دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
روابط بد چگونه بر سلامت شما تأثیر می گذارد
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

روابط بد چگونه بر سلامت شما تأثیر می گذارد

ممکن است شنیده باشید یا تصور کرده باشید که روابط برای سلامتی، طول عمر و امید به زندگی شما مفید هستند. به طور کلی، این درست است - به جز زمانی که یک رابطه بد باشد. 

هرکسی که طلاق یا جدایی سختی را پشت سر گذاشته باشد، با والدین یا فرزندان بدی برخورد کرده باشد، یا توسط یک دوست از پشت خنجر خورده باشد، می‌داند که همه روابط برای سلامتی شما خوب نیستند. اگر فردی در زندگی ما استرس و مشکلاتی ایجاد کند، بر روی رفاه و سلامتی ما نیز تاثیر می گذارد.

 

اگر فردی در زندگی ما مشکل ایجاد کند بر روی رفاه و سلامتی ما نیز تاثیر می گذارد.

 

آنچه تحقیقات به ما می گوید

محققان کیفیت روابط را در مطالعه‌ای بر روی 9000 مرد و زن اندازه‌گیری کردند. شرکت‌کنندگان در مورد روابطشان و جنبه‌های منفی متفاوتی که در روابط نزدیک آنها وجود داشت مورد بررسی قرار گرفتند. همچنین شرکت کنندگان از نظر مشکلات سلامتی به دقت تحت نظر قرار گرفتند.

افرادی که روابط نزدیک خود را "بد" گزارش کردند، حتی پس از در نظر گرفتن وزن، حمایت اجتماعی و سایر عوامل، خطر ابتلا به مشکلات قلبی را 34 درصد افزایش دادند. این یک افزایش بسیار قابل توجه است. و تحقیقات جدیدتر نیز از این یافته حمایت کرده و اشاره می‌کند که «استرس و کیفیت منفی رابطه» مستقیماً بر سیستم قلبی عروقی تأثیر می‌گذارد.

 

 

در مطالعات دیگر، محققان دریافته اند که:

  • انزوای اجتماعی با التهاب و فشار خون بالا مرتبط است. مروری بر دو دهه تحقیق که در سال 2016 منتشر شد، بر ارتباط بین انزوای اجتماعی و خطر التهاب تأکید کرد و انزوا را با عدم تحرک فیزیکی در نوجوانی مقایسه کرد. همان مطالعه گزارش داد که وقتی انزوای اجتماعی به فشار خون بالا منجر شد، می‌تواند خطرناک‌تر از عوامل بالینی، مانند دیابت باشد.
  • بر اساس نظرسنجی از بیش از 650 بزرگسال در طی دو سال، درگیری طولانی مدت با افراد دیگر به شدت با سلامتی پایین تر و مشکلات سلامتی بیشتر مرتبط بود. هر نوع استرس، خواه به دلیل رابطه بد با یک فرد شوم باشد یا یک شغل سخت، تأثیر قابل توجهی بر کارایی سیستم ایمنی دارد.

 

انزوای اجتماعی با التهاب و فشار خون بالا مرتبط است.

 

وقتی یک رابطه بد ناشناخته می ماند

سرکوب احساسات ناسالم است، به خصوص زمانی که آن احساسات خشم یا رنجش باشد. برخی تحقیقات نشان می‌دهد زوج هایی که سبک‌های متفاوتی برای مقابله با خشم دارند، تمایل بیشتری به مرگ در جوانی دارند. هرچه این عدم تطابق شدیدتر باشد، خطر مرگ زودهنگام برای هر دو طرف بیشتر است.

در برخی از روابط، ممکن است یک نفر بسیار ناراضی باشد، در حالی که دیگری کاملاً از این موضوع بی اطلاع باشد. پرداختن به این موقعیت به معنای تعارض است، اما این تعارض نباید به یک رابطه پایان دهد.

حل موثر تعارض در یک رابطه می تواند آن را بهبود بخشیده و ترمیم کند. تعارض حل نشده بد است، اما تلاش ناموفق برای رسیدن به یک راه حل حتی بدتر نیز هست. نحوه انتخاب شما برای حل تعارض بر هر رابطه ای که در آن درگیر هستید تأثیر می گذارد. اگر با درگیری شدید روبرو هستید، مشاوره زوجین یا درمان فردی می تواند بسیار مفید باشد.

 

 

چگونه روابط بد را مدیریت کنیم

تعامل با دوستان و خانواده خوب است. دوری از تنهایی طول عمر شما را افزایش می دهد و علاوه بر فواید دیگر، از مغز شما محافظت می کند. اما صرف زمان و انرژی برای دوستان و افراد کمتر مطلوب می تواند به معنای واقعی کلمه سلامت شما را کاهش دهد. تمام تلاش خود را بکنید تا زمان صرف شده با دوستان و خانواده ای که از بودن در اطراف آنها لذت می برید را به حداکثر رسانده و تعامل با کسانی که چندان خوشایند نیستند و منفی ها را وارد زندگی شما می کنند را به حداقل برسانید.

متأسفانه، نمی توان همیشه از برخی افراد منفی گرا اجتناب کرد، به خصوص اگر این افراد در خانواده ما باشند. در آن صورت، از تکنیک‌های ریلکسیشن برای رهایی از استرس ناشی از این برخوردها استفاده کنید. بیاموزید که چگونه تعاملات خود با افراد بد را مدیریت کنید تا تأثیر کمتری بر سلامت و زندگی شما داشته باشند.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید