دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

سوگ درمانی چیست؟

سوگ درمانی که به عنوان مشاوره سوگ نیز شناخته می شود، درمانی است که به کسانی که بخاطر از دست دادن عزیزانشان رنج می برند و در حال گذراندن روند سوگواری هستند، ارائه می شود.

فرآیند سوگواری می‌تواند شامل مجموعه‌ای از احساسات مختلف از جمله غم، خشم، گناه و پشیمانی باشد، و کمک گرفتن از یک فرد حرفه‌ای می‌تواند در مراحل این فرآیند مفید باشد.

فهرست عناوین
 • مشاوره غم و اندوه چیست؟ تعریفی از مبانی آن
 • تکنیک‌های سوگ درمانی
 • انواع سوگ درمانی
 • مزایای سوگ‌درمانی
 • آنچه در طول سوگ درمانی رخ می دهد
 • چه کسی از مشاوره سوگ بیشتر سود می برد؟
 • چگونه سوگ درمانی را پیدا کنیم
 • سخنی از دنیای موسیقی درمانی در مورد سوگ‌درمانی
سوگ درمانی چیست؟

از دست دادن یک عزیز هرگز آسان نیست. روابط نزدیک چیزی است که ما بیشتر از همه آن را گرامی می داریم و قلب چیزی را تشکیل می دهد که بیشترین اهمیت را به آن می دهیم. هنگامی که این روابط با مرگ به پایان می رسند، به خصوص زمانی که به طور ناگهانی یا غیر منتظره باشد، درد ناشی از آن می تواند بسیار عمیق باشد. اینجاست که سوگ درمانی به کمک افراد بازمانده می آید.

یک درمانگر سوگ می‌تواند در مواردی مانند سازگاری با زندگی بدون معشوق، کار کردن روی احساس گناه در مورد چیزهایی که آرزو می‌کردید به گونه‌ای دیگر پیش می‌رفت، و به اشتراک گذاشتن احساساتی که در غیر این صورت ممکن بود کسی را نداشته باشید که آنها را با او در میان بگذارید، کمک کند.

فرآیند غم و اندوه می تواند زمان و دوره گیج کننده ای باشد. هدف سوگ درمانی این است که به شما در کنار آمدن و درک همه آن فرایند کمک کند.

در این مقاله به نحوه عملکرد سوگ درمانی و مزایای این نوع درمان می پردازیم. همچنین انواع مختلفی از مشاوره سوگ را که ممکن است با آن ها روبرو شوید و چگونگی پیدا کردن یک درمانگر سوگ را پوشش خواهیم داد. در ادامه این مطلب جالب با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

 

هدف سوگ درمانی این است که به شما در درک فرایند سوگ کمک کند.

 

مشاوره غم و اندوه چیست؟ تعریفی از مبانی آن

اکثر مردم می توانند با اندوهی که پس از یک فقدان قابل توجه تجربه می کنند کنار بیایند. برای برخی، تجربه پریشانی آنقدر شدید یا طولانی است که باید از یک مشاور غم و اندوه حرفه ای کمک بگیرند.

در حالی که سوگواری می‌تواند طبیعی به نظر برسد، در زمان‌های گذشته، بسیاری از آن از طریق سازمان‌های مذهبی، خانواده‌ها، آیین‌ها و آداب و رسوم حمایت و تسهیل می‌شد. اخیراً، با تغییرات در بسیاری از این زمینه ها، افراد بیشتری برای پردازش فقدان شدید خود به مراجعه به یک فرد متخصص برای مشاوره و سوگ درمانی نیاز دارند.

 

 

اهداف سوگ درمانی

در حالی که غم و اندوه می تواند با بسیاری از اشکال از دست دادن (از جمله پس از جدایی یا طلاق) همراه باشد، در اینجا ما در مورد مشاوره غم و اندوه و سوگ درمانی بر روی پردازش مربوط به سوگ مرگ یکی از عزیزان تمرکز می کنیم. با این حال، بسیاری از مفاهیم را می توان به سایر جنبه های زندگی تعمیم داد.

"هدف کلی مشاوره غم و اندوه و سوگ درمانی این است که به بازماندگان کمک کند تا خود را با از دست دادن یک عزیز سازگار کرده و بتوانند بدون او با واقعیت جدید سازگار شوند.

برجسته کردن آنچه روانشناسان و مشاوران «چهار وظیفه سوگواری» می نامند مفید است. آنها به وسیله رویارویی با آنچه اتفاق افتاده و بازسازی افکار سازگاری با از دست دادن را تسهیل می کنند. این چهار وظیفه و مرحله عبارتند از:

 

 • پذیرش واقعیت از دست دادن
 • پردازش درد غم و اندوه
 • انطباق با دنیای بدون متوفی
 • پیدا کردن یک ارتباط پایدار با متوفی هنگام شروع یک زندگی جدید

 

اهداف فرعی سوگ درمانی زیر نیز با هر وظیفه اصلی هماهنگ هستند:

 

 • افزایش واقعیت از دست دادن
 • کمک به فرد برای مقابله با دردهای عاطفی و رفتاری
 • حمایت از آنها برای غلبه بر موانع برای سازگاری مجدد
 • کمک به آنها برای پیدا کردن راهی برای حفظ پیوند و در عین حال احساس راحتی در سرمایه گذاری مجدد در زندگی

 

همچنین بخوانید: 15 راه برای رشد و قوی شدن بعد از یک فقدان غم انگیز

 

تکنیک‌های سوگ درمانی

اگر به مشاوره سوگ فکر می کنید، ممکن است از خود بپرسید که با شروع آن چه چیزی در انتظار شماست. در زیر برخی از جنبه‌های مختلف مشاوره سوگ وجود دارد که ممکن است برای درک بهتر این فرایند آنها را به همراه درمانگر خود کار کنید.

 

در تماس بودن با احساسات خود

درمانگر سوگ می تواند به شما کمک کند تا با احساسات خود در تماس باشید و آنها را در فضایی امن ابراز کنید. اگر کسی را ندارید که با او صحبت کنید یا احساس راحتی ندارید که آن احساسات را به دوستان یا خانواده بیان کنید، داشتن یک درمانگر می تواند فایده ویژه‌ای داشته باشد.

یک درمانگر می تواند بدون ارائه هیچ توصیه‌ای به شما گوش کرده و کمک کند احساس کنید که احساسات شما معتبر هستند.

 

پذیرش از دست دادن

اگر احساس قطع ارتباط با محیط اطراف خود یا بی‌حسی می‌کنید، سوگ‌درمانی می‌تواند به شما کمک کند تا در جهت پذیرش واقعیت از دست دادن عزیزتان تلاش کنید. اگر تمایل دارید احساسات خود را خاموش کنید یا بدون فکر کردن به موقعیت با آن کنار بیایید، این فرآیند می تواند اهمیت ویژه‌ای داشته باشد.

 

کار بر روی تروما

اگر شاهد مرگ یکی از عزیزانتان بوده اید یا جنبه آسیب زا دیگری در این از دست دادن وجود داشته است، مشاوره سوگ می تواند به شما در پردازش تروما کمک کند.

در طول درمان، آنچه را که شاهد بودید توصیف می‌کنید، درباره احساسی که در شما ایجاد می‌کند صحبت می‌کنید و یاد می‌گیرید که چگونه با حمایت درمانگر خود به جلو حرکت کنید. پردازش تروما در حضور یک درمانگر که می تواند همدلی و حمایت را ارائه دهد می تواند بسیار مفید باشد.

 

کار بر روی احساس گناه

احساس گناه پس از مرگ یکی از عزیزان مخصوصا کسی که عاشقانه دوست داشته می‌شده، رایج است. این احساس گناه ممکن است با سرزنش خود و پشیمانی مشخص شود، که می تواند مقابله با فقدان را پیچیده تر کند.

اگر نسبت به کارهایی که باید انجام می‌دادید یا اینکه چیزهایی که می‌توانستید متفاوت پیش ببرید، احساس گناه دارید، یک درمانگر سوگ می‌تواند به شما کمک کند تا با این احساسات مقابله کنید.

یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا ببینید زندگی کردن به بهترین شکل مهمتر از احساس گناه در مورد چیزهایی است که نمی توانید تغییر دهید.

 

سوگ درمانی به شما کمک می کند تا دوباره زندگی خود را سازماندهی کنید.

 

ساماندهی زندگی روزمره

اگر زندگی روزمره‌تان بخاطر از دست دادن کسی که هر روز در کنار شما بوده است دچار آشفتگی شده است، یک درمانگر سوگ می‌تواند به شما کمک کند تا زندگی‌تان را سازماندهی کنید و راه‌های جدیدی برای عملکرد برای رسیدگی به این مسائل پیدا کنید.

به عنوان مثال، اگر همسرتان را از دست داده اید و این همسرتان بوده که بودجه را مدیریت کرده یا تمام کارهای پخت و پز یا نظافت را انجام می‌داده، باید راه جدیدی برای انجام این کارها پیدا کنید. یک درمانگر می تواند به شما در انجام این برنامه ها کمک کند.

 

ساخت یک سیستم پشتیبانی

یک درمانگر سوگ می‌تواند با اتصال شما به منابع اجتماعی یا گروه‌های حمایتی که از شما پشتیبانی می‌کنند، در ایجاد یک سیستم پشتیبانی به شما کمک کند.

اگر نمی دانید برای کمک به کجا مراجعه کنید یا مطمئن نیستید که چه خدمات پشتیبانی در دسترس شما هستند، ساخت یک سیستم پشتیبانی بسیار مهم است.

 

انجام مقدمات تشییع جنازه

اگر فقدان شما اخیراً اتفاق افتاده است، درمانگر سوگ شما می‌تواند به شما کمک کند تا در مورد روند تنظیم مراسم تشییع جنازه فکر کنید. داشتن پشتیبانی در طول این فرآیند می تواند به اطمینان از این کمک کند که در زمانی که ممکن است نتوانید به وضوح فکر کنید یا به راحتی تصمیم بگیرید، از محبوب شما به گونه ای یاد می شود که به نظر شما درست و مناسب است.

اگر فقدان قریب الوقوع باشد، ممکن است این فرصت را داشته باشید که روند درمان را قبل از مرگ واقعی شروع کنید.

 

بررسی افسردگی

غم و اندوه می تواند در شروع افسردگی نقش داشته باشد. یک درمانگر سوگ از شما سوالاتی می پرسد تا مشخص کند آیا ممکن است با علائم بالقوه قابل درمان اختلال افسردگی سر و کار داشته باشید یا خیر.

افسردگی ممکن است گاهی اوقات نشانه غم و اندوه پیچیده باشد، وضعیتی که در حدود 10 درصد از همه افراد داغدار دیده می شود.

 

تمرینات ژورنالینگ و نوشتاری

درمانگر سوگ شما می‌تواند ابزارهایی را در اختیارتان بگذارد که پس از پایان درمان برای مدت طولانی برای شما دوام بیاورند. نمونه هایی از این ابزارها عبارتند از یادداشت در مورد احساسات و مبارزات روزانه، نوشتن در مورد خاطرات، و حل مشکلات با نوشتن.

همچنین ممکن است درمانگر شما را از طریق تمرین‌هایی مانند نوشتن نامه‌ای برای عزیزان متوفی‌تان راهنمایی کند تا به او بگویید در مورد از دست دادن او چه احساسی دارید یا زندگی‌تان اکنون که او رفته چگونه است.

در یک مطالعه که به بررسی تأثیر یک درمان نوشتاری برای سوگ آسیب‌زا پرداخت، نتایج نشان داد که ژورنالینگ و نوشتن یک مداخله مؤثر برای کودکان و نوجوانان سوگوار است.

 

 

توصیه و معرفی کتاب

یک درمانگر سوگ می تواند کتاب هایی در مورد فرآیند سوگواری را برای خواندن توصیه کند تا بتوانید در مورد آنچه انتظار می‌رود بیاموزید، فقدان را بپذیرید و تأیید کنید که احساسات شما طبیعی است.

به عنوان مثال، اگر احساس گناه موضوع خاصی است که شما با آن سروکار دارید، ممکن است توصیه ای برای خواندن کتابی در مورد گذشتن از آن دریافت کنید.

 

هنر درمانی

برخی از درمانگران سوگ هنر درمانی را نیز انجام می دهند. هنر درمانی برای غم و اندوه می تواند شامل ایجاد یک کتاب خاطره، انجام یک پروژه کاردستی یا ساختن هنرهای دیگر برای به یاد آوردن عزیزتان باشد.

یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که استفاده از استراتژی‌های درمان هنرهای تجسمی با تغییرات مثبت در بزرگسالان سوگوار مرتبط است. هنر درمانی به افراد کمک می‌کند تا پیوند قوی‌تری را با عزیز متوفی خود احساس کرده و در تجربه معنا پیدا کنند.

هنر درمانی همچنین راهی برای تمرین آرام کردن خود است. بنابراین، اگر پس از از دست دادن عزیزتان دچار اضطراب نیز شده اید، این تکنیک می تواند برای شما مفید باشد.

 

رسیدگی به مسائل حل نشده

آیا احساس می کنید که مشکلات حل نشده ای در رابطه با مرگ عزیزتان دارید؟ به عنوان مثال، شاید شما در زمان مرگش، در حال بحث و جدل با او بوده‌اید.

سوگ درمانی می تواند این شانس را برای شما فراهم کند که این مسائل را از طریق تمریناتی مانند تکنیک صندلی خالی و دیگر سناریوهای ایفای نقش حل کنید.

 

ترتیب مراسم یادبود

یک درمانگر غم و اندوه همچنین می تواند به شما کمک کند تا "مراسم یادبود" را به عنوان راهی برای احترام به عزیزتان ترتیب دهید. او ممکن است به شما کمک کنند تا یک فعالیت خاص را طراحی کنید (مثلاً یک پروژه هنردرمانی) یا زمان خاصی از ماه یا سال را برای مراسم یادبود عزیز از دست رفته‌تان اختصاص دهید.

وقت گذاشتن با نیت برای به یاد آوردن عزیزتان بهتر از کنار گذاشتن خاطرات از ترس غرق شدن در آنها در زمانی است که ظاهر می شوند.

 

جمع‌بندی

به طور خلاصه، سوگ درمانی می تواند با کمک به شما در پذیرش احساسات، مراقبت از خود، یافتن حمایت و به یاد آوردن عزیزتان، در مقابله با غم و اندوه یاری‌تان کند.

 

انواع سوگ درمانی

سوگ درمانی پیچیده نوع خاصی از مشاوره سوگ است که هدف آن کسانی است که سوگ پیچیده را تجربه می کنند.

این نوع درمان مبتنی بر تکنیک های دیگری مانند درمان شناختی رفتاری (CBT)، درمان بین فردی (IPT) و نظریه دلبستگی است.

برخی از تکنیک های خاص مورد استفاده در سوگ درمانی پیچیده عبارتند از گفتن داستان مرگ، جدا کردن غم از آسیب، سازماندهی غم، مقابله با احساس گناه، و احترام به عزیزتان.

 

با استفاده از سوگ درمانی می توانید احساسات خود را بیان کنید.

 

مزایای سوگ‌درمانی

مزایای مختلفی در مورد سوگ درمانی وجود دارد. اگر با اندوه خود دست و پنجه نرم می کنید، موارد زیر دلایلی هستند که شما را مجاب به استفاده از این روش درمانی خواهند کرد:

 

 • آموختن مهارت های مقابله ای. سوگ درمانی می تواند با آموزش روش های جدید مقابله و افزایش قدرت ذهنی‌تان در مواجهه با ناملایمات، به شما کمک کند یکی از بدترین دوران زندگی خود را سپری کنید.
 • بیان احساسات خود. چه در حال تجربه یک فقدان اخیر یا یک ساله باشید، مشاوره سوگ می تواند به شما کمک کند تا احساسات خود را ابراز کنید و حتی مدت ها پس از ضربه اولیه احساس بهتری داشته باشید.
 • درک غم خود. این نوع درمان به شما کمک می کند تا غم و اندوه خود را درک کرده و بدانید که در مراحل مختلف فرآیند سوگواری (مانند انکار، عصبانیت، چانه زنی، افسردگی و پذیرش) چه انتظاری باید داشته باشید.
 • بازیافتن حس خود. سوگ درمانی می تواند به شما کمک کند تا با تغییر تمرکز خود به سایر بخش های زندگی یا سایر نقش هایی که بازی می کنید، هویت جدیدی بدون عزیزتان ایجاد کنید (مثلاً اگر یک فرد بیوه هر روز را با همسرش سپری می کرد، اکنون می‌تواند روی دور هم جمع شدن با دوستان تمرکز کند).
 • مقابله با احساسات بد. اگر در غم و اندوه هستید، سوگ درمانی می تواند به شما کمک کند تا با درد و احساساتی که در آن لحظه تجربه می کنید، مقابله کنید.
 • یادآوری عزیزان به روشی سالم. این نوع درمان می تواند به شما کمک کند تا ارتباط خود را با فرد مورد علاقه خود حفظ کرده و در عین حال به زندگی خود ادامه دهید، که گامی مهم در جهت احساس خوب در مورد نحوه به یاد آوردن آن شخص است.
 • آموختن مهارت های مدیریت زندگی. سوگ درمانی می تواند به شما کمک کند تا تغییرات روتین خود را مدیریت کرده و با زندگی جدید خود بدون عزیزتان سازگار شوید. در طول این زمان پر فراز و نشیب، داشتن کسی که به شما در روند این تغییرات کمک کند می تواند مهم باشد.

 

یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که مشاوره سوگ با اثرات مفید بلند مدت و کاهش علائم سوگ مرتبط است.

 

همچنین بخوانید: وقتی دلم برای کسی تنگ می شود چه کنم

 

آنچه در طول سوگ درمانی رخ می دهد

در طول سوگ درمانی، باید انتظار داشته باشید که در برخی یا هر یک از تمرینات درمانی زیر شرکت کنید. همچنین ممکن است درمانگرتان بسته به موقعیت خاص شما، شما را از طریق دیگران راهنمایی کند.

 

 • توصیف مرگ یکی از عزیزان و احساسات و عواطف خود در مورد این رویداد
 • صحبت در مورد هر گناهی که در رابطه با مرگ یا رویدادهای مربوط به مرگ دارید
 • درک موقعیت خود و چگونگی پیشبرد زندگی خود
 • برنامه ریزی برای زندگی روزمره خود، در صورتی که با مرگ عزیزتان تغییر زیادی کرده باشد
 • یادگیری در مورد ابزارها و تکنیک هایی که می توانید از آنها برای شروع احساس بهتر در لحظه استفاده کنید
 • صحبت کردن با درمانگر خود در یک فضای خصوصی، جایی که بتوانید کاملاً خود را بیان کرده و نگران قضاوت شدن نباشید

 

چه کسی از مشاوره سوگ بیشتر سود می برد؟

اگر هر یک از موارد زیر برای شما صادق باشد، ممکن است کاندیدای خوبی برای مشاوره سوگ باشید:

 

 • شما در حال مبارزه با مرگ عزیزتان هستید و احساسات شما بیش از یک سال طول کشیده است.
 • مرگ عزیزتان عادات روزانه یا نحوه زندگی تان را به شدت تغییر داده است.
 • شما سیستم های پشتیبانی دیگری یا کسی را ندارید که بتوانید در مورد مرگ عزیزتان با او صحبت کنید.
 • شما علاقه مند به کاوش در افکار و احساسات خود و یادگیری استراتژی ها برای مقابله بهتر هستید.
 • شما آماده هستید که زندگی خود را ادامه دهید، اما از ادامه دادن احساس گناه نیز می کنید.
 • شما می خواهید زمانی را صرف به یاد آوردن عزیزتان کنید، اما وقتی این کار را انجام می دهید، احساس غرق شدن می کنید.
 • شما ضربه روحی ناشی از از دست دادن عزیزتان را تجربه کرده اید و به اندازه کافی احساسات خود را پردازش نکرده اید.

 

چگونه سوگ درمانی را پیدا کنیم

اگر در میانه سوگواری هستید، ممکن است نتوانید به وضوح فکر کنید. این می‌تواند مفید باشد که از یکی از نزدیکان خود برای جستجوی درمانگران سوگ در منطقه خود یا گرفتن قرار ملاقات با پزشک خانواده برای درخواست ارجاع کمک بگیرید.

همچنین، اگر مایلید با افرادی که وضعیت مشابه شما را تجربه کرده اند صحبت کنید، ممکن است بخواهید به جای درمان یا علاوه بر درمان به یک گروه حمایت از سوگ دسترسی داشته باشید.

 

 

سخنی از دنیای موسیقی درمانی در مورد سوگ‌درمانی

آیا برای غلبه بر مرگ یکی از عزیزان خود تلاش می کنید؟ اگر چنین است، ممکن است لازم باشد که سوگ درمانی را در نظر بگیرید.

این شکل از درمان برای هر کسی که غم و اندوه مربوط به از دست دادن یکی از عزیزان را تجربه می کند ایده آل است. اگرچه لازم نیست فوراً وارد درمان شوید، اما هر چه زودتر برای رویارویی با احساسات چالش برانگیز مرتبط با غم کمک بگیرید، در دراز مدت بهتر خواهید بود.

همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که تمایل به "احساس بهتر" ممکن است باعث ایجاد احساس گناه شود. با این حال، همه اینها بخشی از روند سوگواری و چیزی است که یک درمانگر می تواند در مورد آنها به شما کمک کند.

 

منابع

Verywellmind

positivepsychology

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید