دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

10 چیزی که دستکاری‌کنندگان برای جلب اعتماد شما می‌گویند

ممکن است افراد دستکاری کننده و کنترل‌گر در ابتدا قابل اعتماد به نظر برسند. آیا تا به حال احساس کرده اید که کسی آنقدر خوب و تاثیرگذار است که باورش سخت است؟ به نظر می رسد که کلماتی که او می گوید کاملاً برای جلب نظر شما طراحی شده است و باعث می شود احساس کنید در بالاترین نقطه جهان هستید؟ مراقب باشید، زیرا ممکن است با دستکاری‌کنندگان سر و کار داشته باشید. در دنیایی که اعتماد کالای گرانبهایی است، تشخیص اینکه چه زمانی یک نفر واقعاً صادق است، بسیار مهم است. اما (متاسفانه) تشخیص اینکه چه زمانی کسی از تاکتیک های دستکاری برای به دست آوردن دست برتر استفاده می کند نیز ضروری است.

در این مقاله بافت پیچیده تاکتیکی که توسط دستکاری‌کنندگان طراحی شده است را بررسی کرده و به شما در شناسایی این تاکتیک‌ها کمک می‌کنیم. درک استراتژی های این افراد کنترل‌گر به شما امکان می دهد از خود محافظت کرده و روابطی سالم را برای خود انتخاب کنید.

فهرست عناوین
10 چیزی که دستکاری‌کنندگان برای جلب اعتماد شما می‌گویند

 

بدترین چیز در مورد افراد دستکاری کننده این است که قابل اعتماد به نظر می رسند.

 

پنج دلیل شایع تبدیل افراد به یک کنترل گر و دستکاری کننده

شناخت علل ریشه ای در پس رفتارهای افراد دستکاری کننده اولین قدم در درک و مبارزه با آنها است.

 

دستکاری کننده ها ناامن هستند

بسیاری از دستکاری‌کنندگان ناامنی عمیقی دارند. این احساسات اغلب از تجربیات شخصی، شاید در دوران کودکی یا روابط گذشته آنها ناشی می شود. ممکن است این افراد در گذشته احساس ناتوانی یا کم ارزشی را تجربه کرده باشند. برای جبران، ممکن است دستکاری‌کنندگان تاکتیک‌هایی را برای کنترل موقعیت‌ها یا افراد ایجاد کرده و توسط آنها اطمینان حاصل کنند که دیگر هرگز احساس آسیب‌پذیری نمی‌کنند.

مطالعه ای از مؤسسه ملی بهداشت نشان می دهد که افراد با سطوح بالای ناامنی ممکن است به رفتارهای دستکاری به عنوان مکانیزم مقابله متوسل شوند.

 

 

افراد دستکاری کننده قدرت طلب هستند

قدرت می تواند مست کننده باشد. برخی از افراد تمایل ذاتی به تسلط و کنترل بر موقعیت ها یا افراد دارند. داشتن کسی که این افراد کنترل کننده بتوانند آنها را تحت تاثیر خود قرار دهندبه آنها احساس قدرت، موفقیت و برتری می‌دهد.

این افراد فقط در زمان کنترل افراد پیشرفت می کنند، حتی اگر این کنترل به معنای تغییر دادن حقیقت یا دستکاری احساسات باشد.

 

همچنین بخوانید: 5 علامت که نشان می دهد کسی در تلاش برای دستکاری روانشناختی شما است

 

افراد کنترل‌گر تروماي گذشته داشته اند

رویدادها و اتفاقات آسیب زا می توانند زخم های ماندگاری بر جای بگذارند. برای برخی، این زخم ها به صورت رفتارهای دستکاری ظاهر می شوند. تجارب گذشته، به ویژه آنهایی که باعث می‌شوند کسی احساس درماندگی کرده یا حس کند که مورد سو استفاده قرار گرفته است، می‌تواند او را به استفاده از دستکاری به عنوان مکانیزم دفاعی سوق دهد. این افراد احساس می کنند که می توانند با دستکاری روانشناختی دیگران از آسیب های آینده جلوگیری کرده یا کنترل زندگی خود را دوباره به دست آورند.

 

دستکاری کنندگان فاقد همدلی هستند

همدلی توانایی فرد برای درک و به اشتراک گذاشتن احساسات یک فرد دیگر است. دستکاری‌کنندگان اغلب ظرفیت همدلی کمتری دارند. بدون این ارتباط عاطفی، استفاده و استثمار دیگران برای منافع خود برای آنها آسان تر می شود.

مطالعه ای که در این زمینه انجام شد توضیح می‌دهد که چگونه اختلالات شخصیت، مانند سایکوپاتی یا روان‌آزاری، فقدان همدلی را به عنوان یک ویژگی تعیین‌کننده نشان می‌دهند. در نتیجه، این اختلال (و چندین اختلال دیگر!) می تواند منجر به رفتارهای دستکاری روانی و احساسی شود.

 

همچنین بخوانید: همدلی چیست؟ و آیا شما فردی همدل هستید؟

 

افراد دستکاری کننده در یک محیط تحت کنترل و دستکاری بزرگ شدند

محیط ما را شکل می دهد. بزرگ شدن در محیطی که در آن دستکاری روانی و احساسی یک هنجار است - چه در یک محیط خانوادگی، در میان دوستان یا در یک جامعه گسترده تر - می تواند فرد را به استفاده از تاکتیک های مشابه آموزش دهد.

آنها ممکن است این را از اعضای دستکاری کننده خانواده یاد گرفته باشند. بنابراین، آنها این رفتارها را به عنوان روش استاندارد برای تعامل و دستیابی به اهداف خود اتخاذ می کنند.

 

ممکن است دستکاری چیزی باشد که از محیط آموخته شده باشد.

 

ده چیزی که دستکاری‌کنندگان برای جلب اعتماد شما می‌گویند

همانطور که موارد پایین در مورد آنچه که افراد دستکاری کننده برای جلب اعتماد شما می گویند را می خوانید، دلایلی که در بالا ذکر شد را هم در خاطر داشته باشید. این بینشی عمیق‌تر از کنترل‌گرها و دستکاری‌کننده‌های روانی ارائه می‌کند و شما را به دانشی مجهز می‌کند تا تاکتیک‌های آن‌ها را به طور مؤثر تشخیص داده و هدایت کنید.

 

1. “من قبلاً این را به کسی نگفته ام...”

دستکاری‌کنندگان اغلب از این عبارت برای ایجاد حس صمیمیت کاذب استفاده می‌کنند. به اشتراک گذاشتن یک "راز" با شما باعث می شود احساس کنید خاص و منحصر به فرد هستید، گویی شما تنها کسی هستید که آن فرد به او اعتماد دارد. این تاکتیک می تواند باعث شود که شما به این افراد احساس نزدیکی کرده و تأثیرگذاری آنها بر تصمیمات و اقدامات شما آسان تر شود.

مثال: یک همکار خم می شود و در گوش شما زمزمه می کند: "من قبلاً این را به کسی نگفته بودم، اما فکر می کنم رئیس به زودی بازنشسته می شود."

 

2. “تو تنها کسی هستی که مرا درک می کنی.”

این عبارت عمداً باعث می شود که شما احساس بی نظیر و ارزشمند بودن کنید. از آنجا که افراد دستکاری کننده به شما القا می کنند که شما تنها کسی هستید که واقعاً آنها را درک می کنید، این افراد می توانند توسط آن باعث شوند که شما نسبت به آنها احساس مسئولیت کنید. این عبارت می‌تواند منجر به این شود که حتی با هزینه شخصی خود، از آنها حمایت یا به آنها کمک کنید.

مثال: بعد از یک روز طولانی، یکی از دوستان آهی می کشد و می گوید: "تو تنها کسی هستی که مرا درک می کنی. بقیه فقط قضاوتم می کنند."

 

 

3. “من از درام و نمایش جلوی دیگران متنفرم.”

از قضا، کسانی که ادعا می کنند از درام و نمایش متنفر هستند، اغلب عامل آن هستند و برای جلب توجه تلاش می‌کنند. افراد دستکاری کننده با گفتن این جمله، توجه را از تمایلات نمایشی خود منحرف می کنند. این راهی است که شما را وادار می کند باور کنید که آنها ساده و واقعی هستند، حتی اگر اعمالشان خلاف آن را نشان دهد.

مثال: در یک گردهمایی یا مهمانی، شخصی چشمانش را می‌چرخاند و می گوید: "من از درام و نمایش متنفرم"، حتی اگر او کسی است که خودش کارهای نمایشی را برای جلب توجه شروع کرده است.

 

4. “من هرگز به تو دروغ نمی گویم.”

این عبارت تلاشی برای ایجاد اعتماد بدون به دست آوردن واقعی آن است. در واقع، این یک پرچم قرمز غول پیکر است. افراد صادق به ندرت نیاز دارند که صداقت خود را دائماً ابراز کنند. از سوی دیگر، افراد دستکاری کننده از این عبارت برای کاشت بذر اعتماد استفاده می کنند. دلیل آن هم این است که آنها امیدوارند که شما هر گونه ناسازگاری را در داستان های آنها نادیده بگیرید.

مثال: در طول بحث در مورد یک موضوع بحث برانگیز، یکی از آشنایان به شما اطمینان می دهد که "من هرگز به تو دروغ نمی گویم. من خودم ضربه دروغ را خورده‌ام."

 

همچنین بخوانید: 16 رفتاری که یک دروغگوی بیمارگونه را آشکار می کند

 

5. “مردم همیشه به من خیانت می کنند.”

بازی کردن نقش قربانی یک تاکتیک دستکاری کلاسیک است. یک فریبکار کنترل کننده امیدوار است که با ایجاد حس ترحم در شما نسبت به خود، همدردی و حمایت‌تان را به دست آورد. این عبارت به عنوان یک هشدار نیز عمل می کند. اگر به مخالفت با آنها بپردازید، مانند همه کسانی خواهید بود که به آنها "خیانت" کرده‌اند.

مثال: یک شریک زندگی جدید که یک فرد کنترل‌گر و دستکاری کننده نیز هست، با ناراحتی به شما نگاه می کند و زمزمه می کند: «مردم همیشه به من خیانت می کنند. امیدوارم تو با آنها متفاوت باشی."

 

6. “من همه این کارها را برای تو انجام دادم.”

دستکاری کننده‌ها از این عبارت استفاده می کنند تا شما را مدیون خودشان کنند. آنها با این کار در شما احساس تعهد ایجاد می کنند. در واقع، آنها تاکید می کنند که اقدامات‌شان، به ویژه اقدامات ناخواسته، بهترین منافع شما را در دل داشته است. این عبارت می تواند رد درخواست های آنها یا تعیین حد و مرز را دشوار کند. دلیل آن هم این است که شما به خاطر عدم پاسخگویی به "مهربانی" آنها احساس گناه می کنید.

مثال: پس از غافلگیری شما با یک هدیه گران قیمت، کسی که آن را به شما داده می گوید: "من همه این کارها را برای تو انجام دادم. می‌دانستم که چقدر آن را دوست داری."

 

7. “تو خیلی حساس هستی.”

اینگونه صحبت کردن نوعی از گسلایتینگ است. در واقعیت، فرد دستکاری کننده باعث می شود که به احساسات و ادراک خود شک کنید. این افراد کنترل‌گر با نادیده گرفتن احساسات یا واکنش های شما به عنوان یک واکنش بیش از حد، مسئولیت اعمال خود را منحرف می کنند. با گذشت زمان، این می تواند اعتماد به نفس شما را از بین ببرد. همچنین می تواند شما را بیشتر به آن فرد متکی کند.

مثال: در طول یک مشاجره، وقتی به خاطر یک نظر ابراز ناراحتی می کنید، پاسخ این است: "تو خیلی حساسی. من فقط شوخی کردم."

 

8. “متاسفم که چنین احساسی داری.”

این جمله یک عذرخواهی-عدم عذرخواهی کلاسیک است. فرد به جای اینکه مسئولیت اعمال یا گفتار خود را بپذیرد، شما را سرزنش می کند. علاوه بر این، او به جای آنچه انجام داده، بر واکنش شما تمرکز می کند. این یک روش ظریف برای بی اعتبار کردن احساسات شما در حالی که عذرخواهی به نظر می رسد است.

مثال: پس از یک اختلاف نظر شدید، به جای پرداختن به موضوع، فرد دستکاری کننده می گوید: "برایت متاسفم که چنین احساسی داری. منظور من این نبود."

 

دستکاری‌کنندگان اغلب پشت طنز پنهان می‌شوند تا به شما ضربه بزنند.

 

9. “این فقط یک شوخی است.”

دستکاری‌کنندگان اغلب پشت طنز پنهان می‌شوند تا نظرات آزاردهنده خود را داده یا ضربه خود را وارد کنند. با نادیده گرفتن کلمات خود به عنوان یک شوخی، سعی می کنند به شما این احساس را بدهند که بیش از حد واکنش نشان می دهید یا حس شوخ طبعی ندارید. این یک تاکتیک برای تحقیر شما در عین اجتناب از پاسخگویی است.

مثال: بعد از اینکه یک فرد کنترل کننده در مورد ظاهر شما اظهارنظری رکیک می‌کند، با خنده این جمله را می گوید: "این فقط یک شوخی بود. طاقت کمی اذیت کردن و شوخی را هم نداری؟"

 

10. “تو بیش از حد به آن فکر می کنی.”

این اتهام نیز نوعی دیگر از گسلایتینگ است. یک دستکاری کننده روانی می تواند با گسلایتینگ شما را به شهود یا نگرانی های خود به شک بیندازد. این افراد کاری می کنند که دچار اضطراب و عدم اعتماد به نفس نسبت به تصمیمات خود شوید. دلیل آن هم این است که این کار کنترل روایت را برای آنها آسان تر می کند. بنابراین، با گفتن این به شما که مسائل را بیش از حد رصد کرده و زیادی به آنها فکر می کنید، می توانند بدون هیچ چالشی رفتار خود را ادامه دهند.

مثال: وقتی درباره رفتار اخیرشان ابراز نگرانی می‌کنید، آن را نادیده می‌گیرند و می‌گویند: " تو داری بیش از حد به آن فکر می‌کنی. همه چیز خوب است."

 

پنج راه برای مقابله با افراد کنترل‌گر و دستکاری کننده

افراد دستکاری کننده در قسمت های مختلف زندگی ما - از محل کار گرفته تا محافل اجتماعی - وجود دارند. در حالی که اجتناب کامل از آنها ممکن است همیشه امکان پذیر نباشد، باید تاکتیک هایشان را خلع سلاح کنید. در نتیجه این کار، از رفاه خود محافظت می کنید.

 

این تکنیک ها را امتحان کنید:

 

  • تعیین مرزهای واضح: محدودیت های خود را تعیین کرده و طبق آنها ارتباط برقرار کنید. اجازه دهید فرد دستکاری کننده بداند چه رفتاری غیرقابل قبول است. سپس، در اجرای این مرزها ثابت قدم باشید.
  • به غرایز خود اعتماد کنید: اگر چیزی کمی ناخوشایند است، به قلب خود اعتماد کنید. شهود شما ابزار قدرتمندی در شناخت و پاسخ به تاکتیک های دستکاری است.
  • از منزوی شدن اجتناب کنید: افراد دستکاری کننده اغلب سعی می کنند اهداف خود را از سیستم های پشتیبانی‌شان جدا کنند. با دوستان، خانواده یا همکارانی که می توانند دیدگاه درست و حمایت را به شما ارائه دهند، روابط نزدیک خود را حفظ کنید.
  • آرام و هدفمند بمانید: به تاکتیک های دستکاری با آرامش و به صورت عینی پاسخ دهید. از درگیری عاطفی خودداری کنید. اگر مجادله کننده یا غیرمنطقی شوید، می تواند اهرم فشار بیشتری به آنها بدهد.
  • به دنبال کمک حرفه ای باشید: اگر از نزدیک با یک دستکاری کننده زندگی یا کار می کنید، در شرایط سختی قرار دارید. اما به دنبال مشاوره یا درمان باشید. افراد حرفه‌ای می توانند استراتژی ها و بینش هایی را برای پیشرفت علی رغم این روابط چالش برانگیز ارائه دهند.

 

 

نظرات نهایی در مورد شناخت زبان افراد دستکاری کننده

شبکه پیچیده زبان افراد کنترل‌گر و دستکاری کننده می تواند کاملا چالش برانگیز باشد. اما با آگاهی و درک، می توانید از رفاه عاطفی خود محافظت کنید. شناخت تاکتیک‌ها و عباراتی که دستکاری‌کنندگان استفاده می‌کنند، اولین قدم برای اطمینان از این است که تأثیر آن‌ها شما را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. به یاد داشته باشید که روابط واقعی از فضای اعتماد، احترام و درک متقابل ناشی می شود.

وقتی خود را به دانش تاکتیک های دستکاری مجهز می کنید، از خود محافظت خواهید کرد. همچنین ارتباطات سالم تر و معتبرتری با اطرافیان خود ایجاد می کنید. بنابراین هوشیار باشید – و هنگام برخورد با افراد دستکاری کننده به غرایز خود اعتماد کنید.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید