دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

10 نشانه یک پدر سمی و نحوه برخورد با او

وقتی بالغ می شوید، به احتمال زیاد علائم یک پدر سمی را تشخیص می دهید. اما در حالی که ممکن است این چیزها در دوران کودکی رایج بوده باشد، گاهی اوقات نشان دادن مسائل به شما استقلال می طلبد.

اگر پدری سمی دارید، احتمالاً برخی از جنبه های تربیتی که توسط او اعمال می‌شود را عجیب و غریب می‌بینید. در حالی که هیچ کس دوران کودکی کاملی را تجربه نمی کند، ممکن است شما در حال بهبودی از تروما یا علائم فعلی گذراندن آن باشید.

فهرست عناوین
10 نشانه یک پدر سمی و نحوه برخورد با او

شناخت نشانه‌های یک پدر سمی می‌تواند به شما کمک کند تا از این وضعیت خلاص شوید. همچنین می تواند به شما کمک کند که از تکرار گذشته خود با فرزندان‌تان جلوگیری کنید. لازم نیست اجازه دهید این تجربیات با پدرتان زندگی شما را تعریف کند. شناخت آنها اولین قدم در یادگیری نحوه برخورد با آنهاست.

توجه: ما تصدیق می کنیم که مادران نیز ممکن است رفتار مضر و سمی از خود نشان دهند. ما در مقاله ای جداگانه به موضوع مادران سمی می‌پردازیم.

 

شناخت نشانه‌های یک پدر سمی در مقابله با او به شما کمک می‌کند.

 

ده نشانه یک پدر سمی

هیچ کس کامل نیست، اما داشتن یک پدر سمی می تواند در زندگی شما اختلال ایجاد کند. اما خبر خوب این است که شناسایی علائم یک پدر سمی می تواند به شما در یافتن راه هایی برای مقابله با آنها کمک کند.

 

1- او یک خودشیفته است

پدران خودشیفته فوق العاده سمی هستند و اغلب طوری رفتار می کنند که همه چیز حول آنها می چرخد. او به شما این احساس را می‌دهد که نیازهای او مهم‌تر از نیازهای شما هستند، و از شما انتظار دارد که همه چیز را کنار بگذارید.

 

برخی از نشانه های پدر خودشیفته عبارتند از:

 

  • ارتباط خیلی زیاد یا خیلی کم
  • عدم گرما و مراقبت از فرزندانش
  • آزاردهنده بودن در مورد تصمیماتتان
  • در دست گرفتن بحث ها
  • باعث می شود واقعیت خود را زیر سوال ببرید
  • بدرفتاری با دیگران و سرزنش آنها
  • بمباران عشقی

 

همچنین بخوانید: 10 رفتاری که یک مادر خودشیفته را آشکار می کند

 

نحوه برخورد: به دنبال کمک حرفه ای باشید.

اگر با پدری کنترل‌کننده بزرگ شده‌اید، این سلامت روان شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این مسائل تا بزرگسالی با شما باقی می‌ماند و بر سایر روابط از جمله با همسرتان تأثیر می‌گذارد. جستجوی کمک از یک درمانگر حرفه ای می تواند به شما کمک کند تا وضعیت را بهبود بخشیده و به طور مثبت آن را هدایت کنید.

 

2- او نیاز به تمجید و تحسین بیش از حد دارد اما در عوض آن را ارائه نمی دهد

پدر و مادری که مدام از شما انتظار دارند که آنها را تحسین و تمجید کنید، اغلب سمی هستند. اگر این کار را نکنید، ممکن است عصبانی شوند یا با رفتارهایی برای جلب توجه واکنش نشان دهند. همچنین آنها در ازای آن شما را تحسین یا تمجید نمی کنند، بنابراین این یک وضعیت یک طرفه است.

 

 

نحوه برخورد: زندگی خود را برای راضی نگه داشتن او انجام ندهید.

اگر پدر و مادری همیشه خواهان تمجید هستند، شما هم آن را از آنها می خواهید. با این حال، زندگی برای خشنود کردن پدر فقط شما را ناراضی و ناکام می کند. در مسیر خود بمانید و بدانید که در حین دنبال کردن رویاهایتان نیازی به دریافت تمجید از سوی او ندارید.

 

3- او شما را با خواهر و برادرتان مقایسه می کند

داشتن خواهر و برادر بسیار عالی است، اما وقتی والدینتان مدام شما را با آنها مقایسه می کنند، هرگز احساس خوبی ندارد. شما و خواهران و برادرانتان با هم متفاوت هستید، بنابراین توقع اینکه شما مانند آنها باشید ناعادلانه است.

احتمالاً احساس می‌کنید مورد حمله قرار گرفته‌اید، و وقتی پدر سمی‌تان به شما می‌گوید که آنها از شما بهتر هستند، می‌تواند منجر به ناامنی شود. همچنین می تواند منجر به این شود که پدر شما خواهر و برادرتان را در مقابل یکدیگر قرار دهد.

 

دلخوری از پدر به هیچ یک از شما کمکی نمی کند اما بخشیدن او معجزه می‌کند.

 

نحوه برخورد: بخشش را تمرین کنید.

اینکه پدرتان شما را با خواهر و برادرتان مقایسه می‌کند، می‌تواند باعث ایجاد رنجش شود. مطالعات نشان می دهد که رنجش می تواند در ایجاد فشار خون بالا، افزایش ضربان قلب و بیش فعالی سیستم عصبی نقش داشته باشد.

از سوی دیگر، تمرین بخشش می تواند سلامت شما را بهبود بخشد و استرس را کاهش دهد. دلخوری از پدر به هیچ یک از شما کمکی نمی کند، اما بخشیدن او به خاطر مقایسه ها و کلمات آزاردهنده می تواند همه شما را کمک کند.

 

همچنین بخوانید: 3 راه عالی برای تمرین بخشیدن و حرکت کردن

 

4- او بی احترامی می کند

پدری که برایتان احترام قائل نیست باعث می شود احساس کنید هرگز نمی توانید به خواسته های او برسید. او به شما احساس بی ارزشی می دهد و نظراتی را بیان می کند که شما تحقیر می شوید.

چنین پدری اهمیتی نمی دهد که رفتارش چه احساسی در شما ایجاد می کند زیرا هدف او کاهش عزت نفس شماست. او همچنین آن را انکار خواهد کرده و سعی نخواهد کرد رفتار خود را تغییر دهد. گاهی اوقات او به شما می گوید که چیزهایی که می‌خواهید و می‌گویید توهم بوده و احساسات شما بی اعتبار هستند.

 

نحوه برخورد: احساسات خود را بپذیرید و بدانید که معتبر هستند.

ممکن است پدرتان از شما بخواهد که فکر کنید احساسات شما بی اعتبار است تا از اعتراف به شما صدمه نبیند. با این حال، احساسات و تجربیات شما معتبر بوده و تصدیق آنها می تواند کمک کننده باشد. احساسات شما اشتباه نیستند، و شما سزاوار این هستید که آنها را بشناسید، حتی اگر فقط توسط خودتان انجام شود.

 

5- او سوء مصرف مواد دارد

سوء مصرف مواد نشانه سمی بودن والدین است زیرا در شخصیت و طرز فکر آنها اختلال ایجاد می کند. این وضعیت اغلب بر توانایی آنها در تربیت و مدیریت سایر روابط تأثیر می گذارد. اگر موضوع را به طور مؤثر تشخیص ندهید و با آن برخورد نکنید، می تواند به چرخه ای منجر شود که در آن سوءمصرف مواد را به عنوان یک مکانیسم مقابله ای در نظر بگیرید.

 

نحوه برخورد: شرایط را پیش بینی کنید و برنامه داشته باشید.

اگر پدرتان سوء مصرف مواد دارد، می توانید آن را قبل از دیدن او پیش بینی کنید. این می‌تواند کمک کننده باشد که یک فرد مثبت را در زندگی با خود همراه کنید تا به حفظ تعامل کمک کند.

می توانید آماده باشید و از پشتیبان خود بخواهید در صورت لزوم وارد عمل شود. مطمئن شوید که آن شخص می‌داند شما از او چه می‌خواهید یا چه نیازی دارید، و اگر اوضاع از کنترل خارج شد، از ترک کردن پدر سمی خود نترسید.

 

 

6- محبت او مشروط است

پدران سمی تنها زمانی محبت خود را نشان می دهند که کودک آنچه را که می خواهند انجام دهد. تأیید و عشق او تنها زمانی به دست می آید که با معیارهای او مطابقت داشته باشید، و این اغلب باعث می شود احساس کنید نمی توانید خودتان باشید.

عشق مشروط همچنین می تواند باعث شود که برای پذیرش و تمجید تلاش کنید و در شادی و رضایت شما اختلال ایجاد شود. در این حالت است که برای دلجویی از او کارهایی که نمی‌خواهید را انجام می‌دهید یا راهی متفاوت از رویاهایتان را طی می‌کنید.

 

نحوه برخورد: اطراف خود را با افراد دوست داشتنی و حمایتگر احاطه کنید.

زمانی که والدین فقط وقتی شما را دوست دارند که برای آنها راحت باشد یا استانداردهای آنها را رعایت کنید، می تواند آزاردهنده باشد. با این حال، این بدان معنا نیست که افرادی را نخواهید داشت که شما را بدون قید و شرط دوست داشته باشند. پیدا کردن یک سیستم پشتیبانی که شما را دوست داشته باشد و شما را خوشحال کند، یکی از بهترین راه هایی است که می توانید به وسیله آن با پدر سمی خود مقابله کنید.

 

7 - او در مورد درگیری بحث نمی کند

وقتی پدرتان با شما رفتاری بی‌صدا دارد و به اصطلاح سکوت درمانی را پیش می‌گیرد، نشان می‌دهد که تمایلی به بحث در مورد مسائل ندارد. با وجود بسیاری از راه های سالم برای برقراری ارتباط، او خود را مجبور نمی‌بیند که به طور کامل در مورد آن بحث کند. این نشان می دهد که او از این روش برای دستکاری و تنبیه شما بخاطر عدم موافقت با او استفاده می کند.

 

نحوه برخورد: انتظارات خود را مدیریت کرده و واکنش های خود را کنترل کنید.

شما از قبل می دانید که پدرتان در مورد درگیری صحبت نمی کند، بنابراین بهتر است انتظار آن را داشته باشید. به جای ناامید شدن یا سرزنش کردن خود در زمانی که او با شما صحبت نمی کند، می توانید پذیرش را تمرین کنید.

این به شما کمک می کند واکنش های خود را کنترل کرده و از ناراحتی بیشتر خود جلوگیری کنید. همچنین زمانی که بدانید چه انتظاری باید داشته باشید و کنترل احساسات خود را حفظ کنید، غلبه بر موقعیت برای شما آسان‌تر خواهد بود.

 

یک پدر سمی از مستقل شدن شما جلوگیری می‌کند.

 

8- او کنترل کننده است و می خواهد که شما به او وابسته بمانید

بیشتر والدین وقتی فرزندشان مستقل می شود جشن می گیرند، اما یک پدر سمی این کار را نمی کند. او هر کاری که می تواند انجام می دهد تا شما را به خود وابسته نگه دارد و اغلب جلوی پیشرفت شما را می گیرد. این راه او برای حفظ تسلط و کنترل بر شما است.

برخورد با پدر کنترل کننده ای که می خواهد شما وابسته بمانید ضروری است. کارشناسان نشان می‌دهند که داشتن والدین کنترل‌کننده احتمال افسردگی و نارضایتی از زندگی را افزایش می‌دهد.

 

نحوه برخورد: مرزها را تعیین و اجرا کنید.

فرزندان والدین سمی باید برای جلوگیری از بدرفتاری و کنترل، مرزهایی ایجاد کنند. به جای اینکه به پدر سمی خود اجازه دهید زندگی شما را کنترل کند، باید استقلال خود را به دست آورده و حفظ کنید.

مرزهای شما باید شامل این باشد که به او بگویید نمی تواند در هیچ جنبه ای از پیشرفت شما دخالت کند. به او بگویید اگر بخواهد از مرزهای شما عبور کند چه انتظاری باید داشته باشد و آن را دنبال کنید تا بداند دیگر آن رفتار را نخواهید پذیرفت.

 

9 - او طغیان های خشونت آمیز دارد و دیگران را سرزنش می کند

یک پدر سمی مرتباً طغیان های خشونت آمیزی دارد و بر سر اطرافیانش فریاد می زند. پس از آن، او شخص دیگری را برای واکنش خود سرزنش می‌کند و می‌گوید که اگر او یا آنها رفتار متفاوتی داشتند، این اتفاق نمی‌افتاد.

اگرچه ممکن است بتوانید برخی از محرک ها را شناسایی کنید، اما طغیان های او اغلب غیرقابل پیش بینی هستند. وقتی ناراحت یا عصبانی است متوجه رفتار نمایشی، خصمانه، تهاجمی و ظالمانه او خواهید شد.

 

نحوه برخورد: ارتباط را قطع کنید.

این رفتار فوق‌العاده مضر است و به طور مداوم بر سلامتی شما تأثیر می‌گذارد. قطع رابطه و رها کردن یکی از اعضای خانواده ممکن است شدید به نظر برسد، اما باید مراقب خود باشید و بهترین کار را برای خود انجام دهید. ممکن است تغییر این رفتار برای او چالش برانگیز باشد، بنابراین گاهی محافظت از خود با دور شدن از او اوقات بهترین گزینه است.

 

10- او شما را تهدید می کند یا در شما ترس ایجاد می کند

اگر پدرتان شما را تهدید می‌کند، این نشانه‌ای از سمی بودن او است. او از تهدید و تنبیه برای حفظ کنترل زندگی شما استفاده می کند. این رفتار اغلب باعث می شود که بخواهید رفتاری را انجام دهید که او شما را از آن منع می کند و تأثیری معکوس نسبت به آنچه او می‌خواهد بگیرید.

ممکن است احساس کنید که باید همیشه مراقب رفتار و گفتار خود باشید تا او ببرای شما تنش ایجاد نکند. این منجر به ترس از تهدیدها و واکنش‌های او می‌شود و اغلب شما را از گفتن یا انجام هر کاری می‌ترساند. این وضعیت بیش از حد هوشیاری مکرر می تواند یک عمر ادامه داشته باشد و بر سایر بخش های زندگی شما تأثیر منفی بگذارد.

 

نحوه برخورد: با شرایط خود زندگی کنید.

در حالی که او تلاش می کند شما را مجبور به انجام آنچه می خواهد کند، به یاد داشته باشید که انجام آنچه که خودتان می خواهید ضروری است. این زندگی مال شماست و تهدیدهای پدرتان نباید شما را به سمت دیگری سوق دهد.

 

 

آخرین افکار در مورد علائمی که یک پدر سمی را آشکار می کند

یک پدر سمی می تواند آسیب های روحی و روانی به فرزندانش وارد کند. یافتن راه هایی برای مدیریت او می تواند در زندگی شما تغییر ایجاد کند. گاهی اوقات برای درمان تروما به کمک حرفه ای نیاز است.

سلامتی شما ضروری است و پدرتان نباید بر آن تاثیر منفی بگذارد. شما می توانید با وجود رفتار او شادی و رضایت را پیدا کنید. امید خود را از دست ندهید و اجازه ندهید مدام با شما بدرفتاری کند.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید