دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

چگونه محبت و عاطفه خود را در یک رابطه نشان دهیم

آن احساس دوست داشتن و مراقبت که محبت و عاطفه نام دارد، در روابط عاشقانه و خانوادگی بسیار مهم است.

مردم مهر و عاطفه خود را به طرق مختلف نشان می دهند. در حالی که برخی از افراد در ابراز محبت مشکل دارند، این مهارت مهمی است که باید به وسیله آن به عزیزان خود نشان دهید که به آنها اهمیت می دهید.

فهرست عناوین
چگونه محبت و عاطفه خود را در یک رابطه نشان دهیم

در این مقاله برای شما توضیح خواهیم داد که چرا مهر و محبت در روابط مهم است، رفتار محبت آمیز چگونه به نظر می رسد، و چگونه نشان دادن عاطفه می تواند تعارض رابطه را کاهش دهد. همچنین، جنبه های منفی بالقوه محبت و چگونگی ارتباط عاطفه با پنج زبان عشق را بررسی می کنیم. در ادامه با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

 

ابراز مهر و محبت در روابط عاشقانه و خانوادگی بسیار مهم است.

 

محبت و عاطفه چیست؟

محبت و عاطفه همان علاقه ای است که شما به دیگری دارید. این اصطلاح دلبستگی لطیف بین مردم را توصیف می کند.

این پیوندی است که به ویژه برای نوزادان و والدین یا مراقبان آنها مهم است. زمانی شروع می شود که ما جوان هستیم و میل به نزدیکی به والدین خود را داریم. تئوری دلبستگی بر پیوند عمیقی متمرکز است که با اولین مراقبان ما شروع می شود و ما را قادر می سازد تا در طول زندگی خود روابط سالمی با دیگران داشته باشیم.

 

چرا مهر و محبت مهم است؟

اگرچه برخی افراد درونگرا هستند یا سبک زندگی کمتر اجتماعی را ترجیح می دهند، اما انسان ها در انزوا خوب عمل نمی کنند، بنابراین ارتباطات معنادار بسیار ارزشمند هستند. این ارتباطات را می توان با دوستان، اعضای خانواده یا یک شریک عاشقانه ایجاد کرد.

شما می توانید عشق خود به دیگران را با ابراز محبت نشان داده و آن را تأیید کنید.

 

 

رفتار محبت آمیز چگونه است؟

در حالی که مهر و محبت می تواند منجر به صمیمیت جنسی شود، اغلب یک ژست غیر جنسی است. هنگامی که می خواهید احساس نزدیکی خود را با کسی ابراز کنید، می توانید از طریق طیف وسیعی از رفتارها، محبت خود را به او منتقل کنید. برای مثال، ممکن است با بازیگوشی لپ برادرزاده خود را نیشگون بگیرید.

نشانه های محبت می تواند بسته به فرهنگ متفاوت باشد. مثلاً در فرانسه دوستان با بوسیدن هر دو گونه به یکدیگر سلام می کنند. ممکن است دو دوست آمریکایی راحت‌تر همدیگر را در آغوش بگیرند.

عاطفه از طریق ارتباط نیز نشان داده می شود. به عنوان مثال، شما فقط با کسی تماس می گیرید که به او فکر می کنید.

 

نمونه هایی از رفتار محبت آمیز

راه های دیگر برای نشان دادن محبت عبارتند از (اما نه محدود به) موارد زیر:

 

 • در آغوش گرفتن
 • بوسیدن
 • گرفتن دست ها
 • نوازش کردن پشت کسی
 • دست خود را دور شانه یا کمر دیگری پیچیدن
 • ارسال کارت و هدیه
 • اطمینان دادن به کسی در هنگام ناراحتی
 • بحث در مورد نکات مثبت در رابطه
 • پیشنهاد حضور در کنار کسی که افسرده است
 • شوخی کردن در زمانی که شما و یکی از عزیزانتان با هم اختلاف نظر دارید

 

همچنین بخوانید: چگونه صمیمیت عاطفی را در ازدواج خود افزایش دهیم؟

 

محبت و عاطفه می تواند تعارض را کاهش دهد

حتی زمانی که با کسی که عمیقاً با او در ارتباط هستید مخالف هستید، محبت می تواند یک نیروی مثبت باشد. عاطفه همچنین می تواند یک ابزار سالم برای کاهش محصولات جانبی منفی درگیری، مانند اضطراب و استرس باشد.

مهر و محبت، بیشتر از همه صمیمیت و ارتباط عمیق شما را به عزیزتان یادآوری می کند.

یک مطالعه نشان داد که نوجوانان به طور روزانه چه احساسی از دوست داشتن را از سوی والدین خود دارند. نتایج نشان داد صرف نظر از صمیمیت والدین و فرزند یا درگیری های موجود، هر چه والدین در آن روز محبت بیشتری نشان می دادند، نوجوانان بیشتر احساس می کردند که دوست داشته می شوند. قبل، در حین یا بعد از درگیری، نوجوانان به گرمی والدین خود نیاز دارند.

یک مطالعه تحقیقاتی دیگر به زوج‌های بزرگسال و سطح کورتیزول آنها در طول یک درگیری پرداخت. دانشمندان از رفتارهای مثبت (از جمله شوخ طبعی و محبت) و رفتارهای منفی (از جمله ناامیدی، تحقیر و حالت تدافعی) آنها در طول تعاملات متضاد فیلمبرداری کردند.

کسانی که رفتارهای مثبت بیشتری را در طول اختلافات تجربه کردند، الگوی سالم تری در کورتیزول نشان دادند. در بین رفتارهای مثبت، محبت بیشترین تأثیر را در بین همه رفتارهای مثبت بر تغییرات کورتیزول داشت.

 

برخی از افراد به دلایل فرهنگی یا اجتماعی برای نشان دادن احساسات خود تربیت نشده اند.

 

اگر فرد مورد علاقه شما مهربان نباشد چه؟

برخی از افراد به دلایل فرهنگی یا اجتماعی برای نشان دادن احساسات خود تربیت نشده اند. بعضی دیگر فقط راحت نیستند که خودشان را به این شکل بیان کنند. برای آنها این می تواند نشانه ضعف یا ترس از افشای بیش از حد باشد.

به عنوان مثال، هنوز فشار زیادی روی مردان وجود دارد که آسیب پذیر نباشند و احساسات خود را نشان ندهند. این اغلب مردانگی سمی نامیده می شود. این فشار برای قوی بودن همیشه برای آنها و عزیزانشان همه چیز غیر از یک چیز خوب است.

شما مجبور نیستید حرکات بزرگی ارائه دهید یا در ابراز محبت در ملاء عام زیاده روی کنید. فقط باید نشان دهید که به روش‌های کوچک، حتی غیر فیزیکی اهمیت می‌دهید. و این می‌تواند به پیشرفت رابطه شما کمک کند.

اگر کسی در زندگی شما وجود دارد که از او محبت کافی دریافت نمی کنید، بهتر است نیازهای خود را مطرح کنید و توضیح دهید که چرا مهر، محبت و عاطفه برای شما مهم است. سپس از او بپرسید که آیا می تواند محبت بیشتری نشان دهد یا خیر.

اگر او با عاطفه راحت نیست و در نشان دادن محبت به شما مشکل دارد، ممکن است وقت آن رسیده باشد که از یک مشاور رابطه کمک بگیرید.

 

 

چگونه عزت نفس بر عاطفه تأثیر می گذارد

داشتن عزت نفس بالا به این معنی است که برای خود ارزش قائل هستیم. اگر مقدار مناسبی از عزت نفس را دارید، احتمالاً بهتر از دیگران می‌توانید با مشکلات زندگی کنار بیایید. همچنین ممکن است رفتار اجتماعی شما توسعه یافته باشد و احساس کنید که شایسته عشق و محبت هستید.

بنابراین، کسانی که اعتماد به نفس بیشتری نسبت به شریک زندگی خود دارند و از عزت نفس سالمی برخوردارند، احتمال بیشتری دارد که مهر و محبت خود را ابراز کنند.

اخیرا مطالعه ای برای تعیین اینکه آیا برعکس این موضوع صادق است یا خیر، انجام شد: آیا کسانی که آسیب پذیرتر بودند و اعتماد به نفس پایینی داشتند، در روابط عاشقانه ابراز محبت کمتری با شریک زندگی خود داشتند؟ نتایج همین مسئله را تایید کرد.

کسانی که عزت نفس پایین‌تری داشتند، محبت کمتری ابراز کردند و همچنین واکنش‌های عاطفی، شناختی و فیزیولوژیکی مثبت کمتری را تجربه کردند. افراد با عزت‌نفس پایین نیز مزایای محبت را دست کم گرفتند و رفتار محبت آمیز باعث افزایش رضایت از رابطه در آنها شد.

داشتن عزت نفس بالا به این معنی است که احتمالاً محبت می کنید و احساس می کنید شایسته دریافت مهر و عاطفه هستید. اگر احساس ارزشمندی کلی شما مثبت است و احساس می کنید لایق چیزهای خوب هستید، پذیرفتن یک آغوش خوب یا یک تعریف و تمجید آسان تر است.

 

آیا محبت بیش از حد می تواند یک پرچم قرمز باشد؟

ابراز محبت و عاطفه را می توان به دلایل نادرستی انجام داد. ممکن است شخصی بیش از حد روی شما حساس بوده و ابراز محبت کند زیرا می خواهد با شما رابطه جنسی داشته باشد. یا ممکن است شخصی از محبت سوء استفاده کند تا شما را دستکاری کند، یعنی وانمود می کند که قصدش برای همیشه است، در حالی که فقط روی یک شب متمرکز است.

وخیم ترین نوع دستکاری زمانی است که شخصی به شما بیش از حد مهر و محبت می کند، اما همه این ابراز عاطفه ها نشانه هایی از عمل خطرناکی به نام بمباران عشقی باشد.

 

برای ابراز محبت بهتر زبان عشق طرف مقابل خود را یاد بگیرید.

 

مهر و محبت و پنج زبان عشق

چگونه می دانید چه نوع محبتی برای عزیزتان معنادارتر است؟ اگر مطمئن نیستید، می توانید برای بینش بهتر به پنج زبان عشق نگاهی بیندازید.

پنج زبان عشق پنج روشی را توصیف می کند که مردم از طریق آن عشق را ابراز و دریافت می کنند. ایده این است که ما از همه این زبان‌ها لذت می‌بریم، اما یک فرد معمولاً با یک یا دو مورد از این زبان‌ها بیشتر از دیگری عشق می ورزد یا قدردانی می‌کند.

 

زبان های عشق عبارتند از:

 

 • کلمات مثبت و تایید کننده
 • گذاشتن زمان و وقت گذرانی کافی
 • لمس فیزیکی
 • خدمت رسانی
 • هدیه دادن

 

هنگامی که زبان عشق شخص خاص خود را یاد گرفتید، می توانید محبت خود را به روش های معنی دار به او نشان دهید. ممکن است متوجه شوید که بوسیدن او (لمس فیزیکی) برایش بیشتر از گفتن اینکه او یک فرد عالی است (کلمات تأیید) موثر است. شاید گذراندن یک بعدازظهر با یکی از عزیزان خود در حال دوچرخه سواری (زمان با کیفیت) برای او بیشتر از یک هدیه تولد گران قیمت (دریافت هدایا) معنی داشته باشد.

 

 

سخنی از دنیای موسیقی درمانی در مورد محبت و عاطفه در رابطه

به طور کلی، نشان دادن و دریافت عاطفه و محبت یک جنبه مهم از هر رابطه سالم است. بنابراین، اگر در مورد نحوه بیان آن مطمئن نیستید، برخی از نکاتی که در این مقاله ارائه شده است را با عزیزانتان امتحان کنید. یا از آنها بپرسید که دوست دارند به چه نحوی محبت را دریافت کنند. انجام این مکالمات ممکن است ناخوشایند باشد، اما آنها ارتباطات عمیق تر و طولانی تر شما با افراد خاص زندگیتان را ایجاد می کنند. اگر محبت بیش از حد یا فقدان آن بر روابط شما تأثیر منفی می گذارد، با یک مشاور رابطه صحبت کنید. او می تواند به شما کمک کند تا راه هایی برای برقراری ارتباط مؤثر برای بیان نیازهای خود با دیگران پیدا کنید.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید