دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

بمباران عشقی چیست و چه خطراتی دارد

بمباران عشقی تاکتیکی است که در آن شخصی به قصد دستکاری شما را با نمایش های شدید توجه و محبت بمباران می کند. اگرچه غرق شدن با "عشق" در آغاز یک رابطه عاشقانه می تواند مثبت به نظر برسد، اما بمباران عشقی می تواند منجر به گسلایتینگ و سوء استفاده شود. 

روانشناسان هشدار می دهند که این ممکن است تاکتیکی باشد که توسط یک فرد خودشیفته یا جامعه ستیز که در تلاش برای کنترل شما است استفاده شود.

فهرست عناوین
بمباران عشقی چیست و چه خطراتی دارد

 

بمباران عشقی معمولا یک رفتار سمی است.

 

بمباران عشقی چه حسی دارد؟

در ابتدای آشنایی با یکدیگر، ممکن است این شخص را در رابطه خود جذاب و به ویژه توجه کننده ببینید. این شخص به شدت از شما تمجید می کند، به شما می گوید که شما را می ستاید، و اغلب به نظر می رسد خیلی سریع از نظر عاطفی به شما وابسته می شود (بمباران عشقی اغلب در شروع یک رابطه اتفاق می افتد).

بمباران عشقی برای زوج‌ها پس از دعوای بزرگ یا جدایی نیز اتفاق می‌افتد. ایرادی ندارد که به کسی فرصتی دوباره بدهید، اما اگر کسی شما را تحقیر کرد، سپس برای بخشش التماس کرد، قول داد که دیگر تکرار نخواهد شد و حرکات بسیار بزرگی ارائه کرد، مانند فرستادن پنج دوجین گل رز برای نشان دادن اینکه چقدر متاسف است، احتیاط کنید!

بمباران عشقی به خصوص در موارد خشونت خانگی رایج است، به طوری که آزاردهنده شما را مورد آزار قرار می‌دهد، تکرار می‌کند که چقدر شما را دوست دارد و از تاکتیک‌های نمایشی استفاده می‌کند تا دوباره لطف شما را برانگیخته و در رابطه نگه‌تان دارد. خطر اینجاست که سوء استفاده کننده نیاز به کنترل دارد و همان چرخه تکرار می شود. او رفتار توهین آمیز خود را تغییر نمی دهد و ممکن است به شما آسیب برساند.

 

 

مراحل بمباران عشق چیست؟

بیایید نگاهی به مراحل بمباران عشقی بیندازیم.

 

ایده آل سازی

چرا بمباران عشقی اینقدر حس خوبی دارد؟ خوب، بمب افکن های عشق شما را از پا در می آورند. خیلی خوب است که غرق دوپامین (ماده شیمیایی حس خوبی که مغزتان آزاد می کند) باشید.

همانطور که روانشناسان می گویند:

وقتی یک فرد مورد علاقه جدید شروع به ارسال پیامک یا بمباران پیامک، تماس و گل می کند، احساس بسیار خوبی دارد.

اما یک نشانه رایج از یک بمب افکن عشق این است که: او هیچ کاری را نیمه کاره انجام نمی دهد. در مرحله اول، ایده آل سازی وجود دارد. به نظر می رسد او شما را یک فرد کامل و بدون عیب می بیند. این می تواند چاپلوسانه به نظر برسد، اما او خیلی سریع شما را یک فرد ایده آل می کند. در واقع، به نظر می رسد همه چیز خیلی سریع اتفاق می افتد.

 

کاهش ارزش

یکی از نشانه های گویای بمباران عشقی در مرحله دوم یعنی مرحله کاهش ارزش رخ می دهد. شریک زندگی شما یک دقیقه مهربان است و دقیقه بعد ظالم. چنین فردی به اندازه‌ کافی باهوش هست که در جمع شما را دوست داشته باشد، به طوری که دیگران فکر کنند که او یک فرد عالی است. اما در خلوت به سوء استفاده و توهین به شما می پردازد.

این افراد به طرز شگفت انگیزی در یافتن افراد آسیب پذیر مهارت دارند. به عنوان مثال، آنها کسانی را شکار می کنند که به تازگی طلاق گرفته اند، اخیراً از کسی جدا شده اند یا اعتماد به نفس پایینی دارند.

 

اگر تحت بمباران عشقی قرار بگیرید به احتمال زیاد آسیب خواهید دید.

 

چگونه بفهمید که شریک زندگیتان شما را بمباران عشقی می کند؟

بنابراین، چگونه بدانیم که با یک فرد عاشق طرف هستیم یا با یک بمب افکن عشق زندگی می کنیم؟ شروع به پرسیدن این سؤالات از خود کنید تا مشخص شود که آیا سلامت روانی شما تحت تأثیر نامطلوب قرار گرفته است یا خیر:

 

 • آیا این شخص علاقه شدیدی به خانواده، شغل و سرگرمی های شما دارد؟
 • آیا این شخص از شما تعریف می کند و سپس در همان لحظه از شما انتقاد می کند - ظاهراً "به نفع خودتان؟"
 • آیا این شخص مدام از شما می پرسد که کجا هستید و اگر به اندازه کافی سریع پاسخ ندهید عصبانی می شود؟
 • آیا این شخص به شما احساس راحتی می دهد؟ یا آیا عصبی هستید و همه چیز بیش از حد به نظر می رسد؟
 • آیا این شخص خودشیفته است، یعنی نسبت به شما دلسوزی ندارد و رفتار خودستایی از خود نشان می دهد؟

 

همچنین بخوانید: 5 علامت که نشان می دهد کسی در تلاش برای دستکاری روانشناختی شما است

 

پرچم های قرمز ماجرا

چند دقیقه وقت بگذارید و ببینید آیا این پرچم های قرمز در طول رابطه شما ظاهر شده اند یا خیر. این مثال‌ها به شما هشدار می‌دهند که فردی که با او هستید احتمالاً یک دستکاری‌گر ماهر است.

 

در اینجا موارد خاصی وجود دارد که باید جستجو کنید:

 • او وقت و برنامه شما را نادیده می گیرد، زیرا افراد خودشیفته بر نیازهای خود متمرکز هستند.
 • او تعارف بیش از حد و چاپلوسی اغراق آمیز ارائه می کند. به نظر می رسد او به طرز سردی می داند که شما دوست دارید چه چیزی را بشنوید.
 • در بین عموم و در رسانه ها و شبکه های اجتماعی، نمایش عمومی لطف و محبت را دوست دارد. او دوست دارد ظاهر یک رابطه رومانتیک کامل را دستکاری کنند.
 • اگر او به شما هدایای مجلل بدهد، آنها را به روی شما می آورد. او به شما یادآوری می کند که چقدر کار برای شما انجام داده و در مورد هدایای گران قیمتی که به شما داده است، به خصوص زمانی که شک دارید عملیات یادآوری را انجام می دهد.
 • او نیاز به اطمینان دائمی دارد. اگر به یک پیامک پاسخ ندهید، منفجر می شود و شاید شما را تهدید کند.
 • شما شروع به ترس از تنبیه و سرزنش او می کنید. در حضور او ناآرام می شوید.
 • افراد خودشیفته شما را گیج می کنند. آنها ناامن هستند، بنابراین شما را سرزنش می کنند و مسائل را تقصیر شما جلوه می دهند.
 • به دلیل گسلایتینگ، شما به خودتان و واقعیتتان شک می کنید، زیرا او به آرامی کنترل بیشتری بر شما اعمال می کند.
 • به دلیل این سوء استفاده عاطفی، تجربه افسردگی یا اضطراب غیر معمول نیست.
 • او شما را از خانواده و دوستانتان منزوی می کنند تا فقط به آنها تکیه کنید.

 

 

آیا بمباران عشقی همیشه یک چیز بد است؟

در موارد کمتری، بمباران عشقی می تواند یک تجربه مثبت باشد. کسی که مشتاق یافتن فرد مناسب است، ممکن است وقتی آن فرد خاص را پیدا کرد، با غرق کردن او در هدایا خوشحال شود.

در حالی که او بیش از حد سخاوتمند است، این اتفاق در طول زمان رخ می دهد. و این در مقایسه با روش های کنترل یک بمب افکن معمولی عشق، طبیعی است.

بسته به فرهنگ و پیشینه خانوادگی، هدیه دادن گسترده و ابراز وجود از طریق تعریف و تمجید و مواردی از این دست ممکن است راهی ارثی برای ابراز صمیمیت و محبت به دیگران باشد.

 

اگر متوجه شدید که در حال خفه کردن کسی با محبت بیش از حد هستید چه باید بکنید؟

در موارد دیگر، ممکن است خود شما دیگران را بمباران عشقی کنید و حتی از آن آگاه نباشید. اگر احساس ناامنی می کنید یا نیاز مبرم دارید که به کسی توجه و هدایایی بدهید، مهم است که دلیل آن را بیابید:

 

 • آیا اقدامات خفه کننده شما به دلیل چسبیدن به رابطه است؟
 • آیا رفتار بد با شریک زندگی خود در گذشته را جبران می کنید؟
 • آیا می ترسید که شریک زندگی تان از شما جدا شود؟
 • آیا از رها شدن می ترسید؟
 • آیا می خواهید به عنوان یک قهرمان دیده شوید؟

 

برای ارزیابی رفتار خود کمی زمان بگذارید. بعد از اینکه فهمیدید چه چیزی شما را به انجام این کار سوق می دهد، هدف خود و این موضوع که چگونه بر شخصی که دوست دارید تأثیر می گذارد را در نظر بگیرید.

اگر به طور معصومانه عاشق بمباران عشقی هستید (به این معنی که هیچ قصد یا تمایلی برای دستکاری شریک زندگی خود ندارید)، احتمالاً سبک دلبستگی ناایمنی دارید. از یک روانشناس کمک بگیرید تا به شما کمک کند رفتار و انگیزه های خود را مرتب کنید.

افراط در محبت به دیگران به دلیل ترس از طرد شدن یا دلبستگی، با بمباران عشقی به عنوان یک تاکتیک دستکاری/توهین آمیز یکسان نیست. با این حال، این می تواند ایده خوبی باشد که ترس خود از رها شدن یا طرد شدن را با یک درمانگر که می تواند به شما در رفع هر گونه ناامنی در رابطه کمک کند، برطرف کنید.

 

زوج های سالم بدون ترس از قضاوت در مقابل یکدیگر آسیب پذیر هستند.

 

یک رابطه صمیمی و عاشقانه چگونه به نظر می رسد

زوج های سالم می توانند با صمیمیت، احترام و توجه آسیب پذیر باشند، به یکدیگر اعتماد کرده و از یکدیگر مراقبت کنند. طبق گفته روانشناسان، کسانی که مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته تشخیص داده شده اند، فاقد همدلی هستند. آنها خودمحور بوده و خواستار تحسین هستند. آن‌ها همچنین احساس داشتن حق و حقوقی بزرگ را دارند.

روانشناسان خاطرنشان می کنند: 

در یک شراکت عاشقانه، فرد مجاز است در مورد تغییر عقیده خود بحث کند، زمان بخواهد و ترس ها و نگرانی هایش را با شریک زندگی خود به صورت محرمانه به اشتراک بگذارد. در این حالت است که آنها متعاقباً می توانند با هم راه حل هایی ارائه دهند.

 

 

بعد از قرار گرفتن تحت بمباران عشقی چه باید کرد؟

اگر تحت بمباران عشقی قرار گرفته اید، بدانید که تنها نیستید. یک مطالعه روی زندگی با خودشیفتگی بیمارگونه مشکلاتی را در زمینه روابط نزدیک آنها یافت.

در این مطالعه، محققان دریافتند که نه تنها بزرگ‌نمایی برای شرکا و خویشاوندان مضر است، بلکه جنبه آسیب‌پذیر خودشیفتگی بیمارگونه که شامل بی‌ثباتی، ناامنی و خشم است، به شیوه‌ای موذیانه بر شرکای زندگی چنین افرادی تأثیر می‌گذارد.

اگر ابراز ناراحتی کردید و نتوانستید با این بمب افکن عشقی مرزبندی داشته باشید، با دوستان و عزیزانتان ارتباط برقرار کنید. هرگز زود نیست که از یک مشاور سلامت روان کمک بگیرید تا شما را راهنمایی کند. به یاد داشته باشید که به خودتان مهربانی و بخشش نیز بدهید.

پادزهر بمباران عشقی این است که ارزش خود را بدانید، خودتان را دوست داشته باشید، یک چشم خود را در رابطه باز نگه دارید و سعی کنید آنقدر کور نباشید که به اندازه کافی در مورد شریک زندگیتان یاد نگیرید.

 

خلاصه

بمباران عشقی در دوستی ها و سایر روابط نیز اتفاق می افتد. اما اگر توسط یک شریک عشقی مورد بمباران عشقی قرار می گیرید و متوجه می شوید که رابطه در حال بدتر شدن است، وقت آن رسیده است که کمک بگیرید.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید