دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

نشانه های اینکه یک ازدواج را نمی توان نجات داد

ازدواج می تواند یک نعمت باشد، اما همچنین می تواند قلب شما را بشکند – به خصوص اگر فکر می کنید به انتهای راه رسیده اید. هیچ مسیر آسانی برای تصمیم گیری برای طلاق وجود ندارد، و سفر منتهی به جدایی برای هر کسی متفاوت است. اگر به این تصمیم دشوار فکر می کنید، باید تعیین کنید که آیا رابطه شما آنقدر آشفته است که ازدواج شما نمی تواند نجات یابد؟

فقط شما می دانید که آیا می توانید یا باید رابطه خود را ترمیم کنید. اما نشانه هایی وجود دارد که می تواند به شما در تصمیم گیری در مورد طلاق کمک کند. و همچنین نشانه هایی وجود دارد که بیانگر این هستند که با مشاوره رابطه و کار سخت می توان ازدواج شما را نجات داد.

فهرست عناوین
  • آیا ازدواج شما ارزش حفظ شدن را دارد؟
  • نشانه ها را بشناسید
  • نشانه هایی که ازدواج شما ارزش حفظ شدن را دارد
  • کمک گرفتن برای این شرایط
  • سخنی از دنیای موسیقی درمانی در مورد نجات ازدواج
نشانه های اینکه یک ازدواج را نمی توان نجات داد

 

اگر هنوز همدیگر را دوست دارید این می تواند عامل نجات رابطه شما باشد.

 

آیا ازدواج شما ارزش حفظ شدن را دارد؟

اگر شما و شریک زندگیتان به طلاق فکر می کنید، باید سوالاتی از خود بپرسید و عواملی را پیش از تصمیم گیری در نظر بگیرید. پایان دادن به یک ازدواج می تواند فوق العاده پیچیده و چالش برانگیز باشد. اعتراف به اینکه ممکن است دیگر شریک زندگی خود را دوست نداشته باشید می تواند دشوار باشد.

و حتی اگر هنوز همدیگر را دوست دارید، این ممکن است برای نجات یک ازدواج کافی نباشد. این می تواند طلاق را بسیار دشوارتر کند. مشاوره، چه با هم یا جداگانه (یا هر دو)، می تواند به شما در فرآیند تصمیم گیری کمک کند.

تحقیقات منتشر شده در سال 2020 بیشترین دلایل طلاق را در نمونه ای متشکل از 2000 نفر نشان داد. آنها عبارت بودند از:

 

  • فقدان عشق/صمیمیت
  • مسائل ارتباطی
  • فقدان همدردی/احترام/اعتماد
  • فاصله گرفتن از یکدیگر

 

 

نشانه ها را بشناسید

برخی از نگرانی های ازدواج مانند سوء استفاده وجود دارد که به طور مطلق تخریب‌گر و معامله شکن هستند. با این حال، علائم بسیار بیشتری وجود دارد که چندان واضح نیستند. هر یک از این مسائل نیز همچنان باید جدی گرفته شود.

به خاطر داشته باشید که تصمیم گیری در مورد جدایی یا عدم جدایی یک مسئله بسیار پیچیده و شخصی است. همه علائم زیر به تنهایی باز هم نشان نمی دهند که رابطه شما نمی تواند بهبود یابد.

طلاق سخت است، اما برای بسیاری، سخت تر و دردناک تر این است که با جدایی عاطفی از شریک زندگی خود و بدون ارتباط داشتن با او، در کنارش زندگی کنند. در واقع، تلفاتی که روابط منفی بر سلامت جسمی و روانی وارد می کند، می تواند بسیار زیادتر از طلاق و جدایی باشد.

برخی از تحقیقات نشان می دهد که روابط منفی مزمن یا سوء استفاده آمیز حتی می تواند طول عمر شما را کوتاه کند.

 

روابط منفی مزمن می تواند طول عمر شما را کوتاه کند.

 

سو استفاده و توهین

یک رابطه توهین آمیز باید پایان یابد. سوء استفاده هرگز قابل قبول نیست و هیچ کس لیاقت آن را ندارد یا نباید مجبور باشد با آن زندگی کند. اگر در زندگی زناشویی خود با آزار و اذیت مواجه هستید، جستجوی حمایت بسیار مهم است. به خاطر داشته باشید که سوء استفاده همیشه فیزیکی نیست و می تواند به اشکال دیگری از جمله سوء استفاده عاطفی و کلامی باشد.

 

همچنین بخوانید: وقتی رابطه ما در ازدواج آسیب می بیند چگونه آن را حفظ کنیم؟

 

فقدان محبت یا صمیمیت

در حالی که ممکن است زوجین در طول زندگی زناشویی خود دوره‌هایی از صمیمیت فیزیکی کمتر و بیشتر را پشت سر بگذارند، ازدواج بدون صمیمیت جنسی می‌تواند نشانه‌ای از وجود مسائل اساسی باشد که برای بقای این رابطه باید حل شوند.

 

چند همسری

اگر شریک زندگیتان شما را به این باور رساند که شما دو نفر تنها افراد ازدواجتان هستید، اما بعد متوجه می‌شوید که اینطور نیست - فریب خورده‌اید. شاید این کار غیرقانونی یا غرشرعی نباشد، اما به هر حال نوعی فریب است.

 

 

رفتار مجرمانه

پی بردن به سابقه جنایی شریک زندگی شما می تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص اگر جنایت بسیار شدید باشد. این نه تنها اعتماد شما را می شکند، بلکه شما را به این خلسه عذاب آور نیز وارد می کند که چرا شریک زندگی خود را آنطور که فکر می کردید نمی شناختید. بخشش دروغ در یک رابطه سخت است و این یک دروغ جدی است که برای پوشاندن یک موضوع جدی طراحی شده است.

 

انتقاد مداوم

آیا شریک زندگی شما همیشه از شما انتقاد یا تحقیرتان می کند؟ این می تواند برای سلامتی شما مضر باشد. یک مطالعه در سال 2020 که در Health Psychology منتشر شد، نشان داد که کیفیت رابطه منفی بعد از پنج سال - به ویژه شامل انتقادهای دریافت شده از طرف شریک زندگی - با خطر مرگ و میر افراد مسن مرتبط است.

نقد همچنین یکی از چهار سوار آخرالزمان است که روانشناسان بالینی دکتر. جان و جولی گاتمن برای پیش بینی پایان یک ازدواج استفاده می کنند. سه پرچم قرمز دیگر عبارتند از: سکوت، جبهه‌گیری و تحقیر.

 

اعتیاد درمان نشده

ارتباط با کسی که به دنبال درمان اعتیاد خود نیست یا به وضوح آن را انکار می کند، می تواند بسیار دشوار باشد. اعتیاد همچنین ممکن است به از دست دادن شغل منجر شود، بنابراین بر امور مالی تأثیر گذاشته و ریشه بیشتر مشاجرات بین شرکا می‌باشد.

 

تغییر اولویت ها

اگر شما و همسرتان قبلاً در مورد انتخاب‌های بزرگ سبک زندگی، مانند بچه‌دار شدن و محل زندگی، توافق داشتید، اما اکنون یکی از شما نظر خود را تغییر داده است، ممکن است در بن بست قرار بگیرید.

به طور مشابه، اگر اهداف و دیدگاه های شما در مورد زندگی دیگر همسو نباشد، ممکن است متوجه شوید که ازدواج از نظر تدارکاتی نمی تواند پایدار بماند. این چیزی است که می توان با یک مشاور بررسی کرد تا ببیند آیا مصالحه امکان پذیر است یا خیر.

 

خیانت کردن

تجربه خیانت می تواند بسیار دشوار باشد. در حالی که خیانت اغلب منجر به طلاق یا جدایی می شود، اما همیشه به این معنی نیست که این اتفاق خواهد افتاد. اینکه آیا شما می توانید به زندگی مشترک خود ادامه دهید یا خیر، ممکن است به شرایط خیانت و وجود عوامل پیچیده دیگر بستگی داشته باشد. زوج درمانی برای فراتر رفتن از خیانت ضروری است.

 

مشکلات مالی

شاید شریک زندگی شما در تلاش برای نگه داشتن یک شغل، بدهی قابل توجهی را به رابطه وارد کرده باشد و در مورد آن پیشاپیش صحبت نکرده باشد یا اینکه به طور مداوم بیش از حد خرج کند. یا شاید شما یک شکست مالی قابل توجه مانند از دست دادن یک تجارت یا هزینه های غیرمنتظره مراقبت های بهداشتی داشته اید. بدون توجه به منبع، نگرانی های مالی می تواند در ازدواج درگیری جدی ایجاد کند.

 

ناتوانی در سازش

سازش برای یک رابطه سالم ضروری است. اگر ازدواج شما کاملاً یک طرفه است و شریک زندگی شما در تلاشی نصفه و نیمه برای این رابطه دارد یا اصلا تلاشی برای آن نمی کند، ممکن است در یک رابطه سمی باشید.

 

فقدان همدلی یا پشیمانی

شریکی که عذرخواهی نمی کند، مسئولیت اشتباهات خود را نمی پذیرد، یا سعی نمی کند احساس شما را درک کند، می تواند بسیار ناامید کننده باشد. در این شرایط، ممکن است احساس کنید که همیشه بیشتر در شراکت سرمایه گذاری می کنید و نیازهای شما هرگز برطرف نمی شود.

 

جرقه ای که شما را به هم نزدیک کرد هنوز هم می تواند روشن شود.

 

نشانه هایی که ازدواج شما ارزش حفظ شدن را دارد

حتی در صورت وجود یکی از علائم خطر (به جز سوء استفاده و توهین)، ممکن است باز هم بتوانید رابطه خود را ترمیم کنید. جرقه ای که شما را به هم نزدیک کرد ممکن است در حال سوسو زدن باشد، اما هنوز احتمال روشن شدن مجدد آن وجود دارد، به خصوص اگر بتوانید برخی از این نشانه های امیدوارکننده را شناسایی کنید.

 

شما همدیگر را دوست دارید

یک ارتباط عاطفی قوی ممکن است برای حفظ یک ازدواج مشکل دار کافی نباشد. اما ممکن است این همان فشاری باشد که برای کمک گرفتن و شروع مجدد ارتباط به آن نیاز دارید.

 

شما ارزش ها را به اشتراک می گذارید

اگر شما و شریک زندگیتان در مورد موضوعات بزرگ (مانند فرزندپروری، مذهب یا اخلاق، و امور مالی) عقاید و فلسفه های مشابهی دارید، ممکن است متوجه شوید که در جایی که مهم و لازم است با یکدیگر متحد هستید. اختلافات کوچکتر ممکن است تصویر را تیره و تار کرده باشد، اما شما یک پایه قوی دارید که می توانید ساختن را دوباره از آن شروع کنید.

 

هر دوی شما آماده تلاش برای رابطه هستید

وقتی شما و شریک زندگیتان هر دو به رابطه خود متعهد هستید و می خواهید اقدامات لازم را برای تقویت آن انجام دهید، این نشانه آن است که می توانید بر مشکلات فعلی خود غلبه کنید. این به بدان معنی است که اذعان کنید که هر دوی شما در وضعیت فعلی ازدواج خود نقش داشته اید و هر دوی شما در ایجاد تغییرات نیز نقش خواهید داشت.

 

مشکلات شما ناشی از استرس است

مشکلات مالی، نگرانی‌های سلامتی، درگیری‌های خانوادگی گسترده، مسائل مربوط به والدین و سایر استرس‌ها می‌توانند فشار زیادی بر ازدواج وارد کنند. اما اگر این مشکلات مدیریت شوند (از طریق مشاوره، حمایت اجتماعی، مراقبت از خود و سایر استراتژی‌ها)، به احتمال زیاد متوجه خواهید شد که ازدواج شما نیز می‌تواند نجات یابد.

 

کمک گرفتن برای این شرایط

ناراضی بودن در ازدواج باعث استرس و درد می شود. چه با هم بمانید یا از هم جدا شوید، داشتن حمایت و راهنمایی مهم است. مشاوره ازدواج و رابطه می تواند به شما در حل تعارضات و تصمیم گیری کمک کند. درمان فردی نیز می تواند ارزشمند باشد.

برای یافتن یک مشاور، از پزشکتان، مددکاران محل کارتان یا یکی از دوستانتان درخواست کمک و معرفی کنید. اگر به یک جامعه مذهبی تعلق دارید، می توانید به منابع آنجا دسترسی داشته باشید. همچنین می توانید مشاوره آنلاین ازدواج را در نظر بگیرید.

 

 

سخنی از دنیای موسیقی درمانی در مورد نجات ازدواج

پایان دادن به ازدواج انتخابی سخت و سنگین است، اما اگر در حال جنگیدن در یک نبرد صددرصد بازنده هستید یا در رابطه‌ای که در نهایت به شما آسیب می‌رساند احساس گرفتاری و ناتوانی می کنید، منتظر یک علامت نباشید که به شما بگوید بمانید یا ترك كردن.

وقتی زمان ترک یک رابطه بد است، به احتمال زیاد متوجه شده و آن را در دل خود احساس خواهید کرد. اگر هنوز تزلزل دارید، از خود بپرسید که چه چیزی در ازدواج شما خوب است و چه چیزی خوب نیست، و مهمتر از همه، اینکه آیا خوبی ها بر بدی ها برتری دارند یا خیر.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید