دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

چگونه فورا روحیه و خلق و خوی خود را بالا ببریم

وقتی در انبوه عوامل استرس زای زندگی قرار می گیریم، گاهی اوقات فقط می خواهیم در همان لحظه خوشحالی را تجربه کرده و خلق و خوی خود را بالا ببریم. شادی نه تنها احساس خوبی دارد، بلکه تحقیقات نشان می دهد که افراد شاد به دلیل خوشبختی خود مزایای بسیاری را در زندگی تجربه می کنند. در حالی که ممکن است به نظر برسد که خوشبختی همیشه با به دست آوردن شغل بهتر، رابطه بهتر یا خریدن خانه یا خودروی بهتر در انتظار ما است، احساس شادی و خوشبختی ناشی از آن خریدها می تواند زودگذر باشد.

مهمتر از آن، لازم نیست تغییرات بزرگی ایجاد کنید تا احساس شادی بیشتری داشته باشید. شما می توانید همین الان احساس شادی را پیدا کنید. در اینجا چند استراتژی سریع برای احساس شادی و بالا بردن خلق و خوی فوری را به شما ارائه خواهیم داد. در ادامه این مطلب با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

فهرست عناوین
چگونه فورا روحیه و خلق و خوی خود را بالا ببریم

 

برای تغییر حال و هوای خود و شادتر شدن موسیقی را انتخاب کنید.

 

از موسیقی استفاده کنید

ثابت شده است که موسیقی توانایی تغییر خلق و خوی فرد را دارد و این توانایی، آن را به یک تسکین دهنده عالی استرس تبدیل می کند. در واقع، موسیقی در بیمارستان ها برای مدیریت و کاهش درد و رفاه عاطفی به صورت درمانی مورد استفاده قرار گرفته است. تحقیقات همچنین موسیقی (به ویژه انواع خاصی از آن) را با شادی مرتبط دانسته اند.

محققان دانشگاه اوزاکا ژاپن سطوح کورتیزول بزاق و سایر پاسخ های فیزیولوژیکی را مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند که موسیقی، به ویژه موسیقی با گام ماژور (و نه مینور)، با کاهش استرس و همچنین احساس شادی مرتبط است. بنابراین، برای شادی سریع، چرا موسیقی شادی آور و انرژی بخش مورد علاقه خود را انتخاب نمی کنید؟

 

 

خنده را در زندگی خود بگنجانید

عبارت "خنده بهترین دارو است" به یک کلیشه تبدیل شده زیرا بسیار درست است. ما می دانیم که خنده مزایایی بسیار فراتر از خلق و خو دارد. خنده در واقع می تواند سیستم ایمنی را تقویت کرده و عمر را طولانی کند. در واقع، مشخص شده است که خنده (حتی نوع ساختگی آن) فواید زیادی را برای ذهن و جسم ما به همراه دارد. با این حال، خنده یکی از بهترین راه ها برای بالا بردن خلق و خوی بوده و هرگز نمی توان آن را از لیست بیرون گذاشت. چندین راه سریع برای لذت بردن بیشتر و خنده بیشتر در زندگی وجود دارد (جوک ها از جمله موارد مورد علاقه من هستند)، اما یک استراتژی طولانی مدت مثل حفظ شوخ طبعی در مورد زندگی می تواند شادی مداوم و همچنین استرس کمتری را به همراه داشته باشد.

 

همچنین بخوانید: 3 راه برای یافتن شادی از نظر روانشناسی مثبت گرا

 

دیدگاه خود را تغییر دهید

اغلب، رضایت شما از زندگی به چارچوب مرجع شما و مقایسه هایی که انجام می دهید گره خورده است. اگر سعی می کنید همیشه خود را میلیاردرها مقایسه کنید، خوشحال ماندن و راضی ماندن از جایگاه خود در زندگی بسیار دشوارتر می شود. به جای این کار می توانید به صورت داوطلبانه مقداری از وقت خود را برای کمک به افراد نیازمند اختصاص دهید. این نه تنها یک کار خیر و مثبت است، بلکه مدام داشته هایی که همیشه بدون توجه رها می کنید را به شما یادآوری می کند.

یکی از راه های سریع و ساده برای تغییر روحیه، تغییر انتظارات و مقایسه نکردن خود با دیگران است. به جای اینکه به چیزهایی که ندارید نگاه کنید، به همه چیزهایی که دارید نگاه کنید. همیشه افرادی وجود خواهند داشت که در یک زمینه از زندگی بیشتر از شما داشته، اما در زمینه های دیگر کمتر دارند. از مزایای سپاسگزاری لذت ببرید، و دیدگاه خود را به آنچه دارید (و ندارید) تغییر دهید. اینگونه است که می توانید بلافاصله احساس خوشبختی بیشتری داشته باشید.

 

اگر نیاز به شادی دارید از مقایسه خود با دیگران دست بردارید.

 

یک کار خوب انجام بدهید

بسیاری از مردم متوجه می شوند که کمک به دیگران باعث ایجاد احساس خوشبختی می شود. در واقع، تحقیقات نشان می‌دهد که کسانی که برای این کار داوطلب می‌شوند سطوح بیشتری از سلامت و شادی را گزارش می‌کنند. تصور می‌شود که این به چند دلیل درست باشد.

یک دلیل این است که نوع دوستی به خودی خود فواید بسیاری از جمله سطوح بالاتری از رفاه عاطفی را به همراه دارد. وقتی کار خوبی برای دیگری انجام می دهید، تمرکز شما از خودتان و مشکلات خودتان برداشته شده و روی دیگران و کمک به آنها برای احساس خوب متمرکز می شود.

لبخندی که به صورت دیگری می آورید، لبخندی مسری است که شادی مسری را به ارمغان می آورد. همچنین، هنگام مواجهه با افراد نیازمند، افراد تمایل دارند بیشتر بر آنچه که دارند تمرکز کنند تا آنچه که ندارند.

یک کار خوب سریع و شاد می تواند هر چیزی از یک کلمه محبت آمیز گرفته تا تهیه یک هدیه بزرگ برای یک عزیز یا یک موسسه خیریه باشد و می تواند فوراً احساس خوشحالی و شادی مشترک را در شما و اطرافیان ایجاد کند.

 

 

مدیتیشن را امتحان کنید

در حالی که تکنیکی مانند مدیتیشن بیشتر یک ابزار مدیریت استرس به نظر می رسد تا چیزی که می تواند شادی را افزایش دهد، مدیتیشن به عنوان یک ابزار عالی برای هر دو شناخته شده است. مزایای مدیریت استرس مدیتیشن به خوبی شناخته شده است، اما تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که مدیتیشن منظم می‌تواند منجر به سطوح بیشتری از شادی شود. تکنیک‌های مدیتیشن مختلفی برای امتحان کردن وجود دارد، و شما می‌توانید تنها با چند دقیقه انجام آنها در روز سطوح بیشتری از شادی را احساس کنید.

 

به هر حال این خود شما هستید که باید شادی را انتخاب کنید.

 

شادی را انتخاب کنید

دکتر رابرت هولدن، متخصص و نویسنده در حوزه شادی، ادعا می کند که نیازی نیست برای شادی تلاش کنید، فقط باید شاد باشید. درباره آن فکر کنید: احتمالاً از قبل می‌دانید که چه فعالیت‌هایی به شما احساس خوبی داده و چه چیزی هایی برای شما شادی می‌آورند. فقط آن کارها را انجام بده و از همین امروز شروع کن. همانطور که هولدن توصیه می کند، "اکنون زندگی کنید - بعداً را به تعویق بیندازید!"

کار دیگری که می توانید انجام دهید این است که صبح تصمیم بگیرید که کمی شادتر باشید. به چیزهایی فکر کنید که می توانند روز شما را کمی شادتر کنند، و سعی کنید آنها را انجام دهید. در حالی که ساختن یک زندگی که شادی را تقویت می کند ایده خوبی است، نیازی نیست تا زمانی که آن سبک زندگی شادی بخش به وجود بیاید صبر کنید: می توانید از همین لحظه با انتخاب شادی شادتر باشید.

 

 

سخنی از دنیای موسیقی درمانی در مورد خلق و خوی شاد

اگر تلاش‌های شما برای بهبود خلق و خویتان نتیجه نداد یا در تلاش هستید که به خودتان یک تقویت روحیه بسیار اساسی را بدهید، در نظر بگیرید که آیا کمک حرفه‌ای می تواند برایتان مناسب باشد یا خیر. اگر بیش از دو هفته است که خلق و خوی شما ضعیف شده، یا شروع به آسیب رساندن به روابط، محل کار یا مدرسه شما کرده است، صحبت با یک متخصص سلامت روان می تواند کمک کننده باشد.

به هر حال شما می توانید در هر لحظه از زندگی تان شادی را انتخاب کنید. این یک انتخاب مثبت بوده و تاثیر خود را بر روی ذهن، جسم و تمام ابعاد زندگیتان خواهد گذاشت. از روش هایی که در این مقاله ذکر شد استفاده کنید و خودتان ببینید که چگونه می توانید در لحظه با بالا بردن روحیه و خلق و خوی خود، یک زندگی شادتر و با کیفیت تر را به خو هدیه کنید.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید