در زمانی که چیزی آزار دهنده را حتی از یک دوست یا فردی عزیز می‌شنوید، به راحتی می‌توانید از شدت عصبانیت منفجر شوید. زندگی آگاهانه به معنای آگاهی از نحوه عمل و رفتار ما در همه شرایط، از جمله شرایط دشوار است. می‌توانید فعالیت‌های گروهی آگاهانه را انجام دهید تا تمرین ذهن آگاهی را در زندگی روزمره خود به یک عادت تبدیل کرده و در عین حال مراقبه‌های مختلف را نیز تمرین کنید.

 

3. ذهن آگاهی بیشتر از مدیتیشن گاه به گاه انجام می شود

مدیتیشن اغلب در حالت نشسته انجام می شود. ما به تنهایی یا به صورت گروهی روی یک بالشتک مراقبه می نشینیم و تمرین می کنیم که افکارمان را در داخل و اطراف ذهنمان شناور کنیم. ممکن است با سطح بالایی از تمرکز روی نفس خود متمرکز شویم. یا ممکن است توجه خود را به نواحی مختلف بدن خود معطوف کنیم تا درد یا احساسی که دارند را پیدا کنیم. تمرکز و توجه زیادی در مدیتیشن وجود دارد. از آنجایی که ذهن آگاهی راهی برای زندگی است، آموزش دادن به خود برای داشتن ذهنی آگاه‌تر در نهایت به نحوه زندگی شما تبدیل می شود. شما در مکالمات و تجربیات حضور خواهید داشت زیرا افکار شما حوزه تمرکز شما نیستند.

 

4. ذهن آگاهی تنها یکی از اجزای مدیتیشن است

در مقایسه مدیتیشن با ذهن آگاهی، تفاوت این است که همانطور که مدیتیشن نوعی ذهن آگاهی است، ذهن آگاهی نیز یکی از اجزای مدیتیشن است. سایر عناصر مدیتیشن عبارتند از، توجه متمرکز که با تمرکز بر تنفس یا افکار شما همراه می شود، تلاشی که برای تنفس آگاهانه انجام می شود، فرآیند فکری که ممکن است متضمن فکر کردن در مورد عشق ورزیدن به شخصی در زندگی شما در یک مراقبه محبت آمیز باشد، و تعهد به تمرین مدیتیشن به طور منظم. عناصری از آگاهی، عدم قضاوت و آرامش درونی وجود دارد که به تمرین مراقبه شما وارد می شود.

 

همچنین بخوانید: مدیتیشن ذهن آگاهی چیست؟

 

5. ذهن آگاهی بر تمام زمینه های زندگی شما تأثیر می گذارد

هنگام مقایسه مراقبه و ذهن آگاهی، می بینیم که مدیتیشن یک ده تا شصت دقیقه کوتاه در روز است در حالی که ذهن آگاهی بر تمام بخش های زندگی شما تأثیر می گذارد. در حالی که ممکن است برای یک هفته به یک استراحتگاه مدیتیشن بروید تا مدیتیشن را تمرین کنید، واقعیت این است که معمولا آنقدرها وقت گیر نیست. ذهن آگاهی در زندگی روزمره شما جریان دارد. شما می توانید هنگام خوردن ناهار، زمانی که در رختخواب هستید با درد عاطفی آسیب دیده اید، در حین پیاده روی در طبیعت، و در حین گپ زدن با دوستان، اعضای خانواده یا همکاران در مورد موقعیت های دشوار، ذهن آگاهی را تمرین کنید. ذهن آگاهی به معنای دلسوز بودن، مهربان بودن و حضور در تمام آن موقعیت هاست. آگاهی از نحوه تفکر و احساس شما نقش مهمی در زندگی‌تان خواهد داشت. وقتی افکار منفی دارید، این احتمال وجود دارد که بد و احتمالاً با نفرت رفتار کنید. با داشتن افکار شاد، به احساسات طرف مقابل توجه خواهید کرد. اگر درگیر نشخوار فکری هستید، ممکن است وضعیت را بدتر کنید. اگر از نوع افکار خود آگاه نیستید، باز هم از محبت یا نفرتی که در اعمال‌تان موج می زند، مشخص می شود.

 

6. شما می توانید بدون اینکه قادر به مدیتیشن باشید، آگاهانه زندگی کنید

هنگام بررسی مدیتیشن در مقابل ذهن آگاهی، ممکن است بدون مراقبه ذهن آگاه باشید، اما بعید است که بتوانید بدون ذهن آگاهی مدیتیشن کنید. به عنوان مثال، کسانی که هر روز یک کار خوب انجام می دهند، احتمالاً آگاهانه‌تر زندگی می کنند. با فکر کردن به راه‌هایی برای مهربان‌تر شدن، و صرف انرژی بر روی اعمال محبت‌آمیز، یا حتی جستجوی فرصت‌هایی برای کمک و دلسوز بودن نسبت به دیگران، می‌توانید آگاهانه زندگی کنید. فکر کردن در مورد اقدامات مثبت معمولاً به شما کمک می کند که به شیوه ای مثبت عمل کنید. برای زندگی آگاهانه نیازی به مدیتیشن ندارید. با این حال، مدیتیشن هنوز هم می تواند برای زندگی آگاهانه مفید باشد، زیرا در مورد توجه کردن به افکار شما و آگاهی بیشتر از اعمال‌تان است. بنابراین، مراقبه هنوز هم یکی از راه‌های متعدد به سوی ذهن آگاهی است.

 

 

7. تفاوت در تمرین

روش های مختلفی برای تمرین مدیتیشن در مقابل ذهن آگاهی وجود دارد. برای مثال، فردی که مدیتیشن می‌کند می‌تواند از بین انواع مختلفی از مدیتیشن، مانند اسکن بدن، محبت‌آمیز بودن، مدیتیشن تجسم‌سازی و مراقبه ذهن‌آگاهی یکی را انتخاب کند. با این حال، از نظر ذهن آگاهی، می‌توانید آن را با حضور داشتن در مکالمات، گوش دادن با دقت به دیگران، مهربانی با افرادی که در حال مبارزه با مشکلی هستند، و آگاه شدن از اتفاقات زندگی خود تمرین کنید. در حالی که شیوه های مدیتیشن و ذهن آگاهی متفاوت است، نیاز به حضور در لحظه حال و اکنون همپوشانی دارد. هم در مدیتیشن و هم در ذهن آگاهی، زندگی در لحظه حال و اکنون یک جزء حیاتی است.

 

8. ذهن آگاهی به معنای تماشای فکر است اما مراقبه در مورد رها کردن افکار است

تفاوت بزرگ دیگری که باید در مقایسه مدیتیشن و ذهن آگاهی به آن توجه کرد، ارتباط آنها با افکار است. ذهن آگاهی به معنای تماشای افکارتان است که بدون تلاش شما در داخل و خارج از ذهنتان شناور می شوند. در نهایت متوجه می شوید که شما افکارتان نیستید. شما نیازی به شناسایی یا ارتباط با افکار خود ندارید. فقط توجه به کیفیت افکار ورودی و خروجی به ذهنتان کافی است. وقتی از این واقعیت آگاه می شوید که افکار شما بدون انجام کاری وارد ذهن‌تان می شوند، مشخص می شود که افکار از شما سرچشمه نمی گیرند. مدیتیشن به معنای رها کردن افکار است. در انجام این تمرین، خودتان را به افکاری که وارد ذهنتان می شود وابسته نمی‌کنید. درعوض، رها کردن افکارتان به طوری که خودی وجود نداشته باشد، راه مراقبه است.

 

9. ذهن آگاهی خود هدایت شونده است، در حالی که مراقبه می تواند هدایت شود

مدیتیشن و ذهن آگاهی هر دو می توانند خود هدایت شونده باشند. با این حال، ذهن آگاهی همیشه خود هدایت شونده است زیرا آگاهی شما از افکار، احساسات و رفتارهایتان است. با این حال، مدیتیشن می تواند هدایت شود. شما می توانید با پیروی از یک راهنما در طول تمرین مراقبه چیزهای زیادی بیاموزید. مراقبه‌های هدایت‌شده بی‌شماری وجود دارد که در آن یک تمرین‌کننده شما را در طول سفری که افکارتان را متوجه شده و رها می‌کنید، راهنمایی می‌کند. اگر قصد دارید در طول تمرین مدیتیشن خودتان خود را هدایت کنید، می توانید از یک تایمر مدیتیشن برای راهنمایی خود استفاده کنید.

 

10. مدیتیشن برای ذهن و ذهن آگاهی برای بیان بیرونی ما است

مقایسه مدیتیشن و ذهن آگاهی در زمینه های مختلف صورت می گیرد. به عنوان مثال، مدیتیشن تماماً در مورد ذهن است، اما ذهن آگاهی بیشتر به رفتار شما مربوط می شود. در حالی که مدیتیشن به پاک کردن آشفتگی در ذهن شما کمک می کند، زندگی آگاهانه به این است که با نیت خوب عمل کنید و سعی کنید انسان خوبی باشید. هنگامی که آگاهانه زندگی می کنید، افکار شما مثبت هستند، احساسات شما تحت کنترل بوده و اعمال شما نیز مثبت هستند. مدیتیشن می تواند به شما کمک کند که ذهن آرامی داشته باشید تا بتوانید با هوشیاری بیشتری در دنیا زندگی کنید. این دو از جهات زیادی به هم مرتبط بوده و مکمل یکدیگر هستند تا سبک زندگی را ایجاد کنند که ارزش زیستن داشته باشد.

 

شباهت های بین مدیتیشن و ذهن آگاهی چیست؟

1. هر دو سلامت روان را بهبود می بخشند

هم مدیتیشن و هم ذهن آگاهی سلامت روان را بهبود می بخشند. مدیتیشن بر بهبود ذهن شما تمرکز دارد. این افکار شما هستند که وضعیت روانی‌تان را کنترل می کنند. به عنوان مثال، افسردگی توسط بسیاری از حرفه های پزشکی یک اختلال فکری محسوب می شود. وقتی افکار ما منفی باشد، احساسات ما نیز منفی خواهند بود. بازنویسی افکار منفی برای تبدیل آنها به مثبت، همیشه ساده نیست. ممکن است برای تحقق آن به درمان و کار درونی زیادی نیاز باشد. اما انجام این کار امکان پذیر است. ذهن آگاهی نیز سلامت روان را بهبود می بخشد. به عنوان مثال، اگر ذهن شما به دنبال فرصت هایی برای مهربانی با دیگران است، به احتمال زیاد به دیگران کمک می کنید و با مهربانی خود تفاوت زیادی ایجاد می کنید. در نتیجه، احساس بهتری نسبت به خودتان دارید و ذهنتان در یک گرداب منفی گم نمی‌شود، زیرا از چیزی که هستید راضی هستید.

 

هم مدیتیشن و هم ذهن آگاهی سلامت روان را بهبود می بخشند.

 

2. هر دو شامل مهربانی و شفقت است

مدیتیشن و ذهن آگاهی هر دو در هسته خود شامل مهربانی و شفقت هستند. به عنوان مثال، در مورد مدیتیشن، مراقبه محبت آمیز به افراد کمک می کند تا نسبت به خود، غریبه ها و شخصی که با او مشکل دارند، شفقت بورزند. مدیتیشن همچنین در مورد آرام کردن ذهن است که به شما کمک می کند از ذهن خود خارج شوید تا بتوانید به افراد نیازمند کمک کنید. ذهن آگاهی نیز ریشه در شفقت و مهربانی دارد. وقتی در زمان حال زندگی می کنید، از افکار خود دور هستید، بنابراین طبیعی است که با دیگران مهربان تر باشید زیرا در لحظه حضور دارید. زمانی که با هوشیاری و آگاهی از لحظه حال و اکنون شفافیت را در اختیار دارید، تند بودن و تندی کردن سخت است.

 

3. هر دو شامل حضور در لحظه حال و اکنون هستند

هنگام مقایسه مدیتیشن و ذهن آگاهی، به این نتیجه می‌رسیم که هر دو شامل زندگی که در لحظه حال جریان دارد هستند. در مدیتیشن، شما توجه متمرکزی دارید، بنابراین آگاهی شما از زمان حال بسیار با آن لحظه هماهنگ است. ممکن است در حین تمرین متوجه خارش یا احساسی خاص شوید، اما در نهایت، از آنچه در این لحظه اتفاق می‌افتد آگاه هستید. در ذهن آگاهی، شما به جای گذشته و آینده که هر دو در ذهن شما اتفاق می افتد، در لحظه حال زندگی می کنید. اعمال شما هنگام زندگی آگاهانه مثبت است زیرا هیچ فکری به آنها متصل نیست. بنابراین، زندگی در زمان حال آسان تر است.

 

 

سخن پایانی در مورد مقایسه مدیتیشن و ذهن آگاهی و فهمیدن اینکه کدام بهتر است

مدیتیشن و ذهن آگاهی هر دو جای خود را دارند. هیچ کدام بهتر از دیگری نیست. آنها اجزای متفاوتی هستند که از جهات مختلف با وجود برخی تفاوت های ظریف همپوشانی دارند. شما می توانید مدیتیشن را تمرین کنید، تا به شما کمک کند با هوشیاری و آگاهی در جهان زندگی کنید. تمرین ذهن آگاهی و داشتن یک سبک زندگی آگاهانه، به شما این امکان را می دهد که از مزایای سلامت روانی خوب بهره مند شوید و با مهربانی و دلسوز بودن، یک زندگی بدون درام ایجاد کنید. مدیتیشن تمرینی است که به شما کمک می کند با ذهن آگاهی زندگی کنید. بنابراین، هنگام در نظر گرفتن این دو، چرا هر دو را تمرین نکنید؟ شما می توانید حداقل ده دقیقه در روز مدیتیشن کنید و در طول روز به دنبال فرصت هایی باشید تا توجه خود را به لحظه حال جلب کنید. اگر به دنبال تمرین مدیتیشن هستید، می توانید در دنیای موسیقی درمانی انواع آن را بررسی و تمرین کنید.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید