دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

سازش اینگونه به رابطه شما کمک می کند

سازش یک مهارت مهم در روابط است. این می تواند به شما و شریک زندگی تان کمک کند تا حد وسط را پیدا کرده و اختلافات را حل کنید.

در این مقاله، معنای سازش در روابط، چرایی اهمیت آن، چگونگی راحت‌تر شدن با آن، و زمانی که باید و نباید مصالحه کنید را بررسی خواهیم کرد. در ادامه این مطلب مفید با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

فهرست عناوین
سازش اینگونه به رابطه شما کمک می کند

 

معنای واقعی سازش چیست؟

وقتی در یک رابطه هستید، به احتمال زیاد شما و شریک زندگیتان ارزش ها، ترجیحات یا عادات متفاوتی خواهید داشت. به عنوان مثال، ممکن است دیدگاه‌های متفاوتی در مورد مواردی مانند جایی که برای تفریح بروید یا آشپزخانه را با چه رنگی رنگ کنید، داشته باشید. این تفاوت ها می تواند منجر به درگیری شود، به طوری که هر یک از طرفین چیزهای متفاوتی می خواهند و پاسخ آسانی به آن ندارند. اینجاست که سازش به میان می آید.

 

داشتن اختلاف نظر با شریک زندگیتان کاملا طبیعی است.

 

در یک رابطه، سازش دعوتی برای همکاری با شریک زندگی‌تان در حین حل مشکلات است.

این عادلانه نیست که هر یک از شما همیشه راه خود را طی کنید، بنابراین سازش کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که نظرات هر دو طرف شنیده شده و راه حلی دوجانبه سودمند بر این اساس ارائه می شود.

سازش مستلزم احترام متقابل و توجه به احساسات و نیازهای یکدیگر است. این امر مستلزم این است که هر دو طرف با یکدیگر همکاری کنند و تنظیماتی را برای سازگاری یکدیگر انجام دهند.

 

چرا سازش ستونی برای روابط سالم است؟

سازش ابزار مهمی در روابط است چرا که به حل تعارضات کمک می کند. اگر شما یا شریک زندگیتان قادر به سازش نیستید و اصرار دارید که کارها فقط به روش شما انجام شود، می تواند منجر به درگیری های مکرر شده و در طول زمان رابطه شما را از بین ببرد.

نشانه یک رابطه سالم این نیست که شما و شریک زندگیتان در مورد همه چیز به توافق رسیده اید، بلکه این است که می توانید به توافق برسید و اختلافات خود را با احترام متقابل حل کنید.

سازش به ما می آموزد که دیدگاه یا خواسته های ما تنها بخشی از معادله یک رابطه است. هنگامی که مصالحه می کنیم، احساسات، نیازها، خواسته ها و آرزوهای شریک زندگی خود را تایید می کنیم. ما به شریک زندگی خود نشان می دهیم که به او احترام می گذاریم، نیازهای او مهم و دیدگاهش ارزشمند است - حتی اگر با دیدگاه ما متفاوت باشد.

 

 

نمونه هایی از سازش در رابطه

این ها چند نمونه از سازش در یک رابطه هستند:

 

 • تاریخ های برنامه ریزی: در نظر گرفتن ترجیحات هر دو طرف هنگام برنامه ریزی تاریخ مهم است. به عنوان مثال، اگر شریک زندگی شما گیاهخوار است، این می تواند به این معنی باشد که از قبل بررسی کرده و فقط در رستوران هایی برنامه ریزی کنید که گزینه های گیاهخواری در منو دارند. این ممکن است به این معنی باشد که شما نمی توانید با هم به رستوران مورد علاقه خود شما بروید زیرا این رستوران گزینه های گیاهخواری ندارد.
 • ابراز عشق: شما و همسرتان ممکن است زبان عشق متفاوتی داشته باشید. یادگیری صحبت کردن به زبان عشق همسرتان می تواند به او کمک کند تا این احساس را داشته باشد که مورد علاقه و محبت است، حتی اگر با روش ترجیحی نشان دادن محبت یکسان نباشد. به عنوان مثال، حتی اگر ترجیح می‌دهید محبت را به صورت شفاهی ابراز کنید، اگر پارتنر شما ترجیح می‌دهد آن را به صورت فیزیکی ابراز کند، می‌توانید تلاش کنید تا از نظر جسمی با او محبت بیشتری داشته باشید تا به زبان عشق خودش احساس دوست داشتن را به او القا کنید.
 • تقسیم کارهای خانه: شما و شریک زندگیتان می توانید درباره نحوه تقسیم کارهای خانه مذاکره کنید. به عنوان مثال، اگر از بیرون آوردن زباله متنفر هستید، می توانید از شریک زندگی خود بخواهید که این کار را هر شب انجام دهد و در عوض، خودتان همیشه ظرف ها را بعد از شام بشویید.
 • گذراندن وقت با هم: ممکن است ترجیح دهید تعطیلات آخر هفته خود را به انجام فعالیت های خارج از منزل بگذرانید. در حالی که، شریک زندگی شما ممکن است ترجیح دهد به دوستان و خانواده خود برسد. شما می توانید با دویدن یا پیاده روی با هم در روزهای پنجشنبه و دیدن عزیزان در جمعه ها مصالحه کنید.
 • تقسیم تعطیلات: اگر هر دو خانواده منتظر شما برای تعطیلات هستند، ممکن است شما و همسرتان مجبور به مصالحه شوید. به عنوان مثال، می توانید شب عید را با خانواده خود و روز عید را با خانواده همسرتان بگذرانید.

 

سازش و مصالحه برای تمام جنبه های یک رابطه قابل اجرا است.

 

اینها تنها چند نمونه از سازش در روابط هستند. در حقیقت، سازش تقریباً برای هر جنبه از یک رابطه، از جمله مدیریت امور مالی، تربیت فرزندان، برنامه ریزی برای تعطیلات، شرکت در فعالیت های مشترک و حمایت از مشاغل و اهداف یکدیگر قابل اجرا است.

 

همچنین بخوانید: 10 راه برای اینکه رابطه خود را بسیار آسان تر کنید

 

راحت شدن با سازش

اگر شما و شریک زندگیتان در حال یادگیری نحوه سازش با یکدیگر هستید، این چند مرحله می تواند به شما کمک کند تا با آن راحت تر باشید:

 

 • گفتگوی محترمانه داشته باشید: اولین قدم این است که با شریک زندگی خود یک بحث آرام و محترمانه داشته باشید. هر یک از شما باید احساسات و دیدگاه خود را بدون وقفه بیان کنید. به شریک زندگی خود بگویید که چه فکر می کنید، می خواهید یا انتظار دارید و توضیح دهید که چرا این برای شما مهم است. و در مقابل، به آنچه او می گوید نیز گوش دهید.
 • احساسات یکدیگر را تصدیق کنید: هر یک از شرکا باید آنچه که شنیده‌اند و اینکه چرا برایشان مهم است را تصدیق کنند. حتی اگر با شریک زندگی خود موافق نیستید، تصدیق احساساتش می تواند به او کمک کند که دیده و شنیده شود.
 • مایل به دادن و گرفتن باشید: این مهم است که مایل به دادن و گرفتن باشید. ذهنی باز داشته و انعطاف پذیر باشید. فقط خواستن چیزهایی که به دلخواه شما باشد، برای یک رابطه سالم و شاد مفید نیست.
 • با هم به دنبال راه حل باشید: با شریک زندگی خود کار کنید تا با هم به یک راه حل مناسب برسید. در مورد مزایا و معایب صحبت کنید و گزینه ای را انتخاب کنید که برای هر دوی شما بهتر است. این ممکن است به این معنی باشد که کارها را یا به روش خود انجام دهید یا به روش شریک زندگیتان، یا به طور کلی گزینه دیگری را پیدا کنید.
 • با محبت مصالحه کنید: به یاد داشته باشید که سازش یک حرکت محبت آمیز است و نه یک تنبیه یا قربانی کردن. اگر شما کسی هستید که در مورد چیزی سازش می کنید، آن را با مهربانی و محبت انجام دهید.
 • از سازش های شریکتان قدردانی کنید: اگر شریک زندگیتان در مورد چیزی با شما مصالحه و سازش می کند، مراقب و قدردان آن باشید.
 • از واکنش عاطفی بپرهیزید: اگر همه چیز مطابق میل شما پیش نرود ممکن است عصبانی یا ناراحت شوید و این می تواند اوضاع را بدتر کند. اگر نمی‌توانید فوراً به توافق برسید و احساس ناامیدی می کنید، قبل از واکنش، لحظه‌ای توقف کنید، مکث کرده و فکر کنید. از موقعیت عقب نشینی کنید و برای ارزیابی اولویت های خود کمی زمان بگذارید.
 • به دنبال زوج درمانی باشید: اگر شما و همسرتان اغلب با تعارض دست و پنجه نرم می کنید و قادر به سازش نیستید، رفتن به زوج درمانی می تواند برایتان مفید باشد. یک زوج درمانگر می تواند به شما کمک کند تا در مورد مشکلات خود صحبت کرده و راه حل هایی را با هم پیدا کنید.

 

 

چه موقع باید (و نباید) سازش کنید

گاهی اوقات قضاوت در مورد اینکه چه زمانی باید و چه زمانی نباید سازش کنید ممکن است سخت باشد. اینها عواملی هستند که باید در نظر داشته باشید.

 

وقتی باید مصالحه کنید

زمانی باید سازش کنید که:

 

 • این مسئله برای شریک زندگی شما مهم است: اگر شریک زندگی شما به شدت در مورد چیزی احساسی خاص داشته و اصرار دارد که برای او مهم است، ممکن است زمان سازش برای سازگاری با او باشد، به خصوص اگر این موضوع به باورها یا ارزش های اصلی شما تجاوز نکند.
 • سازش عادلانه است: بهترین راه حل ها شامل دادن و گرفتن از هر دو طرف است تا سازش منصفانه و عادلانه باشد. به عنوان مثال، اگر به قدم زدن علاقه دارید اما همسرتان کوهستان را ترجیح می دهد، می توانید مکانی را انتخاب کنید که هر دو را داشته باشد. اگرچه ممکن است هیچکدام از انتخاب های اول شما نبوده باشد، اما یک مصالحه معقول است که هر دو اولویت شما را برآورده می کند.
 • رابطه متعادل است: یک رابطه سالم رابطه ای است که هر دو طرف به نیازها و ترجیحات یکدیگر توجه کنند. سازش برای سازگاری با یکدیگر می تواند به شما و شریک زندگیتان کمک کند تا به هم نزدیکتر شده و پیوند بین خود را تقویت کنید.

 

زمانی که سازش عادلانه است هرگز در مصالحه کوتاهی نکنید.

 

وقتی نباید سازش کنید

از سوی دیگر، زمانی نباید سازش کنید که:

 

 • ارزش های اصلی شما به خطر افتاده است: از به خطر انداختن ارزش های اصلی خود اجتناب کنید. برای مثال، اگر می‌خواهید تصمیم بگیرید که کدام فیلم را تماشا کنید، می‌توانید مصالحه کنید و به همسرتان اجازه دهید فیلمی را که دوست دارد انتخاب کند. با این حال، اگر شریک زندگی شما خواهان یک رابطه باز است و شما نمی خواهید، مهم است که مرزهای خود را روشن کنید. اگر به اندازه کافی نسبت به چیزی احساس قدرت دارید، ارزش آن را دارد که منصفانه برای آن بجنگید.
 • مرزهای شما در حال نقض شدن هستند: سازش با نقض مرزها در یک رابطه گسترش نمی یابد. اگر تحت فشار قرار می گیرید، با شما بد صحبت می شود، یا احساس آسیب دیدن دارید، امنیت ذهنی، جسمی و عاطفی شما حرف اول را می زند.
 • شما تنها کسی هستید که سازش می کند: رابطه ای که در آن تنها یک نفر همه مصالحه ها را انجام می دهد یک پویایی و رابطه ناسالم است. اگر متوجه شدید که شما تنها کسی هستید که سازش های بزرگ و کوچک را انجام می دهید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که در رابطه خود تجدید نظر کنید.

 

 

سخن پایانی دنیای موسیقی درمانی در مورد سازش در رابطه

مهم است به یاد داشته باشید که سازش مستلزم آن است که هر دو شریک با هم کار کنند تا به تعریف مشترکی از شادی برسند. گاهی اوقات، این بدان معنی است که باید از چیزی که به صورت جداگانه آن را ترجیح می دهند صرف نظر کنند تا با هم حرکتی رو به جلو داشته باشند.

سازش را نباید با فداکاری اشتباه گرفت، یا تصور کرد که مصالحه در رابطه یک عمل انفرادی است که برای خوشبختی یک شریک انجام می شود یا موقعیتی که در آن بخشش یکی از طرفین با دیگری نامتناسب است. سازش واقعی شامل احترام متقابل و بخشش برای بهبود شراکت در رابطه و زندگی است.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید