دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

زوج درمانی چگونه رابطه شما را بهبود می بخشد؟

برخلاف باور عمومی، یک رابطه برای شروع درمان، نیازی به وجود مشکل ندارد. اما برای بسیاری، ایده زوج درمانی می تواند ترسناک به نظر برسد. آیا دوست دارید در اتاقی با همسرتان، درمانگرتان و افکارتان تنها و آسیب پذیر باشید؟ جواب معمولا این است: خیر ممنونم.

علیرغم احساس دلهره آور زوج درمانی، می تواند دقیقا همان چیزی باشد که یک رابطه برای رشد، بهبود ارتباطات و سالم تر شدن به آن نیاز دارد.

فهرست عناوین
 • زوج درمانی چیست؟
 • انواع روش های زوج درمانی
 • تکنیک‌ها زوج درمانی
 • زوج درمانی چگونه می تواند کمک کند؟
 • مزایای زوج درمانی
 • اثربخشی زوج درمانی
 • چیزهایی که باید در نظر بگیرید
 • چه طور باید شروع کرد؟
 • تا چه زمانی باید به زوج درمانی برویم؟
زوج درمانی چگونه رابطه شما را بهبود می بخشد؟

آیا شما و شریک زندگیتان با هم صحبت می کنید اما چشم به چشم یکدیگر نمی دهید؟ آیا احساس می کنید زمان را با هم می گذرانید، اما هنوز چیزی کم است؟ شاید آنچه شما در رابطه خود به آن نیاز دارید فقط همراهی نیست، بلکه ارتباط است.

البته ممکن است که مشکلاتی نیز در این میان وجود داشته باشد. اگرچه برخی سوء تفاهم ها و درگیری ها بین زوجین اجتناب ناپذیر است، زوج درمانی می تواند به شما و شریک عاشقانه تان کمک کند تا مشکلات خود را حل کنید و راه خود را برای بازگشت به یک رابطه عاشقانه بیابید.

 

برخلاف باور عمومی یک رابطه برای شروع درمان، نیازی به وجود مشکل ندارد.

 

زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی نوعی روان درمانی است که می تواند به شما و همسرتان در بهبود روابطتان کمک کند. اگر مشکلاتی در رابطه دارید، می توانید برای کمک به بازسازی رابطه خود به دنبال زوج درمانی باشید. صرف نظر از این که در کجای زندگی مشترک خود هستید، این کار در هر مرحله از رابطه شما مفید است.

زوج‌درمانی چالش‌های موجود در روابط را برطرف می‌کند و به شما و شریک زندگیتان کمک می‌کند تا فاصله‌های عاطفی ناشی از تعارضات و سوء تفاهم‌ها را پر کنید. این غیر معمول نیست که زوجین با لحظاتی روبرو شوند که در آنها با هم دعوا کنند، یکدیگر را سرزنش کرده یا حتی از رویارویی با مسائل خود اجتناب کنند. اینها نشانه هایی از تنش هستند و طبیعی است که در چنین مواقعی احساس گمراهی یا غرق شدن کنید. در حالی که مشاوره فردی عمیقاً به تجربیات شخصی شما می پردازد، زوج درمانی مانند یک درس زندگی مشترک برای هر دو طرف است.

زوج درمانی فضای امنی است که در آن شما و همسرتان یاد می گیرید که به طور موثرتر ارتباط برقرار کنید. به عنوان مثال، اگر متوجه می شوید که دائماً در حال بحث در مورد کارهای خانه هستید یا بعد از اختلاف نظر احساس دوری می کنید، یک درمانگر می تواند به شناسایی این الگوها کمک کند. درمانگر آنجا نیست که طرف یکی از شما را گرفته یا سرزنش‌تان کند. در عوض، او بازخوردی را در مورد نحوه تعامل هر دوی شما ارائه می دهد. این بازخورد می تواند مانند این باشد که چرا یک مکالمه معمولی ممکن است به مشاجره تبدیل شود یا اینکه چگونه برخی عادت ها ممکن است شما را از هم جدا کنند.

زوج‌درمانی می‌تواند طیف گسترده‌ای از مسائل مربوط به رابطه از جمله درگیری‌های مکرر، احساس قطع ارتباط، عدم وجود رابطه عاشقانه، مسائل مربوط به رابطه جنسی، یا مشکلات ناشی از استرس‌های بیرونی را برطرف کند.

هدف نهایی؟ زوج درمانی برای کمک به هر دوی شماست تا از لحاظ عاطفی با هم ارتباط برقرار کنید. با گوش دادن واقعی به صحبت های شریک زندگی خود و یادگیری راه های جدید برای برقراری ارتباط، گام هایی را به سوی یک رابطه درک شده‌تر، شادتر و سالم‌تر برمی دارید.

 

در یک نگاه

اگر شما و شریک زندگیتان در حال گذراندن یک مشکل سخت هستید و حتی بدون وجود مشکل، احساس می کنید که چیزی کم است، زوج درمانی می تواند به شما کمک کند تا روی رابطه خود کار کنید. درمانگر می تواند به شما کمک کند تا احساسات خود را بیان کنید، در مورد مسائل با شریک زندگی خود صحبت کرده و تعارضات را حل کنید.

زوج درمانی می تواند به افزایش درک، احترام، محبت و صمیمیت بین شما و همسرتان کمک کند. این می تواند به شما کمک کند با هم شادتر باشید.

 

 

انواع روش های زوج درمانی

رویکردهای متعددی برای زوج درمانی وجود دارد که می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

 • درمان متمرکز بر هیجان یا :EFT این روش بر بهبود وابستگی و پیوند بین شما و شریک زندگیتان تمرکز دارد. درمانگر به شما کمک می کند تا الگوهایی که منجر به احساس قطع ارتباط می شود را درک کرده و تغییر دهید.
 • روش گاتمن: این روش شامل پرداختن به مناطق درگیری و تجهیز شما و شریک زندگیتان به مهارت های حل مسئله است. هدف آن بهبود کیفیت دوستی و سطح صمیمیت بین شما و شریک زندگیتان است.
 • رویکرد الن واچتل: این یک رویکرد مبتنی بر قدرت است که شامل تمرکز بر جنبه های مثبت رابطه می باشد. این رویکرد به جای سرزنش، بر بازتاب دادن خود تمرکز می کند.
 • زوج درمانی روان پویا: درمان روان پویایی امیدها و ترس های اساسی را که به شما و همسرتان انگیزه می دهد را بررسی می کند تا به شما در درک بهتر یکدیگر کمک کند.
 • رفتار درمانی: این شکل از درمان که به عنوان زوج درمانی رفتاری (BCT) نیز شناخته می شود، شامل شکل دادن به رفتار با تقویت رفتارهای مثبتی است که ثبات و رضایت را افزایش می دهد، در حالی که رفتارهایی که باعث منفی گرایی می شود را کمرنگ می کند.
 • درمان شناختی رفتاری (CBT): این شکل از درمان که به عنوان زوج درمانی شناختی رفتاری (CBCT) نیز شناخته می شود، شامل شناسایی و تغییر الگوهای فکری است که بر رفتار تأثیر منفی می گذارد.

 

تکنیک‌ها زوج درمانی

زوج‌درمانگران اغلب از یک رویکرد یکپارچه برای درمان استفاده می‌کنند، و بسته به نیاز شما، تکنیک‌هایی از اشکال مختلف درمان را به کار می‌گیرند.

اینها برخی از استراتژی هایی است که زوج درمانگر ممکن است از آنها استفاده کند:

 

 • شناساندن شما: درمانگر با شناساندن شما و شریک زندگیتان به یکدیگر، برایتان احساس ایمنی ایجاد می کند. او به طور فعال و مشارکتی با شما کار می‌کند تا بتوانید خود و شریک زندگی‌تان را بهتر بشناسید. درمانگر به شما و همسرتان کمک می‌کند تا احساسات را شناسایی کرده و آن‌ها را در قالب کلمات برای یکدیگر بیان کنید.
 • کاوش در گذشته: زوج درمانی می تواند شامل کاوش در گذشته شما باشد، زیرا این می تواند به شما در درک بهتر ترس ها، انگیزه ها و رفتارهای خودتان در یک رابطه کمک کند. همچنین می تواند به حل تعارضات حل نشده ای که بر حال شما تأثیر می گذارد نیز کمک کند.
 • تمرکز بر راه حل ها: درمانگرتان با شما و همسرتان برای حل مسائل، اصلاح الگوهای رفتاری منفی و تمرکز بر جنبه های مثبت رابطه همکاری خواهد کرد.
 • مهارت‌های آموزشی: زوج‌درمانی می‌تواند به شما و همسرتان کمک کند تا مهارت‌های مدیریت خشم، حل مسئله و حل تعارض را بیاموزید. هدف این است که شما و شریک زندگی تان را با ابزارهایی تجهیز کنند تا در هنگام بروز مشکلات در مقابله با مسائل به شما کمک کنند.

 

زوج‌درمانی به شما و همسرتان کمک کند تا مهارت‌های مدیریت خشم و حل مسئله را بیاموزید.

 

زوج درمانی چگونه می تواند کمک کند؟

زوج درمانی می تواند به شما و همسرتان این فرصت را بدهد که در مورد مسائل مربوط به چندین جنبه از رابطه خود بحث و آنها را حل و فصل کنید. این مسائل می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

 • نقش‌ها در رابطه: زوج‌درمانی می‌تواند به شما کمک کند نقش‌هایی که شما و همسرتان در رابطه بازی می‌کنید را بررسی کرده و پویایی‌های ناسالم را شناسایی کنید. همچنین می تواند به رفع تفاوت در انتظارات کمک کند.
 • باورها و ارزش ها: زوج درمانی می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا در مورد عقاید، ارزش ها و احساسات مذهبی خود و پیامدهای این جنبه ها در زندگی روزمره‌تان صحبت کنید.
 • امور مالی: امور مالی می تواند منبع اصلی درگیری در روابط باشد. زوج درمانی می تواند به ترویج گفتگوی باز و شفافیت در مورد عادات درآمد و هزینه کمک کند.
 • زمان صرف شده با هم: شما و شریک زندگیتان می توانید به مسائلی بپردازید که باعث خرابکاری در زمان با هم بودن شما شده است. می‌توانید درباره فعالیت‌هایی که از انجام آن‌ها با هم لذت می‌برید و چگونگی لذت‌بخش‌تر کردن زمان با هم صحبت کنید.
 • فرزندان: اگر شما و همسرتان در مورد اینکه آیا می‌خواهید بچه‌دار شوید یا نه یا چگونه آنها را بزرگ کنید، همدل نیستید، زوج‌درمانی می‌تواند به شما در بیان این نگرانی‌ها کمک کند. همچنین می تواند به عوامل استرس زا مانند مشکل در باردار شدن یا فرزندخواندگی کمک کند.
 • روابط خانوادگی: زوج درمانی می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا مشکلات ناشی از درگیری با سایر اعضای خانواده مانند والدین، فرزندان و خواهر و برادر را حل کنید.
 • رابطه جنسی و صمیمیت: اگر شما و شریک زندگیتان مسائل مربوط به رابطه جنسی و صمیمیت یا خیانت را دارید، زوج درمانی می تواند فضای امنی را برای شما فراهم کند تا احساسات و نیازهای خود را به اشتراک بگذارید.
 • مسائل مربوط به سلامتی: بیماری های جسمی یا روانی می تواند برای شما و همسرتان سخت باشد. زوج درمانی می تواند به شما کمک کند تا با استرسی که این مسئله به رابطه شما وارد می کند مقابله کنید.
 • عوامل استرس‌زای بیرونی: تراپی همچنین می‌تواند به شما و شریک زندگی‌تان کمک کند تا با درگیری‌های ناشی از عوامل خارجی مانند کار، که می‌تواند بر روابط شما استرس وارد کند مقابله کنید.

 

همچنین بخوانید: آیا مشاوره ازدواج موثر است؟

 

مزایای زوج درمانی

به گفته تراپیست ها، افراد بعد از زوج درمانی گزارش می دهند که احساس می کنند با شریک زندگی و احساسات خود ارتباط بیشتری دارند و همچنین در رابطه ایمن تر، خودجوش و بازیگوش تر هستند. وقتی مردم در رابطه‌شان احساس امنیت بیشتری می‌کنند، می‌توانند در بخش‌های دیگر زندگی‌شان قاطع‌تر و ماجراجوتر شوند.

از مزایای زوج درمانی می توان به کاهش پریشانی رابطه و افزایش رضایت از رابطه اشاره کرد.

 برخی از مزایایی که زوج درمانی می تواند ارائه دهد عبارتند از:

 

 • یکدیگر را بهتر درک کنید: زوج درمانی می تواند به شما کمک کند خود و همسرتان را بهتر درک کنید. می تواند به هر دوی شما کمک کند تا احساسات، امیدها، ترس ها، اولویت ها، ارزش ها و باورهای خود را بیان کنید.
 • مشکلات رابطه را شناسایی کنید: درمانگرتان می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا مسائلی که منجر به درگیری های مکرر، عدم اعتماد و احساس قطع ارتباط می شوند را شناسایی کنید.
 • بهبود مهارت های ارتباطی: تراپی می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنید. این می تواند به شما کمک کند تا خود را بیان کنید و آنچه که نیاز دارید را بدون حمله یا سرزنش شریک زندگی خود بخواهید.
 • تعارضات را حل کنید: درمانگرتان می تواند به شما و شریک زندگیتان کمک کند تا روی مشکلات خود کار کرده و آنها را حل کنید.
 • تقویت دوستی و دلبستگی: زوج درمانی می تواند به تقویت دوستی، دلبستگی، پیوند و صمیمیت بین شما و همسرتان کمک کند.
 • خاتمه دادن به رفتار ناکارآمد: درمانگر شما می تواند رفتارهای ناکارآمدتان را شناسایی کرده و به حذف آنها کمک کند.
 • مهارت‌ها را بیاموزید: زوج‌درمانی شکل بلندمدت درمانی نیست. در عوض، این یک درمان کوتاه‌مدت است که هدف آن تجهیز شما و شریک زندگیتان به مهارت‌هایی است که به شما کمک می‌کند تا از تعارضاتی که در مسیر ایجاد می‌شوند پیشگیری و آنها مدیریت کنید.
 • بهبود رضایت از رابطه: زوج درمانی می تواند به شکلی به بهبود کیفیت کلی رابطه شما کمک کند که شما و شریک زندگیتان در کنار هم شادتر باشید.

 

 

اثربخشی زوج درمانی

زوج‌درمانی می‌تواند به رضایت از رابطه، ارتباط، بخشش، حل مسئله و رفع نیازها و احساسات کمک کند.

درمان متمرکز بر احساسات (EFT) از پشتیبانی تحقیقاتی قوی در طیف گسترده ای از نگرانی ها برخوردار است. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که زوج‌هایی که 8 تا 12 جلسه درمان متمرکز بر هیجان را دریافت می‌کنند، ناراحتی را کاهش داده و رضایت از رابطه را برای هر دو طرف افزایش می‌دهند، و مزایای آن حتی تا دو سال پس از درمان باقی می‌ماند.

 

چیزهایی که باید در نظر بگیرید

در حالت ایده آل، زوج درمانی نیازمند مشارکت شما و همسرتان است. با این حال، اگر شریک زندگی شما تمایلی به آن ندارد، می توانید زوج درمانی را به تنهایی انجام دهید تا رابطه خود را بهتر درک کرده و بفهمید که چگونه می توانید آن را بهبود بخشید.

اگر شما و همسرتان با هم این کار را انجام دهید، ممکن است متوجه شوید که یکی یا هر دوی شما به جلسات درمانی جداگانه برای کمک به مقابله با مسائل مطرح شده در زوج درمانی نیاز دارید.

اگر شما یا شریک زندگیتان با مسائل دیگری مانند سوء مصرف مواد نیز سروکار دارید، درمانگر شما ممکن است درمان تخصصی را برای شما پیشنهاد دهد.

 

اگر همسرتان مایل به زوج درمانی نیست می توانید آن را بصورت فردی انجام دهید.

 

چه طور باید شروع کرد؟

اگر احساس می کنید که رابطه شما از زوج درمانی سود می برد، آن را با شریک زندگی خود در میان بگذارید و ببینید که آیا او برای آن آماده است یا خیر. اگر او در برابر آن مقاومت نشان می دهد، برایش توضیح دهید که چرا این کار برای شما مهم است و چگونه فکر می کنید که می تواند به رابطه شما کمک کند.

قدم بعدی یافتن یک متخصص است. زوج درمانی اغلب توسط درمانگران دارای مجوز معروف به درمانگران ازدواج و خانواده ارائه می شود. با این حال، ممکن است روانشناسان و روانپزشکان دیگر نیز آن را ارائه دهند. برای پیدا کردن این افراد متخصص می توانید از دوستان و خانواده خود کمک بگیرید.

از شریک زندگی خود بپرسید که چه روزها و زمان هایی برای او مناسب است. اگر شما و همسرتان جلسات حضوری را ترجیح می دهید، سعی کنید درمانگری را پیدا کنید که موقعیت مناسبی داشته باشد. مطمئن شوید که درمانگر طرح بیمه شما را اجرا می کند.

هنگامی که درمان را شروع می کنید، احتمالاً شما و شریک زندگی تان باید فرم هایی را پر کنید که تاریخچه پزشکی و اطلاعات بیمه شما را شرح می دهد.

همچنین ممکن است لازم باشد که پرسشنامه‌هایی را پر کنید تا به درمانگر خود کمک کنید تا رابطه شما، مسائلی که با آن روبرو هستید و آنچه که امیدوارید از درمان به دست آورید را بهتر درک کند.

درمانگرتان با شما و شریک زندگیتان برای تشریح اهداف درمان کار خواهد کرد. در حالی که زوج درمانی معمولاً شامل جلسات مشترک است، درمانگر شما ممکن است جلسات فردی را نیز با شما یا شریک زندگیتان انجام دهد. همچنین ممکن است تکالیفی را برای شما تعیین کند.

 

 

تا چه زمانی باید به زوج درمانی برویم؟

بنابراین، شما متقاعد شده اید. وقت آن است که با همسرتان به درمان بروید. اما تا چه زمانی باید این جلسات درمانی را ادامه دهید؟ چه چیزی یک جدول زمانی موثر در نظر گرفته می شود؟

این به مواردی بستگی دارد. تا زمانی که زوجین از آن بهره می‌برند باید به زوج درمانی ادامه دهند. این طبیعی است که اگر احساس کنید که دیگر به زوج درمانی نیازی ندارید، آن را کاهش داده یا قطع کنید. برخی از مردم زوج درمانی را دوست دارند و به صحبت کردن با مشاورین خود ادامه می‌دهند، اما اگر احساس می‌کنید تا جایی که لازم بوده پیش رفته‌اید، یا چیزهای واقعاً خوبی که می خواستید در زندگی مشترک شما ایجاد شده‌اند، احتمالاً زمان آن رسیده است که زوج درمانی را متوقف کنید.

 

منابع

Verywellmind

londonpsychiatry

rightasrain.uwmedicine

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید