دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
15 راه برای فراموش کردن اکس خود و گذشتن از او
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

15 راه برای فراموش کردن اکس خود و گذشتن از او

پایان یک رابطه هرگز آسان نیست. جدایی ها پر از احساسات خام است، از جمله همه چیز، از آسیب و خیانت گرفته تا عصبانیت و غم. اما، اگرچه ممکن است دلشکستگی مانند پایان دنیا باشد، اما واقعیت این است که درد و رنجی که در حال حاضر در مورد اکس خود و رابطه قبلی‌تان احساس می‌کنید، موقتی است. در نهایت، شما قادر خواهید بود ادامه دهید - و یک روز دوباره عشق را پیدا خواهید کرد.

در واقع، تحقیقات نشان می‌دهد که پس از پایان یک رابطه دوستی، حدود ۱۱ هفته طول می‌کشد تا احساس بهتری داشته باشید. در همین حال، اگر یک ازدواج پایان یابد، ممکن است تا 18 ماه طول بکشد تا فرد بهبود یابد. در هر صورت، هیچ یک از این وضعیت ها برای همیشه ادامه نمی یابند.

فقط به یاد داشته باشید که غلبه بر دل شکستگی و ادامه دادن پروسه سوگواری است که برای همه متفاوت به نظر می رسد. در نتیجه، هیچ چارچوب معینی را برای خود تعریف نکنید. عوامل زیادی بر بهبودی شما تأثیر می‌گذارند، از جمله مدت زمانی که با هم بوده‌اید، خاطرات و سنت‌هایی که به اشتراک گذاشته‌اید، و حتی فرزندانی که با هم به دنیا آورده‌اید. اما به هر حال شما از آن عبور خواهید کرد.

چه از پایان یک رابطه طولانی مدت پر فراز و نشیب در حال فروپاشی باشید، چه سعی می کنید کسی را که به شما خیانت کرده را فراموش کنید، یا به سادگی از یک کراش ناخواسته مراقبت می کنید، ما اینجا هستیم تا احساسات شما را تأیید کنیم: غلبه بر کسی که دوستش دارید آسان نیست. . اگر چنین بود، میلیون‌ها آهنگ، کتاب خودیاری، نقاشی و شعر وجود نداشت.

 

پایان یک رابطه هرگز آسان نیست اما عبور از آن امکان‌پذیر است.

 

چرا جدایی خیلی درد دارد؟

روابط با دیگران پایه و اساس زندگی یک فرد را تشکیل می دهد. در نتیجه، وقتی رابطه‌ای را از دست می‌دهید، به‌ویژه رابطه‌ای که آن را در زندگی‌تان مهم و محوری می‌دانید، مانند از دست دادن بخشی از خود است. غیرعادی نیست که در چنین شرایطی احساس کنید مفهوم و هدف خود را در زندگی از دست داده اید. حتی ممکن است احساس کنید بخش بزرگی از خود را از دست داده اید. و از برخی جهات همین اتفاق هم افتاده است. شما دیگر همان کسی نخواهید بود که زمانی که با اکس خود بودید.

اما، اگر برای مدت طولانی در این احساس از دست دادن و هویت متزلزل غوطه ور شوید، در نهایت به گذشته خود می چسبید و ناامیدانه تلاش می کنید تا رابطه را «تعمیر» کنید تا بتوانید خود و اکس‌تان را به آن بازگردانید.

هر چقدر هم که پذیرفتن آن سخت و دردناک باشد، باید آن بخش از خود و زندگی تان را رها کنید. آن فقط بخشی از گذشته است. بله سخت است. اما شما می‌توانید انجامش بدهید. شما می توانید گام های لازم برای ادامه زندگی خود را بردارید.

 

همچنین بخوانید: آیا باید به رابطه سابقم برگردم؟ 4 نکته که باید قبل از بازگشت به اکس خود در نظر بگیرید

 

چگونه از یک جدایی عبور کنیم؟

فراموش کردن کسی و گذشتن از او به طرز فکر شما در مورد جدایی، همسر سابق و حتی خودتان ارتباط زیادی دارد. در نتیجه، همانطور که در آب های گل آلود جدایی خود پیمایش می کنید، باید مدام به خود یادآوری کنید که این یک روند است، نه یک مقصد.

نه تنها باید با خودتان صبور باشید، بلکه باید این زمان را نیز صرف کنید تا واقعاً به این فکر کنید که چه کسی هستید، همسر سابق‌تان چه کسی بود و چرا رابطه شما به نتیجه نرسید. یادگیری از این تجربه نه تنها شما را قوی‌تر می‌کند، بلکه به شما کمک می‌کند تا بدانید در یک رابطه چه می‌خواهید و شاید دفعه بعد موفقیت بیشتری کسب کنید. در اینجا چند مرحله برای پردازش جدایی و ادامه زندگی شما آورده شده است. این مراحل ارزش امتحان کردن را دارند.

 

 

1. صبور باشید و عجله نداشته باشید

فراموش کردن و گذشتن از شریک زندگی سابق، یک فرآیند است. این چیزی نیست که بتوانید با عجله از آن عبور کنید. علاوه بر این، باید به هر قیمتی از دوستیابی مجدد خودداری کنید. در حالی که ایجاد رابطه جدید بلافاصله پس از جدایی ممکن است یک چسب زخم روی درد شما بگذارد، اما هرگز آن را درمان نمی کند. و هر چقدر هم که سخت باشد، باید با احساسات خود روبرو شوید و به روش های صادقانه و موثر با آنها برخورد کنید.

مطمئناً این روند بوی بد می دهد. اما به هر حال، پردازش احساسات و عواطف شما به زمان، انرژی و کار سخت زیادی نیاز دارد. اما، در نهایت، ارزش آن را خواهد داشت، زیرا شما قوی تر و بهتر از قبل ظاهر خواهید شد.

 

2. به خودتان اجازه احساس کردن بدهید

هیچ کس از تجربه درد لذت نمی برد. اما واقعیت این است که اگر می خواهید شفا پیدا کنید باید به خود اجازه احساس کردن بدهید. نادیده گرفتن احساساتتان، تظاهر به اینکه آنها وجود ندارند، یا تلاش برای بی حس کردن آنها به نحوی فقط بهبودی شما را به تعویق می اندازد. در مورد آسیب، درد و طرد شدنی که آن را احساس می کنید صادق باشید. غمگین بودن شرم ندارد.

به احتمال زیاد، شما بخش زیادی از زندگی خود را با این شخص گذرانده اید، و قطع رابطه باعث ایجاد برخی احساسات بسیار قوی می شود. نگاهی صادقانه به این بیندازید که چگونه جدایی باعث شد احساس کنید می‌توانید از درون احساسات خود به روشی سالم عبور کنید.

 

3. کمک بخواهید

به ندرت پیش می‌آید که افراد به صورت همزمان تصمیم به پایان دادن به رابطه بگیرند. بنابراین، زمانی که جدایی رخ می دهد، معمولا یک طرف شوکه شده و آسیب دیده است. در نتیجه، این احساسات شوک، طرد شدن، صدمه دیدن و حتی خیانت و به خصوص تنهایی، می تواند دشوار باشد.

با دوستان خود در مورد احساس‌تان صحبت کنید. فقط مراقب باشید که هر بار که صحبت می کنید به جدایی خود فکر نکنید. دوستی با ملاحظه باشید و صمیمانه در مورد زندگی آنها نیز بپرسید. اگر متوجه شدید که نیاز به حمایت بیشتری از آنچه یک دوست به شما ارائه می دهد دارید، با یک درمانگر، مشاور یا شخصیت مذهبی صحبت کنید. آنها آموزش دیده اند تا به افراد در عبور از جدایی‌ها کمک کنند.

 

4. شریک زندگی سابق‌تان را از رسانه های اجتماعی خود حذف کنید

هیچ چیز بیشتر از تعقیب شریک زندگی سابق خود در رسانه های اجتماعی بهبودی شما را به تعویق نمی‌اندازد. هر بار که پستی را با چهره خندان او می بینید، مانند کندن پوسته از روی زخم است. خونریزی و درد دوباره شروع می شود. بنابراین او را در تمام حساب های شبکه اجتماعی خود آنفالو کنید.

حتی اگر وسوسه انگیز است که ببینید اکس شما در حال انجام چه کاری است، ایجاد یک جدایی کامل از او بدون امید به بازگشت، برای روند بهبودی شما بهتر است.

مقدار مشخصی از آرامش و آسایش ناشی از این است که ندانید همسر سابقتان چه کار می کند و با چه کسی وقت می گذراند. به خودتان اجازه داشتن این آسایش و آرامش را بدهید.

 

جدایی کامل از اکس خود بدون امید به بازگشت برای شما بهتر است.

 

5. از داشتن ارتباط و مکالمه در حالت مستی اجتناب کنید

هیچ چیز بدتر از مست شدن و ارسال پیامک یا تماس تلفنی با اکس خود نیست تا بپرسید چه مشکلی پیش آمده است. معمولا افراد در هنگام مستی فیلتر خود را از دست می دهند و احتمالاً صبح بعد از آن از چیزهایی که گفته‌اند پشیمان می شوند. به همین دلیل، ممکن است لازم باشد که اطلاعات تماس شریک زندگی سابق خود را از تلفن خود حذف کرده و حساب ایمیل او را نیز از رایانه خود حذف کنید. البته لازم به ذکر است که به طور کلی بهتر است که در این شرایط از نوشیدن بیش از حد الکل اجتناب کنید.

در حالت مستی صحبت کردن با همسر سابقتان هرگز آنطور که می‌خواهید پیش نمی‌رود، و در صبح بعد از آن احتمالاً شرم و خجالت را تجربه خواهید کرد. علاوه بر این، همسر سابق شما می‌تواند پیام‌های پست صوتی یا پیام‌های متنی شما را با افراد دیگر به اشتراک بگذارد، که خجالت شما را بیشتر می‌کند. به خاطر خودتان، باید به هر قیمتی که شده از موقعیت هایی مانند این اجتناب کنید.

 

6. روزهای خود را ساختاردهی کنید

این اصلا اشکالی ندارد که بخواهید با احساسات خود خلوت کنید. با این حال، سوگواری نباید بخش اصلی روز شما باشد. مشغول نگه داشتن و ساختاردهی روزهای خود در ابتدا به این دلیل مفید است که باعث می شود همیشه غرق نشوید. روانشناسان پیشنهاد می‌کنند فعالیتی را امتحان کنید که در آن لازم نیست در مورد زندگی شخصی خود صحبت کنید. شما فقط به خودتان فکر نکرده و از آن زمان برای صحبت در مورد اکس خود استفاده نمی‌کنید. شما از آن زمان استفاده می کنید تا کمی از خود بیرون بیایید.

برای شرکت در یک کلاس ورزشی یا دیدن فیلم بعد از کار با یک دوست برنامه ریزی کنید، برای کلاس های آخر هفته در آن کارگاه زیبای سفالگری که به آن علاقه داشتید ثبت نام کنید، یا حتی در سازمانی داوطلب شوید که کاری را که برای شما مهم است انجام دهید. تمام اینها فضایی را در تقویم شما اشغال می کنند، بنابراین به احتمال زیاد دیگر نمی توانید در رختخواب بمانید و در افکار اکس خود غرق شوید.

 

7. صادقانه به رابطه نگاه کنید

نگاهی عینی به این بیندازید که این رابطه واقعاً چگونه بود. برای انجام این کار، باید از ایده آل کردن شریک زندگی سابق خود دست بردارید و به خاطرات و تجربیات خوب فکر نکنید. در حالی که نگاه کردن به گذشته و فقط دیدن موقعیت های خوب و خوشایند آن طبیعی است، اما واقعیت نیست.

انتخاب کنید که نگاهی صادقانه به رابطه خود بیندازید. می توانید با تهیه لیستی از تمام کارهایی که شریک زندگی سابقتان انجام داده و باعث آزار شما شده است، شروع کنید. آنچه ممکن است با این کار کشف کنید این است که اکس شما آنقدرها که فکر می کردید عالی نبوده است.

شاید شما درگیر یک رابطه آزاردهنده عاطفی یا مالی بوده اید. شاید همسر سابق شما کنترل‌گر بوده یا با حسادت درگیر بوده است. هر مشکلی که وجود داشت، مطمئن شوید که به جای تمرکز بر چیزهای خوب، آنها را به خود یادآوری می کنید.

 

8. مراقب خودتان باشید

فقط این که شریک زندگی شما به یک رابطه پایان داده است به این معنی نیست که شما بی لیاقت بوده یا دوست داشتنی نیستید. در نتیجه، نباید روی کارهایی که ممکن است آنها را اشتباه انجام داده باشید تمرکز کنید، بلکه باید تمرکز خود را روی کارهایی که می توانید انجام دهید تا در لحظه احساس بهتری داشته باشید معطوف کنید. این ممکن است به این معنی باشد که هر روز زمانی را برای نوازش کردن خود اختصاص دهید.

ماساژ بگیرید. یک کتاب خوب بخوانید. از یک فنجان شکلات داغ لذت ببرید. حمام طولانی بگیرید و هر چیزی که باعث می شود احساس آرامش و مراقبت کنید را انجام دهید. اکنون وقت آن است که خودمراقبتی را انجام دهید.

با این حال، توجه داشته باشید که این زمان برای نوشیدن بیش از حد الکل، مصرف مواد، افراط در خوردن فست فود، یا توقف مکرر کارها نیست. هیچ کدام از این موارد در نهایت حال شما را بهتر نمی کنند. آنها رفع موقتی هستند و در صبح بعد از آنها، درد و ناراحتی شما همچنان وجود خواهد داشت.

 

 

9. دوباره کشف کنید که چه کسی هستید

اگر هویت شما در رابطه با همسر سابقتان کاملاً پیچیده شده بود، اکنون زمان مناسبی برای کشف مجدد این است که واقعا چه کسی هستید است. بفهمید که خارج از چارچوب رابطه چه کسی هستید. عجله برای پر کردن خلاءی که تجربه می کنید بدون اینکه بدانید چه کسی هستید و چه می خواهید اشتباه بزرگی است. این همچنین دستور العملی برای فاجعه و در نهایت درد بیشتر است.

بسیاری از اوقات، روابط با شکست مواجه می شوند زیرا زوج ها با هم سازگار نیستند یا اهداف یا نیازهای متفاوتی دارند. حتما برای کشف اینکه واقعا چه کسی هستید و چه می خواهید وقت بگذارید.

 

10. ارزش خودتان را بدانید

به یاد داشته باشید: جدایی ربطی به نامطلوب بودن، دوست داشتنی نبودن یا عدم استحقاق شما برای عشق ندارد. فکر کردن به هر اشتباه کوچک در رابطه گذشته و تمرکز بر شکست های شخصی بسیار آسان است. اما درونی کردن باورهای منفی در مورد خود به روان آسیب می زند و می تواند روابط آینده را مختل کند. در عوض، تمرکز خود را به بهترین ویژگی های خود معطوف کنید. این را به شما پیشنهاد می‌کنیم: 25 چیز را بنویسید که باعث می‌شود شما جذاب باشید. می توانید قبل از شروع احساسات بد دوباره آن‌ها را بخوانید.

 

همچنین بخوانید: آیا من دوست داشتنی نیستم؟

 

11. افکار و احساسات خود را بنویسید

گاهی اوقات مفید است که محتویات قلب خود را با قلم و کاغذ بیرون بریزید. در واقع، نوشتن افکارتان می تواند کاملاً تسکین دهنده باشد. پس یک دفتر یادداشت بردارید و شروع به نوشتن کنید. حتی ممکن است بخواهید برای همسر سابق خود نامه ای بنویسید و تمام افکار و احساسات خود را بیان کنید. فقط هرگز آن را برای او یا افراد دیگر ارسال نکنید. همین فرآیند ساده نوشتن احساسی که دارید به خودی خود بسیار شفابخش است.

علاوه بر این، آنچه در نامه خود می نویسید به احتمال زیاد چیزی نیست که بخواهید یک یا دو هفته بعد آن را به اشتراک بگذارید. در حال حاضر، احساسات شما خام هستند. آنها را بیرون بیاورید، اما برای خود نگه‌شان دارید.

 

12. خشم و سرزنش را کنار بگذارید

نگه داشتن خشم، رنجش و سرزنش سالم نیست. از درون شما را خواهد خورد. در عوض، روی رها کردن خشم و سرزنش خود تمرکز کنید. به خود یادآوری کنید که بخشش فراموش کردن نیست. این یعنی رهایی از گره خوردن به شریک زندگی سابق‌تان است. وقتی خشم و عصبانیت را حفظ می کنید، یا اگر همسر سابق خود را به خاطر جدایی سرزنش می کنید، این احساسات شما را به او متصل نگه می‌دارد. و، تا زمانی که هنوز به او متصل هستید (حتی اگر احساساتی که شما را به هم مرتبط می کند منفی باشد) نمی توانید شفا پیدا کنید.

در نتیجه، روی رها کردن خشم و توقف بازی سرزنش تمرکز کنید. درعوض، چشمان خود را به آینده بدوزید و بر این تمرکز کنید که می خواهید دفعه بعد چگونه در زندگی تان متفاوت باشید.

 

جدایی نباید چیز بدی باشد و در واقع می تواند چیز خوبی باشد.

 

13. آن را به مثبت تبدیل کنید

برخلاف تصور رایج، جدایی نباید چیز بدی باشد. در واقع می تواند چیز خوبی باشد، به خصوص اگر باعث شود که دیگر در یک رابطه سمی نباشید. به جای تمرکز بر نکات منفی پیرامون جدایی، به دنبال راه هایی برای تبدیل آن‌ها به مثبت باشید.

به عنوان مثال، آیا مجرد بودن به شما زمان بیشتری برای پیگیری علایق خود یا دنبال کردن یک هدف شایسته می دهد؟ آیا می توانید به آن سفری بروید که همیشه آرزویش را داشتید؟ به جای تمرکز بر روی درد، به دنبال راه هایی برای شکرگزاری باشید که رابطه پایان یافته است. وقتی این کار را کردید، در انتهای تونل شروع به دیدن نور خواهید کرد و دیگر مجرد بودن برایتان چیز وحشتناکی به نظر نمی رسد.

 

همچنین بخوانید: رابطه سمی چیست و چه نشانه هایی دارد؟

 

14. به یاد داشته باشید که دیگران وجود دارند

هر چقدر هم که در حال حاضر دیدن این موضوع سخت باشد، اما به ه حال شما اگر بخواهید رابطه دیگری خواهید داشت. می توانید با افراد جدیدی را ببینید و دوباره قرار ملاقات بگذارید. به خود اجازه ندهید در دام این باور بیفتید که این شخص تنها جفت روحی شما بوده و اکنون با رفتنش، برای همیشه تنها خواهید ماند.

چیزی به نام یک نفر برای شما وجود ندارد. قرار ملاقات و روابط برای انتخاب کردن است و افراد زیادی برای انتخاب وجود دارند. اگر آن را به طور منظم به خود یادآوری کنید، به مرور زمان کمتر آسیب خواهید دید.

 

15. مرزها را تعیین کنید

پس از جدایی، اغلب احساس می کنیم که باید آن شخص را کاملاً از زندگی خود حذف کنیم. با این حال، گاهی اوقات به دلیل شرایطی خاص نمی توانیم این کار را انجام دهیم. همیشه به این راحتی نیست که دیگر با اکس خود صحبت نکنیم. در اینجا لازم است که برای خود و اکس‌تان حد و مرز تعیین کنید و به آنها پایبند باشید. این امر به ویژه در زمانی بسیار مهم است که شما و شریک زندگی سابقتان فرزندان مشترکی داشته باشید. ضمنا اگر فرزند داشته باشید، با این کار به آنها یاد می دهید که به خود و احساساتشان احترام بگذارند.

تراپیست ها پیشنهاد می کنند که یک مرز در اطراف مکالمه تعیین کنید. مثلاً شاید هنوز هم با شریک زندگی سابق خود در یک گروه دوستانه مشترک هستید. این اصلا اشکالی ندارد که به دوستان مشترک خود اطلاع دهید که هنوز آماده صحبت در مورد اکس خود نیستید. (به یاد داشته باشید، آنها ذهن خوان نیستند! شما باید به افرادی که به شما اهمیت می دهند اجازه دهید بدانند چه چیزی برای شما ناراحت کننده است.) در شرایطی که مجبور هستید با شریک زندگی سابق خود تعامل داشته باشید، سعی کنید یک یا دو دوست مورد اعتماد را به عنوان یک بالشتک اجتماعی در اطراف خود داشته باشید. و سوالی نپرسید که جواب آن را نمی خواهید. شاید فقط لازم باشد از او  بپرسید که سگ خانواده آنها چگونه است و مکالمه را رها کنید!

اگر به صحبت با آن شخص ادامه دهید یا با او ارتباط برقرار کنید، در درازمدت فراموش کردن او بسیار سخت تر خواهد بود، به خصوص اگر به صورت مخفیانه به تغییر عقیده او و بازگشتش امیدوار باشید. به یاد داشته باشید که اگر شش ماه دور هم بنشینید و امیدوار باشید که اکس شما خود و نظرش را تغییر دهد و برگردد، احتمالاً این اتفاق نخواهد افتاد و سالم نیست زیرا این حس در او وجود ندارد. این با واقعیت چیزی که هست هم‌خوانی ندارد.

 

 

سخنی از دنیای موسیقی درمانی در مورد فراموش کردن اکس خود

آیا هنوز در مورد اکس دانشگاهی خود صحبت می کنید؟ شاید. آیا هنوز عاشق او هستید؟ این محتمل نیست. حقیقت این است که هر رابطه نزدیک بر زندگی ما تأثیر می گذارد. روابط ما به ما کمک می‌کنند رشد کنیم و بالغ شویم. در واقع، شرکای زندگی سابق ما همیشه بخشی از ما هستند. ما از هر رابطه درس می‌گیریم و می‌توانیم نکات مثبتی را با خود ببریم که به رشد ما به عنوان یک انسان کمک می‌کند. بنابراین، در حالی که ممکن است در زمان حال احساس ناراحتی کنید، به یاد داشته باشید، وقتی آماده باشید، حتی قوی تر، بهتر و شادتر از این جدایی بیرون خواهید آمد.

در نهایت، اگر بخواهید دوباره می توانید یک شریک زندگی جدید را برای خود انتخاب کنید. و حتی اگر هیچ انتخابی نکنید و مجرد بمانید، باز هم خوب است. شما هرگز با روابط خود تعریف نمی شوید. شما صرف نظر از اینکه در یک رابطه هستید یا به تنهایی زندگی می کنید، در زندگی ارزش و قیمت یکسانی دارید. شما مهم هستید و در دنیا تغییر ایجاد می کنید. هیچ وقت آن را فراموش نکنید.

 

منابع

verywellmind

thecut

Oprahdaily

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید