دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
چگونه غمگین نباشیم: مهارت های مقابله ای برای مدیریت غم و اندوه
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

چگونه غمگین نباشیم: مهارت های مقابله ای برای مدیریت غم و اندوه

اگرچه غم و اندوه یک احساس کاملاً عادی انسانی است، اما تجربه آن می تواند مخرب و دشوار باشد. این سوئیچی نیست که بتوانید آن را خاموش کنید و نمی توانید انتخاب کنید که غمگین نباشید. غم و اندوه و سایر واکنش های استرس زا می توانند بر زندگی شما تأثیر بگذارند. یافتن راه هایی برای پردازش و بیان احساسات برای بهزیستی کلی شما حیاتی است. 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهارت های مقابله ای مثبت و سازنده و روش های موثر برای کنترل احساسات خود، ادامه مطلب را بخوانید.

 

مهارت های مقابله‌ای چه هستند و چگونه می توانند به شما کمک کنند؟

غم، ترس، خشم و طیف کامل احساسات همه بخش‌های استاندارد زندگی هستند. شما احتمالاً در کنار احساسات خود علائم مختلف ذهنی، عاطفی و جسمی را تجربه خواهید کرد. مهارت‌های مقابله روش‌هایی هستند که از آنها برای تشخیص، درک، کار کردن و رها کردن استرس مربوط به احساسات خود استفاده می‌کنید.

سبک های مهارت های مقابله ای را می توان به صورت زیر توصیف کرد:

 

  • مشکل محور: به منبع می پردازد
  • تمرکز بر احساسات: بر احساسات مرتبط با عامل استرس زا تمرکز دارد
  • معنا محور: در موقعیت معنا پیدا می کند
  • حمایت طلبی: به دنبال حمایت عاطفی از عزیزان است

 

غم، ترس، خشم و طیف کامل احساسات همه بخش‌های استاندارد زندگی هستند.

 

مدیریت موثر عوامل استرس زا به شما کمک می کند خلق و خوی و رفتارهای پایداری داشته باشید. می‌توانید بسیاری از مهارت‌های مقابله‌ای را به تنهایی امتحان کنید، اما اگر هنوز برای کنترل غم و استرس خود تلاش می‌کنید، برای بررسی دقیق‌تر آنچه که شما را آزار می‌دهد و نحوه پردازش آن، با یک درمانگر صحبت کنید.

 

 

غم و اندوه در مقابل افسردگی

در کنار سایر احساسات اولیه انسانی، غم و اندوه یک احساس معمولی است و همه افراد در طول زندگی خود آن را تجربه می کنند. در حالی که طبیعی است که در واکنش به موقعیتی که باعث درد یا ناراحتی عاطفی شما می شود، احساس غمگینی کنید، چگونه می‌توانید متوجه شوید که به افسردگی تبدیل شده است؟ غم و اندوه موقتی است و در نهایت محو می شود. شما باید مدتی آن را احساس کنید، به تدریج کاهش یابد و در نهایت ناپدید شود. با این حال، افسردگی یک وضعیت بهداشت روانی شدید است که می تواند عملکرد در بسیاری از زمینه های زندگی شما را مختل کند. حتی با درمان هم افسردگی می تواند مانند موارد عدم تعادل عصبی شیمیایی یک بیماری مادام العمر باشد.

 

همچنین بخوانید: 5 نشانه رایج و هشدار دهنده افسردگی

 

مهارت های مقابله ای برای مدیریت غم و اندوه

کنترل عاطفی یک مهارت فوق‌العاده ارزشمند برای افرادی است که به تعادل اهمیت می‌دهند. مهارت‌های مقابله‌ای یک جنبه حیاتی از کنترل هیجانی است و با هوش هیجانی و سواد همراه است. این ترکیب به شما اجازه می دهد تا احساسات خود را به طور موثر تشخیص دهید، شناسایی کنید، پردازش کرده و بیان کنید.

 

برای ردیابی و بیان احساسات خود یک دفتر یادداشت داشته باشید

بسیاری از مردم نوشتن در مورد احساسات خود را یک تاکتیک مفید برای هدایت احساسات به چیزی سازنده می دانند. عمل نوشتن شما را وادار می کند تا به این فکر کنید که از چه کلماتی استفاده کنید - که مستلزم بررسی احساسات شما است. برای نوشتن در مورد آنها، ابتدا باید زمانی را برای تشخیص و درک احساسات خود اختصاص دهید و سپس زبانی را برای بیان آن بیابید.

 

برای غلبه بر غم و اندوه مراقبت از خود را در اولویت قرار دهید.

 

مراقبت از خود را در اولویت قرار دهید

خودمراقبتی شامل هر کاری است که برای حفظ سلامت روانی، جسمی، عاطفی و معنوی خود انجام می دهید، نیازهای خود را برآورده می کنید و از رفاه کلی خود محافظت می کنید. بسیاری برای مراقبت مناسب از خود با مشکل مواجه هستند، زیرا احتمالا احساس می‌کنند که نیازهایشان به اندازه دیگران مهم نیست. بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که شما نیز (حتی بیشتر از هر کس دیگری) اهمیت دارید. وقتی سالم و از نظر عاطفی پایدار هستید، می توانید بهترین نسخه از خود را به افرادی که دوستشان دارید ارائه دهید.

 

خود را از موقعیت دور کنید

گاهی اوقات، سالم ترین راه برای مدیریت یک موقعیت، ترک آن است. به جایی آرام بروید و زمان لازم را برای تمرکز بر خودتان اختصاص دهید و تا زمانی که بهتر بتوانید با عامل استرس زا روبرو شوید ادامه دهید.

 

دیدگاه خود را تغییر دهید

بر روی قالب بندی مجدد افکار خود در مورد عامل استرس زا کار کنید تا شناسایی و پردازش احساسات خود را آسان تر کنید. سعی کنید راه دیگری برای نگاه مثبت تر به وضعیت پیدا کنید. ممکن است با این دید پیدا کردن راه حل ها برای شما آسان تر باشد. برای برخی از افراد، بازیگری مفید است، بنابراین عامل استرس زا را بررسی کنید، راه حل را پیدا کنید و اولین قدم را بردارید.

 

 

به دنبال مثبت‌ها باشید

مثبت اندیشی می تواند قدرت فوق العاده ای داشته باشد. اگر به اندازه کافی دقت کنید، ممکن است بتوانید در هر ابر طوفانی هم برکت را پیدا کنید. آن را به یک بازی تبدیل کنید. چیزی مبهم اما همچنان مثبت پیدا کنید و از آن برای تمرکز بر خوبی هایی که درون بدی‌ها وجود دارد استفاده کنید. خوش بینی به خودی خود غم و اندوه شما را از بین نمی برد، اما ضرری هم نخواهد داشت. یک طرز فکر مثبت می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید و به یاد داشته باشید که احساسات منفی شما موقتی هستند، که این می‌تواند درک و پذیرش آنها را آسان تر کند.

 

همچنین بخوانید: 30 فکر شاد برای افزایش مثبت اندیشی - جملات تاکیدی شادی بخش

 

ذهن آگاهی را تمرین کنید

استفاده از عادات ذهن‌آگاهی، مانند یوگا و مدیتیشن، اغلب شما را به آرامی با افکار خود رها می کند. از این زمان آرام برای تأمل استفاده کنید. تجربیات خود و احساسی که به شما می دهند را بپذیرید، آنها را به همان شکلی که هستند بپذیرید و سپس بدون اینکه تحت فشار قرار بگیرید آنها را رها کنید.

 

همچنین بخوانید: مدیتیشن ذهن آگاهی چیست؟

 

از روش های ناسالم مدیریت استرس خودداری کنید

فقط به این دلیل که یک استراتژی مقابله ای در حال حاضر جواب می دهد، به این معنی نیست که یک انتخاب سالم است یا عادات مثبت را تقویت می کند. در حالی که مهارت های مقابله‌ای نادرست اغلب به طور موقت علائم شما را تسکین می دهند، ممکن است بعداً احساس بدتری داشته باشید - و مشکلات شما همچنان حل نشده باقی بمانند.

استفاده از مشروبات الکلی زیاد و مصرف مواد ممکن است احساسات شما را بی حس کند، اما آنها از بین نرفته اند، و ممکن است در حالت مستی کاری کرده باشید که از آن پشیمان شوید. راه‌های مضر دیگر برای مدیریت استرس و غم و اندوه شامل قمار یا خرج کردن اجباری است که می‌تواند باعث شود فقط تا زمانی که پولتان تمام شود و مجبور شوید به قرض کردن متوسل شوید، احساسات خود را خاموش کنید. همچنین ممکن است سعی کنید با نادیده گرفتن مشکل از آن جلوگیری کنید یا با حذف تقریباً هر چیز دیگری، روی عامل استرس زا متمرکز شوید. سبک‌های مقابله ای ناسازگار نیز شامل رفتارهای تکانشی، مخاطره آمیز و خود ویرانگر است.

 

از روش های ناسالم مدیریت استرس جدا خودداری کنید.

 

مهارت های مقابله ای مثبتی را بیابید که به آرامش شما کمک می کند

آنچه برای شما بهتر است لزوماً برای شخصی دیگر کار نمی کند. چیزهای زیادی را امتحان کنید تا زمانی که برای خود استراتژی های موثری را پیدا کنید. شاید یک حمام حباب‌دار، ماساژ یا پیاده‌روی در طبیعت به شما کمک کند غم و اندوه را از بین ببرید، یا شاید به یک ورزش سنگین، یک چرت طولانی یا زمان تنهایی نیاز داشته باشید. برای آزمایش کردن وقت بگذارید و چیزهای کوچکی را پیدا کنید که به شما آرامش می دهد و تعادل را به زندگی شما می آورد.

 

به طور مداوم کارنامه مهارت های مقابله ای خود را تطبیق دهید

همانطور که ممکن است تصور کنید، احتمالاً انواع مختلفی از موقعیت های استرس زا را در طول زندگی خود تجربه خواهید کرد. کنترل عاطفی سالم سفری مادام‌العمر است که در آن موفق‌ترین‌ها رشد می‌کنند، یاد می‌گیرند و در طول مسیر بارها مرتکب اشتباه می‌شوند.پ

 

 

با یک درمانگر صحبت کنید

اگر در مدیریت غم و اندوه و استرس خود به تنهایی مشکل دارید یا فکر می کنید که لازم است از حمایت و راهنمایی حرفه ای یک درمانگر دارای مجوز بهره مند شوید، باید بدانید که درمان یک ابزار اثبات شده برای توسعه مهارت های مقابله ای سالم برای کمک به کنترل احساسات است. به طور خاص، درمان شناختی رفتاری (CBT) می تواند به شما کمک کند رفتارها، الگوهای فکری و نگرش‌های مضر یا ناسالم را شناسایی کرده و به شما یاد دهد که آنها را با تغییرات مطلوب جایگزین کنید.

انواع روش‌های روان‌درمانی یا گفتگو درمانی برای درمان افسردگی، غم و اندوه مداوم، استرس و شرایط مشابه سلامت روان مؤثر بوده‌اند. بسیاری از مردم راحتی انعطاف پذیر درمان آنلاین را ترجیح می دهند زیرا می توانند به راحتی خانه با یک درمانگر مجاز صحبت کنند. شما هم می توانید با استفاده از این روش با درمانگران ارتباط برقرار کنید تا مهارت‌های مقابله‌ای ارزشمندی را به شما بیاموزند و در عین حال دلایل اصلی غم و اندوه شما را شناسایی کنند.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید