دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
فواید مثبت اندیشی برای بدن و ذهن
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

فواید مثبت اندیشی برای بدن و ذهن

مردم گاهی اوقات می گویند که ترجیح می دهند «به جنبه روشن» یک موقعیت چالش برانگیز نگاه کنند یا اینکه «نیمه پر لیوان را ببینند». این احتمال وجود دارد که افرادی که این نظرات را بیان می کنند مثبت اندیش بوده و به دلیل این رویکرد مزایای زیادی به دست آورند.

تحقیقات در حال یافتن شواهد بیشتر و بیشتری هستند که به فواید بی‌شمار مثبت‌اندیشی و خوش‌بین بودن اشاره می‌کنند. چنین یافته‌هایی نشان می‌دهد که نه تنها افراد مثبت‌اندیش سالم‌تر بوده و کمتر تحت استرس هستند، بلکه تمایل به داشتن رفاه کلی بیشتر و سطح بالاتری از انعطاف پذیری دارند.

 

افراد مثبت‌اندیش سالم‌تر بوده و کمتر تحت استرس هستند.

 

فواید مثبت اندیشی

حتی اگر مثبت اندیشی به طور طبیعی به وجود نیاید، دلایل زیادی برای شروع پرورش افکار مثبت و به حداقل رساندن خودگویی منفی وجود دارد. در ادامه تعداد اندکی از این مزایای فوق العاده را با هم بررسی خواهیم کرد.

 

کاهش استرس

وقتی افراد مثبت اندیش با موقعیت‌های استرس‌زا مواجه می‌شوند، نسبت به افراد بدبین به‌طور مؤثرتر و با اضطراب و نگرانی کمتری با آن کنار می‌آیند. این افراد به‌جای تمرکز بر سرخوردگی‌ها یا چیزهایی که نمی‌توانند آنها را تغییر دهید، برنامه‌ای برای عمل طراحی کرده و از دیگران کمک و نصیحت می خواهند.

از سوی دیگر، افراد بدبین، بیشتر احتمال می‌دهند که شرایط خارج از کنترل آنها باشد. آنها اغلب بر این باورند که هیچ کاری نمی توانند برای تغییر آن انجام دهند.

 

 

افزایش ایمنی بدن

در سال های اخیر، محققان دریافته اند که ذهن می تواند تأثیر قدرتمندی بر بدن داشته باشد. ایمنی بدن حوزه ای است که افکار و نگرش های فرد می تواند تأثیر بسیار قدرتمندی در آن داشته باشد.

بر اساس یک مقاله منتشر شده، هر چه افکار مثبت یک فرد بیشتر باشد، توانایی بهتری برای مبارزه با بیماری دارد. همچنین، محققان و نویسندگان این مقاله اعلام کردند که برعکس این موضوع نیز صادق است و هرچه افکار مثبت فرد کمتر باشد، خطر بیماری او نیز بیشتر می شود.

 

همچنین بخوانید: آیا از قدرت و فواید مثبت اندیشی باخبرید؟

 

بهبود سلامتی

تفکر مثبت نه تنها می تواند بر توانایی مقابله با استرس و جلوگیری از به خطر افتادن ایمنی بدن تأثیر بگذارد، بلکه بر رفاه کلی نیز تأثیر دارد. به طور خاص، مثبت اندیشی با کاهش خطر مرگ ناشی از مشکلات قلبی عروقی، کاهش خطر ابتلا به افسردگی و افزایش طول عمر مرتبط است.

در حالی که دلیل مفید بودن تفکر مثبت برای سلامتی برای محققان کاملاً روشن نیست، بسیاری از آنها معتقدند که افراد مثبت اندیش می توانند سبک زندگی سالم تری داشته باشند. چنین افرادی با مقابله بهتر با استرس و اجتناب از رفتارهای ناسالم، می توانند سلامت و رفاه خود را بهبود بخشند.

 

مثبت اندیشی باعث کاهش خطر مرگ ناشی از مشکلات قلبی عروقی می شود.

 

انعطاف پذیری بهتر

تاب آوری و انعطاف پذیری به توانایی ما در کنار آمدن با مشکلات اشاره دارد. افراد تاب آور می توانند با قدرت و اراده با یک بحران یا آسیب مواجه شوند. آنها به جای از هم پاشیده شدن در مواجهه با چنین استرسی، توانایی ادامه دادن و در نهایت غلبه بر آن را دارند.

مثبت اندیشی می تواند نقش مهمی در انعطاف پذیری و تاب آوری داشته باشد. افرادی که مثبت می اندیشند هنگام برخورد با یک چالش، معمولاً به این می پردازند که برای رفع مشکل چه کاری می توانند انجام دهند. به جای اینکه امید خود را از دست بدهند، منابع خود را به کار می گیرند و مایلند از دیگران کمک بخواهند.

با پرورش احساسات مثبت، حتی در مواجهه با رویدادهای وحشتناک، افراد می توانند پاداش های کوتاه مدت و بلندمدت از جمله مدیریت سطوح استرس، کاهش افسردگی و ایجاد مهارت های مقابله ای که در آینده به آنها کمک می کند را به دست آورند.

 

 

وقتی مثبت اندیشی ممکن است مفید نباشد

قبل از اینکه در هر موقعیتی از عینک خوش بینی مطلق استفاده کنید، باید به این توجه داشته باشید که معنی مثبت اندیشی نگاه خوش بینانه مطلق به مسائل مختلف نیست. در واقع، در برخی موارد، ممکن است خوش بینی و مثبت اندیشی سودمند نباشد.

یکی از موارد این است که خوشبین بودن غیرواقع بینانه باشد. به عنوان مثال، فردی که به طور غیرواقع بینانه خوش بین است ممکن است خطر ابتلا به یک بیماری مهم مانند سرطان را به درستی ارزیابی نکرده و این باعث شود که رفتارهایی انجام دهد که خطر ابتلا به آن را بیشتر می کند.

تفکر مثبت به جای نادیده گرفتن واقعیت به نفع مثبت اندیشی، بر مواردی مانند باور افراد به توانایی های خود، رویکرد مثبت به چالش ها و تلاش برای استفاده حداکثری از موقعیت های بد متمرکز است.

به هر حال همیشه ممکن است اتفاقات بدی در زندگی بیفتد. گاهی اوقات از کارهای دیگران ناامید شده یا آسیب خواهیم دید. اما این بدان معنا نیست که دنیا با ما سر ناسازگاری دارد یا اینکه همه مردم ما را ناامید خواهند کرد. افراد مثبت اندیش به موقعیت ها واقع بینانه نگاه می کنند، به دنبال راه هایی می گردند که بتوانند وضعیت را بهبود بخشند و سعی می کنند از تجربیات خود بیاموزند و درس بگیرند.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید