دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
5 قدم برای افزایش حس همدلی و درک دیگران
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

5 قدم برای افزایش حس همدلی و درک دیگران

همدلی به ما این امکان را می دهد که به جای پای دیگران قدم بگذاریم و احساس آنها را درک کنیم. این مهارتی است که همه باید داشته باشند، زیرا ارتباط با دیگران باعث کاهش تعارض و تقویت روابط می شود. البته برخی افراد به طور طبیعی به دلیل ژنتیک، تربیت و تجربیات زندگی نسبت به دیگران همدلی بیشتری دارند. با این حال، این کمبود این حس به این معنی نیست که نمی توانید یاد بگیرید که همدل تر شوید.

وقتی با دیگران همدلی می کنید، مسائل را از دیدگاه آنها می بینید و می خواهید هر طور که می توانید از آنها حمایت کنید. می توانید نظرات خود را برای لحظه ای کنار بگذارید و بدون تعصب به صحبت های طرف مقابل گوش دهید. همدل ها به دلیل از خودگذشتگی، مراقبت واقعی از دیگران و توانایی دیدن درون قلب مردم، نور را در دنیای تاریک فراهم می کنند.

 

 

5 گام برای درک کردن دیگران و افزایش همدلی

امروزه به ندرت می توان با کسی ملاقات کرد که بتواند افراد را در سطح عمیقی درک کند. اما وقتی با چنین کسی ملاقات می کنید، شما را تغییر می دهد. برای شما عجیب است که چگونه آنها این موهبت را توسعه داده اند و باز هم می خواهند همدل تر شوند. خوشبختانه، حتی بسته ترین افراد در میان ما نیز می‌توانند با چند قدم ساده، دوباره قلب‌هایشان را باز کنند.

 

همدلی به ما این امکان را می دهد که به جای پای دیگران قدم بگذاریم و احساس آنها را درک کنیم.

 

1. ابتدا باید با خود همدلی داشته باشید

قبل از اینکه بتوانید دیگران را درک کنید، باید خودتان را بشناسید و بپذیرید. زندگی مانند یک آینه عمل می کند، بنابراین آنچه در دیگران درک می کنیم، دنیای درونی ما را منعکس می کند. بنابراین، اگر واقعاً می‌خواهید همدل‌تر شوید، با شخصی که در آینه است شروع کنید. هر گونه اشتباه یا خطای گذشته خود را ببخشید، مراقب خود باشید و بپذیرید که در این لحظه کجا هستید. وقتی بتوانید خود را به طور کامل دوست داشته باشید، این عشق را به دیگران گسترش خواهید داد.

 

قبل از اینکه بتوانید دیگران را درک کنید، باید خودتان را بشناسید و بپذیرید.

 

2. گوش دادن آگاهانه را تمرین کنید

برای این مرحله، مهم است که ذهن خود را آرام کنید تا هنگام گوش دادن به دیگران، گفتگوی درونی شما مانعی ایجاد نکند. وقتی ذهن خود را آموزش نمی‌دهیم، تمایل به سرگردانی داشته و در تمرکز بر لحظه حال مشکل دارد. با این حال، اگر می خواهید با دیگران همدلی کنید، به ذهنی بی طرف و شفاف نیاز دارید. مدیتیشن می تواند به رسیدن به این هدف کمک کند، زیرا باعث می شود که خودآگاه تر شده و ذهن تان را آرام کنید.

بنابراین، تصور کنید که شخصی به سراغ شما می آید و در مورد چیزی به مشاوره نیاز دارد. در دنیای امروز، بسیاری از مردم هنر گوش دادن آگاهانه را فراموش کرده‌اند و تمایل دارند با دیدگاه‌های خود در بحث مداخله کنند. یا اینکه حواس آنها در تمام مدت با تلفن یا حتی افکار درونی خودشان پرت است. اگر می خواهید همدلی را افزایش دهید، باید جلوی همه محرک ها را بگیرید و در اینجا و اکنون غرق شوید. به هر حال، جز زمان حال کجا می توانید باشید؟

با در نظر گرفتن این موضوع، چند نفس عمیق بکشید و اجازه دهید افکار مزاحم از بین بروند. به خودتان بگویید که در حال حاضر فقط گوش دادن به همنوعانتان اهمیت دارد. هر چیز دیگری می تواند تا بعد صبر کند، اما این شخص واقعاً در حال حاضر به کمک شما نیاز دارد. با این نگرش که حواستان به دیگران باشد و آنها را در اولویت قرار دهید، بهتر می توانید همدل تر شوید.

 

همچنین بخوانید: 10 نکته برای داشتن صبوری بیشتر

 

3. قلبتان را باز کنید

نشان دادن همدلی فقط به معنای گوش دادن فعالانه به دیگران در هنگام صحبت نیست. این حس عمدتا شامل احساسی است که از قلب می آید. با این حال، فرمول یا دستورالعمل خاصی برای باز کردن قلب شما وجود ندارد زیرا این اتفاق باید از درون خودتان باشد. شما باید تمایل شدیدی برای کمک به دیگران داشته باشید و به همنوعان به عنوان امتداد خود نگاه کنید. وقتی بتوانید خود را در همه موجودات ببینید و آنها را همانطور که خودتان را دوست دارید، دوست بدارید، طبیعتاً فداکارتر می شوید. متوجه می‌شوید که آنچه به شما سود می‌رساند، باعث نشاط دیگران نیز می‌شود، بنابراین می‌خواهید هر زمان که ممکن است آن انرژی مثبت را پخش کنید.

مدیتیشن نیز می‌تواند به شما کمک کند تا موانع عشق را از بین ببرید و با دیگران احساس یگانگی داشته باشید. همه ما یک ارتباط مشترک داریم. این فقط یک توهم است که ما به نوعی متفاوت هستیم. به طور خاص، مراقبه محبت آمیز به شما کمک می کند تا شفقت و عشق بی قید و شرط و در نهایت همدلی را برای هر انسانی ایجاد کنید.

برای انجام مراقبه محبت آمیز، آرام در حالت مدیتیشن بنشینید و برای تمرین آن عشق را به خود ابراز کنید. جمله ای مانند "من کافی هستم" یا "من خودم را بدون قید و شرط دوست دارم" را بگویید. سپس، دوستان و خانواده را تصور کنید و این بار مانترا را نسبت به آنها تکرار کنید. آگاهی خود را به مرکز قلب تان منتقل کنید و تصور کنید که عشق را به خویشاوندان خود می فرستید. سپس، این عشق را به تمام زندگی گسترش دهید. پس از چندین هفته تمرین، احساس شادی و دل بازتری خواهید داشت.

 

 

4. به کارهای محبت آمیز تصادفی بپردازید

یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش همدلی، انجام کاری برای دیگران یا کمک کردن به آنها بدون درخواست چیزی در قبال آن است. چه در آخر هفته‌ها چند ساعتی را صرف کار داوطلبانه در مراکز خیریه محلی خود کنید یا لباس‌های گرم را بین افراد بی‌پناه توزیع کنید، به مردم کمک می‌کنید تا همه چیز را در نظر بگیرند. وقتی روی بهبود زندگی دیگران حتی به روشی کوچک تمرکز می کنید، مشکلات خودتان دیگر چندان مهم به نظر نمی رسند.

 

یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش همدلی، انجام کاری برای دیگران یا کمک کردن به آنها بدون درخواست چیزی در قبال آن است.

 

5. به خود اجازه دهید آسیب پذیر باشید

ایجاد ارتباط با دیگران فقط گوش دادن به هنگام صحبت کردن آنها نیست. اگر می خواهید همدلی بیشتری نشان دهید، در مورد احساسات یا تجربیات دشوار با مردم صحبت کنید. این کار باعث ایجاد اعتماد در آنها می شود. هنگامی که آنها ببینند که شما با خودتان راحت هستید و از احساسات خود خجالت نمی‌کشید، به این نکته توجه می‌کنند که مراقبت از خود را در درجه پایین تری قرار دهند.

دریافت همدلی به شما کمک می کند تا درک بیشتری داشته باشید. وقتی از نزدیک شاهد ارزش مهربانی هستید، می بینید که چگونه می تواند زندگی یک نفر را تغییر دهد.

 

 

افکار نهایی در مورد ایجاد حس همدلی قوی تر

همدلی به طور طبیعی برای همه اتفاق نمی افتد، اما امیدواریم که این نکات به شما در تلاش برای نشان دادن شفقت بیشتر کمک کند. حتی اگر شما فردی منطقی و سفت و سخت هستید که کاملاً احساسات را درک نمی کنید، باز هم یادگیری همدلی چالش برانگیز نیست. صرفاً داوطلب شدن برای همدلی در جامعه می تواند به شما کمک کند با دیگران ارتباط برقرار کنید و مزایای شفقت را با چشم خودتان ببینید.

همچنین می توانید گوش دادن فعال را با عزیزان خود تمرین کنید و شخصی فداکار تر از خودتان بسازید. وقتی شاهد بهبود زندگی دیگران به دلیل همدلی خود هستید، اعتماد به نفس را به خودتان القا کرده و دیوارهای بین خودتان و دیگران را خواهید شکست. مهربانی و شفقت می تواند به طور قابل توجهی بر دیگران تأثیر بگذارد، اما قبل از اینها باور داشته باشید که همه چیز از نحوه رفتار ما با خودمان شروع می شود.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید