دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
5 راه طبیعی برای آرام کردن ذهن
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

5 راه طبیعی برای آرام کردن ذهن

آیا حال ذهنتان ابری است؟ این نسبتاً آسان است که به ذهن خود اجازه دهید که در هر ثانیه بیداری با خلبان خودکار کار کند. تمرکز روی تمام منفی‌های دنیا نیز بسیار آسان است. تنها کاری که انجام می‌دهیم این است که اخبار عصر را تماشا کنیم، روزنامه بخوانیم یا برنامه رسانه خبری مورد علاقه خود را باز کنیم. اما چیزی که بیشتر مردم متوجه نمی‌شوند این است که این نوع منفی‌گرایی در واقع انرژی حیاتی ما را تخلیه کرده و به شیوه‌ای بسیار واقعی بر خلق و خوی ما تأثیر می‌گذارد.

اما راه حل این موضوع چیست؟

استراحت دادن به ذهن و تمرکز بر چیزهای خوب در جهان، کلید جذب چیزهای مثبت بیشتر در زندگی ما است.

تمام آنچه که هستی نتیجه ی چیزی است که به آن فکر کرده ای. - بودا

 

تمام آنچه که هستی نتیجه ی چیزی است که به آن فکر کرده ای.

 

5 راه طبیعی برای آرام کردن ذهن شما

1. با کنجکاوی به چیزی نگاه کنید

دفعه بعد که احساس استرس کردید، چند دقیقه مکث کنید و چیزی که در اطرافتان وجود دارد را بردارید. فرض کنید آن چیز کنترل تلویزیون شماست. هر سانتی متر از آن کنترل را آنالیز کنید. به تمام رنگ های مختلف آن نگاه کنید، به احساس آن در دست خود توجه کرده و بافت تمام دکمه ها را احساس کنید. کنترل تلویزیون خود را بچرخانید و به هر گوشه و هر زاویه ای از آن توجه کرده و سپس وزن آن را در دستان خود احساس کنید.

این کار چگونه ذهن شما را آرام می کند؟ وقتی از روی کنجکاوی به چیزی نگاه می کنید، تمام توجه شما به یک چیز خاص معطوف می شود. و هنگامی که توجه شما متمرکز می شود، ذهن شما نمی تواند به افکار استرس زا که باعث ایجاد احساس استرس در شما می شود فکر کند. مانند یک جادو، ذهن شما آرام می شود و به جای نگرانی، بدن شما را آرام می کند.

 

 

2. گوش کنید و بشنوید

ممکن است از اینکه گوش‌هایتان واقعاً چند صدا را به طور می‌شنوند تعجب کنید، اما از آنجایی که تمرکز شما در جای دیگری است، از تعداد زیاد آنها آگاه نیستید. در حال حاضر خواندن این مقاله را برای ده ثانیه متوقف کنید و فقط به تمام صداهای اطراف خود گوش دهید...

شما صداهای مختلفی را متوجه خواهید شد که احتمالاً قبلاً متوجه آنها نشده اید. ممکن است صدای زمزمه پنکه سقفی خود، صدای جیک جیک گنجشکان و پرندگان در فضای بیرونی اتاق خود یا ترافیک بیرون از خانه را بشنوید. وقتی متوجه یک صدا می شوید، توجه خود را به آن معطوف کنید. سپس صدای دیگری بلند می شود - تمام توجه خود را به آن صدا اختصاص دهید و همین کار را تکرار کنید.

وقتی تمام توجه خود را به صداهای اطراف خود معطوف می کنید، ذهن حضور پیدا می کند. آگاه می شود. و هنگامی که شما حضور دارید و آگاه هستید ذهن آرام می شود زیرا دیگر فکر نمی کند. سپس متوجه خواهید شد که تمام این صداهای منفرد، تا این لحظه، نویز پس‌زمینه‌ای بوده‌اند که شما هیچ توجهی به آن ها نکرده‌اید. اما وقتی به این صداها توجه می کنید، هر صدا می تواند پورتالی باشد که می توانید از آن برای رسیدن به سکون استفاده کنید.

 

همچنین بخوانید: آرامش ذهنی: چگونه آن را پیدا و حفظ کنیم؟

 

3. نفس بکشید

فقط نفس بکشید. هر کاری که انجام می دهید را برای چند ثانیه متوقف کنید و به سادگی ده نفس عمیق، طولانی و آهسته بکشید. به جای قفسه سینه از شکم (دیافراگم) برای تنفس استفاده کنید. در واقع این درست ترین روشی است که ما باید طبق آن نفس بکشیم. به گفته دانشکده پزشکی هاروارد، تنفس کم عمق از قفسه سینه باعث می شود احساس تنگی نفس کنید که می تواند منجر به اضطراب شود. اگر از دیافراگم عمیق نفس بکشیم، بدن و ذهن شروع به آرامش می کنند.

روی شکم خود تمرکز کنید که در حین دم به سمت بیرون حرکت کرده و در حین بازدم به سمت داخل حرکت می کند. یک راه آسان برای اطمینان از اینکه این اتفاق می افتد این است که به سادگی دست خود را روی شکم خود بگذارید و حرکت آن را به سمت بیرون و داخل احساس کنید. به آرامی نفس بکشید و روی صدایی که در حین نفس کشیدن ایجاد می کنید تمرکز کنید. به این روند کاملاً توجه کنید و خودتان متوجه شوید که چگونه به زودی احساس آرامش، سکون و شفافیت بیشتری خواهید داشت.

 

بسیاری از اوقات استرس ناشی از تمرکز بر نداشته‌هایمان است.

 

4. احساس قدردانی کنید

بسیاری از اوقات استرس ناشی از تمرکز بر احساس نداشتن به اندازه همسایه‌تان، نبودن در فرم بدنی که می‌خواهید یا احساس نکردن قدردانی یا عشق کافی است. به عبارت دیگر، حال بد شما ناشی از توجه به چیزهایی که ندارید در مقابل آنچه دارید است. وقت آن است که همه چیز را در نظر بگیرید و شکرگزاری و قدردانی از آنچه دارید را شروع کنید. شاید شما آنقدر که دوست دارید آزادی مالی ندارید، اما شاید سلامت خود را دارید. از تمام چیزهایی که دارید ممنون باشید. شاید شما به اندازه کافی از همسرتان قدردانی نمی کنید، اما از فرزندانتان احساس قدردانی کنید. از همسر خود هم قدردان و شکرگزار باشید. مهم نیست که در چه شرایطی هستیم، به هر حال همیشه چیزی برای شکرگزاری داریم.

زمانی که ما نسبت به چیزهایی که در حال حاضر در زندگی خود داریم احساس قدردانی می کنیم، خلق و خوی ما شروع به تغییر می کند و در واقع شروع به جذب چیزهای بیشتری برای شکرگزاری می کنیم. شما نمی توانید شکرگزار باشید و در عین حال شکایت کنید. همیشه شکرگزاری را انتخاب کنید و ببینید که چه اتفاقی می افتد. امتحان آن کاملا مجانی است.

 

 

5. مدیتیشن کنید

ما هزاران و هزاران فکر داریم که هر روز ذهن ما را به خود مشغول می کند. همانطور که ماهیچه های ما به استراحت نیاز دارند، ذهن ما نیز به استراحت و آرامش نیاز دارد. مدیتیشن نباید مرموز و پیچیده باشد. مدیتیشن به سادگی به این معنی است که شما دیگر فکر نمی کنید و کاملاً به لحظه حال جذب شده اید. به یک مکان ساکت بروید و روی یک صندلی راحت بنشینید. مطمئن شوید که هیچ مزاحمتی در اطراف شما وجود ندارد و به آرامی شروع به نفس کشیدن کنید. هوا را از طریق بینی وارد و از دهان خارج کنید. همانطور که در مرحله شماره 3 صحبت کردیم با شکم و دیافراگم نفس بکشید نه با قفسه سینه.

همانطور که شروع به استراحت می کنید، توجه خود را به پاهایتان جلب کنید. شما شروع به احساس حالاتی در پاهای خود خواهید کرد. شاید کمی سوزن سوزن شدن، کمی گرما یا خنکی. به خودتان اجازه دهید در این احساس غرق شوید. هنگامی که احساس یک قسمت خاص از بدن را ثبت می کنید، تمرکزتان به شما اجازه نمی دهد که همزمان به چیز دیگری فکر کنید.

پس از آن، به سمت بالای پاهای خود حرکت کنید تا زمانی که آن را کاملا احساس کنید. در تمام بدن خود به سمت بالا حرکت کرده و هربار روی یک عضو بدن تمرکز کنید. این یک مدیتیشن فوق العاده است که نه تنها ذهنتان را آرام کرده، بلکه به بدن شما نیز آرامش می دهد.

شما این توانایی را دارید که استرس و اضطراب را تا حد زیادی کاهش دهید. استراحت دادن به ذهن یکی از مهم ترین گام هایی است که می توانید برای داشتن ذهنی آرام و جذب یک زندگی سالم بردارید.

 

 

حالا شما بگویید:

وقتی افکار ذهن شما را بیش از حد مشغول می کنند، چگونه به آن استراحت می دهید؟ لطفا راه ها و تکنیک های مورد علاقه خود را در بخش نظرات با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید