دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
10 نوع نیش خطرناک حشرات و نحوه درمان آنها
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

10 نوع نیش خطرناک حشرات و نحوه درمان آنها

اگر زمانی را در فضای باز می گذرانید، موجودات مزاحم ممکن است شما را گاز گرفته یا نیش بزنند. در بیشتر مواقع، تنها چیزی که به شما دست می دهد یک برآمدگی قرمز کوچک همراه با خارش و شاید کمی تورم است. شما می توانید به راحتی علائم نیش حشرات را با کرم های ضد خارش و آنتی هیستامین های بدون نسخه (OTC) درمان کنید.

با این حال، گاهی اوقات، نیش حشرات می تواند باعث واکنش های آلرژیک خطرناک شود. علائم یک واکنش آلرژیک ممکن است شامل مشکل در تنفس، کهیر، و تورم صورت، لب ها یا زبان باشد. اگر این اتفاق افتاد، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 

نیش مورچه

دو مورچه زرد در حال راه رفتن بر روی یک سطح خیس

 

از بین انواع مختلف مورچه ها، نیش مورچه آتشین ممکن است بدترین و نفرت انگیزترین باشد. مورچه های آتشین در حالی که نیش می زنند، می چرخند و دوباره نیش می زنند، گاز می‌گیرند و روی پوست شما آویزان می شوند. علائم نیش مورچه آتشین عبارتند از:

 

 • ضایعه ای شبیه کهیر با قرمزی، درد و خارش
 • ضایعه ای پر از چرک زرد
 • ضایعه چرکی بزرگتر از 10 سانتی متر که ملتهب و متورم است

 

همچنین بخوانید: چرک چیست؟

 

[مورچه ها] بسیار تهاجمی هستند و در یک دایره کوچک گاز می گیرند و نیش می زنند. بنابراین، این یک ضربه دوگانه است.

هنگامی که مورچه ها را از روی پوست خود جدا کردید، محل گزش را با آب و صابون بشویید. همچنین می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید و از داروهای مسکن OTC استفاده کنید.

اگر به مورچه ها حساسیت ندارید، از نیش آنها یک پوسچول استریل (دانه‌ چرکی زرد) ایجاد خواهید کرد. ترکیبات شیمیایی موجود در سم مورچه آتشین یعنی آلکالوئیدهای پیپریدین، باعث ایجاد پوسچول در طی چند ساعت می شود. پوسچول ها می توانند چندین روز طول بکشند و اگر آنها را باز کنید ممکن است عفونی شوند.

در مقابل، اگر حساسیت نادری به نیش مورچه دارید، ممکن است دچار مشکل تنفسی یا تورم صورت و لب‌ها شوید. اگر چنین شد فوراً با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید یا فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید.

 

گزش ساس

نمای نزدیک از یک ساس

 

ساس ها حشراتی هستند که در صندلی ها، کاناپه ها، پرده ها و البته تخت ها پنهان می شوند. ساس ها از مخفیگاه بیرون می آیند و هر پنج تا 10 روز یکبار تغذیه می کنند. با این حال، ساس می تواند بدون غذا برای بیش از یک سال دوام بیاورد.

ساس‌ها مشکل بزرگی هستند، زیرا آنها سوارکاران خوبی هستند و در برخی مناطق، ابتدا در هتل‌ها و اکنون در آپارتمان‌ها و مسکن‌های چند واحدی به یک مشکل بسیار بزرگ تبدیل شده‌اند. بنابراین، ساس‌ها چیزی بیشتر از آزاردهنده نیستند.

ساس‌ها ناقل بیماری نیستند، اما مطمئناً می‌توانند باعث واکنش‌های بد شوند.

برخی از افراد به گزش ساس اصلا واکنشی نشان نمی دهند. اگر علائم گزش ایجاد شود، معمولاً روی صورت، گردن و دست ها ظاهر می شود. همچنین علائم گزش ممکن است دارای ویژگی های زیر باشد:

 

 • ضایعات قرمز بزرگتر از یک سانتی متر
 • سه یا چند ضایعه، معروف به "صبحانه، ناهار، و شام" در یک نقطه
 • تورم
 • خارش

 

این علائم معمولاً برای روزها یا حتی دو هفته بعد ظاهر نمی شوند. با این حال، اگر یک واکنش آلرژیک دارید، که نادر است، فورا به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید. همچنین برای خلاص شدن از هجوم ساس ها اقدامات لازم را انجام دهید.

 

نیش زنبور

نمای نزدیک از یک زنبور عسل با چشمانی سیاه و پرزهایی زرد

 

نیش زنبور یکی از پر تعدادترین حملات مربوط به حشرات است. اگر توسط زنبور گزیده شدید، بلافاصله محل را با آب و صابون بشویید. سپس نیش را با گاز یا ناخن بردارید. همچنین، در صورت دردناک بودن نیش، استفاده از یخ می تواند به کاهش تورم کمک کند.

نیش زنبور می تواند از کمی دردناک تا کشنده متغیر باشد. بنابراین، دانستن علائم و نشانه های یک واکنش آلرژیک ضروری است.

 

علائم خفیفی که ممکن است پس از نیش زنبور ایجاد شود عبارتند از:

 

 • درد
 • تورم
 • خارش
 • خون ریزی
 • سرخی
 • پوست ضخیم و سفت شده که در موقع لمس گرم است

 

واکنش های خفیف معمولاً در عرض چند روز خود به خود از بین می روند. در مقابل، واکنش های شدید به نیش زنبور چند دقیقه تا دو ساعت پس از نیش زدن رخ می دهد.

واکنش‌های موضعی بزرگ اغلب باعث می‌شود که نواحی وسیعی از پوست اطراف نیش، ساعت‌ها پس از نیش متورم شود و در ۴۸ تا ۷۲ ساعت به اوج خود برسد. پس از این مدت، تورم به آرامی برطرف می شود. به طور معمول، آن واکنش ها خطرناک نیستند.

به ندرت، افرادی که دارای سابقه واکنش های موضعی بزرگ به نیش زنبور هستند، می توانند با نیش های بعدی دچار آنافیلاکسی شوند. اگر بعد از نیش زنبور دچار آنافیلاکسی شدید، باید فورا از EpiPen یا تزریق کننده خودکار اپی نفرین استفاده کنید و به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

علاوه بر تورم، علائم واکنش آلرژیک به نیش زنبور عبارتند از:

 

 • کهیر
 • پوست برافروخته
 • دشواری در تنفس
 • خس خس سینه
 • شوکه شدن

 

نیش چیگر یا کنه قرمز

یک چیگر یا کنه قرمز روی سطح طوسی

 

چیگرها کنه‌هایی هستند که در مزارع، جنگل‌ها و دریاچه‌ها وجود دارند. مالش به گیاهان آلوده به چیگرها اجازه می‌دهد به لباس‌های شما بچسبند و به پوست شما برسند و در آنجا شروع به تغذیه کنند.

چیگرها در لایه بالایی پوست فرو می‌روند، بزاق ترشح می‌کنند [که سلول‌های پوست را تجزیه می‌کند]، سپس سلول‌های محلول پوست را می‌مکند.

 

علائم گزش چیگر معمولاً عبارتند از: 

 

 • خارش
 • ضایعات جوش مانند قرمز
 • کهیر
 • بثوراتی که روی پوست در معرض آفتاب ایجاد می شود

 

گزش چیگر یا کنه قرمز معمولا روی پاها، کمر یا در چین‌های پوست شما ظاهر می‌شود. گزش ها معمولاً درد ندارند. با این حال، گزش می تواند خارش داشته باشد، که در عرض چند ساعت شروع شده و در چند روز آینده بدتر می شود. خارش در عرض چند روز فروکش می کند و برجستگی های قرمز رنگ ظرف یک تا دو هفته ناپدید می شوند.

ناحیه مورد نظر را با آب و صابون بشویید تا هر گونه چیگر باقیمانده از بین برود. سپس، لوسیون کالامین یا کرم ضد خارش را امتحان کنید. مانند سایر گزش ها، سعی کنید محل را خراش ندهید زیرا برجستگی ها ممکن است عفونی شوند.

 

نیش کک

کک زردی که در میان الیاف پنهان شده است

 

کک ها بلای جان گربه ها و سگ ها هستند. با این حال، انسان ها نیز می توانند به کک مبتلا شوند. گزش کک معمولاً در قسمت‌هایی از پوست که لباس‌های تنگ می‌پوشید، مانند پاها، کمر، باسن، ران‌ها و پایین شکم ظاهر می‌شود.

اگر دچار نیش کک شوید، ممکن است متوجه علائمی مانند موارد زیر شوید:

 

 • ضایعات کوچک قرمز
 • سه ضایعه که نزدیک به هم ظاهر می شوند
 • خارش
 • تاول (اگر به کک حساسیت دارید)

 

کک ها معمولاً بیشتر آزاردهنده هستند تا تهدیدی برای سلامتی. با این حال، آنها می توانند طاعون و تیفوس که بصورت بالقوه تهدید کننده زندگی هستند را منتقل کنند. به عنوان مثال، خارش می تواند باکتری ها را به داخل پوست بکشد و باعث عفونت شود.

آنتی هیستامین های خوراکی یا کرم هیدروکورتیزون، مشابه آنهایی که برای درمان نیش مگس و عنکبوت استفاده می شوند، می توانند به تسکین خارش و واکنش های آلرژیک کمک کنند.

 

نیش مگس

مگس رنگارنگ زیبا با چشمانی قرمز که روی برگ نشسته است.

 

مگس ها معمولاً بیماری را منتقل نمی کنند، اما نیش آنها می تواند وحشیانه باشد. علائم ممکن است بسته به نوع مگس متفاوت باشد. به عنوان مثال، مگس های اسب و آهو دارای دهان قیچی مانندی هستند که به طرز دردناکی گوشت شما را بریده و پاره می کنند.

مگس سیاه نیز نیش بدی دارد. اگر مگس ها به صورت دسته جمعی ظاهر شوند، می توانند به شما صدمه بزنند. در موارد نادر، پشه خاکی می تواند یک بیماری پوستی به نام لیشمانیوز را منتقل کند.

برخی مگس ها می توانند واکنش های آلرژیک را از بزاق در نیش خود ایجاد کنند. با این حال، در بیشتر موارد، مگس ها مزاحم‌های موجود در هوایی هستند که معمولاً باعث ایجاد زخم های سوراخ شده قرمز و متورم می شوند. می توانید نیش مگس را با آنتی هیستامین های خوراکی و موضعی درمان کنید.

 

گزش شپش سر

نمای نزدیک از شپش سر که به تارها چسبیده است.

 

شپش سر در کودکان بسیار شایع تر از بزرگسالان است، عمدتاً به این دلیل که کودکان تمایل بیشتری به قرار دادن سر خود در کنار یکدیگر دارند. نزدیکی باعث می شود شپش به راحتی از سر به سر دیگر سرایت کند.

 

علائم شپش سر معمولاً عبارتند از:

 

 • خارش در پوست سر
 • ضایعات کوچک و قرمز روی پوست سر، گردن و شانه ها
 • پوسته شدن و تراوش کردن
 • ضایعات تخم‌مرغ‌های سفید به نام nits که شبیه شوره سر هستند

 

خارش روی سر شما می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که شما شپش سر دارید. آنها ناقل بیماری نیستند، اما مزاحم بزرگی هستند.

شامپوهای دارویی، چه OTC و چه با نسخه، می توانند به از بین بردن آنها کمک کنند. همچنین، شانه کردن و شانه کردن مجدد موهایتان به از بین بردن این موجودات کمک می کند.

اگر به شپش سر مبتلا شده‌اید، چیزی که روی سرتان می‌افتد (مانند کلاه، برس، هدفون یا لوازم جانبی مو) را به اشتراک نگذارید. همچنین، ملافه ها و لباس های آلوده را در آب داغ بشویید.

 

نیش پشه

تصویری نزدیک از پشه ای که نیش خود را در سطحی آبی فرو کرده است.

 

پشه ها در انتشار بیماری بدنام هستند. اغلب اوقات، افراد با نیش پشه ها علائمی مانند موارد زیر را تجربه می‌کنند: 

 

 • ضایعات کوچک و گرد
 • آثار گزش در مرکز ضایعه
 • خارش
 • تورم

 

با این حال، پشه ها از خون تغذیه می کنند و می توانند ویروس های مختلفی مانند دانگ، نیل غربی و مالاریا را منتقل کنند.

هر حشره‌ای که از خون تغذیه می‌کند می‌تواند بیماری‌ها را گسترش دهد، و پشه‌ها نمونه بارز این حشرات هستند.

افراد می توانند به طور قابل توجهی به نیش پشه واکنش نشان دهند و مواردی مانند ایجاد کهیر، تب خفیف، و تورم غدد لنفاوی را تجربه کنند. در موارد دیگر، عفونت ثانویه از نیش پشه نیز ممکن است اتفاق بیفتد. محل گزش قرمز به نظر می رسد، در لمس احساس گرما ایجاد می کند و ممکن است پخش شود. اگر هر یک از این علائم ظاهر شد، با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

 

نیش عنکبوت

انکبوت پشمالویی که لبه یک برگ نشسته است

 

نیش عنکبوت بیشتر شبیه نیش زنبور است. علائم نیش این موجود ترسناک اما جذاب ممکن است شامل موارد زیر باشد: 

 

 • سرخی
 • تورم
 • درد

 

انواع بسیار مختلف و متفاوتی از عنکبوت‌ها - از نظر فنی عنکبوتیان، نه حشرات - در سراسر دنیا می خزند. با این حال، تنها انواعی از آنها با نام بیوه سیاه و گوشه نشین قهوه ای می توانند مشکلات جدی ایجاد کنند.

با این حال، حتی آن ها نیز نادر هستند. تعداد بسیار کمی از مردم درد شدید و گرفتگی ناشی از نیش بیوه سیاه یا درد مفاصل ناشی از نیش منزوی قهوه ای را تجربه می کنند. اگر این علائم را دارید، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید.

بیشتر نیش‌های عنکبوت غیرسمی هستند و می‌توانید آن‌ها را در خانه درمان کنید. محل را با آب و صابون بشویید و از کمپرس سرد برای کاهش درد و تورم استفاده کنید. مسکن های OTC و آنتی هیستامین ها نیز می توانند کمک کننده باشند.

 

گزش کنه

کنه قهوه‌ای در حال راه رفتن روی خاک

 

کنه ها تقریباً به اندازه پشه ها برای انتشار بیماری مشهور هستند. به عنوان مثال، برخی از کنه ها بیماری لایم، تب خالدار کوه راکی و تولارمی را به انسان منتقل می کنند. بیشتر این بیماری ها علائم مشترکی دارند.

 

علائم نیش کنه در بین کنه های مختلف متفاوت است. با این حال، برخی از علائم رایج عبارتند از:

 

 • بثورات قرمز در محل گزش
 • تاول
 • درد
 • تورم
 • احساس ضعف
 • گیجی در راه رفتن و حرکات
 • دشواری در تنفس

 

همه بیماری های کنه علائم کلاسیک شبیه آنفولانزا دارند و برخی از آنها باعث ایجاد راش می‌شوند. اگر افراد در طول فصل کنه برای سه هفته علائمی شبیه آنفولانزا داشتند، باید به پزشک مراجعه کنند.

شما باید به محض پیدا کردن کنه ها، آنها را از پوست خود جدا کنید. برای جلوگیری از گزش کنه و ابتلا به علائم و بیماری‌های مربوط به آن، از حضور در نواحی آلوده به کنه خودداری کنید و روزانه خود، حیوانات خانگی و فرزندانتان را برای هرگونه کنه ای که ممکن است به پوست چسبیده باشد بررسی کنید.

 

یک بررسی سریع

بیشتر نیش حشرات آزاردهنده اما بی ضرر هستند. شما احتمالا فقط به یک کرم ضد خارش و یک آنتی هیستامین برای خارش نیاز خواهید داشت. با این حال، به خاطر داشته باشید که برخی از نیش ها می توانند باعث واکنش آلرژیک شوند. بنابراین، از علائم خود آگاه باشید و بدانید چه زمانی باید به دنبال کمک پزشکی باشید.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید