دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

9 خواب و رویای رایج و تعبیر و معنای آنها

موضوع تعبیر خواب سالهاست که مورد توجه بوده و دلایل خوبی هم دارد. درک معنای عمیق‌تر رویاها می‌تواند درک درستی از احساس و تفکر شما ایجاد کند، که می‌تواند برای ایجاد بینش شخصی مفید باشد.

 

فهرست عناوین
9 خواب و رویای رایج و تعبیر و معنای آنها

درک تعبیر خواب

زیگموند فروید، روانکاو مشهور، رؤیاها را «جاده سلطنتی» به ناخودآگاه توصیف کرد و توصیه کرد که با مطالعه محتوای آشکار رویاها، می‌توانیم خواسته‌های پنهان و ناخودآگاهی که منجر به روان رنجوری می‌شوند را آشکار کنیم.

تجزیه و تحلیل نمادهای رویا و نسبت دادن معنی به آنها در فرهنگ عامه منبعی برای سرگرمی و تأمل در خود شده است. آیا رویاها معنایی دارند؟ آیا می توانید آرزو ها و خواسته های ناخودآگاه خود را با تعبیر خواب خود بیاموزید؟

آنچه رویاهایتان به شما می گویند و اینکه آیا آنها احساسات واقعی شما را آشکار می کنند به عوامل مختلفی بستگی دارد. در حالی که برخی از تئوری‌های مدرن رویاها نشان می‌دهند که رویاها ممکن است دارای یک جزء بیولوژیکی بیشتر بوده یا حتی بستگی به وضعیت خواب داشته باشند - این امر مفسران و تحلیل‌گران را از تلاش برای شناسایی مضامین و نمادهای رایج رویا منع نکرده است.

 

درک معنی خواب ها می‌تواند درک درستی از احساس و تفکر شما ایجاد کند.

 

7 خواب و رویای رایج

محققان دریافته‌اند که هفت خواب رایج شامل مورد حمله یا تعقیب قرار گرفتن، دیر رسیدن، مردن عزیزان، سقوط و افتادن، پرواز، مدرسه و رابطه جنسی است.

بیایید نگاهی دقیق‌تر به برخی از رایج‌ترین خواب‌ها بیندازیم و ببینیم که کتاب‌های تعبیر خواب درباره آن‌ها چه می‌گویند.

 

9 خواب و رویای رایج و تعبیر آنها

1. رویاهای مربوط به سقوط و افتادن

رویاهای افتادن از ارتفاعات بسیار رایج است. در حالی که یک افسانه رایج وجود دارد که اگر در رویای خود به زمین بخورید در زندگی واقعی خواهید مرد، این اصلا درست نیست. بنابراین، رویاهای افتادن واقعاً چه معنا و تعبیری می توانند داشته باشند؟

بر اساس بسیاری از تعابیر رایج رویاها و حداقل یک مطالعه، سقوط و افتادن در خواب نشانه آن است که چیزی در زندگی شما خوب پیش نمی رود. این رویا ممکن است نشان دهد که برای مثال باید در مورد یک انتخاب تجدید نظر کنید، یا مسیر جدیدی را در بخشی از زندگی خود در نظر بگیرید.

راسل گرانت، نویسنده کتاب "فرهنگ لغت رویای مصور" می گوید: "خواب افتادن و سقوط بسیار رایج است. این نمادی از ترس در زندگی واقعی است - شاید شکست در کار یا زندگی عاشقانه." او می افزاید که "سقوط اغلب بیانگر نیاز به رها کردن بیشتر و لذت بردن بیشتر از زندگی است."

 

 

2. رویاهایی در مورد برهنه شدن در ملاء عام

آیا تا به حال یکی از آن خواب های ناخوشایند را دیده اید که در مدرسه یا اداره با لباس تولد خود ظاهر می شوید؟ نگران نباشید. رویای برهنه بودن غیرعادی نیست. 

پنی پیرس، نویسنده «فرهنگ لغت رویایی برای آدمک‌ها»، می گوید که دیدن برهنگی عمومی ممکن است نشان‌دهنده این باشد که احساس می‌کنید دروغگو هستید یا از آشکار کردن کاستی‌ها و کمبود‌های خود می‌ترسید.

 

3. رویاهایی درباره تعقیب شدن

رویاهایی که در آنها توسط یک مهاجم شناخته شده یا ناشناس تعقیب می شوید، می توانند ترسناک باشند. و بسیاری از مردم این نوع رویاها را تجربه می کنند. اما رویاهای تعقیب شدن در مورد آنچه در ذهن شما می گذرد چه می گویند؟

مترجمان و معبران رویاها اغلب بر این باورند که چنین رویاهایی به این معنی است که شما سعی می کنید از چیزی در زندگی روزمره خود اجتناب کنید. تونی کریسپ، نویسنده «فرهنگ لغت رویا»، این نظر را دارد که تعقیب شدن در خواب ممکن است نشان دهنده تمایل به فرار از ترس ها یا خواسته های شما باشد.

کلید درک معنای چنین رویایی تا حدی به هویت تعقیب کننده شما بستگی دارد. اگر هویت تعقیب کننده شما:

 

  • یک حیوان باشد: ممکن است از خشم، شور و سایر احساسات خود پنهان شوید.
  • تعقیب کننده ناشناخته باشد: اگر تعقیب کننده شما یک شخصیت مرموز و ناشناخته است، ممکن است نشان دهنده یک تجربه کودکی یا آسیب گذشته باشد.
  • عضوی از جنس مخالف باشد: کریسپ به این معنی است که شما از عشق می ترسید یا توسط رابطه ای که در گذشته داشته اید تسخیر شده اید.

 

همچنین بخوانید: وضعیت خواب شما در مورد شخصیتتان چه می گوید؟

 

4. رویاهای از دست دادن دندان

اگر دندان هایتان در خواب بیفتد چه تعبیری دارد؟ پنی پیرس، نویسنده «فرهنگ لغت رویایی برای آدمک‌ها»، بر این باور است که دیدن خواب از دست دادن دندان می‌تواند معانی متعددی داشته باشد.

به عنوان مثال ممکن است به این معنی باشد که شما نگران جذابیت یا ظاهر خود هستید. همچنین ممکن است نشان دهنده این باشد که شما در مورد توانایی خود در برقراری ارتباط نگران بوده، یا نگران این هستید که ممکن است چیزی شرم آور گفته باشید.

او توضیح می‌دهد: "ماهیت واقعی دندان‌ها توانایی آن‌ها در گاز گرفتن، بریدن، پاره کردن و ساییدن است. اگر دندان هایتان بیفتد، قدرت شخصی و توانایی خود را برای اظهار، قاطعیت و محافظت از خود از دست می دهید."

 

اگر خواب افتادن دندان تان را ببینید شما نگران جذابیت یا ظاهر خود هستید.

 

5. دیدن خواب درباره مردن

مرگ یکی دیگر از موضوعات رایج رویاها است که می تواند به ویژه نگران کننده باشد. افراد گاهی اوقات خواب مرگ یکی از عزیزانشان یا حتی مرگ خود را می بینند. تعبیر خواب های رایج نشان می دهد که چنین رویاهایی منعکس کننده اضطراب در مورد تغییر یا ترس از ناشناخته ها هستند.

لوری لوونبرگ در کتاب «رویا» می نویسد: "تغییر نیز مانند مرگ می‌تواند ترسناک باشد، زیرا ما نمی‌دانیم «آن سوی» تغییر چیست، به همین دلیل است که ذهن رویاپرداز تغییر را با مرگ برابر می‌داند. رویاهای خود را بگشایید و زندگی تان را تغییر دهید." 

لوونبرگ همچنین معتقد است که دیدن خواب مرگ یکی از عزیزان می تواند بازتاب ترس مشابهی از تغییر باشد، به ویژه در مورد فرزندانمان. با بزرگ شدن کودک، ذهن والدین شروع به تعجب می کند که نسخه کوچکتر کودک کجا رفته است. بنابراین، رویاهای مردن، نوعی سوگواری برای گذشت زمان را نشان می دهد.

مطالعات همچنین نشان داده است که کسانی که به پایان زندگی نزدیک می شوند و عزیزان اطرافشان رویاهای مهم و معناداری را می بینند که اغلب مربوط به حضور آرامش بخش، آماده شدن برای رفتن، تماشا یا درگیر شدن با متوفی، عزیزان در حال انتظار کشیدن، تجربیات ناراحت کننده و کارهای ناتمام است.

 

6. رویاهایی درباره شرکت در آزمون

مطالعات همچنین نشان داده‌اند که رویاهای امتحان دادن و حضور در آزمون رایج هستند. به گفته کریگ همیلتون پارکر، نویسنده "معنای پنهان رویاها"، امتحان و آزمون دادن در خواب می تواند ترس اساسی از شکست را آشکار کند.

او می نویسد: "امتحانات و آزمون ها، تجربیات استرس زایی هستند که در آنها مجبور می شوید با کاستی های خود روبرو شوید. دیدن خواب اینکه در یک امتحان مردود شده اید، دیر به یک جلسه آزمون می رسید یا برای آن آماده نیستید نشان می دهد که برای چالش های زندگی در بیداری احساس آمادگی نمی کنید."

 

 

7. رویاهایی درباره خیانت

خواب دیدن اینکه همسر یا شریک عشقی شما با شخص دیگری به شما خیانت می کند می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. در برخی موارد، مردم حتی شروع به شک می کنند که آیا این رویا واقعاً ممکن است حقیقت داشته باشد؟ آیا دیدن خواب اینکه همسرتان خیانت می کند به این معنی است که ممکن است این اتفاق بیفتد؟ یا اینکه در حال حاضر اتفاق افتاده است؟

تریش و راب مک گرگور، نویسندگان کتاب "واژه نامه کامل رویاها" می گوید: "اگرچه این خواب ها ممکن است بازتاب ترس از خیانت باشد، اما به احتمال زیاد چنین رویاهایی به این معنی نیست که همسرتان به شما خیانت کرده یا می کند. "

او اضافه می کند: "این یکی دیگر از رویای «چه می‌شد اگر» است – شما در حال آزمایش محدودیت‌های واقعیت هستید."

ایو آدامسون و گیل ویلیامسون، نویسندگان دیگر در این حوزه معتقدند که رویاهای مربوط به خیانت نشان دهنده مشکلات مربوط به ارتباط، وفاداری و اعتماد در یک رابطه است. آنها می نویسند: "اگر شما یا شریک زندگیتان در خوابتان خیانت کرده اید، یکی از شما در حال حاضر آنچه که از آن رابطه نیاز دارید را دریافت نمی کند."

 

8. دیدن خواب پرواز

بسیاری از افراد رویاهای مربوط به پرواز را تجربه می کنند. رویاهای پرواز می تواند هیجان انگیز و حتی رهایی بخش باشد، اما گاهی اوقات هم می تواند به ویژه برای کسانی که از ارتفاع می ترسند کاملاً ترسناک باشد.

به گفته تونی کریسپ، نویسنده «فرهنگ لغت رویا»، رویاهای مربوط به پرواز اغلب دو جنبه متفاوت دارند. آنها می توانند احساسات آزادی و استقلال را نشان دهند. از سوی دیگر، همچنین می توانند تمایل به گریختن یا فرار از واقعیت های زندگی را نشان دهند.

او می نویسد: "دیدن خواب پرواز به تنهایی بیشتر اوقات رخ می دهد و جنبه مستقل پرواز را نشان می دهد. اما از آنجایی که پرواز اغلب شامل احساسات مثبت لذت است، ممکن است تمایلات جنسی ما را به تصویر بکشد... به خصوص جنبه هایی از آن که بیانگر آزادی از هنجارها و محدودیت های اجتماعی است."

 

رویاهای مربوط به بارداری نشان دهنده همه چیز از خلاقیت تا ترس هستند.

 

9. رویاهای مربوط به بارداری

مترجمان و تعبیر کنندگان خواب و رویا اغلب بر این باورند که رویاهای مربوط به بارداری نشان دهنده همه چیز از خلاقیت تا ترس هستند. دیوید سی. لوهف، نویسنده "دایره لغت رویاها" معتقد است که رویاهای بارداری ممکن است گاهی اوقات ترس یک زن از اینکه یک مادر ناکافی باشد را نشان دهد.

نویسنده تونی کریسپ، برداشت متفاوتی دارد و بر این باور است که رویاهای بارداری نشان می‌دهد که رویا بیننده در حال توسعه بخشی از پتانسیل یا تعمیق یک رابطه است. معبر خواب، راسل گرانت می‌نویسد که این رویاها زمان و دوران های سختی را پیش‌بینی می‌کنند.

 

دیگر موضوع های رویایی رایج

تم های رویایی دیگری نیز وجود دارد که نسبتاً رایج هستند. آنها عبارتند از:

 

  • کشف اتاق ها یا معابر جدید
  • پوشیدن لباس نامناسب
  • ناتوانی در یافتن توالت
  • دیر رسیدن به جایی
  • یک موج عظیم که به شما نزدیک می شود
  • پیدا کردن پول

 

سوالات متداول

وقتی کسی را در خواب می بینید به چه معناست؟

روانکاو کارل یونگ معتقد بود که اگر خواب فردی نزدیک به خود یا شخصی را ببینید که برای شما مهم است، ممکن است نشان دهنده احساس شما نسبت به آن شخص در زندگی واقعی باشد. در حالی که اگر خواب شخصی را ببینید که با او صمیمی نیستید (مانند شخصی در گذشته) یا فردی ناشناس، آن شخص نمادین تر است.

به گفته زیگموند فروید، محیط اطراف شخصی که در خواب می بینید نیز ممکن است مهم باشد، مانند دیدن خواب والدین خود در مکان هایی که معمولاً یک پادشاه و ملکه را می بینید، که نشانه احترام شما به آنها خواهد بود.

 

تعبیر خواب چقدر دقیق است؟

هیچ راهی برای پاسخ به این سوال با قطعیت وجود ندارد زیرا تعبیر خواب هم فردی و هم ذهنی است. آنها از این نظر فردی هستند که معنای رویاها برای یک شخص ممکن است برای دیگری یکسان نباشد. و همچنین تعابیر رویا از این جهت ذهنی هستند که بر اساس معانی می باشند که شما به آنها اختصاص می دهید و این معانی اختصاص داده شده نیز می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

 

چرا تعبیر خواب در روانکاوی مهم است؟

تئوری خودسازماندهی رویا نشان می دهد که رویاها بازتابی از فعالیت های فیزیولوژیکی و روانشناختی فرد هستند، بنابراین اطلاعات مهمی در مورد افکار و وضعیت عاطفی او ارائه می دهند. سپس روانکاوان می توانند از رویاهای فرد برای درک بهتر آنچه در ذهن و شاید در سطح ناخودآگاه او می گذرد استفاده کنند.

 

خواب های جنسی به چه معناست؟ 

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که دیدن رویاهای جنسی نتیجه افکار و خیال‌پردازی‌های شما در زمانی است که بیدار هستید، و افکار مکرر در مورد رابطه جنسی در بیشتر این خواب‌ها نقش دارند. برخی دیگر رویاهای جنسی را با تمایل به قرار گرفتن در موقعیت‌های محرک جنسی مرتبط می‌دانند. . این نوع رویاها رایج هستند، به طوری که بیش از 95٪ از مردم گزارش داده اند که رویاهایی با ماهیت وابسته به عشق شهوانی دارند.

 

خواب های تکراری به چه معناست؟

برخی از محققان این نظریه را مطرح می کنند که رویاهای تکرار شونده و منظم نشان دهنده ناامیدی در مورد نیازهای روانی است که برآورده نشده اند.

 

رویاهای واضح و شفاف به چه معنا هستند؟

در برخی موارد، دیدن رویاهای واضح یا شفاف نتیجه یک ضربه شدید است.

رویاهای واضح معمولاً در طول خواب REM رخ می دهند و همچنین می توانند به دلیل خواب پراکنده، کمبود خواب، اختلال خواب، استرس، بارداری یا دارویی باشد که مصرف می کنید.

 

 

سخنی از دنیای موسیقی درمانی در مورد تعبیر خواب ها 2

خب نظر شما چیست؟ آیا برخی از این تعابیر خواب دقیق به نظر می رسند؟ اگر نه، نگران نباشید - رویاهای شما منحصر به فرد و بسیار شخصی هستند. به احتمال زیاد، چیزهایی که در رویاهای خود تجربه می کنید، منعکس کننده نگرانی هایی هستند که در زندگی روزمره یا رویدادهای اخیر با آن روبرو هستید.

چگونه یک رویا را تجزیه و تحلیل می کنید؟ اولین قدم این است که به محض بیدار شدن از خواب، هر چیزی را که می توانید به خاطر بسپارید، یادداشت کنید. رویاها اغلب به سرعت فراموش می شوند، بنابراین یادداشت جزئیات می تواند به یادآوری کمک کند. بعد از آن، به محتوای رویا نگاه کنید و به معنای آن در زندگی فکر کنید. چه ارتباطی با وقایع رویا دارید؟ چه نوع احساساتی را برانگیخت؟ در بسیاری از موارد، ممکن است متوجه شوید که رویای شما منعکس کننده رویدادها یا نگرانی های زندگی شما در بیداری‌تان است.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید