دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

مروری بر مدیریت استرس

مدیریت استرس مجموعه‌ای از تکنیک‌ها، استراتژی‌ها و درمان‌هایی است که برای کمک به افراد برای کنترل استرس طراحی شده‌اند. این مجموعه می تواند شامل تکنیک هایی برای کاهش استرس حاد باشد، اما اغلب با هدف کاهش استرس مزمن برای بهبود سلامت، شادی و بهزیستی کلی انجام می شود.

مدیریت استرس با شناسایی منابع استرس در زندگی شما آغاز می شود. این به آن سادگی که به نظر می رسد نیست. در حالی که شناسایی عوامل استرس زا مانند تغییر شغل، جابجایی یا طلاق آسان است، تعیین منابع استرس مزمن می تواند پیچیده تر باشد. نادیده گرفتن اینکه چگونه افکار، احساسات و رفتارهای شما در سطوح استرس روزمره تان نقش دارند، بسیار آسان است.

فهرست عناوین
مروری بر مدیریت استرس

مطمئناً، ممکن است بدانید که دائماً نگران مهلت‌های کاری هستید، اما شاید این به تعویق انداختن شما باشد که باعث استرس می‌شود و نه خواسته‌های واقعی شغلی.

 

مدیریت استرس با شناسایی منابع استرس در زندگی شما آغاز می شود.

 

البته خبر خوب این است که برای مدیریت این وضعیت راهکار ها و استراتژی های خوبی وجود دارد که می توانید آنها را امتحان کرده و ببینید که کدام یک از آنها برای‌تان مناسب تر است. استراتژی های مدیریت استرس می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

 

همه ما استرس را در زندگی خود تجربه می کنیم. از آنجایی که بسیاری از مشکلات سلامتی ناشی از استرس هستند یا تحت تاثیر آن قرار می‌گیرند، درک اینکه استرس چگونه بر بدن شما تأثیر می‌گذارد و آموختن تکنیک‌های موثر مدیریت استرس کمک می کند تا استرس به جای اینکه علیه شما کار کند، برای شما مفید باشد.

 

 

استرس چیست؟

استرس پاسخ بدن شما به تغییرات در زندگی‌تان است. از آنجایی که زندگی مستلزم تغییر دائمی است - از تغییرات روزمره و معمولی مانند رفت و آمد از خانه به محل کار گرفته تا سازگاری با تغییرات عمده زندگی مانند ازدواج، طلاق یا مرگ یکی از عزیزان - استرس اجتناب ناپذیر است.

هدف شما نباید از بین بردن تمام استرس ها باشد، بلکه باید حذف استرس های غیر ضروری و مدیریت موثر بقیه باشد. برخی از دلایل رایج وجود دارد که باعث استرس می شوند و بسیاری از افراد آن را تجربه می کنند، اما هر فردی متفاوت است.

 

علل

استرس می‌تواند از منابع بسیاری ناشی شود که به عنوان «استرس‌زا» شناخته می‌شوند. از آنجایی که تجربه ما از آنچه «استرس‌زا» تلقی می‌شود توسط ادراکات منحصربه‌فرد مان از آنچه در زندگی با آن مواجه می‌شویم (بر اساس ترکیبی از ویژگی‌های شخصیتی، منابع موجود و الگوهای فکری معمولی) ایجاد می‌شود، ممکن است یک موقعیت توسط یک فرد به عنوان «استرس‌زا» درک شود. همین موقعیت می تواند توسط شخص دیگر به عنوان موقعیت "چالش بر انگیز" درک شود.

به زبان ساده، محرک استرس یک فرد ممکن است برای شخص دیگری استرس زا ثبت نشود. با این حال، شرایط خاص باعث ایجاد استرس بیشتر در اکثر افراد می شود و می تواند خطر فرسودگی شغلی را افزایش دهد.

برای مثال، وقتی در موقعیت‌هایی قرار می‌گیریم که خواسته‌های زیادی از ما وجود دارد، اما کنترل کم و انتخاب‌های کمی داریم، احتمالاً استرس را تجربه می‌کنیم. همچنین ممکن است زمانی که احساس مجهز بودن نمی کنیم، استرس داشته باشیم. جایی که ممکن است توسط دیگران به شدت مورد قضاوت قرار بگیریم نیز به همان شدت استرس زا است. و جایی که عواقب شکست شدید یا غیرقابل پیش بینی است نیز همین فشار را وارد می کند.

بسیاری از افراد به دلیل شغل، روابط، مسائل مالی و مشکلات سلامتی و همچنین چیزهای پیش پا افتاده تری مانند برنامه های شلوغ استرس دارند. یادگیری مهارت های مقابله با این عوامل استرس زا می تواند به کاهش تجربه استرس شما کمک کند

 

تاثیرات

همانطور که استرس توسط هر یک از ما متفاوت درک می شود، بر هرکدام از ما هم به روش هایی که منحصر به فرد است تأثیر می گذارد. یک نفر ممکن است سردرد را تجربه کند، در حالی که ممکن است در فرد دیگر ناراحتی معده یک واکنش رایج باشد، و شخص سوم ممکن است هر یک از علائم دیگر را تجربه کند.

در حالی که همه ما به روش های خودمان به استرس واکنش نشان می دهیم، لیست طولانی از اثرات معمول تجربه شده استرس وجود دارد که از خفیف تا تهدید کننده زندگی متغیر است. استرس می تواند بر سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد، که می تواند تقریباً همه بخش های سلامتی را تحت تأثیر قرار دهد. استرس می تواند از جهات مختلفی بر خلق و خوی تأثیر بگذارد. ایجاد یک برنامه مدیریت استرس اغلب بخشی از یک برنامه برای سلامت کلی است.

اگر متوجه شدید که علائمی فیزیکی را تجربه می‌کنید که ممکن است مرتبط با استرس باشد، با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که آنچه لازم است و می‌توانید را برای حفظ سلامت خود انجام می‌دهید. علائمی که ممکن است در اثر استرس تشدید شوند "همه در ذهن شما" نیستند و باید جدی گرفته شوند.

 

مدیریت استرس

ممکن است به نظر برسد که هیچ کاری نمی توانید برای استرس خود انجام دهید. صورت‌حساب‌ها متوقف نمی‌شوند، هرگز ساعات بیشتری در روز وجود نخواهد داشت، و مسئولیت‌های کاری و خانوادگی شما همیشه سخت خواهد بود. اما شما خیلی بیشتر از چیزی که فکر می کنید کنترل دارید.

اگر با سطوح بالایی از استرس زندگی می کنید، کل رفاه خود را در معرض خطر قرار می دهید. استرس تعادل عاطفی و همچنین سلامت کلی جسمی و روانی شما را تخریب می کند. این فشار، توانایی شما برای تفکر واضح، عملکرد موثر و لذت بردن از زندگی را محدود می کند.

مدیریت موثر استرس به شما کمک می‌کند تا استرس زندگی‌تان را از بین ببرید، بنابراین می‌توانید شادتر، سالم‌تر و سازنده‌تر باشید. هدف نهایی، داشتن یک زندگی متعادل، با زمان مشخص برای کار، روابط، آرامش، و سرگرمی و انعطاف پذیری برای تحمل فشار و مقابله با چالش ها است. اما مدیریت استرس مناسب برای هر فردی منحصربفرد است. به همین دلیل مهم است که آزمایش کنید و بفهمید چه چیزی برای شما بهتر است.

استرس را می توان به روش های مختلف به طور موثر مدیریت کرد. بهترین برنامه‌های مدیریت استرس معمولاً شامل ترکیبی از تسکین‌دهنده‌های استرس است که آن را از نظر جسمی و روانی برطرف کرده و به توسعه انعطاف‌پذیری و مهارت‌های مقابله‌ای کمک می‌کند.

 

همچنین بخوانید: خود هیپنوتیزم چگونه به مدیریت استرس کمک می کند؟

 

از کاهش دهنده های سریع استرس استفاده کنید

برخی از تکنیک های کاهش استرس می توانند تنها در چند دقیقه برای آرام کردن پاسخ استرس بدن کار کنند. این تکنیک‌ها یک «تسکین سریع» ارائه می‌دهند که به شما کمک می‌کند در لحظه احساس آرامش بیشتری داشته باشید، و این می‌تواند از چندین جهت کمک کننده باشد.

هنگامی که پاسخ استرس شما تحریک نمی شود، ممکن است با تفکر و پیشگیرانه با مشکلات برخورد کنید. ممکن است کمتر به دلیل ناامیدی تقصیر را به گردن دیگران انداخته و سرزنششان کنید، که این می تواند روابط شما را سالم تر نگه دارد. از بین بردن پاسخ استرس در نطفه نیز می تواند شما را از تجربه استرس مزمن باز دارد.

تسکین دهنده های سریع استرس مانند تمرینات تنفسی، ممکن است نتوانند مقاومت شما در برابر استرس های آینده را افزایش داده یا عوامل استرس زا را به حداقل برسانند. اما آنها می توانند به آرام کردن فیزیولوژی بدن پس از شروع پاسخ استرس کمک کنند.

 

عادات کاهش استرس را در خود ایجاد کنید

زمانی که در میانه یک موقعیت استرس زا قرار می گیرید استفاده از برخی تکنیک ها خیلی هم راحت نیست. اما اگر آنها را به طور منظم تمرین کنید، می توانند به شما کمک کنند تا به طور کلی استرس را مدیریت کنید. با تمرین این تکنیک ها واکنش کمتری نسبت به استرس نشان داده و قادر خواهید بود پاسخ استرس خود را سریع و آسان معکوس کنید.

عادات سالم درازمدت، مانند ورزش یا مدیتیشن منظم را به بخشی منظم از زندگی خود تبدیل کنید می‌تواند به تقویت انعطاف‌پذیری در برابر عوامل استرس‌زا کمک کند. مهارت‌های ارتباطی و سایر مهارت‌های سبک زندگی می‌توانند در مدیریت عوامل استرس‌زا و تغییر احساس ما از حالت «غرق‌شده» به «به چالش‌ کشیده شده» یا حتی «تحریک شده» مفید باشند.

 

برای مدیریت استرس عادات کاهش استرس را در خود ایجاد کنید.

 

وقتی می توانید عوامل استرس زا را از بین ببرید

ممکن است نتوانید استرس یا حتی بزرگترین عوامل استرس زا را به طور کامل از زندگی خود حذف کنید، اما مواردی وجود دارد که می توانید توسط آنها، آن را به حداقل رسانده و به سطح قابل کنترلی برسانید.

حذف هر استرس توسط شما، می تواند بار استرس کلی شما را به حداقل برساند. به عنوان مثال، پایان دادن به حتی یک رابطه سمی می تواند به شما کمک کند به طور مؤثرتری با استرس های دیگری که تجربه می کنید مقابله کنید، زیرا حتما کمتر احساس فشار خواهید کرد.

کشف طیف گسترده ای از تکنیک های مدیریت استرس، و سپس انتخاب ترکیبی که متناسب با نیازهای شما باشد، می تواند یک استراتژی کلیدی برای کاهش موثر استرس باشد.

 

زمان خود را بهتر مدیریت کنید

مدیریت ضعیف زمان می تواند استرس زیادی ایجاد کند. وقتی زمان تنگ و کارهای زیاد را پشت سر می گذارید ، آرامش و متمرکز ماندن سخت است. به علاوه ، در این وضعیت شما وسوسه می شوید که از همه کارهای سالمی مانند معاشرت و خواب کافی که باید برای کنترل استرس انجام دهید، جلوگیری کنید. اما خبر خوب این است که کارهایی وجود دارد که می توانید برای دستیابی به تعادل سالم تر زندگی انجام دهید.

 

 • بیش از حد خود را متعهد نکنید. از برنامه ریزی پشت سر هم چیزها یا تلاش برای قرار دادن بیش از حد آنها در یک روز خودداری کنید. خیلی اوقات ، ما دست کم می گیریم که این چه مدت طول خواهد کشید.
 • وظایف را اولویت بندی کنید. فهرستی از کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید و به ترتیب اهمیت به آنها بپردازید. ابتدا موارد با اولویت بالا را انجام دهید. اگر کاری ناخوشایند یا استرس زا برای انجام دادن دارید، زودتر آن را تمام کنید. در نتیجه بقیه روز شما خوشایندتر خواهد بود.
 • پروژه ها را به مراحل کوچک تقسیم کنید. اگر یک پروژه بزرگ طاقت فرسا به نظر می رسد، یک برنامه گام به گام تهیه کنید. به جای اینکه همه چیز را در یک زمان انجام دهید، روی یک مرحله قابل کنترل در یک زمان تمرکز کنید.
 • مسئولیت را محول کنید. چه در خانه، چه در مدرسه و چه در محل کار، لازم نیست همه این کارها را خودتان انجام دهید. اگر افراد دیگر می توانند این وظیفه را انجام دهند، چرا به آنها اجازه نمی دهید که کمک کنند؟ میل به کنترل یا نظارت بر هر قدم کوچک را کنار بگذارید. در این فرآیند استرس غیرضروری را رها خواهید کرد.

 

 

زمانی را برای تفریح و استراحت اختصاص دهید

فراتر از یک رویکرد شارژ کننده و نگرش مثبت، می توانید با اختصاص دادن زمان برای "خودم" استرس را در زندگی خود کاهش دهید. آنقدر در شلوغی زندگی گرفتار نشوید که فراموش کنید که از نیازهای خود مراقبت کنید. پرورش خود یک ضرورت است، نه یک تجمل. اگر به طور مرتب برای تفریح و آرامش وقت بگذارید، در مکان بهتری برای رسیدگی به استرس زا های زندگی قرار خواهید گرفت.

 

 • اوقات فراغت را زندگی خود بگنجانید. در برنامه روزانه خود استراحت و آرامش را درج کنید. اجازه ندهید سایر تعهدات به آنها تجاوز کنند. این زمان برای شماست تا از همه مسئولیت ها فاصله بگیرید و باتری های خود را شارژ کنید.
 • هر روز کاری را انجام دهید که از آن لذت می برید. فعالیت هایی را در اوقات فراغت خود انجام دهید که باعث خوشحالی شما می شود، این کار می تواند یک فعالیت ساده مانند نواختن ساز یا دوچرخه سواری باشد.
 • حس شوخ طبعی خود را حفظ کنید. این شامل توانایی خندیدن به خودتان است. عمل خندیدن به خودتان کمک می کند تا از چند طریق با استرس مبارزه کنید.
 • تمرینات تمدد اعصاب را انجام دهید. تکنیک‌های تمدد اعصاب مانند یوگا، مدیتیشن و تنفس عمیق، واکنش آرام‌سازی بدن که حالتی از آرامش است که برعکس پاسخ استرس جنگ یا گریز کار می کند را فعال می‌کنند. همانطور که این تکنیک ها را یاد می گیرید و تمرین می کنید ، سطح استرس شما کاهش می یابد و ذهن و بدن تان آرام و متمرکز می شود.

 

4 کلمه اساسی مدیریت استرس را تمرین کنید

در حالی که استرس یک پاسخ خودکار از سیستم عصبی شما است، برخی از عوامل استرس زا در زمان های قابل پیش بینی ایجاد می شوند: برای مثال، رفت و آمد به محل کار، ملاقات با رئیس، یا گردهمایی های خانوادگی. هنگام مدیریت چنین عوامل استرس زا قابل پیش بینی، می توانید یا موقعیت را تغییر دهید یا واکنش خود را.

هنگام تصمیم گیری در مورد انتخاب گزینه در هر سناریویی، فکر کردن به این چهار کلمه اساسی مفید است: اجتناب، تغییر، تطبیق یا پذیرش.

 

از استرس های غیر ضروری اجتناب کنید

اجتناب از یک موقعیت استرس زا که باید به آن توجه شود، سالم نیست، اما ممکن است از تعداد عوامل استرس زا در زندگی خود که می توانید آنها را از بین ببرید شگفت زده شوید.

 

 • یاد بگیرید چگونه "نه" بگویید. محدودیت های خود را بشناسید و به آنها پایبند باشید. چه در زندگی شخصی و چه در زندگی حرفه ای، به عهده گرفتن چیزی بیش از حد توان‌تان، یک دستورالعمل مطمئن برای استرس است.
 • از افرادی که به شما استرس می دهند دوری کنید. اگر فردی به طور مداوم در زندگی شما استرس ایجاد می کند، مدت زمانی که با آن فرد می گذرانید را محدود کرده یا به رابطه پایان دهید.
 • کنترل محیط خود را در دست بگیرید. اگر اخبار عصر شما را مضطرب می کند، تلویزیون را خاموش کنید. اگر ترافیک شما را متشنج می‌کند، مسیر طولانی‌تر اما خلوت تر را انتخاب کنید. اگر رفتن به بازار کار ناخوشایندی است، خرید مواد غذایی خود را به صورت آنلاین انجام دهید.
 • از موضوعات داغ پرهیز کنید. اگر از جنگ یا سیاست ناراحت می شوید، آنها را از لیست مکالمه خود حذف کنید. اگر بارها و بارها در مورد موضوعی مشابه با افراد مشابه بحث می کنید، از مطرح کردن آن خودداری کنید یا وقتی موضوع بحث است، خود را کنار بکشید.
 • لیست کارهای خود را کم کنید. برنامه، مسئولیت ها و وظایف روزانه خود را تجزیه و تحلیل کنید. اگر چیزهای زیادی در بشقاب خود دارید، بین «باید» و «حتما باید» تمایز قائل شوید. کارهایی که واقعاً ضروری نیستند را به انتهای لیست برده یا آنها را به طور کامل حذف کنید.

 

وضعیت را تغییر دهید

اگر نمی توانید از یک موقعیت استرس زا اجتناب کنید، سعی کنید آن را تغییر دهید. اغلب، این شامل تغییر نحوه ارتباط و عملکرد شما در زندگی روزمره است.

 

 • به جای محو کردن احساسات خود آنها را بیان کنید. اگر چیزی یا شخصی شما را آزار می دهد، نگرانی های خود را به شیوه ای باز و محترمانه بیان کنید. اگر احساسات خود را بیان نکنید، عصبانیت ایجاد می شود و استرس افزایش می یابد.
 • حاضر به سازش باشید. وقتی از کسی می‌خواهید رفتارش را تغییر دهد، مایل باشید خودتان نیز همین کار را انجام دهید. اگر هر دوی شما مایلید حداقل کمی در مقابل طرف مقابل خم شوید، شانس خوبی برای یافتن میانه خوشبختی خواهید داشت.
 • قاطع تر باشید. در زندگی خود پشت صندلی ننشینید. با مشکلات مقابله کنید و تمام تلاش خود را برای پیش بینی و پیشگیری از آنها انجام دهید. اگر امتحانی دارید که باید برای آن درس بخوانید و هم اتاقی پرحرفتان به تازگی به خانه آمده است، از قبل بگویید که فقط پنج دقیقه فرصت دارید صحبت کنید.
 • تعادل را پیدا کنید. انجام همه کارها بدون داشتن استراحت و سرگرمی دستور العملی برای فرسودگی شغلی است. سعی کنید تعادلی بین کار و زندگی خانوادگی، فعالیت های اجتماعی و فعالیت های انفرادی، مسئولیت های روزانه و استراحت پیدا کنید.

 

با عامل استرس زا سازگار شوید

اگر نمی توانید عامل استرس زا را تغییر دهید، خودتان را تغییر دهید. شما می توانید با موقعیت های استرس زا سازگار شوید و با تغییر انتظارات و نگرش‌تان، حس کنترل خود را به دست آورید.

 

 • مشکلات را دوباره چارچوب بندی کنید. سعی کنید موقعیت های استرس زا را از منظر مثبت تری ببینید. به‌جای اینکه از راه بندان و ترافیک بیزار باشید، به آن به‌عنوان فرصتی برای مکث و جمع‌بندی مجدد، گوش دادن به موسیقی مورد علاقه‌تان یا لذت بردن از زمان تنهایی نگاه کنید.
 • به تصویر بزرگ نگاه کنید. به موقعیت استرس زا نگاه کنید. از خود بپرسید که در دراز مدت چقدر مهم خواهد بود. آیا تا یک ماه دیگر مهم است؟ یک سال؟ آیا واقعا ارزش این را دارد که برای آن ناراحت شوم؟ اگر پاسخ منفی است، وقت و انرژی خود را در جای دیگری متمرکز کنید.
 • استانداردهای خود را تنظیم کنید. کمال گرایی منبع اصلی استرس قابل اجتناب است. با تقاضای کمال، خود را برای شکست آماده نکنید. استانداردهای معقولی برای خود و دیگران تعیین کنید و یاد بگیرید که با "به اندازه کافی خوب بودن" خوب باشید.
 • قدردانی را تمرین کنید. زمانی که استرس شما را پایین می‌آورد، برای لحظه‌ای به همه چیزهایی که در زندگی‌تان از آنها قدردانی می‌کنید، از جمله ویژگی‌ها و هدایای مثبت خود فکر کنید. این استراتژی ساده می تواند به شما کمک کند همه چیز را در چشم انداز ببینید.

 

چیزهایی که نمی توانید تغییر دهید را بپذیرید. این برای مدیریت استرس معجزه می کند.

 

چیزهایی که نمی توانید تغییر دهید را بپذیرید

برخی از منابع استرس اجتناب ناپذیر هستند. شما نمی توانید از عوامل استرس زا مانند مرگ یک عزیز، یک بیماری جدی یا یک رکود اقتصادی جلوگیری کنید یا آن را تغییر دهید. در چنین مواردی بهترین راه برای مقابله با استرس این است که همه چیز را همانطور که هستند بپذیرید. پذیرش ممکن است دشوار باشد، اما در درازمدت، آسان‌تر از مقابله با شرایطی است که نمی‌توانید آن را تغییر دهید.

 

 • سعی نکنید چیزهای غیرقابل کنترل را کنترل کنید. بسیاری از چیزها در زندگی به ویژه رفتار دیگران، خارج از کنترل ما هستند. به جای اینکه روی آنها استرس داشته باشید، روی چیزهایی تمرکز کنید که می توانید کنترل کنید، چیزهایی مانند روشی که برای واکنش به مشکلات انتخاب می کنید.
 • به دنبال جنبه مثبت باشید. هنگام مواجهه با چالش های بزرگ، سعی کنید به آنها به عنوان فرصت هایی برای رشد شخصی نگاه کنید. اگر انتخاب های ضعیف شما باعث ایجاد یک موقعیت استرس زا شده است، در مورد آنها فکر کنید و از اشتباهات خود درس بگیرید.
 • بخشش را یاد بگیرید. این واقعیت را بپذیرید که ما در جهانی ناقص زندگی می کنیم و مردم هم مثل خودمان اشتباه می کنند. خشم و کینه را کنار بگذارید. با بخشش و ادامه دادن، خود را از انرژی منفی خلاص کنید.
 • احساسات خود را به اشتراک بگذارید. حتی اگر نتوانید کاری برای تغییر وضعیت استرس زا انجام دهید، بیان آنچه که از سر می گذرانید می تواند بسیار دلچسب باشد. برای این کار، با یک دوست قابل اعتماد صحبت کنید یا با یک درمانگر قرار ملاقات بگذارید.

 

 

سوالات متداول در مورد استرس

تعدادی سؤال رایج وجود دارد که ممکن است در مورد استرس و مدیریت استرس بپرسید. در ادامه این سوال ها و جواب های آنها را با یکدیگر بررسی می کنیم.

 

آیا همه استرس ها برای سلامتی مضر هستند؟

انواع مختلفی از استرس وجود دارد و همه آنها مضر نیستند. به عنوان مثال، یوسترس شکل مثبت استرس است. اما استرس مزمن با بسیاری از مسائل جدی سلامتی مرتبط است و نوعی استرس منفی است. در حالی که باید استرس منفی را مدیریت کرده یا از بین ببریم، باید اشکال مثبت استرس را در زندگی خود نگه داریم تا به ما کمک کند تا زنده و پویا بمانیم.

با این حال، اگر استرس زیادی را در زندگی خود تجربه کنیم، حتی اگر "استرس خوب" باشد، باز هم می تواند به سطوح استرس بیش از حد کمک کرده و منجر به احساس غرق شدن یا تحریک پاسخ استرس شما برای مدت طولانی شود. به همین دلیل است که هنوز مهم است که یاد بگیرید چگونه بدن و ذهن خود را به طور دوره ای آرام کرده و هر زمان که ممکن است استرس های غیرضروری را کاهش دهید.

 

چگونه می توانم بفهمم که خیلی استرس دارم؟

استرس به طرق مختلف روی همه ما تأثیر می گذارد، که همه آنها منفی نیستند. در واقع، استرس یک زندگی هیجان انگیز می تواند به عنوان یک انگیزه خوب عمل کرده و چیزها را جالب نگه دارد. با این حال، هنگامی که سطح استرس بیش از حد شدید می شود، برخی از علائم استرس وجود دارد که بسیاری از افراد آن را تجربه می کنند.

برای مثال، سردرد، تحریک‌پذیری، و «منطق فازی» همگی می‌توانند نشانه‌هایی برای این باشند که شما بیش از حد تحت استرس هستید. در حالی که همه افرادی که تحت استرس هستند این علائم خاص را تجربه نمی‌کنند، بسیاری از آنها این علائم را تجربه خواهند کرد.

اگر متوجه شدید که تا زمانی که تحت فشار قرار نگیرید متوجه استرس خود نمی شوید، مهم است که یاد بگیرید مانند یک ناظر بیرونی به نشانه های ظریف بدن و رفتار خود توجه کنید. برای اینکه متوجه شوید بدن شما چگونه به استرس واکنش نشان می دهد، می توانید مدیتیشن اسکن بدن را امتحان کنید.

 

وقتی احساس غرق شدگی می کنم چه کاری می توانم انجام دهم؟

همه ما هر از گاهی احساس می کنیم غرق شده ایم. این احساس طبیعی است. در حالی که حذف زمان‌هایی که رویدادها توطئه می‌کنند و واکنش بدن به استرس تحریک می‌شود عملاً غیرممکن است، راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید به سرعت واکنش بدن خود به استرس را معکوس کنید، آسیب‌های وارده به سلامتی را از بین ببرید و تفکرتان را روشن نگه دارید، بنابراین می‌توانید به طور مؤثرتری با آنچه در این لحظه می گذرد مقابله کنید.

 

آیا راهی وجود دارد که کمتر تحت تأثیر استرس قرار بگیریم؟

با تمرین منظم تکنیک های مدیریت استرس، می توانید مقداری از استرسی که احساس می کنید را از بین ببرید و در آینده خود را در برابر استرس مقاوم کنید. چندین چیز وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید. از پیاده‌روی صبحگاهی گرفته تا تمرین روزنامه‌نگاری عصرگاهی یا صرف وقت بیشتر برای دوستان، کارهایی هستند که می توانید امتحان کنید . ترفند این است که چیزی را پیدا کنید که با سبک زندگی و شخصیت شما مطابقت داشته باشد، بنابراین راحت تر به آن پایبند باشید.

 

منابع

Verywellmind

helpguide

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید