دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

اثرات گوش دادن به موسیقی غمگین در هنگام تجربه افسردگی

موسیقی قدرتمند است و این پتانسیل را دارد که بر خلق و خوی افراد تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، گوش دادن به یک آهنگ مورد علاقه پس از یک روز سخت می تواند کمی احساس بهتری در شما ایجاد کند، یا گوش دادن موسیقی کلاسیک در عصر می تواند به شما کمک کند تا استرس را کاهش دهید، آرام شده و برای خواب راحت شوید. موسیقی غمگین نیز دارای پتانسیل تأثیرگذاری بر خلق و خو است، بنابراین آیا گوش دادن به آن زمانی که در نتیجه یک بیماری روانی مانند افسردگی احساس ناراحتی یا ناامیدی می کنید، ایده خوبی است؟ 

جستجوی حمایت و مشاوره از یک متخصص بهداشت روان واجد شرایط معمولاً برای کسانی که علائم بیماری روانی را تجربه می کنند، بهترین توصیه‌ای است که می شود. اما گفته می شود که گوش دادن به موسیقی غمگین نیز می‌تواند فوایدی داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد در ادامه این مطلب خواندنی با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

فهرست عناوین
اثرات گوش دادن به موسیقی غمگین در هنگام تجربه افسردگی

 

گوش دادن به موسیقی غمگین نیز می‌تواند فوایدی داشته باشد.

 

موسیقی چگونه می‌تواند ما را تحت تاثیر قرار دهد؟

زندگی بیشتر مردم به نوعی تحت تأثیر موسیقی قرار گرفته است. چه از طریق به اشتراک گذاشتن آهنگ ها یا رقصیدن با دوستان خود با آنها ارتباط برقرار کرده باشیم یا از طریق اشعار هنرمند مورد علاقه خود درباره خودمان یاد گرفته باشیم، موسیقی در طول زندگی برای بسیاری از ما فوایدی داشته است. یکی از دلایلی که ممکن است موسیقی بسیار تاثیرگذار باشد این است که می تواند چندین بخش مختلف مغز را به طور همزمان درگیر کند. کیم اینس، استاد اپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه ویرجینیای غربی، می‌گوید: 

به نظر می‌رسد موسیقی به‌طور انتخابی سیستم‌های عصبی شیمیایی و ساختارهای مغز مرتبط با خلق و خوی مثبت، تنظیم احساسات، توجه و حافظه را به روش‌هایی فعال می‌کند که تغییرات سودمند را افزایش می‌دهند.

 

همچنین بخوانید: موسیقی اینگونه در داشتن خواب بهتر به شما کمک می کند

 

موسیقی می تواند بر وضعیت جسمانی ما نیز تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، بسیاری از ورزشکاران از آهنگ به عنوان راهی برای دریافت انرژی استفاده می کنند و ممکن است لیست های پخش خاصی را برای تمرین تهیه کنند. گوش دادن به موسیقی در حین ورزش همچنین می تواند به فرد کمک کند تا متمرکز بماند یا برای تلاش بیشتر انگیزه بگیرد. موسیقی می‌تواند به حرکت و هماهنگی کلی کمک کند. به عنوان مثال، آهنگ هایی با سرعت سریع و ضرب آهنگ قوی می توانند به یک دونده کمک کنند تا سرعت خود را حفظ کند. به طور مشابه، از موسیقی آرامش بخش می توان برای کاهش استرس و تنش فیزیکی استفاده کرد. یک مطالعه نشان داد که مداخلات موسیقی درمانی با ارائه منبع توجه و راحتی، پادزهری برای کسالت و ابزاری برای ایجاد احساس امید برای بهبود سلامت بیماران سرطانی است. شرکت کنندگان در این مطالعه اغلب گزارش دادند که توانایی به اشتراک گذاشتن این تجربه موسیقی با حداقل یکی دیگر از اعضای خانواده معنادار است.

در نهایت، موسیقی دارای پتانسیل تأثیرگذاری بر خلق و خو و سلامت روان نیز می‌باشد. گوش دادن به موسیقی می‌تواند به فرد کمک کند استرس را کاهش دهد، خلق و خوی خود را کنترل کرده یا بهتر احساسات خود را ابراز کند.

 

 

همانطور که یک مقاله در مورد این موضوع توضیح می دهد، موسیقی درمانی به طور خاص می تواند برای بهبود رفاه عاطفی استفاده شود، این به بیماران اجازه می دهد با استرس کنار بیایند، و دیدگاه روانشناختی را در افراد مبتلا به افسردگی تقویت می‌کند. در حالی که موسیقی به عنوان رسانه ای برای پردازش احساسات، آسیب و غم و اندوه عمل می کند، می تواند به عنوان یک عامل آرام بخش در محیط اضطراب نیز عمل کند.

بنابراین حالا که می دانیم برخی از انواع موسیقی می‌تواند بر سلامت روان تأثیر مثبت بگذارد، باید بدانیم که آیا آهنگ های غمگین می توانند تأثیر معکوس داشته باشند؟

 

همچنین بخوانید: موسیقی مورد علاقه شما در مورد شخصیتتان چه می گوید؟

 

اثرات گوش دادن به موسیقی غمگین در هنگام تجربه افسردگی

از آنجایی که موسیقی می تواند تأثیر مهمی بر حالات روحی، جسمی و عاطفی ما داشته باشد، آیا افرادی که علائم افسردگی را تجربه می کنند باید از آهنگ های غمگین اجتناب کنند؟ هر فرد متفاوت است، و اگر متوجه شدید که آهنگ های غمگین حال شما را بدتر می کند، ممکن است توصیه شود که گوش دادن به آنها را متوقف کنید و از یک متخصص سلامت روان کمک بگیرید. با این حال، تحقیقات نشان می دهد که به طور کلی، گوش دادن به موسیقی غمگین ممکن است واقعا برای کسانی که علائم افسردگی دارند مفید باشد. یک مطالعه در سال 2019 گزارش داد که شرکت کنندگان مبتلا به اختلال افسردگی اساسی پس از گوش دادن به موسیقی غمگین به جای تشدید خلق و خوی ضعیف، احساس بهتری داشتند.

 

موسیقی غمگین می‌تواند برای کسانی که علائم افسردگی دارند مفید باشد.

 

برخی از دلایلی که کسانی که در نتیجه افسردگی (یا به هر دلیل دیگری) خلق و خوی ضعیفی دارند ممکن است گوش دادن به موسیقی غمگین را آرامش بخش بدانند عبارتند از:

 

  • درک و پذیرش: موسیقی قدرت انتقال احساسات و تجربیات پیچیده را دارد. از آنجایی که افسردگی می‌تواند تجربه‌ای عمیقاً پیچیده و اغلب حسی از تنهایی باشد، گوش دادن به موسیقی غمگین می‌تواند به فردی که این وضعیت را تجربه می‌کند کمک کند تا احساس درک کند. برخی از محبوب‌ترین آهنگ‌های تمام دوران بسیار غم‌انگیز هستند، اما خیلی‌ها آن‌ها را دوست دارند زیرا با تجربیات واقعی انسانی صحبت می‌کنند.
  • ارتباط با احساسات: افسردگی اغلب با احساس غم و اندوه همراه است، اما یکی دیگر از علائم بالقوه بی حسی عاطفی است. برای کسانی که این اثر را تجربه می کنند، موسیقی می تواند ابزار مفیدی برای برقراری ارتباط مجدد با احساسات و انعکاس آنها باشد.
  • نوستالژی: حتی اگر آهنگی غمگین به نظر برسد، همیشه این احتمال وجود دارد که کسی آن را با خاطره یا زمان خوشی از زندگی خود مرتبط کند. گوش دادن به آهنگی که یک یادآور قوی است می تواند به افراد کمک کند چیزی یا کسی که برایش مهم است یا برایش مهم بوده را به خاطر بیاورد. برخی از آهنگ‌های غمگین ممکن است خاطرات شادی که با عزیزانشان داشته اند را ایجاد کرده و برای کسی که غمگینی یا زمان سختی را تجربه می‌کند، آرامش ایجاد کند.

 

در حالی که گوش دادن به موسیقی غمگین در زمانی که علائم افسردگی را تجربه می کنید می تواند مفید باشد، ممکن است این روش برای همه کارساز نباشد. اگر این کار باعث تشدید غم و اندوه یا علائم دیگر شود، بهتر است از آن اجتناب کنید و از یک متخصص کمک دریافت کنید. به همین نحو، اگر علائم افسردگی یا وضعیت سلامت روان دیگری را تجربه می کنید، توصیه می شود که به دنبال درمان حرفه ای باشید. گوش دادن به موسیقی یک درمان حرفه ای نیست. این می‌تواند به عنوان یک ابزار مقابله ای مفید در کنار درمان تجویز شده شما عمل کند.

 

 

دنبال کردن درمان برای علائم افسردگی

علاوه بر غم و اندوه مداوم و خلق و خوی پایین، سایر علائم افسردگی می تواند شامل احساس بی ارزشی یا گناه، تغییرات قابل توجه در عادات غذایی و/یا خوابیدن، انرژی کم، تحریک پذیری و از دست دادن علاقه یا لذت در فعالیت هایی باشد که زمانی از آنها لذت می بردید. اگر حداقل به مدت دو هفته به طور مداوم این علائم را تجربه کرده اید، به طور کلی توصیه می شود با یک متخصص بهداشت روان مشورت کنید. آنها می توانند شما را از نظر افسردگی غربالگری کنند و مکانیسم های مقابله ای سالمی را به شما آموزش دهند تا در مدیریت علائم کمکتان کنند. برای مثال، آنها با روش‌های درمانی مانند درمان شناختی رفتاری (CBT)، می‌توانند به شما کمک کنند تا الگوهای فکری ناقص یا ناسالم که ممکن است باعث علائم شما شده یا به آنها کمک کنند را تشخیص داده و تغییر دهید.

 

همچنین بخوانید: چگونه بدون مصرف دارو با افسردگی مبارزه کنیم؟

 

کسانی که علائم افسردگی را تجربه می کنند ممکن است دورنمای حضور منظم در جلسات درمانی حضوری را دلهره آور یا دشوار بدانند. در مواردی مانند این، درمان آنلاین می تواند جایگزین مناسبی باشد. با یک سرویس آنلاین درمانی مناسب، می‌توانید با یک درمانگر مجاز هماهنگ باشید و از طریق تلفن، تماس ویدیویی و/یا پیام‌های درون برنامه‌ای از خانه یا هر جای دیگری که به اینترنت متصل هستید، با او ملاقات کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که درمان شناختی رفتاری آنلاین حتی ممکن است در درمان افسردگی مؤثرتر از جلسات سنتی و حضوری باشد، بنابراین این گزینه ممکن است برای کسانی که علائم این وضعیت سلامت روان را تجربه می‌کنند ارزش بررسی را داشته باشد.

 

 

چکیده

دلایل مختلفی وجود دارد که گوش دادن به موسیقی غمگین ممکن است واقعاً برای کسانی که علائم بیماری روانی مانند غمگینی یا خلق و خوی ضعیف را تجربه می کنند، آرامش بخش باشد. با این حال، اگر متوجه شدید که گوش دادن آهنگ غمناک علائم شما را بدتر می کند، ممکن است مکانیسم مقابله ای مناسبی برای شما نباشد. اگر علائم رایج یک بیماری روانی مانند افسردگی را تجربه می کنید، معمولاً توصیه می شود که با یک فرد متخصص بهداشت روان واجد شرایط ملاقات کرده تا آنها را برطرف کنید.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید