دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

چگونه خود را دوست بداریم: 20 راه برای شروع دوباره عشق ورزیدن به خود

در زندگی روزمره ما، مبارزه با عزت نفس پایین و عمل دوست داشتن خود امری طبیعی است. عوامل و جنبه‌های پیرامونی زیادی وجود دارد که می‌تواند ما را کاملاً نسبت به ارزش خودمان به شک بیندازد و باعث شود که هیچ پاسخ مشخصی در مورد اینکه چگونه دقیقاً خود را دوست داشته باشیم را پیدا نکنیم. با این حال، کارهایی وجود دارد که می توانید در تمرین هنر عشق به خود انجام دهید.

 

فهرست عناوین
چگونه خود را دوست بداریم: 20 راه برای شروع دوباره عشق ورزیدن به خود

20 راه برای شروع دوباره دوست داشتن خود

1. تمام پشیمانی ها و اشتباهات گذشته خود را رها کنید

برای اینکه واقعاً خودتان را دوست داشته باشید، باید تمام اتفاقاتی که ذهن شما را درگیر می‌کند کنار بگذارید. این عادت سالمی نیست که به گذشته بپردازید، زیرا هر چقدر هم که روی آن تمرکز کنید یا به آن فکر کنید، هیچ چیز تغییر نخواهد کرد. تنها چیزی که شما روی آن کنترل دارید زمان حال و تصمیماتی است که امروز می گیرید. ماندن در گذشته فقط شما را به سمت افکار منفی سوق می دهد که بر روی نقص ها و عیب های شما تمرکز دارند، نه بر جنبه های خوب خود. در دوست داشتن خود، مهم است که تا جایی که می توانید از منفی نگری اجتناب کنید. وقتی در زندگی تان منفی بافی دارید، تمایل تان به تمرکز روی آن است و باعث می شود کمتر خودتان را دوست داشته باشید.

 

 

2. خود را با دیگران مقایسه نکنید

برای اینکه واقعاً بدانید چگونه خودتان را دوست داشته باشید، باید جلوی صحبت های منفی خود را بگیرید. ساده ترین راه برای انجام این کار، مقایسه نکردن خود با دیگران است. انجام این کار در محیط های مدرسه و کار سخت ترین است، جایی که نمرات و ترفیع تقریباً همیشه مثل یک بازی سیاسی است. ارزش شما با رویدادهای بیرونی و اتفاقاتی که برای افراد دیگر می افتد افزایش یا کاهش نمی یابد. به خاطر سلامت روان خود، زمانی که دیگران چیزهای خوبی را تجربه می کنند، تمرینات شفقت به خود را انجام دهید. و سعی کنید برای دیگران خوشحال باشید، حتی زمانی که دست شما از همه چیز کوتاه است. زمان شما هم فرا خواهد رسید. شاید نه در آن محیط. اما در نهایت، همه ما به آنچه می خواهیم می رسیم. شما سزاوار احترام هستید، و کمبود احترام به خود از مقایسه ناشی می شود. شما هرگز نیازی به سرزنش خود بخاطر شکست یا پیروزی شخص دیگری ندارید.

 

همچنین بخوانید: 5 راه برای توقف مقایسه خود با دیگران

 

3. کارهایی را انجام دهید که شما را خوشحال می کند

گذراندن وقت برای انجام علاقه خود یکی از سریع ترین راه ها برای یافتن عشق به خود است، زیرا اشتیاق شما چیزی است که باعث می شود احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید. بنابراین، وقتی احساس خوبی دارید، فضای بیشتری برای دوست داشتن خود خواهید داشت. چه بیرون رفتن برای دیدن یک فیلم باشد یا نواختن گیتار، انجام سرگرمی ها یا کارهایی که دوست دارید، شما را به طور کلی به یک نسخه شادتر و مثبت تر از خودتان تبدیل می کند. ناگفته نماند، وقتی برای علایق خود وقت می گذارید، بخاطر اینکه زمانی را به سرگرمی های خود اختصاص داده اید به خودتان افتخار خواهید کرد، در حالی که درگیر شدن در زندگی روزمره برای همه ما بسیار آسان است.

 

3. رضایت را در آغوش بگیرید

به همان اندازه که نباید به پشیمانی‌های گذشته خود فکر کنید، مهم است که در مورد چیزهایی که آرزو می کنید در زمان حال خود تغییر دهید تمرکز نکنید. احتمالاً به این فکر می‌کنید که در این فصل در زندگی‌تان به مسیر شغلی‌ای که آرزو داشتید نرسیده‌اید، یا به نسخه‌ای از خودتان تبدیل نشده‌اید که از خودتان انتظار داشتید. کمی فشار خوب است، اما با این حال، این نوع تفکرات در مورد چیزی که نمی توانید فوراً آن را تغییر دهید، فشار زیادی به خودتان وارد می کند. دوست داشتن خود با در آغوش کشیدن شخصی که در این فصل از زندگی خودتان هستید، بدون اینکه فشار بی موردی به خود وارد کنید، حاصل می شود. هر چه بیشتر به خود استرس دهید تا بتوانید در جایی که می خواهید نباشید، در مورد همه چیز در زندگی خود بیش از حد فکر می کنید که این هم دوباره منجر به منفی شدن می شود.

 

با افزایش احساسات مثبت دوباره خودتان را دوست داشته باشید.

 

5. احساسات مثبت را افزایش دهید

خود واقعی شما فردی شاد است. بدبینی و عزت نفس پایین شما ناشی از سال ها قلدری دیگران، سوء استفاده آنها یا افرادی سمی است که می شناسید. شما باید بدانید چگونه خودتان را دوست داشته باشید. می توانید افکار منفی را با افکار شاد جایگزین کنید. وقتی همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود با مهربانی با خودتان صحبت کنید. کارهایی را انجام دهید که شما را خوشحال می کند. اینها می‌توانند به سادگی کارهایی مانند رقصیدن در حین آشپزی یا بیرون رفتن باشند. نقل قول های الهام بخش را بخوانید، به خود عشق بی قید و شرط داده و اجازه تجربه شادی را به خودتان بدهید. می توانید یک نامه عاشقانه برای آینده خود بنویسید تا بتوانید به خود یادآوری کنید که چقدر مهم هستید. اگر در مورد چیزی احساس ناامیدی می کنید، برای غلبه بر آن تلاش کنید تا بتوانید خود را در مسیر بهتری هدایت کنید.

 

همچنین بخوانید: 7 راه برای جذب انرژی مثبت در زندگی

 

6. اطراف خود را با افراد مثبت احاطه کنید

افرادی که انتخاب می‌کنید تا خود را با آنها محاصره کنید، در دوست داشتن خود بسیار مهم هستند. هنگامی که اطراف خود را با افرادی که حالات مثبت ایجاد می کنند، افرادی که شما را تشویق می کنند و افرادی که رویاپرداز هستند پر کنید، نه تنها به شما آسیب نمی‌زنند، بلکه همیشه به شما تاکید می‌کنند که چقدر خوب و توانا هستید و باید بخاطر آن خود را دوست داشته باشید. در نهایت خود را حتی بیشتر از القای آنها دوست خواهید داشت. در حقیقت، دوست داشتن خود از احساسی خوب نسبت به خود و اعتماد به توانایی های خود به عنوان یک شخص ناشی می شود. به همین دلیل است که کلید عشق به خود معمولاً فقط مثبت بودن و پذیرش شخصیت خودمان است.

 

7. مراقبه محبت آمیز را تمرین کنید

کسانی که به دنبال راهی سریع برای یادگیری نحوه دوست داشتن خود هستند، می توانند عشق به خود را از طریق مراقبه محبت آمیز تمرین کنند. در طول این مراقبه، عشق خودتان را به خود و نزدیک ترین افراد به خودتان ابراز خواهید کرد. این مدیتیشن می تواند احساسات مثبت ایجاد کرده و در عین حال احساسات منفی را از شما دور کند. تمرین مدیتیشن محبت آمیز روزانه برای سلامت روان شما مفید است. به همراه این تمرین مفید، می‌توانید بخشش و پذیرش خود را تمرین کنید. وقتی هر روز 10 تا 20 دقیقه را صرف انجام یک مراقبه محبت آمیز می کنید، فکر کردن به افکار مثبت برای شما آسان تر خواهد شد. هر زمان که احساس بدی داشتید، کافیست این مراقبه را تمرین کنید تا بر کمبود عشق به خود غلبه کنید.

 

همچنین بخوانید: 3 فایده مدیتیشن محبت آمیز و نحوه شروع و انجام مراقبه عشق و مهربانی

 

8. حد و مرزهای خود را تعیید کنید

یکی از دلایلی که باعث می‌شود عشق به خود را از دست بدهیم این است که فراموش می‌کنیم برای خودمان حد و مرز تعیین کنیم و به مردم اجازه می‌دهیم تا هرجا که میخواهند پیش بیایند. این یکی از مهم ترین چیزهایی است که می توانید در دوست داشتن خود ادغام کنید. اگر احساسات شما چیز دیگری می گویند یا اگر تمام انرژی را از شما می گیرد، خوب است که نه بگویید. اشکالی ندارد که هر چند وقت یکبار خود را در اولویت قرار دهید. شما خودخواه نیستید، فقط مراقب خود هستید. به هر حال، اگر خودتان را دوست نداشته باشید و اول از خود مراقبت کنید، چگونه می توانید همین کار را برای دیگران انجام دهید؟

 

خودتان را همانگونه که هستید بپذیرید و به همان چیزی که هستید عشق بورزید.

 

9.خودتان را همانگونه که هستید بپذیرید

عشق به خود با پذیرش خود شروع می شود. شما کامل نیستید، هیچ کس نیست. با این حال، شما نمی توانید تمام زندگی خود را صرف کتک زدن خود کنید. ارزش شخصی شما با تمام اشتباهاتی که مرتکب می شوید تعیین نمی شود. اصل در این است که چگونه از آن اشتباهات جلو می زنید و بعد از اینکه از آنها یاد می گیرید چه کاری انجام می دهید. هنگامی که شروع به تمرین پذیرش خود و خودشفقتی می کنید، احساسات مثبت در شما جاری می شود. اگر از دیگران انتظار احترام دارید، با نشان دادن آن به خودتان شروع کنید. از باور افکار منفی که در ذهن شما شناور هستند دست بردارید. تحت تاثیر این خودفریبی قرار نگیرید که به اندازه کافی خوب نیستید. مراقبت از خود را تمرین کنید، بهانه جویی را متوقف کنید و بر سلامتی خود تمرکز کنید. مسئولیت اعمال خود را بپذیرید اما سپس خود را ببخشید. نیازی نیست در تمام زندگی خود احساس شرمندگی را تجربه کنید. اشتباهات بد در نهایت شما را به یک فرد خوب تبدیل کرده‌اند. هر چه زودتر این را درک کنید، زودتر می توانید شادی را پردازش کنید.

 

10. حداقل یک بار در سال سفر کنید

این یکی از راه های عالی برای خارج شدن از منطقه راحتی و بررسی چیزهای جدید و جذاب در مورد خودتان و دنیای اطرافتان است. چه به تنهایی یا با دوستان سفر کنید، سفر همیشه باعث می شود احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید. شما نه تنها منظره را تغییر می دهید، بلکه از ذهن خود نیز خارج می شوید. همه ما به راحتی درگیر افکار و مشکلات درونی خودمان هستیم و سفر بهترین راه فرار است. این کار جذاب و هیجان‌انگیز باعث می‌شود تا برای مدتی تمام چیزهایی که نگرانشان بودید را فراموش کنید و به این ترتیب، خود را بیشتر دوست خواهید داشت.

 

11. عادات سالم را شکل دهید

یکی از بهترین راه‌ها برای آماده‌سازی ذهن (و زندگی‌مان) در جهت مثبت، استفاده از عادت‌های روزمره سالم است. عادات خوب شما قدرت زیادی در پشت کل طرز فکر و اعمال شما دارد. اگر عادت‌های بدی داشته باشیم، این عادت‌ها می‌توانند عزت نفس ما را کاهش دهند و سپس به احساس تردید دائمی و حدس دوم هر عمل ما منجر شوند. همچنین در عادات‌مان است که می توانیم ذهن خود را برای داشتن ظرفیت قوی تر تربیت کنیم. به عنوان مثال، داشتن یک برنامه صبحگاهی نمونه ای از یک عادت خوب و سالم است. انجام این کار نه تنها فداکاری و انگیزه را افزایش می دهد، بلکه شما را سازنده می کند و در نهایت باعث می شود که پس از همه اینها خود را دوست داشته باشید.

 

12. مراقب مغز خود باشید

کلید این که بدانید چگونه خودتان را دوست داشته باشید، مراقبت از مغزتان است. بیشتر زندگی ما در لحظه حال نیست، ما زندگی را در ذهن خود می گذرانیم. عشق به خود یعنی داشتن مهربانی در سرمان. با جایگزین کردن افکار نشخوار شونده با افکار مثبت، شفقت به خود را تمرین کنید. افکاری که باعث می شوند در یک گرداب منفی گیر بیفتید را شناسایی کنید تا بتوانید بر آنها غلبه کرده و خود را درمان کنید. با دریافت حمایت ذهنی مورد نیاز، می توانید خود را در جهت مثبت راهنمایی کنید. شادی شما نتیجه طرز فکر شماست، نه بیشتر. شما می توانید نحوه نگرش به یک موقعیت را کنترل کنید، اما همیشه نمی توانید کنترل کنید که اوضاع چگونه اتفاق می افتد. وقتی متوجه شوید که شادی جایگزین افکار منفی است، روابط بهتری را کشف خواهید کرد و خود را به خاطر زمان از دست رفته می بخشید.

 

همچنین بخوانید: تفکر منفی با مغز و بدن ما چه می کند؟ جایگزینی تفکر منفی با مثبت اندیشی

 

13. یک مجله شخصی راه اندازی کنید

نوشتن کلمات تاییدی مثبت یکی از کارهای موثری است که می توانید به عنوان یک فعالیت دوست داشتنی انجام دهید. اگر یک ژورنال شخصی را راه اندازی کنید می توانید هر آنچه که متمایل به قدردانی از همه جنبه های مربوط به خودتان باشد در آن بنویسید. می توانید در مورد همه چیزهایی که بخاطر آنها از روز خود سپاسگزار بنویسید، یا می توانید نامه ای شخصی برای خود بنویسید که مربوط به هر چیزی است که بخاطر انجام آن به خودتان افتخار می کنید. این یک فعالیت مؤثر است زیرا شما را تشویق می کند تا به جای تمرکز بر چیزهایی که کمبود دارید، جنبه های مثبت زندگی خود را به طور فعال تجزیه و تحلیل کنید.

از سوی دیگر، می‌توانید فضایی را برای مجله دیگری باز کنید، مجله‌ای که کاملاً به افکار منفی و مضطرب شما اختصاص دارد. این راهی برای رهایی شما از هرگونه احساس اضطراب و نگرانی است که ممکن است داشته باشید. وقتی تمام افکار مضطرب خود را روی کاغذ بیاورید، در مقایسه با زمانی که فقط به آن فکر می‌کردید، کمتر تأثیرگذار به نظر می‌رسند. یادداشت کردن این افکار منفی می تواند قلبتان را آرام کند و به شما کمک کند تا متوجه شوید که همه آنها فقط ترس های غیر منطقی هستند - آنها واقعی نیستند.

 

 

14. عیوب و اشتباهات خود را بپذیرید

به طور کلی، درک این موضوع که عیب و نقص‌های خود را پذیرفته اید، کلید دوست داشتن خودتان است. دلیل این امر این است که شما دست از سرکوب کردن خود بخاطر نقاط ضعفتان بر می‌دارید و به جای آن بر نقاط قوت خود تمرکز می‌کنید. این یک واکنش طبیعی انسانی است که بر آنچه که نداریم تمرکز کنیم تا آنچه که داریم. با این حال، این کار می تواند بر نحوه تصور ما در مورد خود تأثیر بگذارد و کمک کند که خودمان را درک کنیم.

هر چه بیشتر خودمان را به خاطر کمبودی که داریم مورد ضرب و شتم قرار دهیم، خود را در مسیر ناامیدی قرار می‌دهیم. مهم نیست چقدر خودتان را کتک بزنید، این کار هرگز واقعیت ها را تغییر نمی دهد. تنها چیزی که در حال حاضر دارید این است که متوجه شوید که شاید نقاط قوت شما بیش از همه چیزهایی است که کمبود دارید. شاید این کمبود ها باید اتفاق می افتاد تا تبدیل به فردی می شدید که قرار بود امروز باشید. شاید عیوب و اشتباهات شما بیشتر شامل این باشد که چه کسی هستید و چه چیزی شما را از بقیه دنیا متمایز می کند. با درک این موضوع، به پذیرفتن آن چیزی که واقعا هستید نزدیک خواهید شد و در نتیجه، خود را دوست خواهید داشت.

 

15. کاری برای خود انجام دهید

همانطور که سفر خود را آغاز می کنید تا بدانید چگونه خودتان را دوست داشته باشید، کارهای خوبی را برای خود انجام دهید. عشق به خود یعنی ایجاد احساس خاص بودن در خود. شما می توانید با انجام کارهایی که شما را خوشحال می کند، احساسات مثبت ایجاد کنید. از شکلک درآوردن گرفته تا تماشای یک فیلم خنده‌دار و نوشتن جملات تاکیدی مثبت در مورد ارزش خود، کارهایی هستند که می‌توانید با انجام آنها دلسوزی نسبت به خود را تمرین کنید و دنیایی را برای خود بسازید که دوست دارید در آن زندگی کنید. رابطه‌ای که با خودتان دارید مهمترین رابطه است. شما زمینه کاملی در مورد اینکه چرا به شیوه‌ای خاص عمل کردید و چه احساسی داشتید دارید. از کلماتی استفاده کنید که به جای اینکه تخریب‌تان کنند شما را بالا ببرند. بر سلامت جسمانی خود تمرکز کنید، بنابراین احساس می کنید اندورفین خوبی در شما جریان دارد.

 

16. به خود استراحت دهید

اگر تمایل داشته باشید که در جنبه های خاصی از زندگی‌تان به خود فشار بیاورید، باید استراحتی که شایسته آن هستید را به خود بدهید، در غیر این صورت این روند منجر به فرسودگی شغلی می شود. زمانی که کار بیش از حد طاقت فرسا و خسته کننده می شود، باید به خود استراحت دهید. دلیل این امر این است که هر شخصی به زمان نیاز دارد تا دوباره سوخت گیری و خود را شارژ کند تا انگیزه لازم برای کار دوباره را بدست آورد. این برای دوست داشتن خود ضروری است، زیرا اگر همیشه نسبت به خود خشن باشید، نمی توانید خود را کاملاً بپذیرید.

 

17. زندگی خود را هر طور که می خواهید تغییر دهید

اگر دیگر از نتایج زندگی خود راضی نیستید، ایجاد تغییرات لازم در زندگی‌تان اشکالی ندارد. اگر از زندگی که دارید خوشحال نبوده و به خاطر آن احساس غرور نکنید، نمی توانید خود را دوست داشته باشید. هیچ کس لیاقت این را ندارد که به زندگی ای بسنده کند که آن را نمی خواهد، و شما هم نباید در شرایطی که آن را دوست ندارید بمانید. مهم است که تغییرات لازم را ایجاد کنید و بدانید که برای زندگی به همان شکلی که همیشه می خواستید هیچوقت دیر نیست. این باعث می شود که خود را حتی بیشتر دوست داشته باشید زیرا این مرحله مستلزم مسئولیت پذیری در زندگی شما و ایجاد تغییر در آن است که شجاعت و شهامت زیادی می طلبد.

 

عشق به خود با اعتماد به نفس شروع می شود.

 

18. اعتماد به نفس خود را تقویت کنید

عشق به خود با اعتماد به نفس شروع می شود. با یادآوری اینکه فردی شایسته هستید، احساسات مثبت را تجربه کنید. با خود به عنوان فردی با توانایی شگفت انگیز رفتار کنید. شما می دانید چگونه خود را به خوبی تحمل کنید. از دانستن اینکه می توانید به هر چیزی که در زندگی آرزو دارید برسید، لذت ببرید. به درد و رنج امتیاز زیادی ندهید. رنج ما به ما یادآوری می کند که در مسیر درستی نیستیم. اما حرکت به سمت مسیر درست همیشه ممکن است. مراقبت از خود و به دست آوردن اعتماد به نفس به شما این امکان را می دهد که به دنبال آنچه می خواهید بروید. واقعیت زندگی هرگز بد نیست. شما می توانید از هر موقعیتی نهایت استفاده را ببرید. بنابراین، صفحه بعدی کتاب زندگی شما در مورد چیست؟

 

همچنین بخوانید: چگونه وقتی اعتماد به نفس پایینی داریم، خود را دوست داشته باشیم

 

19. روابط سالم ایجاد کنید

وقتی روابط سالمی با دیگران برقرار می کنید، می توانید بدانید که چگونه خودتان را دوست داشته باشید. رابطه شما با اعضای خانواده، دوستان یا حتی شرکای عاشقانه به شما کمک می کند اهمیت احترام، عشق به خود و اینکه مردم چگونه باید با شما رفتار کنند را درک کنید. نکاتی را برای حذف افرادی که به شما بی احترامی می کنند، مشخص کنید. قدر خود را بدانید از حذف افراد سمی نترسید. شما باید زندگی ای را برای خود بسازید که لیاقتش را دارید. از سمیت دیگران درس بگیرید تا خودتان آن را پخش نکنید. با داشتن یک زندگی مهربانانه، افرادی را وارد آن می‌کنید که با شما مهربان هستند.

 

 

20. فهرستی از دستاوردها و چیزهایی که دارید تهیه کنید

ساده ترین راه برای تمرین عشق به خود این است که بدانید چه چیزی را در خود دوست دارید. فهرستی از تمام چیزهایی که در زندگی خود دارید، همه چیزهایی که به خاطر آنها سپاسگزار هستید و برخی از بزرگترین دستاوردهایتان تهیه کنید. وقتی متوجه همه چیزهای شگفت انگیزی که ارائه می‌دهید می‌شوید، دوست داشتن خود آسان‌تر می‌شود. همه چیزهای کوچک و بزرگی که خلق یا تولید کرده‌اید را جشن بگیرید. برای همه روابط شگفت انگیزی که ایجاد کرده اید سپاسگزار باشید. تمام رویاهایی که به آنها دست یافته‌اید را شناسایی کنید. به تمام رنج هایی که بر آنها غلبه کرده اید فکر کنید. تمام دانشی که در طول سال ها به دست آورده اید را به خاطر بیاورید. به ترس‌هایی که بر آنها غلبه کرده‌اید فکر کنید. وقتی تمام کارهای شگفت انگیزی که در طول زندگی خود انجام داده اید را می بینید، دیدن شایستگی‌تان آسان شده و خودتان را بیشتر دوست خواهید داشت.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
تصویر نمایه
۱۴۰۳/۰۱/۰۷

واقعاً واقعاً فوق العاده عالی بی نظیر است واقعاً خدا را شکر می‌کنم که در این دنیا شخصیت های مثل شما وجود دارد همچنین موضوعات خیلی گرانبها را به اشتراک می‌گذارید تا مردم از این‌ها استفاده کند خیلی عالی بود خدا را شکر می‌کنم

مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید