دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

چگونه خودپذیری را بپذیریم

خودپذیری توانایی پذیرش بدون قضاوت هم نقاط قوت و هم عیب های شخصی شما توسط خودتان است.

هیچ یک از ما کامل نیستیم - همه ما چیزهایی داریم که دوست داریم در مورد خودمان بهبود ببخشیم. با این حال، برخی از مردم قادر به پذیرش نقص ها و کاستی های خود هستند. در حالی که دیگران روی آنها تمرکز می کنند و بدترین منتقدان خودشان می شوند.

فهرست عناوین
چگونه خودپذیری را بپذیریم

در این مقاله ویژگی‌های خودپذیری را بررسی می‌کنیم، اهمیت آن را مورد بحث قرار می‌دهیم و راهبردهایی را پیشنهاد می‌کنیم که می‌تواند به شما در یادگیری پذیرش خود کمک کند. لطفا در ادامه این مطلب با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

 

خودپذیری توانایی پذیرش بدون قضاوت هم نقاط قوت و هم عیب های شخصی شما توسط خودتان است.

 

ویژگی های خودپذیری

اینها برخی از ویژگی های خودپذیری هستند:

 

 • اینکه بتوانید خودتان را نسبتاً دقیق ببینید و تشخیص دهید که در چه چیزی خوب هستید و در چه چیزی مهارت ندارید
 • در آغوش گرفتن تمام بخش های خود - حتی جنبه های منفی - و خوشحال بودن از آنچه هستید
 • پذیرش ارزش‌ها، ترجیحات، منابع، احساسات، شهودات و اعمال خود - چه در گذشته و چه در حال حاضر
 • شناخت نقاط قوت و دستاوردهای خود بدون اینکه آنها را بیش از حد کوچک بشماریم
 • یادگیری تصدیق نقاط ضعف و ایرادات خود بدون سرکوب آنها یا درگیر شدن در خودگویی بیش از حد منفی
 • داشتن نگرش مثبت نسبت به خود و احترام به خود، بدون نیاز به تایید دیگران
 • دیدن خود به عنوان یک انسان کامل، به جای تعریف خود با یک ویژگی، حادثه، توانایی یا ضعف
 • توانایی دوست داشتن خود و احترام به خود

از سوی دیگر، عدم پذیرش خود می‌تواند منجر به شکسته شدن احساس خود در ضمیر ناخودآگاه تان شود، جایی که بخشی از شما عصبانی، ناراحت، آزرده، شرمنده یا ناامید است. این بخش های تکه تکه تنها زمانی می توانند آشتی کنند که خود را ببخشید و بپذیرید.

 

 

اهمیت پذیرش خود

در ادامه توضیح می دهیم که چرا خودپذیری مهم است و پیامدهای منفی ناتوانی در پذیرش خود چیست.

 

مزایای خودپذیری

وقتی خودتان را می پذیرید، کمتر نگران افکار دیگران هستید. این به شما کمک می‌کند موقعیت‌ها را با وضوح بیشتری ببینید و باعث می‌شود کمتر از خودتان انتقاد کنید.

احساس شما نسبت به خودتان همچنین می تواند نقش مهمی در تعیین بهزیستی کلی شما داشته باشد. پذیرش خود می تواند به القای حس خوب کمک کند، که به نوبه خود رشد و توسعه شخصی را تضمین کرده و به شما کمک می کند تا روابط با کیفیتی با دیگران ایجاد کنید.

پذیرش خود به شما کمک می کند تا احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید و به شما این احساس را می دهد که قادر به مقابله با چالش های زندگی هستید.

 

همچنین بخوانید: بخشش خود: چگونه خود را ببخشیم؟

 

وقتی خودتان را نپذیرید چه اتفاقی می افتد

از سوی دیگر، عدم پذیرش خود می تواند برای سلامتی و رفاه روانی شما مضر باشد.

در واقع، مطالعات نشان داده است که داشتن عزت نفس پایین و دیدگاه منفی نسبت به خود با سطوح پایین‌تر ماده خاکستری در بخش‌هایی از مغز که احساسات را تنظیم کرده و استرس را مدیریت می‌کند، مرتبط است. این می تواند خطر ابتلا به اختلالات عاطفی و مشکلات سلامتی مرتبط با استرس را افزایش دهد.

 

 

در نتیجه، عدم خودپذیری می تواند منجر به موارد زیر شود:

 

 • مشکلات سلامت روان مانند افسردگی، اضطراب یا اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)
 • اعتماد به نفس پایین و ترس از شکست
 • دوری از افراد یا موقعیت هایی که باعث ایجاد احساسات منفی می شوند
 • مشکلات ازدواج و رابطه به دلیل عدم وجود مرزهای محکم
 • تنفر از خود و تمایل به خودگویی منفی ("چرا فکر کردم می توانم این کار را انجام دهم؟ من در هیچ کاری خوب نیستم - دیگران خیلی بهتر از من هستند")

بدون پذیرش خود، افراد اساساً ارزش خود را پایین می آورند و این اغلب تأثیری منفی بر تمام زمینه های زندگی آنها از جمله کار، روابط، خانواده، سلامتی و رفاه آنها می گذارد.

 

بدون پذیرش خود، افراد اساساً ارزش خود را پایین می آورند و این اغلب تأثیری منفی بر تمام زمینه های زندگی آنها می گذارد.

 

یادگیری خودپذیری

در ادامه، راهبردهایی را پیشنهاد می کنیم که می تواند به شما کمک کند تا خود را بپذیرید:

 

 • ارزش‌های خود را بپذیرید: شناسایی، بیان و پذیرش ارزش‌ها و باورهای شخصی‌تان مهم است. فکر کردن و عمل کردن مطابق با ارزش‌هایتان می‌تواند به تقویت حس هویت شما کمک کند، احترام به خود را بهبود بخشد و خودپذیری را برای شما آسان‌تر کند.
 • مرزهای سالمی را تعیین کنید: ممکن است متوجه شوید که در جنبه های مختلف زندگی خود مانند کار، روابط، وقت و امور مالی خود به مرزهایی نیاز دارید. مرزها را تعیین کنید و به آنها پایبند باشید. اجازه ندهید دیگران مرزهای شما را زیر پا بگذارند یا شما را بدیهی بدانند. این می تواند به جلوگیری از بدرفتاری که ممکن است پذیرش آن در سطح ناخودآگاه دشوار باشد، کمک کند.
 •  
 • خودتان را ببخشید: اگر اشتباهی مرتکب شده اید، آن را بپذیرید و از آن درس بگیرید، اما خود را به خاطر آن مکررا سرزنش نکنید. یاد بگیرید که اشتباهات خود را ببخشید.
 • از سرزنش کردن خود بپرهیزید: بدانید که شما عامل همه موقعیت های منفی که با آن مواجه می شوید نیستید. سعی کنید عینی باشید و عوامل دیگری را که ممکن است در این شرایط نقش داشته باشند، ارزیابی کنید.
 • خودتان را با دیگران مقایسه نکنید: به جای مقایسه کردن خود با دیگران، سعی کنید نسخه بهتری از خود قبلیتان باشید.
 • روی مثبت بودن تمرکز کنید: سعی کنید در هر موقعیتی پوشش نقره ای را ببینید. به جای تمرکز بر اشتباهی که انجام داده اید، سعی کنید حداقل یک کار که درست انجام داده اید را شناسایی کنید. اگر فکر منفی در مورد خود دارید، آن را دوباره تنظیم کنید و به جای آن یک فکر مثبت جایگزین کنید.
 • یک دفترچه یادداشت داشته باشید: دفترچه ای داشته باشید که در آن نقاط قوت و دستاوردهای خود و همچنین نقاط ضعف و ناامیدی تان را یادداشت کنید. اگر در پذیرش چیزی مشکل دارید، یادداشت کردن افکار خود در مورد موقعیت و کارهایی که می توانستید متفاوت انجام دهید می تواند مفید باشد. این می تواند به شما کمک کند تغییرات را در آینده اعمال کنید و بیشتر مطابق با ارزش های خود عمل کنید.
 • مراقبه محبت آمیز را امتحان کنید: مراقبه محبت آمیز شکلی از مدیتیشن است که می تواند به شما کمک کند مثبت اندیشی، شفقت و آرامش را ایجاد کنید. این تمرین شامل فکر کردن به افکار مثبت در مورد خود، قدردانی از خود همانگونه که هستید و گفتن جملات تاکیدی مثبت با صدای بلند است.
 • کمک بگیرید: اگر احساس می‌کنید که عدم خودپذیری آرامش ذهنی شما را مختل می‌کند و باعث می‌شود علائم اضطراب یا افسردگی را تجربه کنید، در توانایی و کیفیت خوردن یا خوابیدن شما اختلال ایجاد می‌کند، و یا بر کار و روابط شما تأثیر می گذارد، مراجعه به یک متخصص سلامت روان می تواند مفید باشد.

 

 

سخنی از دنیای موسیقی درمانی در مورد خودپذیری

خودپذیری می تواند به شما کمک کند شاد و آرام باشید و در نهایت به احساس خوب بودن منجر شود. از سوی دیگر، عدم پذیرش خود و داشتن دیدگاه منفی نسبت به خود می تواند باعث شود که اعتماد به نفس پایینی داشته باشید و بیشتر در خطر ابتلا به شرایطی مانند افسردگی و اضطراب قرار بگیرید.

خوشبختانه، قدم هایی وجود دارد که می توانید برای ارتقای خودپذیری بردارید. روی نقاط قوت خود تمرکز کنید، از سرزنش خود برای چیزهایی که خارج از کنترل شما هستند اجتناب کنید و مهمتر از همه، خود را به خاطر اشتباهات خودتان ببخشید.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید