دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

6 راه برای تبدیل شدن به یک فرد خوب

خوب بودن با دیگران راه مهمی برای گسترش مهربانی و مثبت اندیشی است. تحقیقات نشان می دهد که این نوع رفتار اجتماعی علاوه بر سودمندی برای دیگران، می تواند بهزیستی ذهنی شما را نیز افزایش دهد.

 

فهرست عناوین
 • چگونه به یک فرد خوب تبدیل شویم
 • تعریف خوب بودن
 • فواید خوب بودن
 • چیزهایی که باید در مورد خوب بودن در نظر بگیرید
 • سخنی از دنیای موسیقی درمانی در مورد خوب بودن
6 راه برای تبدیل شدن به یک فرد خوب

چگونه به یک فرد خوب تبدیل شویم

تبدیل شدن به یک فرد خوب آنقدرها هم که فکر می کنید سخت نیست. کارهایی وجود دارد که می توانید برای نشان دادن شفقت، همدلی و مهربانی در تعاملات روزمره خود با دیگران انجام دهید.

 

با مهربانی عمل کنید

یک فرد خوب بودن به معنای رفتار با مهربانی است و تحقیقات نشان می دهد که مهربانی می تواند تأثیر مثبتی بر مغز شما بگذارد. اعمال محبت آمیز فردی باعث آزاد شدن اکسی توسین و اندورفین شده و به نظر می رسد که باعث ایجاد ارتباطات عصبی جدید می شود.

مهربان بودن عادتی است که خودش را تقویت می کند. ما مشتاق احساس خوب مهربانی هستیم، بنابراین یک عمل مهربانانه می تواند به راحتی منجر به یک عمل مهربانانه دیگر شود.

 

وقتی افکار منفی شما را درگیر می کند، یک فرد خوب بودن از همیشه سخت تر می شود.

 

از انتقاد بیش از حد خودداری کنید

وقتی افکار منفی شما را درگیر می کند، یک فرد خوب بودن از همیشه سخت تر می شود. وقتی متوجه شدید که در حال انتقاد از کسی هستید، سعی کنید ذهنیت مثبت تری داشته باشید. چگونه می توانید شرایط را دوباره تنظیم کنید و خوشبین تر باشید؟

به عنوان مثال، اگر یک همکار اشتباه می کند، قبل از اینکه از کار او انتقاد کنید، مکث کنید. شاید اشتباه این فرد را فرصتی برای کمک به او ببینید نه اینکه از او به خاطر کامل نبودنش ناراحت و عصبانی شوید.

 

صادق باش

به خود و ارزش های خود وفادار بمانید. شما هنوز هم می توانید خود را به خوبی بیان کنید و در عین حال صادق باشید.

خوب بودن به این معنا نیست که هرگز به مردم "نه" نگویید یا کارهایی را انجام دهید که نمی خواهید انجام دهید.

تعیین مرزهای قوی و منصفانه به این معنی است که از سلامت روانی و عاطفی خود مراقبت می کنید. زمانی که احساس امنیت و احترام می کنید، مهربانی با دیگران می تواند به طور طبیعی به وجود بیاید.

 

 

با خودتان خوب باشید

نحوه رفتار ما با خود، از جمله صحبت با خودمان، نقش مهمی در نحوه رفتار ما با دیگران دارد. به هر حال، اگر با خودمان خوب رفتار نکنیم، چگونه می توانیم با دیگران رفتار خوبی داشته باشیم؟

توجه کنید که چگونه با خودتان صحبت می کنید و وقتی مشکلی پیش می آید چگونه واکنش نشان می دهید - آیا خودتان را سرزنش یا مجازات می کنید؟ به خودتان چیز بدی را نسبت می دهید؟ با تمرین صبر و نیکی نسبت به خود، رفتار خوب با دیگران را آسان‌تر می‌کنیم.

 

روشن فکر باشید

زندگی پر از تغییر است. وقتی با ایده‌ها، موقعیت‌ها یا افرادی مواجه می‌شویم که برایمان ناآشنا هستند، ممکن است احساساتی منفی به وجود بیاید که خوب بودن را دشوار می‌کند.

روشن فکر بودن و داشتن ذهن باز یک ویژگی ضروری برای یادگیری و جذب اطلاعات بدون قضاوت است. باز نگه داشتن ذهن می تواند به شما کمک کند در حالی که آرام و ریلکس می مانید در قلمروهای ناآشنا حرکت کنید.

وقتی با خود و محیط اطراف خود راحت هستید، حتی در میان تغییرات زیادی که زندگی در راه شما ایجاد می کند، خوب بودن بسیار آسان تر است.

 

همچنین بخوانید: 4 رفتاری که دیگران را از شما دور می کند

 

مودب باشید

درست است که ادب تنها یکی از جنبه های خوب بودن می باشد، اما به هر حال راه مهمی برای ایجاد لحن مثبت در تعاملات اجتماعی است. به یاد داشته باشید که رفتار دیگران ربطی به بد کردن رفتار شما ندارد.

اگر دیگران تند یا بی ادبانه رفتار می کنند، پاسخ مودبانه می تواند راهی برای تغییر جهت تعامل باشد.

استفاده از کلمات ساده ای مانند "لطفا" و "متشکرم" در مکالمات روزمره، می توانند به دیگران نشان دهند که از آنها قدردانی می کنید.

 

به دنبال راه هایی برای مفید بودن باشید

سعی کنید راه‌های کوچکی را بیابید تا در تعاملات روزانه خود با دیگران مفید باشید. از لبخند زدن به دیگران در فروشگاه مواد غذایی گرفته تا کمک به یک همکار در پروژه، مفید بودن می تواند راهی عالی برای تمرین خوب بودن در طول روز باشد.

 

یک لبخند ساده می تواند از شما فردی به مراتب خوب تر بسازد.

 

بخشش را تمرین کنید

رها کردن رنجش‌های گذشته و بخشیدن دیگران می‌تواند به شما کمک کند با نگرش مثبت‌تری به جلو بروید. وقتی نسبت به دیگران احساس خوبی دارید، خوب بودن آسان تر است.

بخشیدن خود نیز مهم است، بنابراین روی رها کردن تجربیات منفی گذشته که شما را از پرورش ذهنیت مثبت باز می دارد، کار کنید.

 

قدردانی را تمرین کنید

هر روز چند دقیقه را صرف فکر کردن به چیزی کنید که برای آن سپاسگزار هستید. اگر بتوانید یک دفتر یادداشت سپاسگزاری داشته باشید برای شما مفید خواهد بود.

تحقیقات نشان می‌دهد که قدردانی می‌تواند فواید بسیاری برای سلامتی از جمله کاهش استرس و افزایش شادی داشته باشد. تمرکز بر افکار مثبت می‌تواند به شما کمک کند نگرش مثبت‌تری داشته باشید و راحت تر با مسائل و مشکلات روزمره زندگی کنار بیایید.

 

به دیگران احترام بگذارید

همدلی و احترام نیز مؤلفه های مهم خوب بودن هستند. در طول روز، سعی کنید چیزها را از دیدگاه سایر افراد زندگی خود ببینید و به کارهایی فکر کنید که می توانید برای احترام به نیازهای آنها انجام دهید.

حتی اگر با کاری که شخص دیگری انجام می دهد مخالف هستید، سعی کنید با او با مهربانی و احترام رفتار کنید.

به وقت مردم هم احترام بگذارید. به عنوان مثال، اگر با یک دوست قرار ملاقات دارید، سعی کنید به موقع در محل قرار حاضر شده و در طول مکالمات خود حضور داشته باشید. از خیره شدن بیش از حد به گوشی خود بپرهیزید. گوش دادن فعال را تمرین کنید.

 

 

تعریف خوب بودن

خوب بودن یعنی چه؟ چگونه می فهمید که فرد خوبی هستید؟ برخی از ویژگی هایی که اغلب در تعاریف خوب بودن گنجانده می شوند عبارتند از:

 

 • نوع دوستی
 • یکدلی
 • انصاف
 • سخاوتمندی
 • مفید بودن
 • صداقت
 • مهربانی
 • ادب
 • مسئوليت پذیری
 • بافکر بودن

تعریف دقیق "خوب" می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. حوزه روانشناسی شخصیت نشان می دهد که چند ویژگی شخصیتی متفاوت با این کیفیت مرتبط است.

روانشناسان اغلب شخصیت را در قالب پنج بعد گسترده توصیف می کنند. یکی از این ابعاد به توافق پذیری معروف است. این بعد شامل چندین ویژگی است که به نحوه رفتار شما با دیگران مربوط می شود. به عنوان مثال، بسیاری از ویژگی های مرتبط با نیکی، از جمله مهربانی و همدلی، جنبه های توافق پذیری هستند.

تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که توافق‌پذیری را می‌توان به دو جزء اصلی تقسیم کرد: شفقت و ادب. هر دوی این ویژگی‌ها در آنچه ما اغلب آن را به عنوان «خوب بودن» می دانیم، نقش دارند.

شفقت خصیصه ای است که شامل درک و همدردی با حالات عاطفی دیگران و احساس انگیزه برای کمک است. ادب نیز شامل رفتارهایی محترمانه در قبال دیگران است و اغلب با میل به انصاف برانگیخته می شود.

 

نشانه های اینکه شما یک فرد خوب هستید

 • به نظر می رسد مردم از همراهی شما لذت می برند.
 • نسبت به دیگران احساس شفقت و همدلی می کنید.
 • به مردم تعارف واقعی می کنید.
 • به حرف های دیگران گوش می دهید.
 • مسئولیت اشتباهات خود را می پذیرید.
 • صادق هستید اما محترمانه.
 • با دیگران مهربان هستید.
 • با خودتان مهربان هستید.
 • حامی دیگران هستید.

 

خوب بودن با دیگران می تواند برای سلامت روان خود شما نیز مفید باشد.

 

فواید خوب بودن

رفتار جامعه پسند اصطلاحی است که روانشناسان از آن برای اشاره به اقدامات مربوط به رفاه، امنیت و احساسات دیگران استفاده می کنند. به عبارت دیگر، بسیاری از رفتارهای "خوب" مانند همکاری و آرامش دادن، همگی اقداماتی اجتماعی هستند که رفاه دیگران را ارتقا می دهند.

بدیهی است که چنین رفتارهایی به نفع کسانی است که به آنها کمک کرده و ارتباط اجتماعی بیشتری را تقویت می کنیم. با این حال، تحقیقات همچنین نشان می دهد که خوب بودن با دیگران می تواند برای سلامت روان خود شما نیز مفید باشد.

 

افزایش جذابیت به عنوان یک شریک زندگی بالقوه

اگر بتوانیم یک فرد خوب باشیم، به عنوان یک شریک زندگی جذاب تر خواهیم بود. در یک مطالعه در سال 2019 که در مجله شخصیت منتشر شد، شرکت‌کنندگان مهربانی را به عنوان مهم‌ترین ویژگی یک شریک زندگی خوب ارزیابی کردند. این بدان معناست که مردم احساس می‌کردند که مهربانی، مهم‌تر از توانایی های مالی، جذابیت فیزیکی و حس شوخ طبعی است.

 

خلق و خوی بهتر

خوب بودن حس خوبی دارد. تحقیقات نشان می دهد که انجام کارهای محبت آمیز و مفید می تواند به بهبود خلق و خوی شما کمک کند. در یک مطالعه، محققان دریافتند که انجام فعالیت های محبت آمیز روزانه به مدت هفت روز، باعث افزایش احساس شادی و رفاه می شود.

این مطالعه همچنین نشان داد که هر چه افراد اعمال محبت آمیز بیشتری انجام دهند، احساس شادی بیشتری دارند. همچنین اهمیتی نداشت که این اعمال محبت آمیز نسبت به دوستان، غریبه ها یا حتی خود شخص انجام شود - همه تأثیرات مثبت یکسانی داشتند.

 

کاهش استرس

خوب بودن می تواند در کاهش استرس نیز نقش داشته باشد. مطالعات نشان می دهد که خوب بودن می تواند به افراد کمک کند تا به طور موثرتری با اثرات استرس مقابله کنند. به عنوان مثال، در یک مطالعه، محققان دریافتند که افرادی که اعمال محبت آمیز انجام می دهند، کمتر احساس استرس و منفی گرایی می کنند.

 

افزایش مهربانی

تحقیقات نشان داده است که مهربانی می تواند مسری باشد. این بدان معنی است که خوب بودن با دیگران به احتمال خیلی قوی باعث می شود که آنها نیز با دیگران خوب رفتار کنند و موجی از رفتارهای مهربانانه و مشارکتی را در شبکه های اجتماعی ایجاد کنند.

 

خوب بودن می تواند در کاهش استرس نیز نقش داشته باشد.

 

چیزهایی که باید در مورد خوب بودن در نظر بگیرید

در حالی که خوب بودن به وضوح چندین مزیت مهم دارد، می تواند معایبی نیز داشته باشد. این امر به ویژه در صورتی صادق است که نیاز به خوب بودن مانع از برقراری ارتباط واقعی و اصالت شود.

برخی از پیامدهای منفی بالقوه سرکوب احساسات واقعی خود در تلاش برای "خوب" بودن عبارتند از:

 

 • طغیان های عاطفی: اگر دائماً افکار و احساسات واقعی خود را فقط به خاطر ارائه یک شخصیت "خوب" سرکوب می کنید، به احتمال زیاد این احساسات در مقطعی ظاهر می شوند. فشار ممکن است تا زمانی ادامه یابد که مقداری استرس واکنشی را ایجاد کرده و به صورت فوران ناگهانی تحریک پذیری یا عصبانیت آشکار ظاهر شود.
 • احساس رنجش: پنهان کردن احساسات واقعی خود یا انکار آنچه واقعاً می خواهید فقط بخاطر اینکه آن احساسات یا خواسته ها به عنوان "خوب" دیده نمی شوند، در نهایت می تواند منجر به احساس رنجش یا تلخی شود. این می تواند یک اثر معکوس ایجاد کرده و بر روابط شما با دیگران تأثیر منفی بگذارد.
 • روابط سطحی: اگر چیزهایی را که واقعاً در یک رابطه می‌خواهید به خاطر اجتناب از تعارض و خوب بودن بیان نمی‌کنید، ممکن است به این معنی باشد که خود واقعی‌تان را به دیگران نشان نمی‌دهید. این اغلب منجر به روابطی می شود که هم عمق و هم صمیمیت عاطفی ندارند. ممکن است مشاجره و درگیری کم باشد، اما عدم ارتباط و نزدیکی نیز وجود دارد.

 

در حالی که خوب بودن سطحی می تواند یک نیروی منفی باشد، این بدان معنا نیست که شما نباید تلاش کنید تا فردی خوب باشید. نکته کلیدی این است که بر روی خوب بودنی تمرکز کنید که ناشی از ذهن آگاهی و توجه است، نه نوعی از آن که فقط روکشی مصنوعی از ادب است که احساسات واقعی شما را پنهان می کند.

 

 

سخنی از دنیای موسیقی درمانی در مورد خوب بودن

راه های زیادی وجود دارد که می توانید به وسیله آنها خوب بودن را در زندگی روزمره خود بگنجانید. شما می توانید با نشان دادن قدردانی از کسی در زندگی خود یا مهربانی کردن با دیگران شروع کنید. خوب بودن حس خوبی دارد و عادت کردن به خوب بودن همان پاداشی است که در پی دارد.

اگر خوب تر بودن برای شما سخت بوده و نیاز به تلاش زیادی دارد، هیچ اشکالی ندارد. مانند هر مهارت دیگری، تبدیل شدن به یک فرد خوب تر ممکن است به زمان و تلاش نیاز داشته باشد. اگر در این مسیر مشکل بزرگی دارید، می توانید با یک تراپیست یا متخصص بهداشت روان آموزش دیده صحبت کنید تا بتوانید با کمک یکدیگر موانع را از سر راه بردارید.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید