دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

ترس از بوسیدن یا فیلموفوبیا چیست؟

بوسیدن، یا لمس لب های خود به بدن شخصی دیگر، می تواند برای بسیاری از افراد تجربه ای لذت بخش و صمیمانه باشد. همچنین ممکن است گاهی اوقات این تماس برای افراد ناخوشایند باشد - اما برای برخی دیگر از افراد، می تواند منبع ترس نیز باشد.

لحظه بوسیدن لحظه ای شیرین است، به خصوص زمانی که بین شرکای مشتاقی که به دنبال صمیمیت جنسی هستند یا کسانی که می خواهند احساسات عشقی خود را نشان دهند، ایجاد می شود. ممکن است برخی از مردم فقط از اولین بوسه بترسند. ممکن است آنها از عدم اندازه گیری انتظارات شریک زندگی خود ترس داشته باشند. با این حال؛ همه چیز در فیلموفوبیا متفاوت است: فوبیا به قدری بر شخص تأثیر می گذارد که نمی تواند صرفاً فکر بوسیدن را تحمل کند. دیدن بوسیدن مردم در اجتماع، تلویزیون یا در فیلم می‌تواند باعث ایجاد یک واکنش انزجاری یا حتی یک حمله پانیک کامل در فرد مبتلا شود.

فهرست عناوین
  • ترس از بوسیدن یا فیلموفوبیا چیست؟
  • علائم فیلموفوبیا
  • علل، محرک ها و عوامل خطر فیلموفوبیا
  • درمان ترس از بوسیدن
  • مقابله با ترس از بوسیدن
  • جمع بندی
ترس از بوسیدن یا فیلموفوبیا چیست؟

فیلموفوبیا یا ترس از بوسیدن در میان افرادی که سن کمتری داشته و تجربه بوسیدن کمتری دارند بیشتر شایع است. اگر این ترس شما یا یکی از عزیزانتان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، این برای شما مفید خواهد بود که درباره علائم، عوامل ایجاد آن و کارهایی که می‌توانید برای غلبه بر آن انجام دهید بیشتر بدانید. برای کسب این اطلاعات، در ادامه این مطلب با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

 

فیلموفوبیا در میان افرادی که سن کمتری دارند بیشتر شایع است.

 

در یک نگاه

اگر تجربه زیادی در بوسیدن ندارید، ترس و نگرانی در مورد آن طبیعی است، اما این ترس با گذشت زمان از بین می رود. با این حال، اگر علائم بیش از حد بوده و در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کند، می تواند شدیدتر باشد و حتی ممکن است نوعی فوبیای خاص را نشان دهد. این وضعیت ممکن است با ترس های مرتبط با میکروب ها، بوهای بدن، لمس، صمیمیت یا آسیب های گذشته مرتبط باشد.

درمان‌هایی مانند درمان شناختی رفتاری و مواجهه درمانی می‌توانند در رفع این ترس کمک کننده باشند. همچنین شما می‌توانید با استفاده از استراتژی‌های آرام‌سازی و بحث درباره نگرانی‌های خود با شریک عاشقانه‌تان، با این فیلموفوبیا مقابله کنید.

 

ترس از بوسیدن یا فیلموفوبیا چیست؟

فیلمافوبیا نامی است که برای ترس از بوسیدن انتخاب شده است. این ترس در بین افراد جوان و بی تجربه در امر بوسیدن که از انجام کار اشتباه می ترسند، رایج است.

در این موارد، اضطراب به طور کلی خفیف تا متوسط است و با کسب تجربه به سرعت از بین می رود. با این حال، گاهی اوقات، فیلموفوبیا شدیدتر است و می تواند در هر سنی رخ دهد.

 

 

علائم فیلموفوبیا

علائم ترس از بوسیدن مشابه علائم دیگر انواع فوبیای خاص است. به طور طبیعی، این علائم اغلب در مسیر روابط افراد مبتلا به فوبیا قرار می گیرند. ممکن است این فرد برای قرار ملاقات یا یافتن شریک زندگی مشکل داشته باشد. اغلب دوستی های او تحت تأثیر قرار می گیرد زیرا گاهی به دلیل مبتلا بودن به این ترس مورد تمسخر قرار می گیرد. 

فرد مبتلا به ترس از بوسیدن معمولاً متوجه می شود که این ترس بی دلیل است. اما هرچه تلاش می کند قادر به کنترل اضطراب خود نیست. نتیجه این است که فرد تمایل به گوشه گیری، تنهایی یا حتی افسردگی دارد. 

همانطور که در ادامه توضیح داده می شود، ممکن است فوبیای دیگری مانند ترس از بیماری یا ترس از صمیمی شدن در فوبیا وجود داشته باشد. اینها ممکن است او را مجبور به نشان دادن علائم اختلال وسواس فکری - عملی کند که با انجام مکرر یک عمل (مانند تمیز کردن، شستن دست ها یا صورت و غیره) مشخص می شود.

تجربه شخصی شما ممکن است بسته به شدت ترس‌تان از بوسیدن متفاوت باشد، اما برخی از علائم فیزیکی رایج عبارتند از:

 

 

علائم عاطفی و رفتاری نیز در این فوبیا شایع است. این می تواند شامل احساس اضطراب یا وحشت در هنگام فکر کردن به بوسیدن باشد.

در برخی موارد، ممکن است از هر موقعیتی که ممکن است شامل بوسیدن باشد، دوری کنید. به عنوان مثال، ممکن است از قرار ملاقات و روابط خودداری کنید زیرا می ترسید که این ارتباطات باعث شود شریک زندگی خود را ببوسید.

 

ترس از بوسیدن باعث شود که افراد از روابط اجتناب کنند.

 

عوارض ترس از بوسیدن

اگر ترس از بوسیدن باعث شود که افراد از روابط اجتناب کنند، این می تواند به انزوا و تنهایی آنها منجر شود. این افراد ممکن است تمایل به یک رابطه عاشقانه نزدیک داشته باشند اما از تماس با دیگران اجتناب کنند، زیرا نگران جنبه های صمیمی یک رابطه مانند بوسیدن، لمس کردن یا رابطه جنسی هستند.

همچنین ممکن است فیلموفوبیا در توانایی شما برای عملکرد در زندگی روزمره اختلال ایجاد کند. اگر از بوسیده شدن یا مواجهه با افرادی که در حال بوسیدن هستند می ترسید، ممکن است کار، رفتن به مدرسه یا بیرون رفتن در فضای اجتماعی برای شما چالش برانگیز باشد.

 

تشخیص ترس از بوسیدن

فیلموفوبیا در "راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، ویرایش پنجم" (DSM-5) به عنوان یک بیماری متمایز شناخته نشده است. راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، ویرایش پنجم یا (DSM-5)  ابزاری است که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و متخصصان سلامت روان از آن برای تشخیص اختلالات روانی استفاده می کنند. اگر علائم دارای معیارهای خاصی باشند، ممکن است یک فوبیای خاص برای شما تشخیص داده شود.

فوبیا چیزی فراتر از یک ترس معمولی است. برای تشخیص فوبیای خاص، فرد باید موارد زیر را تجربه کند: 

 

  • ترس بیش از حد و بی دلیل
  • یک پاسخ اضطراب فوری
  • پریشانی یا اجتناب شدید

 

این علائم باید زندگی را محدود کرده و بر توانایی فرد برای عملکرد طبیعی در بخش‌های مهم زندگی از جمله مدرسه و محل تحصیل، خانه و محل کار تأثیر بگذارند. این علائم و ترس ها باید شش ماه یا بیشتر طول بکشند و نباید ناشی از بیماری روانی دیگری باشند.

برای تشخیص دقیق، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی درباره ماهیت، مدت، فراوانی و شدت علائم شما سؤالاتی می‌پرسد. همچنین ممکن است یک معاینه فیزیکی از شما انجام دهد و تست های آزمایشگاهی را برای رد هر گونه شرایط پزشکی که ممکن است در علائم شما نقش داشته باشد، درخواست کند.

 

جمع‌ بندی

فیلموفوبیا یک وضعیت مشخص در DSM-5 نیست. اما با این حال، علائم ترس از بوسیدن ممکن است معیارهای یک فوبیای خاص را برآورده کند. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند علائم شما را ارزیابی کند، مشکل را تشخیص دهد و سپس گزینه های درمانی را توصیه کند.

 

همچنین بخوانید: فوبیا چیست؟ همه چیز در مورد فوبیا، انواع و درمان آن

 

علل، محرک ها و عوامل خطر فیلموفوبیا

ترس از بوسیدن از آنجا یک مشکل ساز ویژه است که می تواند بر تعاملات اجتماعی و توانایی ایجاد روابط عاشقانه تأثیر بگذارد. افرادی که ترس از بوسیدن دارند ممکن است از رابطه جنسی نیز ترس داشته باشند.

 

ترس از میکروب

فیلموفوبیا گاهی، اما نه همیشه، با ترس از میکروب ها مرتبط است. برخی از مردم نگران ابتلا به بیماری هستند، در حالی که برخی دیگر از مفهوم بزاق منزجر هستند. بسیاری از افرادی که نسبت به بزاق انزجار دارند، واکنش مشابهی نسبت به سایر مایعات بدن دارند.

اگر ترس شما از بوسیدن با ترس از میکروب ها یا انزجار از بزاق دهان مرتبط است، ممکن است بوسه های "خیس" را دوست نداشته باشید و بوسه روی گونه ها یا نوک زدن های سبک روی لب ها را ترجیح دهید.

 

ترس از بوهای بدن

طبیعی است که نگران بوی بد دهان باشید، به خصوص زمانی که می خواهید شخص خاصی را ببوسید. اما برای کسانی که برومیدروفوبیا یا ترس از بوی بدن دارند، ممکن است این نگرانی عادی به وحشت تبدیل شود.

مهم نیست که چقدر دهانشویه یا خوشبو کننده دهان استفاده می کنید، ممکن است در هر حالتی ترس این را داشته باشید که تنفس شما غیرقابل قبول و بد بو باشد. یا اینکه ممکن است از این ترس داشته باشید که نفس و دهان طرف مقابلتان بوی نامطبوعی داشته باشد.

 

ترس از لمس

اگرچه ترس از لمس نادر است، اما می تواند عواقب مخربی برای کسانی که آن را تجربه می کنند داشته باشد. اگر با ترس از لمس دست و پنجه نرم می کنید، بوسیدن ممکن است به جای یک تجربه لذت بخش، یک تخطی وحشتناک به نظر برسد.

این ترس می تواند از داشتن یک ارتباط شخصی عمیق با یک شریک عاشقانه جلوگیری کند و برای کسی که به دنبال این نوع ارتباط بدون آسیب پذیری عادی تماس شخصی است، ناتوان کننده باشد.

 

ترومای درمان نشده

ترومای درمان نشده نیز می تواند علت یا محرک فیموفوبیا باشد. این آسیب می تواند شامل شرمساری یا تنبیه شدن بخاطر بوسیدن باشد. همچنین می تواند شامل بوسیدن یا لمس بدون رضایت، آزار و اذیت و تجاوز جنسی یا آسیب های دیگر باشد.

 

ترس از صمیمیت و آسیب پذیری

ترس از بوسیدن ممکن است ناشی از نگرانی عمیق تر در مورد صمیمیت یا آسیب پذیری باشد. این ترس گاهی ریشه در ترس از طرد شدن دارد که باعث می‌شود افراد نگران کافی نبودن یا ناامید شدن یا نفرت‌انگیز بودن باشند. در نتیجه، ممکن است از بوسیدن اجتناب کنند تا از قضاوت، آسیب دیدن یا طرد شدن خود جلوگیری کنند.

حتی برخی از افراد از با داشتن رابطه جنسی راحت تر از بوسیدن هستند. به نظر آنها این رابطه غیرشخصی تر و البته صمیمانه تر از بوسیدن است.

این مسائل پیچیده هستند و بهتر است با کمک یک تراپیست توانا و فهمیده با آنها روبرو شوید. وقتی اضطراب مرتبط با فیلموفوبیا از بین برود، بوسیدن می تواند یک تجربه شگفت انگیز و رضایت بخش باشد.

 

جمع بندی

ترس از بوسیدن ممکن است با ترس از میکروب ها، بوهای بدن، لمس یا صمیمیت مرتبط باشد.

 

 

درمان ترس از بوسیدن

چند گزینه درمانی مختلف برای فوبیاهای خاص از جمله ترس از بوسیدن وجود دارد:

 

درمان شناختی رفتاری

درمان‌ فوبیاهای خاص معمولاً شامل نوعی روان‌درمانی است که به نام درمانی شناختی رفتاری (CBT) شناخته می‌شود. این رویکرد افکار منفی زمینه‌ای که باعث ایجاد احساس ترس می‌شود را تغییر می‌دهد. با کار با یک درمانگر، ممکن است افکار منفی که در مورد بوسیدن دارید و باعث ایجاد اضطراب می شود را شناسایی کرده و سپس برای جایگزینی آن افکار با افکار مثبت و سازگارتر تلاش کنید.

 

درمان از طریق مواجهه

یکی از مؤلفه‌هایی که می‌تواند به درمان فوبیا کمک کند، تحت عنوان مواجهه درمانی شناخته می‌شود. این فرآیند شامل قرار گرفتن تدریجی در معرض چیزی است که از آن می ترسید. در عین حال، تکنیک های آرام سازی را تمرین خواهید کرد. با گذشت زمان، احساس اضطراب و ترس شروع به فروکش می کند.

 

داروها

در برخی موارد، داروهای ضد اضطراب یا داروهای ضد افسردگی نیز می توانند مفید باشند. چنین داروهایی می توانند به رفع برخی از علائم حاد ترسی که ممکن است آنها را تجربه کنید کمک کنند. همچنین ممکن است در صورت داشتن یک بیماری همزمان دیگر مانند اختلال اضطراب یا افسردگی مفید باشند.

از آنجایی که ترس از بوسیدن ممکن است با سایر نگرانی‌های عاطفی مانند مشکلات صمیمیت نیز مرتبط باشد، درمان ممکن است شامل همکاری با درمانگر برای رسیدگی به این مسائل نیز باشد.

 

پیش آگاهی و پیشگیری

فوبی هایی مانند فیلموفوبیا معمولاً به خوبی به درمان پاسخ می دهند. تحقیقات نشان داده است زمانی که درمان شناختی رفتاری به تنهایی یا همراه با درمان دیگری استفاده شود، در تسکین علائم فوبیای خاص بسیار موثر است.

CBT به کمک فناوری، که اغلب از ابزارهای درمانی مجازی استفاده می کند، نیز مؤثر است. مزیت درمان مجازی این است که معمولاً استرس کمتری نسبت به قرار گرفتن در معرض دنیای واقعی ایجاد می کند. و در مورد ترس از بوسیدن، فرصت هایی را برای افراد فراهم می کند تا بدون درگیر شدن در این رفتار، در معرض آن قرار گیرند.

از آنجا که ترس از بوسیدن اغلب ناشی از کمبود تجربه یا نگرانی در مورد عملکرد است، آموزش روانی می تواند در پیشگیری یا کاهش اضطراب مفید باشد. یادگیری بیشتر در مورد بوسیدن و درک منبع اصلی ترس آن می تواند به افراد کمک کند احساس امنیت بیشتری داشته و کمتر تحت فشار و استرس قرار بگیرند.

برای ترس از بوسیدن به دنبال درمان باشید. یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا ریشه های ترس خود را بازیابی کرده و در نهایت به این فوبیا غلبه کنید.

 

برای ترس از بوسیدن به دنبال درمان باشید. قطعا نتیجه خواهید گرفت.

 

مقابله با ترس از بوسیدن

اگر از بوسیدن می ترسید، کارهایی وجود دارد که می توانید برای مدیریت ترس و کاهش اضطراب خود انجام دهید. استراتژی‌های آرام‌سازی مانند تنفس عمیق و آرام‌سازی پیشرونده عضلانی یا ریلکسیشن می‌توانند در مواقعی که احساس اضطراب را تجربه می‌کنید مفید باشند. این تکنیک ها به آرام کردن بدن و کاهش برخی از علائم فیزیکی واکنش ترس کمک می کنند.

اگر ترس شما خفیف است و اساساً مبتنی بر بی تجربگی است، ممکن است متوجه شوید که به خودی خود فروکش می کند، زیرا به خود اجازه می دهید بیشتر در معرض بوسیدن قرار بگیرید.

ممکن است این را انتخاب کنید که خود را در مورد بوسیدن آموزش دهید، تعامل داشته باشید و به تدریج به خود اجازه دهید بوسیدن را با کسی که با او احساس امنیت می کنید و نسبت به ترس شما حساس است، کشف و تمرین کنید، یا می توانید این حس را به تنهایی روی دست ها و بازوهای خود تمرین کنید. با این حال، ترس های شدیدتر ممکن است به کمک حرفه ای نیاز داشته باشند.

فیلموفوبیا هم مانند همه فوبیاها، بدون عارضه به گزینه های درمانی مختلف پاسخ خوبی می دهد. اگر ترس شما به فوبیای دیگر یا نگرانی های عاطفی عمیق تری مربوط باشد، درمانگر شما یک طرح درمانی ایجاد می کند که به این موضوع رسیدگی کند.

 

 

جمع بندی

برای غلبه بر ترس از بوسیدن، باید علت اصلی آن را مشخص کرد. اگر ترس از میکروب ها یا مریض شدن باشد، می توان خود را در مورد میکروب ها آموزش داد یا برای تقویت سیستم ایمنی بدن تلاش کرد. بوسیدن می تواند تجربه زیبایی باشد، به شرطی که با شخص مناسب انجام شود. می توان از کوچک شروع کرد تا متوجه شد که این عمل همیشه منجر به بیماری نمی شود. طبیعتاً، برای این هدف باید یک شریک زندگی فهمیده داشته باشید.

برای کسب اعتماد به نفس بیشتر و تبدیل شدن به یک بوسنده بهتر، می توان با مسواک زدن دندان ها و رعایت بهداشت شخصی از قبل آماده شد.

اگر یک رویداد آسیب زا در ریشه فیلماتوفوبیا باشد، مشاوره در قالب گفتگو درمانی، حساسیت زدایی سیستماتیک یا مواجهه درمانی تدریجی می تواند کمک کند. همچنین هیپنوتیزم درمانی و برنامه نویسی یا برنامه‌ریزی عصبی کلامی می تواند به تدریج اضطراب تجربه شده را کاهش دهد.

در موارد شدید، ممکن است دارو تجویز شود، اما نباید به عنوان یک راه حل طولانی مدت استفاده شود، زیرا عوارض جانبی آن می تواند ناتوان کننده باشد. چندین تکنیک دیگر مانند یوگا، مدیتیشن و تای چی و غیره وجود دارد که می تواند به فرد کمک کند تا اعتماد به نفس بیشتری داشته و احتمال حملات اضطرابی را کاهش دهد.

و البته، اینها فقط برخی از روش های شناخته شده برای غلبه بر ترس از بوسیدن برای همیشه هستند.

 

منابع

Verywellmind

fearof

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید