دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

به افراد مبتلا به افسردگی چه بگوییم و چه نگوییم

اگر در بین دوستان، خانواده یا اطرافیان خود کسی را دارید که به افسردگی مبتلا است اما نمی دانید که چگونه از او در مواجهه با افسردگی حمایت کنید، در اینجا یاد خواهید گرفت که به یک فرد افسرده چه چیزهایی را بگویید و چه چیزهایی را نگویید.

این مقاله به شما کمک می کند تا بیاموزید که چگونه با یکی از عزیزانتان که مبتلا به افسردگی است رفتاری محبت آموز و دلسوزانه داشته باشید و با او برخوردی سازنده و حمایتی در مقابل این مشکل پیچیده سلامت روان داشته باشید.

فهرست عناوین
به افراد مبتلا به افسردگی چه بگوییم و چه نگوییم

حتی با وجود اینکه انگی که در مورد سلامت روان به افراد زده می شود در حال کاهش است، باز هم دانستن اینکه چه چیزی را به فرد مبتلا به افسردگی باید گفت و چه چیزی را نباید گفت می تواند دشوار باشد. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیش از 280 میلیون نفر در سراسر جهان تحت تاثیر افسردگی قرار دارند و این آمار عظیم نشان دهنده احتمال بالای رویارویی تک تک ما با افراد افسرده است.

وقتی یکی از نزدیکان شما چیزی فراتر از یک روز سخت را پشت سر می گذارد، مهم است که بدانید چگونه به بهترین نحو از او حمایت کنید - از جمله اینکه چه چیزهایی را بگویید و چه چیزهایی را نگویید - تا به او کمک کنید تا از پس آن برآید. در اینجا، کارشناسان بهداشت روان نکات قابل توجهی را برای کمک به فرد مبتلا به افسردگی با شما به اشتراک می گذارند.

 

 

چگونه به افراد مبتلا به افسردگی نزدیک شویم

قبل از اینکه بتوانید به فرد مبتلا به افسردگی حمایت یا کمکی ارائه دهید، باید بدانید که چگونه به بهترین نحو به او نزدیک شوید. شما باید آماده باشید و شرایط را درک کنید. در اینجا مواردی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

 

ناراحتی خود را بپذیرید، سپس آن را کنار بگذارید

برای بسیاری از مردم برقراری ارتباط با فردی که افسردگی دارد بسیار ناخوشایند است، اما مهم است که این احساسات را کنار بگذارید تا بتوانید واقعاً به آنها کمک کنید. روان درمانگر دکتر دانا دورفمن می گوید:

تحمل و مدیریت ناراحتی خود به طوری که بتوانید به آن شخص نزدیک شوید، می تواند بسیار مفید باشد.

دورفمن اضافه می‌کند که قبول کردن این موضوع که بله، احساس ناراحتی می‌کنید، اما به اندازه کافی برای ادامه کار به آن شخص اهمیت می‌دهید، اولین قدم مفید است. حتی می توانید صادق باشید و به آن شخص اجازه دهید بداند که چون برای شما فردی مهم است، حاضرید برای کمک به او هر سختی و ناراحتی را تحمل کنید.

 

به یاد داشته باشید از شما انتظار نمی رود که درمانگر عزیز مبتلا به افسردگی خود باشید.

 

به یاد داشته باشید، از شما انتظار نمی رود که درمانگر آنها باشید

درست است که نیت شما خوب است، اما ارائه مشاوره یا پیشنهاد درمان به فرد افسرده در این شرایط اولویت شما نیست.

 دکتر آندریا بونیور، روانشناس بالینی و نویسنده کتاب افکار خود را سم زدایی کنید می گوید: 

وظیفه شما این نیست که درمانگر آن شخص باشید - وظیفه شما این است که با حمایت کردن به او کمک کنید. خودگویی منفی را کنار بگذارید و با خود به خوبی صحبت کنید و زندگی را که همیشه می خواستید کشف کنید. تراپی و درمان را به متخصصان بسپارید.

 

زمان مناسبی را برای گفتگو انتخاب کنید

فضا و زمانی که برای نزدیک شدن به یک دوست مبتلا به افسردگی انتخاب می کنید نیز به همان اندازه مهم است. مراقب باشید که فرصت مناسبی را برای شروع گفتگو انتخاب کنید که در آن حریم خصوصی و زمان کافی برای رسیدگی به آنچه اتفاق می افتد را خواهید داشت.

بونیور می‌گوید: 

این کار را در زمانی انجام ندهید که فرد احساس می کند نیاز به کمین کردن دارد، زمانی که به تنهایی نیاز دارد، یا زمانی که شما را ناامید کرده‌ است. به عنوان مثال، پس از اینکه او دعوت شما برای مهمانی را رد می کند. در غیر این صورت، ممکن است احساس کند که شما از او انتقاد می کنید و حالت تدافعی به خود می گیرد.

 

همچنین بخوانید: 20 عبارتی که تکرار روزانه آن ها افسردگی مزمن را تسکین می دهد

 

بهترین چیزها برای گفتن و پرسیدن از یک فرد افسرده

هنگامی که تشخیص دادید که فرصت مناسبی برای نزدیک شدن به یک دوست یا عزیزی است که ممکن است افسرده باشد، احتمالاً به این فکر می کنید که چه بگویید و چه بپرسید. اما اینجا جایی است که باید یک قدم به عقب برگردید. 

بونیور می‌گوید: 

باید یک شنونده خوب باشید. فکر کردن به نحوه گوش دادن به یک فرد مبتلا به افسردگی به همان اندازه آنچه می خواهید بگویید مهم است.

 

در مقابل یک فرد افسرده عشق و نگرانی واقعی را بروز دهید نه قضاوت و ترحم.

 

از محلی سرشار از عشق و نگرانی واقعی بیایید - نه قضاوت یا ترحم

پیام خود را از منظر نگرانی تنظیم کنید نه گوشزد کردن مشکلی که در فرد وجود دارد. پرسیدن یک سوال بدون پایان برای شروع یک مکالمه، مانند "من متوجه شده ام که دیگر آن فرد همیشگی نیستی. آیا اتفاقی افتاده است؟" می تواند برای صحبت کردن فرد کافی باشد.

همچنین می‌توانید از نسخه‌های مشابه این سؤال استفاده کنید، مانند "مثل گذشته علاقه ای به بیرون رفتن نداری. آیا همه چیز خوب است؟" یا "حس می کنم کمتر پرانرژی به نظر می رسی - خبری شده است؟"

 

به او اطلاع دهید که قصد دارید به وضعیتش ورود کنید

یکی از علائم بارز افسردگی احساس تنهاییاست. بنابراین حتی اگر فرد مورد علاقه‌تان ارتباط خاصی برقرار نمی‌کند یا نمی‌خواهد در مورد وضعیت موجود صحبت کند، به او بگویید که قصد دارید فردا در مورد وضعیتش با او صحبت کنید و حتما بپرسید که آیا با این مسئله مشکلی دارد یا خیر. این راهی عالی برای ارائه پشتیبانی مداوم و در دسترس بودن است. اغلب، افراد ممکن است یک پیشنهاد اولیه را رد کنند، و سپس بعداً به سراغ آن بیایند، بنابراین تسلیم نشوید.

 

 

حضور خود را ارائه دهید

دورفمن می گوید که انتقال حس بی طرفی و عدم قضاوت به یک فرد افسرده کلیدی است. گاهی اوقات یک فرد مبتلا به افسردگی تمایلی به صحبت کردن ندارد، اما با دانستن اینکه مردم به او اهمیت می دهند آرامش پیدا می کند. گاهی اوقات این به شکل حضور فیزیکی، و به سادگی بودن در کنار او در یک اتاق برآورده می شود.

می توانید از او بپرسید، "آیا اشکالی ندارد پیش تو بیایم تا با هم معاشرت کنیم؟ ما مجبور نیستیم صحبت کنیم؛ من فقط می خواهم آنجا باشم." دورفمن می افزاید، ارتباط با این افراد توسط توانایی شما برای تحمل احساسات و تجربه آنها، یکی از راه های نشان دادن حمایت شماست.

 

سوالات باز و واضح بپرسید

اگر فرد مایل است در مورد آنچه در حال رخ دادن است صحبت کند، تا آنجا که ممکن است به سؤالات باز ادامه دهید. اگر فرد می گوید که در حال مبارزه با افسردگی است، با این سوال پاسخ دهید: "چگونه می توانم به تو کمک کنم؟" اگر او جواب مطمئن و مشخصی به شما نمی دهد، می توانید کارهایی مانند کمک به او برای جستجوی یک تراپیست، همراهی او در یک قرار درمانی یا صحبت با یکی از عزیزان دیگر در مورد آن انجام دهید.

 

حتما از عزیز افسرده خود بپرسید که آیا تاکنون به آسیب زدن به خودش فکر کرده است یا خیر.

 

چیزهای سخت را در آغوش بگیرید

یکی از سوالاتی که بسیاری از مردم از آن اجتناب می کنند، اما نباید این کار را بکنند، این است که از فرد بپرسند آیا به آسیب رساندن به خود فکر کرده است یا خیر. 

بونیور می‌گوید: 

مردم در مورد سرایت افکار خودکشی نگران هستند. این باور وجود دارد که با پرسیدن در مورد افکار خودکشی، این ایده را در سر فرد مقابل می‌کارید. اما هیچ تحقیقی وجود ندارد که صحت این موضوع را نشان دهد.

اگر فردی اعتراف می کند که احساسات خودکشی دارد یا اعمال و رفتارش به شکلی است که شما را نسبت به این موضوع مشکوک می کند (مثلا بی پرواتر عمل می کند یا دارایی های خود را می بخشد)، نباید او را تنها بگذارید. در اسرع وقت از یک متخصص سلامت روان یا اورژانس خودکشی کمک بگیرید. 

 

وقتی کسی افسردگی دارد چه چیزی را نباید به او گفت و چه کاری را نباید انجام داد

اکنون که می‌دانید چگونه به بهترین شکل به فردی که مبتلا به افسردگی است نزدیک شوید و چه چیزی بگویید، مهم است که بدانید چه چیزی را نباید بگویید یا انجام دهید. در اینجا مواردی وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید.

 

از آنها پنهان نشوید

بونیور می‌گوید: 

بسیاری از اوقات، مردم آنقدر از اینکه به عزیزی که مبتلا به افسردگی است چیز اشتباهی نگویند می ترسند می‌ترسند که اصلا چیزی به او نمی گویند - و این در واقع بدترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. وقتی دوستی با افسردگی دست و پنجه نرم می کند، کار اشتباه پنهان شدن است. شما باید با او در تماس باشید تا عزیز شما احساس تنهایی نکند.

 

در مقابل یک فرد افسرده از گفتن جمله “اما تو قبلا خیلی بهتر بودی!” جدا خودداری کنید.

 

جمله "اما تو قبلا خیلی بهتر بودی!" ویرانگر است

فردی که مبتلا به افسردگی است، هر روز تا آنجا که می‌تواند برای استقامت در مقابل این وضعیت مبارزه می‌کند. بدانید که تجربه دوره های غم و اندوه، و همچنین گیر کردن مجدد در باتلاق، اتفاق خواهد افتاد، و این بخشی از زندگی با افسردگی است.

درک این نکته مهم است که افسردگی - مانند بسیاری از بیماری های دیگر - ممکن است درست در زمانی که به نظر می رسد که در حال بهبودی است، به صورت ناگهانی شعله ور شود. یک مطالعه جامع نشان داد که عوامل متعددی مانند داشتن یک وضعیت سلامت روانی دیگر همراه با افسردگی مانند یک اختلال اضطراب، می توانند در عود علائم افسردگی نقش داشته باشند.

در عوض سعی کنید این را به عزیز خود بگویید: "اگر احساس می کنی که علائم افسردگی ات برگشته است فکر می‌کنی چه چیزی می‌تواند به تو کمک کند تا احساس بهتری داشته باشی؟"

 

از عبارات غیر مفید یا رد کننده استفاده نکنید

احساسات افسردگی می تواند بدون توجه به موفقیت های عینی، خوش شانسی یا سایر ویژگی های به ظاهر مثبت فرد رخ دهد. در گفتگو با افرادی که افسردگی دارند از عباراتی مانند " اوضاع بهتر خواهد شد" یا "می دانم چه احساسی داری" اجتناب کنید.

هر چیزی که دلالت بر نادیده گرفتن، به حداقل رساندن یا بی اعتبار کردن احساسات آنها داشته باشد، مانند «از چه چیزی ناراحتی؟ تو خیلی چیزها برای خوشحالی داری!» یا "اما تو خیلی خوش شانسی، نباید چنین احساسی داشته باشی" - باعث می شود که فرد افسرده احساس کند که نادیده گرفته شده است. در حالی که نباید از عباراتی مانند "من می فهمم چه احساسی داری" استفاده کنید زیرا این تقریبا غیرممکن است، راه دیگر برای نشان دادن حمایت خود از یک عزیز افسرده این است که تجربیات شخصی از احساس افسردگی را با او به اشتراک بگذارید (اگر آنها را داشته اید).

اما یک تعادل ظریف در اینجا وجود دارد: هدف این است که بدون این که تصور کنید تجربیات شما یکسان است، آسیب پذیری خود را آشکار کنید. 

دورفمن می‌گوید: 

افراد با دانستن اینکه تنها نیستند و احساساتشان رایج‌تر از چیزی است که فکر می‌کنند، اعتبار فوق‌العاده‌ای پیدا می‌کنند.

 

با او مانند یک مداخله گر رفتار نکنید

هنگامی که با یکی از عزیزان افسرده صحبت می کنید، به او اجازه دهید مکالمه را به جایی برساند که باید پیش برود. بونیور می‌گوید: 

اغلب افراد با یک دستور کار وارد گفتگو می‌شوند، اما مهم‌ترین نکته را از دست می‌دهند، و آن نکته این است که ببینند آن شخص در کجا قرار دارد و از آنجا بروند.

این نباید یک تفتیش عقاید یا مداخله باشد، بلکه باید یک مکالمه ایمن، کنجکاوانه و باز باشد.

 

از "تو باید ..." یا "تو نباید..." استفاده نکنید

جملات «باید» و «نباید» - به عنوان مثال، «تو باید گوش دادن به آهنگ‌های غمگین و تماشای فیلم‌های غمگین را متوقف کنی» - ممکن است خوش نیت باشند، اما اغلب مفید نیستند.

اظهاراتی از این دست، مسئولیت سلامت روانی افراد را صرفاً بر عهده انتخاب‌ها و اقدامات روزانه‌شان می‌گذارد. ضمن این که هر کسی که افسردگی دارد می تواند به شما بگوید که حل این مشکل به سادگی قطع کردن موسیقی غمگین نیست.

در عوض سعی کنید چیزی شبیه این را بگویید: "من می‌خواهم زمان بیشتری را با تو بگذرانم. دوست داری چه کنیم؟"

 

 

پشتیبانی مستمر ارائه دهید

گوش سپردن به عنوان یک شنونده خوب یا صرفا حضور فیزیکی در کنار او (بدون اینکه او را با راه حل‌ها به رگبار ببندید) مراقبت‌کننده‌ترین و حمایت‌کننده‌ترین راه برای کنار آمدن با فردی است که دچار افسردگی شده است. 

دورفمن می گوید:

نقش خود را به خاطر بسپارید. کسی باشید که بتواند به آنها کمک کند. مانند سایر شرایط پزشکی، هرچه زودتر کسی کمک دریافت کند، بهبودی سریع‌تری خواهد داشت.

 

سخن پایانی دنیای موسیقی درمانی در مورد باید و نبایدها در برخورد با افراد افسرده

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیش از 280 میلیون نفر در سراسر جهان تحت تاثیر افسردگی قرار دارند و این اعداد بزرگ نشان می دهد که شانس تک تک ما و عزیزانمان برای رویارویی با افسردگی بسیار زیاد است. و شاید همین حالا یکی از عزیزان شما در این آمار وسیع باشد.

اگر یکی از اعضای خانواده یا دوستان شما مبتلا به افسردگی است، ممکن است اینکه چه چیزی می توانید برای حمایت از او بگویید و باید از چه جملات و رفتارهایی در مقابل او پرهیز کنید برایتان گیج کننده باشد. یا شاید قبلاً سعی کرده‌اید حرف درست را بگویید، اما به نظر نمی‌رسد که آنطور که باید نتوانسته اید از پس آن برآیید. و بدتر از آن این است که فرد افسرده نمی تواند توضیح دهد که چرا آنچه شما گفتید و انجام داده اید برایش مفید نبوده و حتی مضر نیز بوده است.

با خواندن موارد بالا خواهید فهمید که در مقابل یک فرد افسرده چه چیزی را باید بگویید و از گفتن و انجام چه کارهایی باید اجتناب کنید. یاد بگیرید که با شخصی که در مبارزه با افسردگی است چگونه رفتار کنید. این می تواند یک پایه محکم برای کمک به درمان او باشد.

 

منابع

Realsimple

everydayhealth

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید