دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

سردرد پشت چشم به چه معناست؟

سردرد می تواند در قسمت های مختلف سر، از جمله پشت چشم ایجاد شود. اینکه سردرد باعث درد پشت چشم شما می‌شود یا نه، بستگی به نوع سردردتان دارد.

سردرد پشت چشم می تواند به دلیل سردردهای ناشی از دلایل رایج مانند میگرن یا عفونت سینوسی باشد. گاهی اوقات، سردرد پشت چشم شما می تواند ناشی از انواع شدیدتر یا نادرتر سردرد باشد.

فهرست عناوین
 • علت سردرد پشت چشم چیست؟
 • چه چیزی می تواند باعث سردرد در پشت چشم شود؟
 • سردرد پشت چشم چگونه درمان می شود؟
 • چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟
 • چگونه از سردرد پشت چشم جلوگیری کنیم
 • یک بررسی سریع
سردرد پشت چشم به چه معناست؟

دانستن اینکه چه چیزی باعث سردرد پشت چشمتان می شود می تواند به شما در درمان بهتر درد کمک کرده و از بروز آن در آینده جلوگیری کند.

 

سردرد پشت چشم می تواند دلائل متعددی داشته باشد.

 

علت سردرد پشت چشم چیست؟

انواع مختلف سردرد می تواند باعث ایجاد درد در پشت چشم شود. مشخص نیست دقیقا چه چیزی باعث سردرد می شود. یکی از جنبه هایی که اعتقاد بر آن وجود دارد، ارسال پیام های درد از طریق عصب سه قلو است. این عصبی است که سه شاخه در سرتاسر سر شما دارد. یکی از شاخه ها چشمان شما را درگیر می کند.

در ادامه انواع سردردهایی که می توانند باعث سردرد پشت چشم شما شوند را بررسی خواهیم کرد.

 

سردرد تنشی

سردردهای تنشی شایع ترین نوع سردرد هستند. زمانی که استرس فیزیکی یا عاطفی را تجربه می کنید، این سردردها می توانند ایجاد شوند. به عنوان مثال، سردرد تنشی می تواند ناشی از اضطراب، افسردگی، کار فیزیکی شدید، یا کمبود خواب یا تغذیه نامناسب باشد.

اغلب اوقات، سردرد تنشی از پیشانی یا اطراف چشم شروع می شود و سپس در سرتاسر سر پخش می شود.

سردردهای تنشی می توانند اپیزودیک یا مزمن باشند. سردردهای تنشی اپیزودیک 10 تا 15 روز در ماه اتفاق می‌افتند و می‌توانند از 30 دقیقه تا دو روز ادامه داشته باشند. درد ناشی از سردرد تنشی اپیزودیک معمولاً با تکرار سردرد افزایش می یابد. سردردهای تنشی مزمن بیش از 15 روز در یک دوره سه ماهه اتفاق می افتند.

 

 

فشار چشم دیجیتال

سردرد تنشی ناشی از فشار چشم دیجیتال به ویژه پشت چشم ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

چشمان شما ممکن است از تماشای طولانی مدت به صفحه نمایش هایی مانند رایانه، گوشی تلفن همراه یا تبلت خسته شوند. این یک مشکل رایج است، به طوری که تخمین زده می شود 50٪ از کاربران کامپیوتر دچار فشار چشم دیجیتالی شوند.

فشار چشم دیجیتال علاوه بر سردرد پشت چشم می تواند علائمی مانند تاری دید هنگام نگاه کردن به صفحه نمایش، خشکی چشم، و مشکل در تمرکز چشم پس از نگاه کردن به صفحه را ایجاد کند.

 

سردرد میگرنی

میگرن وضعیتی است که باعث سردردهای شدید و مکرر اغلب در یک طرف سر شما می شود. افراد مبتلا به میگرن علاوه بر پشت یکی از چشمان خود، ممکن است در پشت یک گوش یا یکی از شقیقه های خود نیز احساس درد کنند.

علاوه بر سردرد، ممکن است حالت تهوع، ضعف و حساسیت به نور و صدا را نیز تجربه کنید. میگرن می تواند از 4 تا 72 ساعت طول بکشد.

حدود 12 درصد از مردم به طور منظم میگرن را تجربه می کنند. علت بروز میگرن در افراد مختلف متفاوت است. تحقیقات نشان می دهد که ممکن است یک مولفه ژنتیکی در ابتلا به میگرن وجود داشته باشد.

برخی از محرک های اصلی میگرن عبارتند از:

 

 • استرس یا اضطراب
 • چراغ های پرنور یا چشمک زن
 • صداهای بلند یا بوهای قوی
 • تغییرات ناگهانی آب و هوا یا محیط
 • فعالیت بدنی بیش از حد
 • تنباکو یا الکل
 • آسپارتام (شیرین کننده مصنوعی)

 

سردردهای میگرنی معمولاً صبح ها اتفاق می افتد. برخی از افراد میگرن را در الگوهایی مانند قبل از پریود یا بعد از یک فعالیت فیزیکی یا ذهنی خسته کننده تجربه می کنند.

 

سردردهای میگرنی معمولاً صبح ها اتفاق می افتد.

 

سردرد سینوسی

سینوس‌های شما گذرگاه‌های خالی جمجمه هستند که به حفره بینی متصل بوده و امکان حرکت هوا و تخلیه مخاط را فراهم می‌کنند. سینوس های شما در پشت چشم ها و همچنین در هر استخوان گونه، پشت پل بینی و پیشانیتان قرار دارند.

هنگامی که این سینوس ها ملتهب می شوند، شما دچار چیزی می شوید که به عنوان عفونت سینوسی یا سینوزیت شناخته می شود. این التهاب می تواند ناشی از آلرژی یا عفونتی مانند سرماخوردگی باشد. برخی از افراد ممکن است سینوزیت مزمن را تجربه کنند.

التهاب باعث تورم و تجمع مایع می شود. این نه تنها می تواند تنفس از طریق بینی را سخت کند، بلکه باعث درد در پشت چشم نیز می شود. همچنین ممکن است در ناحیه پیشانی و فک دچار درد شوید.

علائم دیگر سینوزیت علاوه بر سردرد سینوسی شامل گرفتگی بینی، سرفه و تب است.

 

سردرد خوشه ای

سردرد خوشه ای یک نوع سردرد نادر و بسیار دردناک است. این نوع سردرد نام خود را به دلیل نحوه وقوع آن در یک زمان از روز یا شب برای چندین هفته گرفته است.

سردردهای خوشه ای باعث درد در یک طرف سر، از جمله پشت چشم می شود. درد می تواند از 15 دقیقه تا سه ساعت طول بکشد و به طور کلی دو تا سه ساعت پس از به خواب رفتن شروع می شود.

علاوه بر درد شدید یا مداوم، ممکن است اشک‌ریزش، چشم‌های متورم، افتادگی پلک‌ها و احتقان بینی را نیز تجربه کنید.

برخی تحقیقات نشان داده اند که سردردهای خوشه ای با آزاد شدن ناگهانی هیستامین، یک ماده شیمیایی در بدن شما که مسئول پاسخ های آلرژیک است، در عصب سه قلو مرتبط است.

 

همی کرانیای حمله ای

همی کرانیای حمله ای یکی دیگر از انواع نادر سردرد است. علائم آن بسیار شبیه به سردردهای خوشه ای است، اگرچه همی کرانیای حمله ای به این اندازه طول نمی کشد. در حالی که سردرد خوشه ای بین 15 دقیقه تا سه ساعت اتفاق می افتد، همی کرانیای حمله ای می تواند 2 تا 45 دقیقه طول بکشد.

همچنین، همی کرانیای حمله ای بیشتر از سردردهای خوشه ای اتفاق می افتد و معمولاً 5 تا 40 بار در روز فرد را تحت تأثیر قرار می دهد.

درد ناشی از همی کرانیای حمله ای را می توان به صورت ضربان دار یا سوراخ کننده توصیف کرد. علاوه بر پشت چشم، ممکن است درد را در اطراف چشم، یک طرف صورت یا پشت گردن خود نیز احساس کنید.

 

سردرد اصابت چاقو

اصطلاح پزشکی برای این نوع غیر معمول سردرد، ophthalmodynia periodica است. سردرد چاقو مانند ممکن است به عنوان سردرد تیشه‌ای یا شبیه یخ شکن یا سندرم ضربه‌ها و تکان‌ها نیز شناخته شود.

این نوع سردرد نام خود را به این دلیل گرفته است که باعث می شود درد کوبنده ای در اطراف چشم داشته باشید. درد 1-10 ثانیه طول می کشد.

معمولاً افراد در سن 45 تا 50 سالگی دچار این نوع سردرد می شوند. اگر انواع دیگری از سردردها مانند میگرن یا سردردهای خوشه ای داشته باشید، ممکن است بیشتر آنها را تجربه کنید. اگر آنها را دریافت کنید، ممکن است از یک بار در سال تا چند بار در روز سردردهای شدید را احساس کنید.

 

 

چه چیزی می تواند باعث سردرد در پشت چشم شود؟

محرک های سردرد پشت چشم از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به نوع سردردی که باعث درد پشت چشم شما می شود بستگی دارد. به طور کلی، محرک های رایج سردرد عبارتند از: 

 

 • وعده های غذایی از دست رفته
 • افسردگی، اضطراب یا استرس
 • مصرف الکل و سیگار
 • خواب ناکافی
 • نور زیاد یا صداهای بلند
 • فعالیت بدنی
 • هوای گرم یا حمام گرم
 • غذاهای سرشار از نیتریت، مانند بیکن و گوشت های کنسرو شده
 • ارتفاعات بالا (مخصوص میگرن)

 

سردرد پشت چشم چگونه درمان می شود؟

سردرد پشت چشم به روش های مختلفی قابل درمان است. برای کمک به کاهش علائم خود می توانید از درمان‌های خانگی از جمله موارد زیر استفاده کنید:

 

 • با چشمان بسته در اتاقی آرام استراحت کنید
 • یک حوله یا پارچه خنک روی پیشانی خود قرار دهید
 • مایعات زیادی بنوشید

 

برخی از انواع سردردها ممکن است از درمان های خاص سود ببرند. به عنوان مثال، درمان های طبیعی مانند ویتامین B2 یا منیزیم ممکن است به میگرن کمک کند. کاهش زمان استفاده از نمایشگر ممکن است به کاهش سردرد تنشی کمک کند.

داروهای بدون نسخه (OTC) یا داروهای تجویزی می تواند به سردرد پشت چشم شما کمک کند. به عنوان مثال، مسکن های OTC مانند تایلنول (استامینوفن) یا ادویل (ایبوپروفن) می توانند سردرد شما را تسکین دهند. اگر سردرد مزمن نباشد، داروهای مسکن تجویزی نیز ممکن است کمک کند.

همچنین ممکن است برای شما داروهایی مانند لاسمیدیتان (Reyvow) و آبروگپانت (Ubrelvy) تجویز شود که قرص هایی هستند که می توانند در کوتاه مدت به درمان میگرن کمک کنند. در همین حال می توان از تزریق گالکانزوماب (Emgality) برای درمان سردردهای خوشه ای استفاده کرد.

درمان‌های غیردارویی می‌تواند شامل تکنیک‌های آرام‌سازی یا ریلکسیشن، بیوفیدبک (به‌دست آوردن کنترل بهتر نحوه واکنش بدن به چیزها) و اکسیژن‌درمانی باشد.

برنامه درمانی که یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی برای شما توصیه می کند به نوع سردردی که باعث درد پشت چشم شما می شود و اینکه هر چند وقت یکبار سردرد دارید بستگی دارد.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اکثر سردردهایی که باعث درد پشت چشم می شوند نیازی به مراقبت پزشکی ندارند و می توان آنها را با درمان های خانگی، داروهای بدون نسخه OTC یا تغییر شیوه زندگی درمان کرد. با این حال، گاهی اوقات سردرد پشت چشم می تواند نشان دهنده مسئله جدی تری باشد که نیاز به مداخله پزشکی دارد.

اگر سردرد همراه با درد پشت چشم همراه با هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 

 • گرفتگی گردن
 • تب
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • سردرد و به دنبال آن گیجی، دوبینی و از دست دادن هوشیاری – به خصوص اگر این اولین یا بدترین سردردی باشد که تا به حال تجربه کرده اید.
 • سردردی که با گذشت روزها بدتر می شود
 • ضعف شدید در هر قسمت از بدن
 • تشنج

 

برای پیشگیری از سردرد پشت چشم باید عوامل ایجاد کننده آنها را بشناسید.

 

چگونه از سردرد پشت چشم جلوگیری کنیم

پیشگیری از سردرد پشت چشم می تواند به شما کمک کند تا از علائمی که می تواند بر زندگی روزمره شما تأثیر بگذارد جلوگیری کنید.

پیگیری عواملی که باعث ایجاد این نوع سردردها می شوند می تواند به شما در شناسایی فعالیت های خاص یا غذاهایی که باید  از آنها اجتناب کنید کمک کند. انجام این کار همچنین می تواند به شما کمک کند تشخیص دهید که آیا سردرد را در زمان خاصی از روز تجربه می کنید یا خیر. این می تواند برای جلوگیری از سردردتان مفید باشد.

استراتژی های مدیریت استرس مانند ورزش، مدیتیشن و برنامه خواب منظم می تواند اقدامات پیشگیرانه خوبی برای جلوگیری از برخی سردردها مانند میگرن باشد.

علاوه بر این، برخی داروها و درمان‌ها وجود دارند که می‌توانند به کاهش شدت و دفعات برخی از انواع سردرد کمک کنند. این روش ها شامل تزریق ایموویگ (enenmab) و قرص کولیپتا (atogepant) است که می تواند برای کمک به پیشگیری از میگرن استفاده شود، و همچنین تزریق بوتاکس (onabotulinumtoxinA) که می تواند به پیشگیری از میگرن مزمن کمک کند.

 

 

یک بررسی سریع

تقریباً در هر قسمتی از سر، از جمله پشت چشم، می توانید سردرد را تجربه کنید. دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است سردرد پشت چشم را تجربه کنید. برخی از دلایل عبارتند از شرایط رایج مانند سردردهای میگرنی، سردردهای سینوسی یا سردردهای تنشی ناشی از فشار چشم دیجیتال. سایر علل سردرد پشت چشم کمتر شایع هستند، مانند سردردهای خوشه ای، همی کرانیای حمله ای، و سردردهای ضربات چاقو مانند.

نحوه ایجاد این نوع سردردها در افراد مختلف بسیار متفاوت است. اگر سردرد همراه با درد پشت چشم را تجربه می‌کنید، سعی کنید وقایعی را که منجر به سردرد می‌شوند پیگیری کرده تا بفهمید چه نوع سردردی باعث آن می‌شود و سعی کنید در آینده از آنها اجتناب کنید.

سردرد همراه با درد پشت چشم معمولاً با استراحت یا مصرف داروهای بدون نسخه برطرف می شود. با این حال، اگر سردردهای متوالی زیادی را تجربه می کنید یا اگر این سردردها را در کنار علائم دیگری مانند گرفتگی گردن، تب و گیجی دارید، باید با پزشک خود تماس بگیرید. این علائم ممکن است نشان دهنده شرایط جدی تری باشد.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید