دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

تاثیر قدرتمند بغل کردن بر سلامتی ما

قدرت یک بغل کردن گرم را نمی توان انکار کرد. اگر تا به حال برای لمس احساس گرسنگی کرده اید، نیازی غیر طبیعی را نداشته اید. همان مناطقی از مغز ما که با غذا خوردن سیر می شوند با لمس فیزیکی از جمله در آغوش گرفتن نیز ارضا می شوند.

در طول قرنطینه های اولیه COVID-19، بسیاری، به ویژه آنهایی که تنها زندگی می کردند، متوجه تأثیر از دست دادن یا کاهش تماس انسانی در زندگی خود شدند. بغل کردن رضایت‌بخش و دلخواه می‌تواند یک سلام و احوالپرسی گرم، یک تماس شفابخش و پرورش‌دهنده، و نشانه‌ای از صمیمیت و مراقبت باشد.

فهرست عناوین
تاثیر قدرتمند بغل کردن بر سلامتی ما

در آغوش گرفتن به ما کمک می کند تا با دیگران پیوند برقرار کرده و احساس امنیت، آسایش، همدلی و آرامش را تجربه کنیم، ویژگی هایی که بسیاری در زمان عدم اطمینان به شدت آنها را هوس می کنند.

 

بغل کردن به ما کمک می کند تا با دیگران پیوند برقرار کرده و احساس امنیت، آسایش، همدلی و آرامش را تجربه کنیم.

 

وقتی کسی را بغل می کنیم چه اتفاقی می افتد؟

حتما تابحال حس خوبی که بغل کردن در انسان ایجاد می کند را تجربه کرده اید. دلیل اینکه در آغوش گرفتن احساس خوبی دارد به حس لامسه ما مربوط می شود. این حس بسیار مهمی است که به ما امکان می دهد نه تنها به طور فیزیکی دنیای اطراف خود را کشف کنیم، بلکه با ایجاد و حفظ پیوندهای اجتماعی با دیگران نیز ارتباط برقرار کنیم.

لمس از دو سیستم مجزا تشکیل شده است. اولین مورد "لمس سریع" است، سیستمی از اعصاب که به ما امکان می دهد به سرعت تماس را تشخیص دهیم (مثلاً اگر مگسی روی بینی شما فرود آمد یا چیزی داغ را لمس کردید). سیستم دوم "لمس آهسته" است. سیگنال های یک لمس آرام و عاشقانه از طریق مجموعه ای از اعصاب تازه کشف شده به نام c-tactile afferents پردازش شده و به مغز فرستاده می شوند.

این پیام آوران لمسی اساساً به عنوان "اعصاب نوازش" تکامل یافته اند و معمولاً با یک نوع تحریک خاص فعال می شوند: یک لمس ملایم و با دمای پوست، نوعی که معمولا در بغل کردن یا نوازش وجود دارد. پیام آوران لمسی cبه عنوان مرحله ورودی عصبی در سیگنال دادن به جنبه های لذت بخش از تعاملات لمسی اجتماعی مانند در آغوش گرفتن و لمس کردن شناخته شده اند.

لامسه اولین حسی است که در رحم (حدود هفته چهاردهم) شروع به کار می کند. از لحظه تولد، نوازش ملایم نوزاد توسط مادر فواید سلامتی متعددی مانند کاهش ضربان قلب و تقویت رشد اتصالات سلولی مغز را برای او به همراه دارد.

وقتی کسی ما را در آغوش می گیرد، تحریک پیام آوران لمسی c در پوست ما سیگنال هایی را از طریق نخاع به شبکه های پردازش احساسات مغز می فرستد. این باعث ایجاد آبشاری از سیگنال های عصبی شیمیایی می شود که مزایای سلامتی ثابت شده ای دارند. برخی از مواد شیمیایی عصبی شامل هورمون اکسی توسین است که نقش مهمی در پیوند اجتماعی ایفا می کند، ضربان قلب را کاهش داده و سطح استرس و اضطراب را کاهش می دهد. ترشح اندورفین در مسیرهای پاداش مغز، از احساس لذت و رفاه فوری ناشی از بغل کردن یا نوازش پشتیبانی می کند.

بعد از این فرآیند جذاب و شگفت انگیز، ما آن احساس بی نظیر را تجربه می کنیم و گاهی حاضر به عوض کردن آن با هیچ چیز دیگری نیستیم.

 

 

قدرت بغل کردن در چیست؟

حس خوب بغل کردن از کجا می آید؟ پاسخ در اکسی توسین نهفته است که گاهی اوقات به عنوان "هورمون عشق" شناخته می شود. این هورمون در فعالیت دستگاه تناسلی زنان به ویژه در زایمان و سپس پس از تولد، شیردهی و پیوند با کودک نقش اساسی دارد.

اکسی توسین پیامدهای اجتماعی مانند دلبستگی، اعتماد، و جفت پیوندی را نیز به همراه دارد. پیوند زوجی (یا اجتماعی) به عنوان تمایل به گذراندن زمان بیشتر با یک فرد شناخته می شود. ترشح این هورمون با فعال کردن مراکز لذت در مغز به تسهیل این پیوند کمک می کند.

در آغوش گرفتن هدفی تکاملی داشت تا به ما کمک کند بفهمیم در کنار افراد دیگر در امان هستیم. در حالی که امروزه بسیاری از ما توسط شیر، ببر یا خرس تعقیب نمی‌شویم، هنوز استرس روزانه زیادی را تجربه می‌کنیم. داشتن افراد ایمن که برای بغل کردن، آسایش و مراقبت به آنها مراجعه کنید، می تواند درمانی، مفید و شفابخش باشد.

سیستم عصبی ما آمادگی آن را ندارد که استرس عاطفی را متفاوت از استرس فیزیکی ناشی از تعقیب شدن ببر تشخیص دهد. بنابراین منطقی است که در مواقع استرس، هوس آغوش کنیم - می‌خواهیم بدانیم که ایمن هستیم.

 

بغل کردن همان مراکز پاداشی را در مغز ما فعال می کند که غذا خوردن باعث فعالیت آن ها می شود.

 

وقتی به اندازه کافی از بغل کردن بهره نبرید چه اتفاقی می افتد؟

بغل کردن همان مراکز پاداشی را در مغز ما فعال می کند که غذا خوردن باعث فعالیت آن ها می شود، بنابراین اگر محبت فیزیکی دریافت نمی کنید، ممکن است احساس کنید همیشه گرسنه لمس هستید. عدم دریافت محبت فیزیکی و آغوش کافی با موارد زیر مرتبط است:

 

 • تنهایی
 • افسردگی
 • استرس
 • آلکسی تایمیا (نارسایی هیجانی یا ناتوانی در ابراز احساسات)
 • مسائل اجتماعی
 • اختلالات شخصیتی
 • درد جسمی
 • کیفیت پایین خواب

 

همچنین بخوانید: فواید شگفت‌انگیز در آغوش گرفتن

 

تاثیر قدرتمند بغل کردن بر سلامتی شما

به عنوان انسان، لمس فیزیکی برای ما بسیار مهم است و راه های زیادی وجود دارد که بغل کردن می تواند توسط آنها برای سلامتی شما مفید باشد. بیایید نگاهی به این بیندازیم که چگونه در آغوش گرفتن می‌تواند بر سلامت کلی شما تأثیر مثبت بگذارد.

 

کاهش واکنش پذیری به استرس

فراتر از احساسات آرامش‌بخش و لذت‌بخش فوری که با بغل کردن ایجاد می شود، این تماس اجتماعی فواید طولانی‌مدتی را نیز برای سلامتی ما به همراه دارد و باعث می‌شود کمتر نسبت به استرس واکنش نشان دهیم و انعطاف‌پذیری ایجاد کنیم.

در دوره های اولیه رشد، لمس کردن و در آغوش گرفتن سطوح بالاتری از گیرنده های اکسی توسین و سطوح پایین تری از کورتیزول را در نواحی مغز تولید می کند که برای تنظیم احساسات حیاتی هستند. نوزادانی که سطوح بالایی از تماس های پرورشی دریافت می کنند، نسبت به عوامل استرس زا واکنش کمتری نشان داده و سطوح پایین تری از اضطراب را نشان می دهند.

 

زمانی که بدانید از یک حمایت اجتماعی برخوردار هستید خواب بهتری را تجربه خواهید کرد. و این چیزی است که یک آغوش گرم به شما می دهد.

 

بهبود وضعیت خواب

بغل کردن قبل از خواب مطمئناً شمارش گوسفندان را شکست می دهد! در حالی که اکسی توسین از نظر بیولوژیکی مستقیماً بر خواب فرد تأثیر نمی گذارد، اما اثرات کاهش اضطراب آن قطعاً با بهبود خواب مرتبط است.

همانطور که مشخص است، زمانی که بدانید از یک حمایت اجتماعی برخوردار هستید خواب بهتری را تجربه خواهید کرد. وقتی که هورمون آغوش و نوازش در بدن شما آزاد می شود، شما می توانید به معنای واقعی کلمه در شب بهتر بخوابید. احساس امنیت مهمترین موردی است که برای داشتن یک خواب خوب شبانه به آن نیاز دارید.

در آغوش گرفتن یکی از عزیزان می تواند منجر به کاهش هورمون استرس یعنی کورتیزول شود، دلیل آن هم این است که لمس فیزیکی، بخشی از مغز که به تهدیدات پاسخ می دهد را غیرفعال می کند. ترشح اکسی توسین اثرات آرام بخش دارد که می تواند خواب آرام تری را نیز به همراه داشته باشد.

 

افزایش لذت و رفاه

مطالعه‌ای که روی نخستی‌ها (حیوانات خانواده میمون) انجام شد نشان داد که لمس آن پیوندهای اجتماعی را ایجاد می‌کند که در حفظ روابط اجتماعی و رفاه کمک کننده هستند.

علاوه بر این، لمس از نظر بیولوژیکی تقویت می شود تا لذت بخش باشد، و روی همان سیستم های مغزی کار می کند که مواد افیونی با کار روی آنها پاداش ها را تقویت کرده و سرخوشی ایجاد می کنند.

 

بهبود سیستم ایمنی

خبر خوب برای فصل سرماخوردگی و آنفولانزا این است که بغل کردن می تواند شما را سالم نگه دارد! در یک مطالعه، آنهایی که بیشتر عزیزانشان را در آغوش می گرفتند، معمولا کمتر مریض می شدند و زمانی که مریض می شدند، علائم آنها شدت کمتری داشت. این به طور بالقوه به دلیل مزایای حمایت اجتماعی درک شده است.

در آغوش گرفتن می تواند به ما در مبارزه با عفونت ها کمک کند. لمس کردن و بغل کردن از طریق تنظیم هورمون های ما - از جمله اکسی توسین و کورتیزول - می تواند بر پاسخ ایمنی بدن ما تأثیر بگذارد. در حالی که سطوح بالای استرس و اضطراب می تواند توانایی ما را برای مبارزه با عفونت ها سرکوب کند، روابط نزدیک و حمایتی برای سلامتی و رفاهمان بسیار مفید است.

 

سلامت قلب و عروق بهتر

نتایج مطالعات نشان می دهند که بغل کردن برای سلامت قلب قلب و عروق شما بسیار مفید است. در یک مطالعه، یک در آغوش گرفتن 20 ثانیه ای تأثیری شگفت انگیز بر کاهش فشار خون شرکت کنندگان در آن لحظه داشت.

محققان دریافتند که معنی این می تواند تحمل بهتر استرس در کسانی باشد که لمس فیزیکی و در آغوش گرفتن را تجربه می کنند. و این به طور کلی منجر به سلامت طولانی مدت قلب و عروق می شود.

 

دعوا و درگیری کمتر در رابطه

در یک رابطه عاشقانه، قدرت بغل کردن در این است که می تواند منجر به دعوا و درگیری کمتری شود. اگر در یک رابطه عاشقانه هستید، باید بدانید که هر چه بیشتر شریک زندگی خود را در آغوش بگیرید، درگیری کمتری بین شما پیش خواهد آمد. دلیل آن هم این است که بغل کردن به‌عنوان سیگنالی از حمایت اجتماعی تلقی می‌شوند و بنابراین احساسات منفی بالقوه را کاهش می‌دهد.

در آغوش گرفتن به عنوان یک سپر در برابر استرس عمل می کند. تماس بین فردی با افزایش امنیت و دلبستگی، حمایت بیشتر درک شده از شریک زندگی، صمیمیت بیشتر، رضایت بیشتر از رابطه، و حل آسان‌تر تعارض مرتبط است - که همگی از راه حل مسالمت‌آمیزتر و درگیری کمتر پشتیبانی می‌کنند.

 

 

کاهش علائم درد

بغل کردن یا لمس فیزیکی شفابخش می تواند علائم درد را بهبود بخشد. در یک مطالعه، بیماران سرطانی که لمس شفابخش و آغوش را دریافت کردند، بعد از جراحی درد کمتری را تجربه کرده و نیاز کمتری به استفاده از مسکن های مخدر داشتند.

 

بهبود عملکرد تیمی

لمس فیزیکی و بغل کردن حتی با بهبود عملکرد فیزیکی و تیمی هم مرتبط است. مطالعه‌ای که در انجمن ملی بسکتبال (NBA) مورد بررسی قرار گرفت، نشان داد که تیم‌هایی که نرخ لمس بالاتری (از جمله در آغوش گرفتن) داشتند، عملکرد بهتری را نسبت به تیم‌هایی که نرخ لمس پایین‌تری داشتند از خود نشان دادند. دلیل آن هم این است که در آغوش گرفتن و لمس‌های فیزیکی به بازیکنان ثابت کرد که می‌توانند به یکدیگر اعتماد کنند.

 

افزایش شفقت به خود

یک مطالعه نشان داد که اکسی توسین می تواند به شما کمک کند تا نسبت به خودتان دلسوزتر باشید و همچنین منجر به کاهش سطح هورمون استرس یعنی کورتیزول شود. کسانی که به بغل گرفته شدن پاسخ مثبت دادند، افرادی بودند که معتقد بودند از حمایت اجتماعی برخوردار هستند و فقط اکسی توسین (حتی اگر در مطالعه به صورت شیمیایی تجویز شد!) این باورها را تقویت کرد.

 

هر بغل کردنی بهتر از بی آغوشی است و هیچ راه اشتباهی برای در آغوش گرفتن وجود ندارد.

 

چگونه از قدرت بغل کردن (خود یا با دیگران) استفاده کنیم؟

اول از همه، باید بگوییم که هر بغل کردنی بهتر از بی آغوشی است و هیچ راه اشتباهی برای در آغوش گرفتن وجود ندارد! اما اگر می‌خواهید تمام مزایایی که می‌توانید از آغوش خود بگیرید را دریافت کنید، می‌توانید بر اساس یافته های علمی عمل کنید.

یک مطالعه نشان داد که آغوش‌های 5 و 10 ثانیه‌ای نسبت به آغوش‌های 1 ثانیه‌ای با درجه لذت بالاتری مرتبط هستند.

در حالی که اگر تنها زندگی می کنید یا با بغل کردن دیگران راحت نیستید و هیچ جایگزینی برای تجربه لمس فیزیکی وجود ندارد، هنوز راه هایی برای فعال کردن هورمون های احساس خوب که از در آغوش گرفتن آزاد می شوند وجود دارد.

 

قدرت بغل کردن را به خود بدهید

خودتان بغل کنید! احتمالاً احمقانه به نظر می رسد، اما عمل بستن بازوها به دور خود و در آغوش گرفتن خودتان می تواند درد را کاهش دهد و این دلیلی عجیب دارد. آن دلیل عجیب این است که در آغوش گرفتن خود چیزی نیست که بدن شما انتظارش را داشته باشد.

این یک احساس غیرمعمول است که مغز شما را گیج می‌کند، زیرا سعی می‌کند بفهمد این حس از کجا می‌آید. سپس درد مسدود می‌شود، زیرا هنگامی که دست‌هایتان را دور خود حلقه می کنید، سیگنال‌ها به معنای واقعی کلمه از بدن شما عبور می‌کنند.

برای ایجاد حسی که به دنبالش هستید، خودتان را آنطور که دوست دارید بغل کنید و تا زمانی که می خواهید این در آغوش گرفتن گرم را ادامه دهید!

 

حیوان خانگی خود را بغل کنید

اگر گربه یا سگ یا هر حیوان خانگی دیگری دارید، آنها را نوازش کنید! غوطه ور شدن با یک دوست پشمالو، همان هورمون نوازش را ترشح می کند که بغل کردن یک انسان باعث ترشح آن می شود. لمس یک حیوان خانگی اعصاب حسی شما را فعال می‌کند و باعث می‌شود هورمون احساس خوب در بدن شما ترشح شود.

نوازش حیوان خانگی به ایجاد دلبستگی کمک می کند و این همان کاری است که تماس پوست به پوست انسان انجام می دهد.

 

بغل کردن در درمان کسالت، بیماری، تنهایی، افسردگی، اضطراب و استرس بسیار موثر است.

 

آیا می توان از بغل کردن به عنوان درمان استفاده کرد؟

بله. طبق نتایج تحقیقات، آغوش‌درمانی قطعاً یک راه قدرتمند برای درمان است. تحقیقات نشان می دهد که بغل کردن (همراه با خنده) در درمان کسالت، بیماری، تنهایی، افسردگی، اضطراب و استرس بسیار موثر است. ما حداقل به 8 آغوش در روز نیاز داریم.

همین نتایج نشان می دهند که یک آغوش عمیق و مناسب، جایی که قلب‌ها به هم فشرده می شوند، می‌تواند از طریق این 10 راه برای شما مفید باشد:

 

 • 1. لمس محبت آمیز یک آغوش باعث ایجاد اعتماد و احساس امنیت می شود. این به ارتباط باز و صادقانه کمک می کند.
 • 2. بغل کردن فورا سطح اکسی توسین را افزایش می دهد که احساس تنهایی، انزوا و عصبانیت را التیام می بخشد.
 • 3. بغل کردن برای مدت طولانی سطح سروتونین را بالا می برد و خلق و خو را بالا می برد.
 • 4. در آغوش گرفتن سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. فشار ملایم روی جناغ سینه و بار احساسی که ایجاد می کند، چاکرای شبکه خورشیدی را فعال می کند. این اتفاق، غده تیموس که وظیفه اش تنظیم و متعادل سازی تولید گلبول سفید در بدن است را تحریک می کند.
 • 5. بغل کردن باعث تقویت عزت نفس می شود. از زمان تولد ما و نوزادی شروع می شود و در بزرگسالی در سیستم عصبی ما جاسازی می شود. بنابراین، در آغوش گرفتن، ما را به توانایی مان در دوست داشتن خود متصل می کند.
 • 6. در آغوش گرفتن ماهیچه ها را شل می کند. آغوش تنش را در بدن آزاد می کند. بغل کردن می تواند درد را از بین ببرد. این کار با افزایش گردش خون در بافت های نرم، درد را تسکین می دهد.
 • 7. بغل کردن سیستم عصبی را متعادل می کند. احساساتی روی پوست ایجاد می شود که پایانه های عصبی را تحریک می کند.
 • 8. این کار به ما یاد می دهد که چگونه محبت و احساسات خوب بدهیم و بگیریم. به ما می آموزد که چگونه عشق در هر دو طرف جریان دارد.
 • 9. در آغوش گرفتن بسیار شبیه مدیتیشن و خنده است. این به ما می آموزد که رها کنیم و در لحظه حاضر باشیم. این ما را تشویق می کند تا با انرژی زندگی جریان داشته باشیم.
 • 10. تبادل انرژی بین افرادی که یکدیگر را بغل می کنند، سرمایه گذاری در رابطه است. این کار همدلی و درک را تشویق می کند. و یک هم افزایی است که به احتمال زیاد منجر به نتایج برد-برد می شود.

 

 

سخنی از دنیای موسیقی درمانی در مورد قدرت بغل کردن بر سلامتی

چیزی که بسیاری از مردم در طول همه‌گیری کرونا از دست دادند، بغل کردن عزیزانشان بوده است. در واقع، در این دوره بود که با از دست دادن توانایی خود برای در آغوش گرفتن دوستان و خانواده، بسیاری متوجه شدند که لمس فیزیکی چقدر برای بسیاری از جنبه های سلامتی ما از جمله سلامت روانی مان مهم است.

اگر احساس ناراحتی می‌کنید یا احساس می‌کنید که از لمس محروم هستید، از دوست، شریک زندگی یا یکی از اعضای خانواده‌تان بخواهید که یکدیگر را بغل کنید. با انجام این کار، فواید مثبت در آغوش گرفتن برای سلامت روحی و جسمی را احساس خواهید کرد. همچنین سعی کنید خودتان و حتی حیوان خانگی خود را در آغوش بگیرید تا ترشح هورمون های احساس خوب در مغزتان تقویت شود. اگر متوجه شدید که با محرومیت شدید لمسی روبرو هستید یا احساس تنهایی می کنید، یک متخصص سلامت روان می تواند به شما کمک کند تا با هر گونه احساسات منفی مقابله کرده و به روشی سالم با آنها کنار بیایید.

 

منابع

verywellmind

greatergood.berkeley

concorde

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید