دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

12 نشانه یک رابطه سمی

هم زوج‌های دوست‌داشتنی وجود دارند و هم زوج‌های مسموم. وقتی درگیر یک رابطه سمی هستید، اعمال و رفتار یک یا هر دو طرف آسیب زننده است. متأسفانه، آسیب می تواند جسمی یا روانی باشد و گاهی اوقات به سطوح تهدید کننده زندگی افزایش یابد. اینکه بین شما و شریک زندگیتان مسمومیت وجود دارد به چه معناست؟

یک رابطه سمی به این معنی است که یک نفر از کسی که قرار است او را دوست داشته باشد و از او محافظت کند، احساس ترس یا تهدید می کند. این فرد همیشه با وسواس بیش از حد مراقب گفتار و رفتار خود است، زیرا می ترسد مورد آزار فیزیکی یا ضرب و جرح لفظی طرف مقابل قرار گیرد. واکنش های عاطفی فرد سمی در سراسر زندگی تان ظاهر شده و باعث می شود در ترس زندگی کنید.

فهرست عناوین
12 نشانه یک رابطه سمی

یک رابطه سالم امکان برقراری ارتباط بدون قضاوت را فراهم می کند. در چنین رابطه ای هرگز نگران آسیب دیدن نیستید و می توانید آزادانه نظر خود را بیان کنید.

 

 

دوازده نشانه یک رابطه سمی

اگر تا به حال متوقف شده و از خود پرسیده باشید که آیا در یک رابطه سمی هستید یا خیر، پاسخ را می دانید. افرادی که شریک زندگی سالمی دارند چنین مسائلی را زیر سوال نمی برند. واقعا چرا رابطه شما اینقدر سمیت دارد؟

باید بدانید که روابط سمی هرگز یکسان نیستند، زیرا انواع مختلف سوء استفاده و رفتار در آنها وجود دارد. در اینجا نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد رابطه شما سالم نبوده و سمی است و می تواند تأثیر چشمگیری بر سلامت روان شما داشته باشد.

 

1. حسادت مالکانه را در یک رابطه سمی می بینید

یکی از مضرترین رفتارهایی که در یک رابطه می توان دید، تملک و حسادت است. در حالی که حسادت زمانی که عاشق هستید طبیعی تلقی می شود، نوع رفتاری که در اینجا وجود دارد برای تسلط و کنترل است.

در یک رابطه سمی، نه تنها طرف مقابلتان به شما عشق نشان نمی دهد، بلکه سعی می کند شما را از دنیای بیرون دور نگه دارد. او همه چیز شما را به سمت خود و برای خودش می‌خواهد، تا بتواند شما را بدون تأثیر دیگران کنترل و دستکاری کند. هنگامی که از منطقه راحتی او فراتر می روید، او برای تغییر وضعیت واکنش نشان می دهد. او از تاکتیک‌هایی مثل تمارض و جعل بیماری استفاده می‌کند تا شما در کنارش در خانه بمانید.

 

در یک رابطه سمی، نه تنها طرف مقابلتان به شما عشق نشان نمی دهد، بلکه سعی می کند شما را از دنیای بیرون دور نگه دارد.

 

2. هیچ کدام از کارهای شما او را خوشحال نمی کند

آیا تا به حال احساس کرده اید که انگار هرکاری که انجام می دهید درست نیست؟ هر کاری که انجام می دهید شریک زندگیتان را ناراحت کرده یا آزار می دهد و تقریباً همیشه منجر به درگیری می شود. مسمومیت در یک رابطه زمانی خودش را نشان می دهد که شما همیشه مجبورید بخاطر ترس از اینکه نکند اتفاقی بیفتد، در اطراف شریک زندگیتان روی نوک انگشتان پا راه بروید. او از هر کاری که انجام می دهید انتقاد می کند و مدام شما را پایین می آورد. این باعث از بین رفتن عزت نفس تان شده و شما را ناامید و ناراضی نگه می دارد.

 

3. بازی های ذهنی و روانی در یک رابطه سمی رخ می دهد

ارتباط یکی از نشانه های یک رابطه سالم است، اما وقتی همه چیز مسموم است، شریک زندگیتان از شما انتظار دارد که ذهن او را بخوانید. او ممکن است بازی ذهنی و روانی راه بیندازد، بنابراین شما باید حدس بزنید که او به چه فکر می کند.

هنگامی که ارتباط در یک رابطه ضعیف باشد، می تواند باعث انواع استرس های غیر ضروری شود. وقتی کسی که از شما انتظار دارد بدون اینکه حرفی بزند بدانید که به چه چیزی فکر می کند، تحملش غیرممکن می شود. چنین فرد سمی به شما کم می دهد، اما در ازای آن چیزهای زیادی می خواهد!

 

4. انرژی منفی بسیار زیادی در آن وجود دارد

یک رابطه سمی، انرژی بد و منفی زیادی دارد. زوجینی وجود دارند که به خاطر احساسات بدی که بینشان وجود دارد، همیشه عصبانی و پرتنش هستند یا گریه می کنند. غیرمعمول نیست که در این موقعیت، احساس بین این زوج به سرعت از عشق به نفرت تبدیل شود.

بودن با یک فرد منفی گرا می تواند زندگی را از شما دور کند. چنین رابطه ای شما را تحت فشار روحی، جسمی و عاطفی قرار می دهد و شما را سنگین می کند. زندگی با شریک زندگی که همیشه یک ابر تیره که او را دنبال می کند، شما را نیز تحت الشعاع قرار می دهد.

 

همچنین بخوانید: 5 نشانه اینکه رابطه شما رضایت بخش نیست

 

5. نمایش های تئاتری در طول یک مشاجره وجود دارد

مسمومیت در یک رابطه، اغلب باعث ایجاد نمایش می شود. اگر یک شخصیت خودشیفته را در عمل دیده باشید، می‌دانید که برخی از بازیگری های او شایسته جایزه اسکار است. یک شریک سمی ممکن است فریاد بزند، دستان خود را به اطراف پرتاب کند و اجازه دهد کلمات سمی مانند رودخانه ای کثیف از دهانش جاری شود.

در طول یک مشاجره، اغلب یک تئاتر نمایش داده می شود. اگر در مورد کاری که انجام داده اند یا گفته اند با آنها روبرو شوید، مهارت های عملکردی خود را برای انحراف فعال می کنند. هرچه عملکرد آنها شدیدتر، دقیق تر و عمیق تر باشد، بیشتر از آنها عقب نشینی خواهید کرد. در حالی که این به عنوان آزار فیزیکی طبقه بندی نمی شود، اما آنها از تاکتیک هایی برای منحرف شدن بحث و اجتناب از واقعیت استفاده می کنند.

متأسفانه، آنها متوجه نمی شوند که با این انفجارها چقدر به بدن خود آسیب می زنند. به گفته دانشکده پزشکی هاروارد، فردی که آنقدر عصبانی می شود که خون خود را به جوش می آورد، تغییراتی در بدن خود ایجاد می کند که خطر حمله قلبی را افزایش می دهد. این مطالعه نشان می دهد که تا دو ساعت پس از رویداد انفجاری، خطر و ریسک آسیب همچنان بالاست.

 

6. شما احساس بدبختی می کنید

قرار گرفتن در یک رابطه سمی به شما آسیب وارد می کند. اما در مقابل، یک رابطه سالم شما را خوشحال می کند و نمی توانید دوری از شریک زندگی خود را تحمل کنید. متأسفانه، وقتی سمیت در رابطه شما زیاد است، احساس افسردگی، اضطراب و بدبختی می کنید. احساس حمایت نمی کنید و لذتی که زمانی آن را تجربه می کردید، از بین رفته است. اگر مدام در احساس بدبختی غرق هستید، نشانه آن است که چیزی در رابطه شما درست نیست.

 

 

7. در روابط سمی امتیاز گیری از گذشته وجود دارد

آیا وقتی از شریک زندگی‌تان ناراحت می‌شوید، تمام کارهای اشتباه دیگری که در گذشته انجام داده‌ است را دوباره مرور کرده و به رخش می کشید؟ امتیاز گیری از مسائل گذشته نشانه مسمومیت است، زیرا از این رفتارها برای دستکاری استفاده می شود. برخی از افراد از موقعیت های گذشته استفاده می کنند تا از مشکل فعلی منحرف شوند.

به عنوان مثال، اگر با شریک زندگی خود به دلیل انجام کاری که به شما صدمه زده است مخالف هستید، ممکن است دفعاتی که به او صدمه زده اید را برای تان مرور کرده و بحث را منحرف کند. نگه داشتن این کارت های امتیاز ذهنی از گذشته، برای کنترل استدلال های آینده استفاده می شود و نشان می دهد که در رابطه شما هرگز بخشش واقعی وجود ندارد.

 

8. بیگانگی و دور شدن از دوستان و عزیزان

یکی از رایج ترین رفتارهای افراد دستکاری کننده این است که آنها دوست دارند تأثیرات بیرونی را از شما حذف کنند. اگر به خانواده یا دوستان خود سر بزنید از دست شما ناراحت می شوند. در حالی که ممکن است در ابتدا با آن مشکلی نداشته باشند، به مرور زمان و به آرامی سعی می کنند که شما را از حلقه درونی تان دور کنند.

فردی که دارای اختلال شخصیت خودشیفته است نسبت به دیگران همدلی ندارد. چنین افرادی اهمیتی نمی دهند که به شما صدمه می زنند یا خیر، زیرا به هر حال این کار مقصود آنها را برآورده می کند. برخی نتایج مطالعات مختلف حاکی از آن است که این افراد فاقد ماده خاکستری مغز هستند، به طوری که این ناهنجاری ها ممکن است باعث رفتارهای آنها شود.

 

اگر به خانواده یا دوستان خود سر بزنید شریک زندگی سمی شما از دست تان ناراحت می شود.

 

9. در یک رابطه سمی احساس تنهایی می کنید

روابط سمی به تدریج شما را آلوده می کنند و طوری پیش می روند که شاید اصلا خودتان هم متوجه نشوید. هنگامی که حلقه درونی خود را از خود دور کردید، تنها، منزوی و افسرده خواهید ماند. شما به جای اینکه دلیل اصلی را هدف قرار دهید، تمام وقت خود را صرف این می کنید که بفهمید خودتان چه مشکلی دارید.

وقتی احساس می‌کنید که در حال گم کردن خود هستید یا حتی دیگر نمی‌دانید چه کسی هستید، نشانه آن است که در وضعیت ناسالمی قرار گرفته‌اید.

 

10. شما در یک جو خصمانه زندگی می کنید

خانه شما باید بهشتی باشد که بتوانید در آن آرامش داشته باشید و از دنیای بیرون در امان باشید. با این حال، وقتی خانه شما سمی است، جو رابطه تان نیز سنگین، خصمانه و مملو از سم است.

باید توجه داشت که همه در زندگی مواقعی پر استرس را می گذرانند که در آن همه چیز سخت است، اما استرس ناشی از یک رابطه سمی بسیار متفاوت است، زیرا هرگز از بین نمی رود. هنگامی که اوضاع دوباره بین شما و همسرتان متشنج می شود، به نظر می رسد که مسائل قبلی هرگز حل نشده اند.

 

وقتی در یک رابطه سمی با یکدیگر ارتباط برقرار نمی کنید، درک احساس طرف مقابل غیرممکن می شود.

 

11. اجتناب و آزار متقابل

وقتی بین یک زوج ارتباطی وجود ندارد، می تواند منجر به مسائلی مانند اجتناب و دلخوری بین آنها شود. شاید شما ندانید که چگونه چیزها را در قالب کلمات بیان کنید، اما به هر حال فرد سمی ترجیح می دهد مشکل را نادیده بگیرد. وقتی با یکدیگر ارتباط برقرار نمی کنید، درک احساس طرف مقابل غیرممکن می شود. با گذشت زمان، شما هم بخاطر رفتارهایشان آنها را آزار داده و به آرامی عصبانیت ایجاد می‌کنید.

 

12. شما به خاطر یک رابطه سمی احساس حقارت می کنید

فردی که دچار اختلال شخصیت خودشیفته است می تواند عزت نفس شما را به هم بزند و باعث شود شما احساس حقارت کنید. نکته اصلی این است که افراد سمی مشکلات برتری دارند و معتقدند که از همه اطرافیانشان بهتر هستند. این در حالی است که آنها واقعاً این احساس را در درون خود ندارند، این فقط چیزی است که در ظاهر خود نشان می دهند.

این افراد همه چیز را فقط یک طرفه می بینند و بخاطر همین، به طور کامل احساسات شما را نادیده می گیرند. در عین حال، آنها نشان می دهند که اعتماد به نفس و کنترل دارند. اما حقیقت این است که آنها از دوران کودکی یا آسیب های دیگر دارای عزت نفس پایین و بسیار آسیب پذیر هستند.

واکنش های فرار آنها شخصی نیست، اما این تنها راهی است که می توانند زنده بمانند. متأسفانه، این یک رابطه بسیار سمی را ایجاد می کند که در آن شما آسیب جانبی را می بینید.

 

 

افکار نهایی در مورد نشانه های یک رابطه سمی

آیا افراد سمی خارج از سرزنش هستند؟ آیا می توانید هر چیز خوبی که بین شما وجود دارد را نجات دهید؟ متأسفانه، بسیاری از افراد خودشیفته تغییر پذیر نیستند، زیرا تغییر مستلزم اعتراف به اشتباه و کار روی آن چیزها است. آنها ترجیح می دهند در زندگی خود دیگران را سرزنش کنند و از مردم برای رسیدن به آنچه می خواهند استفاده کنند.

اگر اجازه دهید، این دستکاری کننده ‌های چیره دست شما را با خود به پایین می کشند. اما یک فرد قوی باید علائم یک رابطه سمی را متوجه شود و در مورد آن اقدام کند. شما دو انتخاب دارید، یا می توانید برای اصلاح وضعیت از مشاوره استفاده کنید یا می توانید آن رابطه را ترک کنید. شما این را برای آرامش خاطر به خودتان مدیون هستید، بنابراین گاهی اوقات کنار گذاشتن یک فرد سمی بهترین گزینه است!

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید