دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

چگونه کمتر بلاتکلیف و دو دل باشیم

آیا در تصمیم گیری مشکل دارید؟ آیا گزینه های خود را ساعت ها بیش از حد تجزیه و تحلیل می کنید؟ آیا تمایل دارید به تصمیماتی که گرفته اید شک کنید؟ اینها برخی از ویژگی های دو دل بودن، بلاتکلیفی و عدم توانایی در تصمیم گیری است. به گفته روانشناسان بلاتکلیف بودن به این معنی است که در تصمیم‌گیری مشکل دارید و معمولاً به تصمیم‌هایی که گرفته‌اید اعتماد زیادی ندارید.

با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که دو دل بودن نباید شخصیت شما را تعریف کند. بلاتکلیفی نسبتاً رایج است و اقداماتی وجود دارد که می توانید برای غلبه بر آن انجام دهید. در این مقاله به بررسی ویژگی های بلاتکلیفی و همچنین علل و معایب احتمالی آن می پردازیم. همچنین چند استراتژی را به اشتراک می گذاریم که می تواند به شما کمک کند تا قاطع تر باشید.

فهرست عناوین
چگونه کمتر بلاتکلیف و دو دل باشیم

 

ویژگی های افراد بلاتکلیف و دو دل

افراد قاطع

 • چشم انداز روشنی از اهداف خود دارند
 • به غریزه درونی خود اعتماد کرده و به صدای درونی خود گوش می دهند
 • به توانایی خود در تصمیم گیری اعتماد دارند
 • به موقع تصمیم می گیرند
 • ریسک های حساب شده را می پذیرند
 • مالکیت انتخاب های خود را در دست می گیرند

 

افراد بلاتکلیف

 • گرفتار احتمالات می شوند
 • فلج تحلیلی را تجربه می کنند
 • به دنبال تایید خارجی از دیگران هستند
 • در هنگام تصمیم گیری تعلل می کنند
 • از اشتباه کردن می ترسند
 • به تصمیمات خود شک دارند

 

 

علل بالقوه بلاتکلیفی

به گفته روانشناسان، اینها برخی از دلایل بالقوه بلاتکلیفی هستند:

 

 • بلاتکلیفی آموخته شده: بلاتکلیفی ژنتیکی نیست، اما می توان آن را از والدین، مراقبان، یا دیگر شخصیت های تاثیرگذار در زندگی کودک آموخت.
 • تجارب نامطلوب: احساس قدرت برای تصمیم‌گیری از طریق نقاط عطف رشد به دست می‌آید. تجربیات نامطلوب دوران کودکی که بر روند رشد کودک تأثیر می‌گذارد می تواند در ایجاد بلاتکلیفی و دو دلی در مراحل بعدی زندگی تاثیرگذار باشد.
 • ترس از اشتباه کردن: ترس از تصمیم گیری اشتباه یا عواقب تصمیم گیری با نتیجه ضعیف ممکن است توانایی فرد را برای تصمیم گیری مختل کند.
 • مشکلات سلامت روان: بلاتکلیفی می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات سلامت روان مانند اضطراب و افسردگی، ترومای حل‌نشده یا اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) باشد.

 

بلاتکلیفی ژنتیکی نیست، اما می تواند از شخصیت های تاثیرگذار در زندگی کودک آموخته شود.

 

مزایای کمتر بلاتکلیف بودن

اینها برخی از مزایای بالقوه کمتر بلاتکلیف بودن هستند:

 

 • مدیریت بهتر زمان: بلاتکلیفی می تواند باعث به تعویق انداختن کار شود که می تواند اتلاف وقت زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. کمتر بلاتکلیف بودن می تواند به شما کمک کند زمان کمتری را برای تصمیم گیری و زمان بیشتری را برای کارهای دیگر، مانند پیگیری تصمیم خود صرف کنید.
 • بهره وری بیشتر: تصمیم گیری سریع می تواند در زمان صرفه جویی کرده و به شما کمک کند بهره وری بیشتری داشته باشید.
 • افزایش اعتماد به نفس: به گفته روانشناسان، قیام برای خود، بیان ترجیحات و انجام قاطع تصمیم گیری می تواند به حمایت بیشتر از خود کمک کند. این می تواند قدرت بخش بوده و منجر به افزایش اعتماد به نفس و خودارزشمندی شود.
 • بهبود مهارت های حل مسئله: یادگیری تصمیم گیری و مقابله با عواقب ناشی از آن می تواند به بهبود مهارت های حل مسئله شما کمک کند.
 • کاهش اضطراب: فکر کردن بیش از حد یا تجزیه و تحلیل بیش از اندازه تصمیمات می تواند منجر به اضطراب قابل توجهی شود. به گفته روانشناسان، قاطع‌تر بودن می‌تواند به کاهش اضطراب شما کمک کند.
 • کاهش احساس افسردگی: به گفته روانشناسان، حمایت از خود می تواند به شما کمک کند احساس قدرت و کنترل بیشتری داشته باشید. این می تواند با احساس درماندگی مقابله کند و منجر به کاهش احساس افسردگی شود.
 • بهبود روابط: بلاتکلیفی می تواند روابط را تیره کند، به خصوص اگر دیگران منتظر تصمیم شما باشند یا تحت تاثیر عدم اقدام شما قرار بگیرند. قاطعیت بیشتر می تواند به بهبود روابط شما کمک کند.

 

همچنین بخوانید: صبر یک فضیلت است: 10 نکته برای داشتن صبوری بیشتر

 

7 راه برای اینکه کمتر بلاتکلیف باشید

اینها چند استراتژی هستند که می توانند به شما کمک کنند کمتر بلاتکلیف و دو دل باشید.

 

اهداف و ارزش های خود را درک کنید

داشتن یک ایده روشن از آنچه برای شما مهم است و آنچه می خواهید به دست آورید، می تواند به شما در تصمیم گیری متناسب کمک کند. تصمیم گیری زمانی آسان تر می شود که چشم انداز روشنی از اهداف خود داشته باشید.

گذراندن مدتی برای خود اندیشی یا نوشتن افکار خود در یک دفترچه یادداشت می تواند به شما در شناسایی اهداف و ارزش های خود کمک کند.

 

 

یک فرآیند تصمیم گیری را توسعه دهید

روانشناسان توصیه می‌کنند که یک فرآیند تصمیم‌گیری، مانند نوشتن فهرستی از مزایا و معایب ایجاد کنید. اگر دوست دارید، می‌توانید به هر یک از عوامل موجود در لیست، بسته به اینکه چقدر برای شما مهم هستند، امتیاز بدهید. در پایان، می توانید امتیازات هر گزینه را جمع آوری کرده و ببینید کدام یک جلوتر است.

این فرآیند می‌تواند به شما کمک کند تا گزینه‌های خود را ارزیابی کنید، اطلاعات بیشتری را که نیاز دارید جمع‌آوری کرده و عواملی که برای شما مهم هستند را اولویت بندی کنید. اگر عامل خاصی باعث شکست فرآیند شود، می توانید فوراً آن گزینه را حذف کنید.

 

تصمیم گیری های کوچکتر را تمرین کنید

اگر تصمیم‌های بزرگ‌تر شما طاقت‌فرسا هستند، می‌توانید با گرفتن تصمیم‌های کوچک‌تر تمرین کنید و به سمت تصمیم‌های بزرگ‌تر بروید. تصمیم‌گیری‌های کوچک‌تر با ریسک‌های نسبتاً کم می‌تواند به شما در ایجاد اعتماد به نفس لازم برای تصمیم‌گیری‌های مهم‌تر کمک کند. این فرآیند همچنین می تواند به شما بیاموزد که چگونه به غرایز خود اعتماد کرده و به ندای درونی‌تان گوش دهید.

 

محدودیت های زمانی را تنظیم کنید

گاهی اوقات بلاتکلیفی می تواند باعث فلج تحلیلی شود که می تواند تصمیم گیری به موقع را برای شما سخت کند. روانشناسان توصیه می کنند برای هر تصمیم یک ضرب الاجل تعیین کنید تا به طور نامحدود در مورد انتخاب های خود نشخوار فکری نکنید. با دادن مهلت مشخص به خودتان، می توانید از نظر ذهنی خود را برای تصمیم گیری به موقع آماده کنید.

 

برای حل بلاتکلیفی برای خود محدودیت های زمانی تنظیم کنید.

 

به طور انتخابی مشاوره بخواهید

در حالی که جستجوی مشاوره می تواند مفید باشد، تعداد افرادی که با آنها مشورت می کنید را محدود کنید. فقط چند دوست قابل اعتماد، اعضای خانواده، همکاران یا مربیانی را انتخاب کنید که برای شما ارزش قائل بوده و شما هم متقابلا برای نظرات آنها ارزش قائل هستید. نظرات متضاد بسیار زیاد می توانند باعث بلاتکیفی و دو دلی شوند.

 

به تصمیمات خود متعهد باشید

بخش مهمی از فرآیند تصمیم‌گیری، دنبال کردن تصمیمات شماست. روانشناسان می گویند: 

به تصمیمات خود متعهد شوید و به دیگران بگویید که در مسئولیت‌پذیری از شما حمایت کنند.

این می تواند به ایجاد یک برنامه برای نحوه اجرای تصمیم خودتان کمک کند، یک جدول زمانی برای هر کار تعیین کنید و سایر ذینفعان را در آن جمع کنید تا همه در یک صفحه باشند. این همچنین می تواند به یافتن یک شریک مسئولیت پذیر که در جهت اهداف مشابه کار می کند کمک کند. بنابراین می توانید به روز رسانی های پیشرفت را به اشتراک بگذارید، به یکدیگر انگیزه دهید و در مسیر رسیدن به اهداف خود ثابت قدم باشید.

 

بلاتکلیفی یعنی مشکل در تصمیم گیری و نداشتن اعتماد به تصمیمات گرفته شده.

 

در مورد تصمیمات خود تأمل کنید

تأمل دوره ای در تصمیمات و نتایج آنها می تواند مفید باشد.

شما می توانید این کار را به روش های مختلفی انجام دهید. این می تواند به سادگی یک تمرین ذهنی باشد که در آن شما کمی زمان را صرف فکر کردن در مورد آنچه تصمیم گرفتید، چگونه به تصمیم خود رسیدید و چگونه نتیجه گرفتید می کنید. یا در صورت تمایل می توانید افکار خود را در یک دفترچه یادداشت کنید. از سوی دیگر، اگر تصمیم شما مربوط به کار بوده باشد، حتی ممکن است راه‌هایی برای تعیین کمیت نتایج وجود داشته باشد.

تأمل در تصمیمات خود می تواند به شما کمک کند روند تصمیم گیری خود را بهبود بخشید، غرایز خود را تیز کنید و در آینده تصمیمات بهتری بگیرید.

 

 

سوالات متداول

بلاتکلیفی خوب است یا بد؟

بلاتکلیف بودن "بد" نیست. با این حال ، می تواند اتلاف وقت و انرژی زیادی برای شما داشته باشد و باعث شود شما سردرگمی و اضطراب قابل توجهی را تجربه کنید.

 

آیا بلاتکلیفی نشانه اختلال کم توجهی-بیش فعالی ADHD است؟

بلاتکلیف و دو دل بودن می تواند نشانه اختلال کم توجهی-بیش فعالی ADHD باشد. با این حال ، این ویژگی تعیین کننده عصبی نیست.

 

آیا بلاتکلیفی نشانه اضطراب است؟

بله ، بلاتکلیفی و دو دلی می تواند نشانه اضطراب باشد.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید