دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

وقتی دلم برای کسی تنگ می شود چه کنم

سخت است بدانیم که وقتی دلمان برای کسی تنگ می شود چه باید بکنیم. همه ما از صمیمیت و حمایت دیگران لذت می بریم و به آن نیاز داریم، بنابراین جدا شدن از افرادی که برای ما مهم هستند و برایشان مهم هستیم می تواند چالش برانگیز باشد. چه این جدایی دائمی یا موقتی باشد، این کاملا طبیعی است که وقتی از هم جدا هستید دلتنگ آن فرد شوید.

چه دلتان برای دوستی تنگ شده باشد که به سفر رفته است، چه پس از طلاق هنوز هم دلتنگ همسر سابق خود باشید، و چه در غم از دست دادن یکی از عزیزانتان باشید، طبیعی است که مشتاق دیدن و وصال افرادی باشید که دیگر بخشی از زندگی روزمره شما نیستند. به یاد داشته باشید که در حین حرکت رو به جلو می توانید برای آن افراد و تجربیاتی که با آنها داشتید ارزش قائل شده و گرامیشان بدارید.

فهرست عناوین
وقتی دلم برای کسی تنگ می شود چه کنم

دلایل معتبر زیادی برای دلتنگی برای کسی یا تجربه نوستالژی وجود دارد. ابزارهایی مانند اعتماد کردن به دوستان نزدیک، یادداشت روزانه، صحبت با یک درمانگر یا مدیتیشن می توانند به شما در پردازش، کنار آمدن و غلبه بر درد از دست دادن کسی کمک کند. با این حال، بدانید که در این تجربه تنها نیستید.

 

دلتنگی شامل احساساتی مثل غمگینی، تنهایی و دلشکستگی می شود.

 

در یک نگاه

نشانه های اینکه دلتان برای کسی تنگ شده است می تواند شامل احساس غمگینی، تنهایی یا دلشکستگی باشد. ممکن است به دلیل دور بودن از او دلتنگش شوید، یا ممکن است این حالات به این دلیل باشد که رابطه شما با او به پایان رسیده است. بدون توجه به علت، یافتن راه های موثر برای مقابله با این حالت ضروری است. استراتژی هایی که می تواند کمک کند عبارتند از:

 

 • پذیرش احساسات خود
 • اجتناب از نشخوار فکری
 • پیدا کردن عوامل حواس پرتی
 • دست دراز کردن به سمت بقیه و ایجاد ارتباط
 • تمرین شکرگزاری
 • مراقبت از خود

 

در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که اگر کسی را از دست دادید چه کاری می توانید انجام دهید. همچنین در مورد مقابله با این احساسات و راه های دریافت کمک حرفه ای بحث خواهیم کرد. در ادامه با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

 

 

نشانه های اینکه دلتان برای کسی تنگ شده است

وقتی دلتان برای کسی تنگ می شود، ممکن است طیفی از احساسات، افکار و رفتارهای مختلف را تجربه کنید. برخی از علائمی که نشان می دهد دلتان برای کسی در زندگی تنگ شده است عبارتند از:

 

 • غرق شدن در افکار مربوط به آن شخص
 • تجربه حس حسرت و اشتیاق
 • غذا خوردن بیشتر یا کمتر از حد معمول
 • احساس دلباختگی
 • احساس تنهایی یا انزوا
 • احساس حواس پرتی
 • داشتن افکار مزاحم
 • داشتن علائم فیزیکی مانند ناراحتی معده یا سردرد
 • مشکل در به خواب رفتن یا ماندن در خواب
 • از دست دادن علاقه به چیزهایی که معمولاً از آنها لذت می برید

 

این علائم اغلب بخش طبیعی دلتنگی و از دست دادن هستند، اما ممکن است بسته به مدت و شدت آنها، مشکل جدی تری مانند افسردگی را نشان دهند.

اگر علائم تان با توانایی شما برای عملکرد عادی در زندگی روزمره‌تان تداخل دارد، باید با پزشک خود صحبت کنید.

 

دلایل دلتنگی برای کسی

موقعیت ها و اتفاقات مختلفی وجود دارد که می تواند باعث دلتنگی شما برای شخص دیگری شود. تغییر بخشی عادی از زندگی است که اغلب افراد را در مسیرهای متفاوتی قرار می دهد. گاهی اوقات، این بدان معنی است که سفر شما با هم به پایان رسیده است. در موارد دیگر، ممکن است به این معنا باشد که شما فقط آن شخص را به صورت پراکنده می بینید.

نحوه برخورد شما با کسی که دلتنگ او هستید ممکن است بستگی زیادی به دلایل جدایی شما از او داشته باشد.

 

دلتنگ بودن برای کسی که از شما دور است

هنگامی که دلتان برای کسی تنگ می شود که فاصله جغرافیایی شما را از او جدا انداخته است، یافتن راه هایی برای ارتباط مجدد با او بسیار مهم است. تماس، ارسال پیامک یا استفاده از پیام‌رسان‌های آنلاین می‌تواند به طرف مقابل بفهماند که به او فکر می‌کنید.

در حالی که ممکن است نتوانید هر چند وقت یکبار شخصاً به ملاقات او بروید، راه هایی برای حفظ رابطه و کاهش احساس دلتنگی شما وجود دارد. برقراری ارتباط منظم در پیامک و تماس می تواند کمک کننده باشد، اما تنظیم بازدیدهای مجازی یا حضوری منظم می تواند حس ارتباط قوی تری را به شما بدهد.

 

دلتنگی برای کسی که قبلا میشناختید

وقتی یک رابطه به پایان می رسد، چه یک رابطه دوستانه یا عاشقانه، طبیعی است که دوره ای از دلتنگی برای آن شخص را تجربه کنید. جدایی می تواند منجر به احساس غم و اندوه یا خشم شود، که وقتی با تغییرات دیگری مانند جابجایی، تغییرات مالی یا چالش های مشترک والدین همراه باشد، می تواند بدتر شود.

اگر جدایی ایده شما نبوده باشد، این احساسات اغلب شدیدتر هستند. طرد شدن علاوه بر اینکه باعث دلتنگی شما برای شریک زندگی سابقتان می‌شود، می‌تواند احساسات دشوار دیگری از جمله احساس حسادت، آسیب، شرم، گناه، تنهایی، اضطراب اجتماعی و خجالت ایجاد کند.

حتی اگر شما فردی بودید که جدایی را آغاز کردید، باز هم ممکن است برای بخش‌های خوب آن رابطه دلتنگ باشید - حتی اگر هنوز نمی‌خواهید آن شخص به زندگی‌تان بازگردد. این ممکن است منجر به احساس سردرگمی شود، جایی که احساس می‌کنید دلتان برای کسی تنگ شده است که نمی‌خواهید با او رابطه داشته باشید.

برداشتن گام‌هایی مانند تمرکز بر روی خود، نوشتن صادقانه در مورد رابطه، و عدم دنبال کردن اکس خود در رسانه‌های اجتماعی، تنها چند قدمی هستند که می توانند به شما در ادامه راه کمک کنند. گذراندن وقت با دوستان یا بازگشت به قرار ملاقات‌های جدید نیز می تواند به مبارزه با برخی از احساساتی که ممکن است تجربه کنید کمک کند.

 

همچنین بخوانید: 15 راه برای فراموش کردن اکس خود و گذشتن از او 

 

دلتنگی برای کسی که از دنیا رفته است

وقتی دلتان برای کسی که از این دنیا رفته است تنگ می شود، حسرتی که برای حضور او دارید با احساس غم و اندوه همراه می شود. در حالی که هر کسی غم و اندوه را متفاوت تجربه می کند، تحقیقات نشان می دهد که این احساسات معمولاً بین شش ماه تا دو سال طول می کشد.

در حالی که هیچ راه آسانی برای مقابله با این احساسات وجود ندارد، کارهایی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا همچنان با عزیزی که از دست داده اید احساس ارتباط داشته باشید. به عنوان مثال، می توانید در مورد خاطراتی که با او دارید بنویسید یا یک کتاب خاطره برای احترام به او ایجاد کنید.

صحبت کردن با شخص دیگری در مورد محبوب خود نیز می تواند مفید باشد. می توانید به دنبال حمایت از یک دوست یا یکی دیگر از عزیزان خود باشید، یا می توانید به فکر پیوستن به یک گروه پشتیبانی باشید.

 

جمع‌بندی

دلایل زیادی برای دلتنگی برای کسی وجود دارد. ممکن است این دلتنگی در اثر تغییراتی در زندگی مانند نقل مکان یا پایان یک رابطه ایجاد شود. یا ممکن است به دلیل از دست دادن یکی از عزیزان و مرگ او باشد. نحوه برخورد شما با این دلتنگی می تواند بسته به دلایلی که آن شخص را از دست داده اید متفاوت باشد.

 

برای کاهش حس دلتنگی روی پردازش عاطفی کار کنید.

 

چگونه با دلتنگی برای کسی مقابله کنید

بدون توجه به علت دلتنگی، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای مراقبت از خود و کاهش احساس غمگینی و تنهایی ناشی از دلتنگی انجام دهید. استراتژی هایی مانند تکیه کردن به دوستان دیگر، یادداشت روزانه، مدیتیشن، یا صحبت با یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا احساسات خود را پردازش کرده و از درد دلتنگی برای یک فرد دیگر عبور کنید.

راه های دیگر مقابله با دلتنگی شامل موارد زیر است:

 

احساسات خود را بپذیرید

سعی نکنید که فقط احساس دلتنگی برای کسی را کنار بگذارید. در عوض، روی تمرین پذیرش عاطفی کار کنید.

این بدان معناست که به خودتان اجازه دهید این چیزها را بدون قضاوت در مورد احساسات خود یا تلاش برای انکار یا تغییر آنها احساس کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که این تمرین می‌تواند برای سلامت روانی شما مفید باشد و مقابله با احساسات دشوار را آسان‌تر کند.

 

از نشخوار کردن بپرهیزید

در حالی که نمی خواهید احساسات خود را انکار کنید یا دفن کنید، اجتناب از نشخوار فکری نیز مهم است. نشخوار فکری شامل وسواس فکری تکراری به روشی منفی است. این باعث می شود که با فرو رفتن بیشتر در یک ذهنیت منفی، بارها و بارها همان چیزها را تکرار کنید.

تحقیقات نشان می دهد که نشخوار فکری می تواند علائم افسردگی را بدتر یا طولانی تر کند، بنابراین یافتن راه هایی برای به حداقل رساندن این نوع الگوی تفکر منفی مهم است.

 

همچنین بخوانید: نشخوار فکری - نشانه ها، علل و روش مقابله با آن

 

عوامل حواس پرتی را پیدا کنید

یکی از راه‌های جلوگیری از غرق شدن در افکار منفی، یافتن راه‌هایی برای مشغول نگه داشتن خود است. ممکن است به یک سرگرمی قدیمی روی بیاورید یا حتی به فکر انتخاب یک سرگرمی جدید باشید. این می تواند یک راه مثبت برای یادگیری یک مهارت جدید و در عین حال مدیریت احساسات درد و دلتنگی تا زمانی که آنها از بین بروند باشد.

حتی چیزهایی مانند خواندن کتاب، تماشای فیلم، ورزش کردن، یا شرکت در یک باشگاه ورزشی یا انجام فعالیت بدنی ساده می تواند به شما کمک کند تا ذهن خود را از کسی که از دست داده اید دور نگه دارد.

 

با او تماس بگیرید

اگر کسی که برای او دلتنگ هستید هنوز بخشی از زندگی شماست، سعی کنید با او تماس بگیرید و در مورد احساس خود صحبت کنید. ارتباط و اتصال مجدد می تواند راهی عالی برای کاهش احساسات دردناک باشد. حتی اگر نمی توانید با هم باشید، هنوز هم می توانید راه هایی برای نزدیک نگه داشتن رابطه و ارتباط خود با آن فرد خاص پیدا کنید.

نوشتن نامه، صحبت کردن با تلفن، تعامل در رسانه‌های اجتماعی و ملاقات‌های مجازی می‌تواند به شما کمک کند که با فردی که دلتان برای او تنگ شده است، در ارتباط باشید، حتی اگر نمی‌توانید شخصاً با هم باشید.

 

قدردانی را تمرین کنید

سپاسگزاری شامل ابراز سپاس و قدردانی برای چیزی در زندگی شماست. تحقیقات نشان داده است که این عمل می تواند طیف وسیعی از اثرات مثبت از جمله بهبود احساس شادی و افزایش رفاه کلی را بر سلامت روان داشته باشد.

هنگامی که با دلتنگی شخصی سروکار دارید، ممکن است تمرکز بر احساس قدردانی از رابطه خود با آن شخص مفید باشد. لحظه ای را صرف نوشتن این موضوع کنید که چقدر از داشتن او در زندگی خود قدردانی کرده اید، حتی اگر دیگر در کنار شما حضور نداشته باشد.

 

 

یادآورهای او را کنار بگذارید

اگر دلتان برای کسی تنگ شده، برای مدتی از یادآوری او اجتناب کنید. این می تواند برای شما مفید باشد که شماره او و هر عکسی از او را از تلفن خود حذف کنید. همچنین می توانید او را از حساب های رسانه های اجتماعی خود حذف یا بی صدا کنید. اگر وسایلی از او را نزد خود دارید، آن‌ها را در جعبه‌ای نگه دارید و تا زمانی که از نظر عاطفی به ثبات نرسیده‌اید آن را پنهان کنید. ندیدن یادآورهای او می تواند احساس دلتنگی یا تمایل شما به نگاه کردن به خاطرات را کاهش دهد.

 

جنبه مثبت حرکت رو به جلو را در آغوش بگیرید

سعی کنید به دلایل مثبت برای پیشرفت فکر کنید. به عنوان مثال، برخی از افراد ممکن است متوجه شوند که پایان یک رابطه به آنها اجازه می دهد بیشتر با دوستان بیرون بروند، یک برنامه تلویزیونی جدید تماشا کنند، به مطالعه ادامه دهند یا تغییر مثبتی در زندگی ایجاد کنند. به یاد داشته باشید که چرا این شخص را از دست دادید. اگر دلیل آن جدایی باشد، ممکن است دلیل سالمی وجود داشته باشد که دیگر با هم نیستید و به قول معروف به صلاح‌تان است که دیگر با هم نباشید. حتی وقتی دلتان برای کسی تنگ می شود، حرکت رو به جلو ممکن است سالم ترین انتخاب باشد.

 

همچنین بخوانید: 15 راه برای رشد و قوی شدن بعد از یک فقدان غم انگیز

 

از این موقعیت به عنوان انگیزه اجتماعی بودن استفاده کنید

زمانی که دلتان برای کسی تنگ می شود، صرف زمان برای سوگواری در تنهایی می تواند مفید باشد. با این حال، معرفی مجدد موقعیت های اجتماعی را نیز در نظر بگیرید. گذراندن زمان بیش از حد در تنهایی ممکن است خلق و خوی شما را بدتر کند و میل شدیدتری برای برقراری ارتباط مجدد با فردی که دلتنگش شده‌اید ایجاد کند. بیرون بروید و با دوستان و خانواده خود صحبت کنید. به خواربارفروشی یا مرکز خرید بروید. مهم نیست که چه چیزی را انتخاب می کنید، خانه خود را ترک کنید و وقت خود را با دیگران بگذرانید. اگر بتوانید در لحظه از زندگی لذت ببرید، ممکن است شروع به تشکیل خاطرات جدیدی کنید که به شما احساس بهتری می‌دهد.

 

خود مراقبتی بهترین کار در مقابل احساس دلتنگی است.

 

مراقب خودتان باشید

این مهم نیست که چرا از کسی که به او اهمیت می دهید جدا شده اید، مهم این است که برای مراقبت از خودتان اقداماتی انجام دهید. چه در حال مراقبت از قلب شکسته خود باشید و چه در حالی که منتظر بازگشت عزیزتان هستید احساس تنهایی می کنید، خودمراقبتی با کیفیت می تواند به شما کمک کند که در این دوران سخت احساس بهتری داشته باشید.

برنامه ریزی زمانی برای تنهایی، مدیتیشن برای کاهش استرس، یا انجام یوگا برای کمک به آرامش تنها چند مورد هستند که می توانید امتحان کنید.

همچنین مطمئن شوید که خواب کافی داشته باشید، وعده های غذایی سالم بخورید و ورزش بدنی منظم داشته باشید. اگر مطمئن شوید که نیازهای اساسی شما برآورده می شود، مدیریت احساسات دشوار آسان تر است.

 

همچنین بخوانید: 5 تمرین خودمراقبتی عالی برای هر بخش از زندگی شما

 

با امید به سمت آینده حرکت کنید

در نهایت، ممکن است متوجه شوید که کمتر و کمتر به کسی فکر می کنید که دلتنگش می شوید و مدیریت جدایی آسان تر می شود. همچنین ممکن است شخص دیگری را پیدا کنید که حتی اگر جایگزین ارتباط گذشته شما نشود، به او اهمیت می دهید. شما لیاقت این را دارید که ادامه دهید و زندگی‌تان را مطابق شرایط خود بگذرانید. هیچ محدودیت زمانی جادویی برای شروع ایجاد روابط و خاطرات جدید وجود ندارد، بنابراین با خودتان کار کنید تا بتوانید یک روند سالم را کشف کنید.

 

نحوه دریافت کمک برای غلبه بر دلتنگی

اگر فقدان یک شخص و دلتنگی برای او باعث ناراحتی یا علائم دیگری می شود که عملکرد طبیعی را دشوار می کند، باید با پزشک یا درمانگر خود صحبت کنید. غم و اندوه و دلتنگی شایع هستند، اما همچنین می توانند منجر به احساس افسردگی یا اضطراب شوند که نیاز به درمان دارند.

اگر اضطراب، افسردگی یا سایر نگرانی‌های مربوط به سلامت روان را تجربه می‌کنید، روان‌درمانی و دارو درمانی می‌توانند به شما کمک کنند.

در برخی موارد، دلتنگی برای فردی که فوت کرده است می تواند منجر به وضعیتی شود که به عنوان غم و اندوه پیچیده شناخته می شود. این وضعیت در حدود 7 درصد از افراد سوگوار رخ می دهد و منجر به علائم طولانی مدت نشخوار فکری بیش از حد، اجتناب از یادآورها و احساسات شدید مرتبط با دلتنگی و از دست دادن می شود.

 

 

این چه معنایی برای شما دارد

دلتنگی برای افرادی که نمی توانید با آنها باشید طبیعی است، اما این بدان معنا نیست که کنار آمدن با این احساسات آسان است. خواه این جدایی موقتی باشد یا طولانی تر، کارهایی وجود دارد که می توانید برای تسکین حسرت و غم خود انجام دهید. یادگیری پذیرش احساسات، تمرین مراقبت از خود و دستیابی به سایر افراد برای حمایت اجتماعی، همگی راهبردهایی هستند که می توانند به شما کمک کنند.

به خودتان زمان بدهید تا بهبود پیدا کنید، اما مطمئن باشید که راه‌های جدیدی برای هدایت انرژی خود پیدا می‌کنید و حواس‌تان پرت می‌شود تا در چرخه نشخوار فکری گرفتار نشوید. اگر هنوز در حال مبارزه با دلتنگی هستید، از تماس با یک متخصص سلامت روان نترسید. آنها می توانند به شما در پردازش این احساسات و توسعه مهارت های مقابله ای جدید کمک کنند.

 

منابع

verywellmind

betterhelp

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید