دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

چگونه پارتنری که به ما آسیب زده است را ببخشیم

دانستن اینکه چگونه پارتنر خود را ببخشید و دردهای گذشته را رها کنید یک ابزار مهم در هر رابطه است. بخشش هم از نظر عاطفی و هم جسمی برای شما سالم ترین گزینه است. در واقع، بخشیدن و رها کردن یکی از مهم ترین راه ها برای قوی نگه داشتن رابطه شما می باشد.

در حالی که برخی از تخلفات آنقدر مضر هستند که یک رابطه نمی تواند دوام بیاورد، بخشش همچنان می تواند نقش مهمی در کمک به شما برای عبور از آسیب داشته باشد. در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه پارتنری که به شما صدمه زده است را ببخشید و زندگی خود را به جلو ببرید.

فهرست عناوین
چگونه پارتنری که به ما آسیب زده است را ببخشیم

 

نگه داشتن دردهای قدیمی هم زمان و هم انرژی شما را تلف می کند.

 

مزایای دانستن اینکه چگونه شریک زندگی خود را ببخشید

نگه داشتن دردهای قدیمی، ناامیدی ها، ناراحتی های کوچک، خیانت ها و عصبانیت، هم زمان و هم انرژی شما را تلف می کند. پرستاری از صدمه (چه واقعی و چه احساسی) برای مدت طولانی می تواند در نهایت آن را به نفرت و تلخی تبدیل کند.

نبخشیدن عوارض جسمی و روحی زیادی را به همراه دارد. در این حالت، رنجش شتاب بیشتری می گیرد و پایه های رفاه و رابطه شما را از بین می برد. در عوض، شما باید احساسات خود را به اشتراک بگذارید.

کارشناسان بهداشت بر این عقیده هستند که عمل بخشش می تواند خطر حمله قلبی را کاهش دهد، سطح کلسترول را پایین بیاورد، خواب را بهبود بخشد، درد را کاهش دهد، فشار خون را کنترل کند، سطح اضطراب، افسردگی و استرس را کاهش دهد و فواید دیگری را نیز به همراه داشته باشد.

 

 

چگونه شریک زندگی خود را ببخشیم

هنگامی که خیانت و آسیب را تجربه کرده اید، تکنیک های مختلف می تواند به شما کمک کند بخشش را تقویت کنید. نوع صدمه ای که متحمل شده اید می تواند تفاوت هایی را در این تکنیک ها ایجاد کند.

یقیناً بخشیدن یک نفر به خاطر سالها خیانت و آسیب دشوارتر از یک اشتباه کوچک مثل فراموش کردن پرداخت صورت حساب است. پس لازم است که هنگام آزمایش استراتژی های مختلف، با خودتان صبور باشید. برای این کار:

 

 • باز و پذیرای بخشش باشید.
 • تصمیم آگاهانه برای بخشش بگیرید.
 • به یک مکان آرامش‌بخش فکر کنید یا زمانی که فلاش‌بک‌های خیانت باعث ایجاد افکار منفی می‌شود، کار دیگری انجام دهید تا حواس خود را پرت کنید.
 • از آوردن اشتباه به روی پارتنر پشیمان یا استفاده از آن به عنوان مهمات در بحث خودداری کنید.
 • بپذیرید که ممکن است هرگز دلیل رفتار آزاردهنده او را ندانید.
 • از انتقام جویی یا قصاص خودداری کنید. تلاش برای رسیدن به یکنواختی فقط باعث افزایش درد می شود و احتمالاً احساس بهتری در شما ایجاد نخواهد کرد.
 • به یاد داشته باشید که بخشش به این معنی نیست که شما از رفتار آزاردهنده چشم پوشی می کنید.
 • بخشش زمان می برد. با خودتان صبور باشید و در روند کار عجله نکنید.
 • اگر هنوز نمی توانید آسیب را ببخشید یا آن را متوقف کنید، به دنبال مشاوره حرفه ای باشید.

 

همچنین بخوانید: بخشش خود: چگونه خود را ببخشیم؟

 

چگونه از شریک زندگی خود طلب بخشش کنیم

اگر خود شما آن کسی هستید که باعث آسیب شده است، تلاش خود برای بازسازی اعتماد را با درخواست بخشش آغاز کنید. هنگام انجام این فرآیند به خود و شریک زندگی تان زمان بدهید. برای این کار:

 

 • تاسف و پشیمانی واقعی خود را برای دردی که ایجاد کرده اید نشان دهید.
 • متعهد شوید که دیگر هرگز با تکرار رفتار آزاردهنده شریک زندگی خود را آزار ندهید.
 • عواقب عملی که باعث آسیب شده است را بپذیرید.
 • برای اصلاح و جبران باز باشید.
 • از صمیم قلب و شفاهی عذرخواهی کنید. این باید شامل یک برنامه عملی برای اصلاح امور باشد.
 • با شریک زندگی خود صبور باشید. با گفتن اینکه «بر آن غلبه کن»، احساس خیانت همسرتان را نادیده نگیرید.

 

همه اشتباه می کنند و همه باید ببخشند و بخشیده شوند.

 

چگونه بخشش شریک زندگی تان بر رابطه شما تأثیر می گذارد

روابط نزدیک برای پیشرفت نیاز به بخشش دارند. همه اشتباه می کنند و همه باید ببخشند و بخشیده شوند.

این امر مخصوصاً زمانی صادق است که شخصی که به شما آسیب رسانده است سعی در جبران کردن و بخشیده شدن داشته باشد. اگر شریک زندگی شما پشیمان نباشد، این دشوارتر است، اما ممکن است همچنان بخشش ارزش بیشتری برای شما داشته باشد.

هیچ رابطه سالمی، به ویژه ازدواج، بدون بخشش نمی تواند برای مدت طولانی ادامه یابد. اما به یاد داشته باشید: بخشش به معنی تبرئه کردن کامل نیست.

بخشش تصمیمی آگاهانه برای رهایی از احساس رنجش است. این یک ابزار حیاتی برای پردازش آسیب و حرکت می باشد. اگرچه ممکن است بخشش برای شما دشوار باشد، اما به هر حال ضروری است.

 

 

وقتی بخشش کافی نیست

اگر شریک زندگی‌تان با شما بدرفتاری می‌کند، به دروغگویی یا خیانت به شما ادامه داده یا هیچ تلاشی برای تغییر رفتار خود انجام نمی‌دهد، ممکن است زمان جدایی فرا رسیده باشد. این نوع رفتار مستلزم ارزیابی جدی است.

وقتی نگرانی‌های اصلی شما با وجود تلاش‌هایتان برای بخشش از بین نمی‌رود، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که به جدایی یا طلاق فکر کنید.

به گفته روانپزشک کارن سوارتز، بخشش همیشه به معنای آشتی نیست. او می گوید: 

داشتن رابطه با کسی در آینده به این بستگی دارد که آیا او قابل اعتماد، قابل اطمینان و قابل اتکا است یا خیر. گاهی اعتماد شما به گونه ای شکسته می شود که به نفع تان نیست.

در موقعیت‌هایی که شامل یک دوره طولانی سوء استفاده یا خیانت است که دیگر اتفاق نمی‌افتد، بخشش ممکن است بیشتر طول بکشد، و این اشکالی ندارد. هر دوی شما باید آماده صحبت در مورد آن باشید و به پردازش آن ادامه دهید. این پردازش می تواند شامل درخواست راهنمایی از یک مشاور حرفه ای دارای مجوز یا یکی دیگر از متخصصان سلامت روان باشد.

 

اگر اعتماد شما آسیب دیده باشد بخشش می تواند به زمان بیشتری نیاز داشته باشد.

 

سوالات متداول

چگونه کسی که اینقدر به من صدمه زده است را ببخشم؟

بخشیدن صدمات عمیق ممکن است دشوار باشد. ضروری است که آسیب وارد شده را بپذیرید و تأثیری که بر شما داشته است را بشناسید. به خودتان اجازه دهید که احساس ناراحتی و غمگینی کنید. به خود یادآوری کنید که بخشش می تواند راهی برای رهایی از فشاری باشد که عمل بر شما وارد می کند. بخشش فرد آسیب زننده را تبرئه نمی کند یا نشان نمی دهد که جرم قابل قبول بوده است. در عوض، به شما این امکان را می دهد که از آسیب دور شده و از درد ناشی از آن دست بکشید.

 

چگونه از آسیب وارده توسط پارتنرمان شفا پیدا کنیم؟

پس از یک صدمه یا خیانت، مهم است که به خودتان اجازه دهید درد را تصدیق کنید. استراتژی هایی مانند نوشتن در یک دفتر یادداشت یا صحبت با یک دوست می توانند به شما کمک کنند تا احساسات خود را بدون لغزش در نشخوار فکری رها کنید. روی مراقبت از خود تمرکز کنید و با دلسوزی و مهربانی با خود رفتار کنید. در برخی موارد، صحبت با یک درمانگر، چه به صورت جداگانه یا همراه با شریک زندگیتان، می تواند مفید باشد.

به خود یادآوری کنید که مسیر شما به سمت بهبودی، فراز و نشیب هایی خواهد داشت. ممکن است همه چیز دوباره مثل قبل نشود، اما باز هم می توانید با قدرت و اراده به جلو حرکت کنید.

 

آیا می توانم کسی را ببخشم که هنوز هم به من صدمه می زند؟

می توانید کسی را ببخشید که همچنان به شما صدمه می زند یا ناامیدتان می کند. به عنوان مثال ممکن است والدین یک فرد جوان که مدام به اعتیاد بازمی‌گردد، او را ببخشند. در چنین مواردی، ایجاد مرزها، رها شدن از نیاز به کنترل و نگریستن به طرف مقابل با شفقت می تواند کمک کننده باشد.

در مواردی که شخص مقابل می داند چقدر به شما صدمه می زند، اما با این حال هیچ تلاشی برای تغییر نمی کند، مهم است که در رابطه خود تجدید نظر کنید. اگرچه ممکن است بتوانید او را ببخشید، این بدان معنا نیست که باید در کنار او و این رابطه بمانید. پایان دادن به رابطه می تواند به شما این امکان را بدهد که بخشش را تمرین کنید، از آسیب های آینده محافظت کرده و به روشی مثبت تر به زندگی خود ادامه دهید.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید