دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

ترس از رابطه جنسی (اروتوفوبیا) چیست؟

ترس از رابطه جنسی نوعی فوبیای خاص است که به نام اروتوفوبیا شناخته می شود. این وضعیت چیزی بیش از بیزاری عمومی یا احساس اضطراب در مورد رابطه جنسی است. افراد مبتلا به اروتوفوبیا ترس شدید و وحشتناکی را تجربه می کنند که باعث ناراحتی جدی شده و در توانایی آنها برای عملکرد طبیعی اختلال ایجاد می کند.

افرادی که از رابطه جنسی می ترسند، احساسات منفی قوی، اجتناب و ترس نسبت به رابطه جنسی دارند. این ترس گاهی با انواع دیگر ترس ها و فوبیاها مرتبط است و می تواند ناشی از نگرانی های فیزیکی، تروما، عوامل فرهنگی و اضطراب در مورد عملکرد جنسی باشد.

فهرست عناوین
 • ترس از رابطه جنسی چیست؟
 • علائم ترس از رابطه جنسی
 • فوبیاهای مرتبط با ترس از رابطه جنسی
 • تشخیص اروتوفوبیا
 • چه چیزی باعث ترس از رابطه جنسی می شود؟
 • درمان اروتوفوبیا یا ترس از رابطه جنسی
 • مقابله با ترس از رابطه جنسی
 • چکیده و نکات کلیدی 2
ترس از رابطه جنسی (اروتوفوبیا) چیست؟

در حالی که این وضعیت می تواند بر روابط و رفاه تأثیر بگذارد، درمان هایی مانند دارو درمانی و روان درمانی می تواند به فرد کمک کند.

 

ترس از رابطه جنسی یا اروتوفوبیا فقط یک نگرانی ساده در مورد رابطه جنسی نیست.

 

ترس از رابطه جنسی چیست؟

اروتوفوبیا یک فوبیا یا ترس بیش از حد و غیرمنطقی از رابطه جنسی است. این وضعیت اغلب پیچیده است زیرا افراد مبتلا به اروتوفوبیا ممکن است به بیش از یک راه از رابطه جنسی بترسند. به عنوان مثال، آنها ممکن است هم بخاطر ترس از آمیزش جنسی (جنوفوبیا) و هم ترس از لمس شدن (هافوفوبیا) از رابطه جنسی بترسند.

توجه به این نکته مهم است که اروتوفوبیا یک بیزاری ساده از رابطه جنسی، اعمال جنسی و آمیزش یا صمیمیت نیست. سطح ترس ایجاد شده توسط این شرایط باعث ناراحتی بسیار واقعی می شود.

 

 

علائم ترس از رابطه جنسی

برای اینکه ترس از رابطه جنسی تا سطح تبدیل شدن به یک فوبیا افزایش یابد، ترس باید بیش از حد، غیرمنطقی بوده و اضطراب یا پریشانی بزرگ ایجاد کند و حداقل به مدت شش ماه رخ دهد. این فقط "یک ترس ساده از رابطه جنسی" نیست، که می تواند در برخی شرایط و برای برخی افراد طبیعی و حتی مورد انتظار باشد.

علائمی که نشان می دهد شما یا کسی که دوستش دارید ممکن است اروتوفوبیا داشته باشید عبارتند از:

 

 • داشتن نگرش منفی شدید نسبت به رابطه جنسی
 • داشتن یک پاسخ منفی قوی به یک محرک جنسی 
 • احساس اجتناب از رابطه جنسی

 

اگر فرد مبتلا به اروتوفوبیا درمان نشود، نه تنها ممکن است از روابط عاشقانه خودداری کند، بلکه از دیگر اشکال تماس صمیمانه نیز اجتناب خواهد کرد.

 

همچنین بخوانید: علت گریه کردن حین رابطه جنسی چیست؟

 

ترس های اساسی

ترس های اساسی خاصی وجود دارد که اگر آنها را داشته باشید، ممکن است نشانه هایی از ترس افزایش یافته از رابطه جنسی (یا حتی در ایجاد آنها) باشد. آن ها عبارتند از:

 

 • ترس از صمیمیت: ترس از صمیمیت اغلب، اگرچه نه همیشه، ریشه در ترس از رها شدن یا همزاد آن، ترس از غرق شدن دارد. کسانی که از صمیمیت می ترسند لزوما از خود عمل جنسی نمی ترسند، بلکه از نزدیکی عاطفی که ممکن است رابطه جنسی به همراه داشته باشد هراس دارند.
 • ترس از آسیب پذیری: مانند ترس از صمیمیت، ترس از آسیب پذیری اغلب با ترس از رها شدن یا ترس از غرق شدن گره خورده است. در این حالت، مردم می ترسند که اگر کاملاً خودشان باشند، دیگران آنها را دوست نداشته باشند. ترس از آسیب پذیری می تواند بر همه انواع روابط چه جنسی و چه غیرجنسی تأثیر بگذارد.

 

ترس از رابطه جنسی می تواند با فوبیاهای دیگر نیز مرتبط باشد.

 

فوبیاهای مرتبط با ترس از رابطه جنسی

افراد مبتلا به اروتوفوبیا ممکن است یک یا چند فوبیا یا ترس مرتبط با رابطه جنسی داشته باشند. در اینجا چند مورد را با هم بررسی خواهیم کرد.

 

ژنوفوبیا

ژنوفوبیا که به عنوان کویتوفوبیا نیز شناخته می شود، ترس از آمیزش جنسی است. افراد مبتلا به ژنوفوبیا ممکن است بتوانند روابط عاشقانه را آغاز کنند و ممکن است از فعالیت هایی مانند بوسیدن و در آغوش گرفتن لذت ببرند، اما می ترسند به سمت نمایش فیزیکی محبت بیشتر حرکت کنند.

 

اروتوفوبیا در مقابل ژنوفوبیا

گاهی اوقات اصطلاحات اروتوفوبیا و ژنوفوبیا به جای هم استفاده می شوند، اما آنها یکسان نیستند. اروتوفوبیا هراس از هر جنبه ای از رابطه جنسی (فیزیکی، احساسی یا روانی) است در حالی که ژنوفوبیا ترس از عمل فیزیکی جنسی و آمیزش است.

 

پارافوبیا

پارافوبیا، یا ترس از انحراف جنسی، می تواند شامل ترس از انحراف خود یا ترس از انحراف دیگران باشد. علاوه بر این، برخی از افراد مبتلا به پارافوبیا می توانند از روابط جنسی لذت ببرند که به خوبی با قوانین اخلاقی شخصی آنها مطابقت دارد، در حالی که برخی دیگر می ترسند هر شکلی از صمیمیت منحرف شود.

 

هافوبیا

هافوفوبیا که به نام chiraptophobia نیز شناخته می شود، ترس از لمس شدن است و نه تنها روابط عاشقانه، بلکه می تواند بر همه روابط تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، برخی از افراد حتی از تماس گذرا با یکی از اقوام خودداری می کنند، در حالی که برخی دیگر فقط از لمس طولانی تر می ترسند.

 

ژیمنوفوبیا

ژیمنوفوبیا یا ترس از برهنگی می تواند به شکل های مختلفی ظاهر شود. برخی از مردم از برهنه شدن خود می ترسند، برخی دیگر از برهنه شدن اطرافیانشان. این فوبیا ممکن است با مسائل مربوط به تصویر بدن یا احساس بی کفایتی همراه باشد، اگرچه ممکن است به تنهایی نیز رخ دهد.

 

فیلموفوبیا

ترس از بوسیدن که به عنوان فیلماتوفوبیا نیز شناخته می شود، می تواند دلایل زیادی داشته باشد. یکی از دلایل بالقوه نگرانی در مورد بوی بد دهان است. ممکن است فردی مبتلا به جرمافوبیا یا ترس از آلودگی نیز دچار این ترس شود.

 

 

تشخیص اروتوفوبیا

برای تشخیص فوبیایی مانند اروتوفوبیا، معیارهای خاصی باید رعایت شود. معیارهای تشخیص فوبیای خاص عبارتند از: 

 

 • داشتن ترس مشخص از یک شی یا موقعیت خاص که نامتناسب یا بیش از حد است و به مدت شش ماه یا بیشتر رخ می دهد.
 • ترس اغلب اوقات باعث واکنش فوری شده، که اغلب منجر به اجتناب از موقعیت یا افزایش ناراحتی در زمانی که موقعیت خود را نشان می دهد، می شود.
 • ترس بر سایر بخش های زندگی فرد مانند اجتماعی یا حرفه ای تأثیر می گذارد
 • ترس ناشی از هیچ اختلال روانی دیگری نیست

 

چه چیزی باعث ترس از رابطه جنسی می شود؟

در حالی که تعیین دقیق یک علت خاص اروتوفوبیا همیشه آسان نیست، برخی از افراد ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این فوبیا باشند.

 

سوء استفاده جنسی

اگرچه همه افراد مبتلا به اروتوفوبیا مورد تجاوز جنسی قرار نگرفته یا مورد آزار جنسی واقع نشده اند، افرادی که از نظر جنسی آسیب دیده اند در معرض خطر ابتلا به نوعی از اروتوفوبیا هستند.

 

ترومای دیگر

افرادی که انواع دیگری از تروماهای بزرگ را تجربه کرده اند نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به اختلالات اضطرابی از جمله فوبیا هستند.

برای مثال، اگر آسیب جسمی باشد، ممکن است دچار اروتوفوبیا مرتبط با لمس شوید. برعکس، کسانی که مورد آزار روانی یا عاطفی قرار گرفته اند ممکن است بیشتر در معرض ترس از صمیمیت یا آسیب پذیری قرار گیرند.

 

آداب و رسوم شخصی، فرهنگی و مذهبی

بسیاری از ادیان و جوامع رابطه جنسی را فقط برای تولید مثل می دانند. تحقیقات نشان می دهد که رابطه مثبتی بین اروتوفوبیا و بزرگ شدن در مذهبی با ایده های قوی در مورد رابطه جنسی و آنچه مناسب است وجود دارد.

اگر از یک پس زمینه محدود دور شده اید اما از تغییر الگوهای فکری و عملی گذشته می ترسید، ممکن است در خطر ابتلا به فوبیا باشید.

 

اضطراب عملکرد جنسی

گاهی اوقات، در واقع این رابطه جنسی نیست که از آن می ترسیم. در عوض، ممکن است در مورد توانایی خودمان در راضی کردن شریک زندگی نگران باشیم. اضطراب عملکرد جنسی بسیار شایع است و تا 25 درصد از مردان و 16 درصد از زنان را تحت تأثیر قرار می دهد و می تواند بر عملکرد فیزیکی در حین رابطه جنسی تأثیر بگذارد یا میل جنسی را مهار کند.

 

سن

برخی از محققان بر این باورند که افراد مسن‌تر، مانند کسانی که در خانه‌های سالمندان هستند، ممکن است به اروتوفوبیا مبتلا شوند، زیرا این تصور وجود دارد که رابطه جنسی در این گروه سنی ممکن است آسیب‌شناسی باشد یا نباید رخ دهد. این اغلب به عنوان اروتوفوبیا سنی شناخته می شود.

 

نگرانی های فیزیکی

برخی از افراد نگران هستند که رابطه جنسی به آنها آسیب برساند. دیگران همیشه این سوال را در ذهن دارند که آیا به دلیل شرایط فیزیولوژیکی یا اختلال عملکرد جنسی قادر به انجام این کار خواهند بود یا خیر. این نگرانی های فیزیکی می تواند به ایجاد یک فوبیای مرتبط با رابطه جنسی مانند اروتوفوبیا کمک کند.

ترس هایی که مبنای پزشکی درست دارند، فوبیا در نظر گرفته نمی شوند. با این حال، برخی افراد ترس هایی را تجربه می کنند که بسیار نامتناسب با واقعیت موقعیت است. اگر ترس شما با خطرات فعلی متناسب نیست، ممکن است فوبیا داشته باشید.

 

ترس از رابطه جنسی بسیار پیچیده است و برای درمان آن کمک حرفه ای لازم است.

 

درمان اروتوفوبیا یا ترس از رابطه جنسی

از آنجایی که اروتوفوبیا یا ترس از رابطه جنسی بسیار پیچیده است، برای درمان آن جستجوی کمک حرفه ای توصیه می شود. این فرد حرفه ای و متخصص می تواند به تعیین نوع درمان های مورد نیاز مانند دارو و روان درمانی کمک کند.

 

دارو درمانی

برخی از پزشکان داروهایی را برای کمک به کاهش علائم ترس از رابطه جنسی در بیماران تجویز می کنند. دو دارویی که گاهی برای درمان اروتوفوبیا استفاده می شود عبارتند از: 

 

 • پروزاک (فلوکستین): یک مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) که می تواند به تنظیم اضطراب و خلق و خوی کمک کند.
 • زاناکس (آلپرازولام): دارویی که برای کاهش اضطراب استفاده می شود.

 

داروهای دیگر برای درمان فوبیای خاص شامل داروهای ضد افسردگی، مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAOIs)، بنزودیازپین‌ها و مسدودکننده‌های بتا هستند.

 

روان درمانی

درمان شناختی رفتاری می تواند به کاهش فوبیای خاص کمک کند. این نوعی از روان درمانی است که شامل شناسایی و تغییر الگوهای فکری است که بر زندگی فرد تأثیر منفی می گذارد.

سکس تراپیست ها یا روان درمانگران جنسی متخصصان بهداشت روان دارای مجوز هستند که آموزش های تکمیلی و گواهینامه را در درمان نگرانی های جنسی گذرانده اند. آنها می توانند به شما کمک کنند نگرش مثبت تری نسبت به رابطه جنسی ایجاد کنید.

با این حال، همیشه نیازی به جستجوی یک درمانگر جنسی نیست، زیرا اکثر متخصصان سلامت روان قادر به درمان و مدیریت اروتوفوبیا هستند.

بسته به سبک و مکتب فکری درمانگرتان، ممکن است برای بهبودی و حرکت رو به جلو نیاز به مواجهه با خاطرات سخت و دردناک داشته باشید.

 

رویکرد ترکیبی

برخی از بیماران هنگام ترکیب دارو و روان درمانی نتایج بهتری دریافت می کنند. هنگامی که راه‌های مناسب با هر دوی این گزینه‌های درمانی اروتوفوبیا دنبال می‌شود، توانایی حل این وضعیت امیدوارکننده است.

 

 

مقابله با ترس از رابطه جنسی

کارهایی وجود دارد که می توانید به تنهایی انجام دهید تا به شما در مقابله بهتر با اروتوفوبیا و علائم آن کمک کند. به عنوان مثال، تمرینات ریلکسیشن و تمرینات تنفس عمیق می توانند به کاهش اضطراب ناشی از افزایش ترس از رابطه جنسی کمک کنند.

اگر کسی که دوستش دارید اروتوفوبیا دارد، آموزش خودتان در مورد این وضعیت می‌تواند درک شما را از آنچه عزیزتان در حال گذراندن آن است افزایش دهد. اگر شما شریک زندگی او هستید، حتی ممکن است شرکت در جلسات مشاوره او کمک کننده باشد. البته این کار باید در صورت موافقت و توصیه درمانگر انجام شود.

 

چکیده و نکات کلیدی 2

چندین گزینه درمانی وجود دارد که می تواند به تسکین علائم اروتوفوبیا کمک کند. پزشک یا درمانگر شما می تواند بر اساس شدت ترس از رابطه جنسی و تأثیری که بر زندگی شما می گذارد، تصمیم بگیرید که کدام یک برای شما بهترین هستند.

در این میان، با خود صبور بوده و با تراپیست خود صادق باشید. با گذشت زمان، ترس‌های شما کاهش می‌یابد و می‌توانید یاد بگیرید که از دامنه بیان جنسی شخصی خود لذت ببرید.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید