دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

اگر در زندگی احساس بی هدفی می کنید این 10 سوال را از خود بپرسید

اگر این احساس را دارید که هیچ هدفی در زندگی ندارید و یک فرد بی هدف هستید، شما تنها نیستید.

من یکی از آن دسته از افراد هستم که همیشه می‌دانند هدفشان چیست و هرگز مشکلی برای کار کردن در یک زندگی هدفمند در راستای رسیدن به آن نداشته‌ام. با این حال، شریک زندگی من هنوز در تلاش است تا هدف خود را کشف کند، و من از حمایت از او چیزهای زیادی یاد گرفته ام.

فهرست عناوین
اگر در زندگی احساس بی هدفی می کنید این 10 سوال را از خود بپرسید

فکر می‌کنم این مسئله من را در جایگاه مناسبی برای نوشتن مقاله امروز قرار می‌دهد، که تماماً در مورد کشف هدف شما در زندگی با پرسیدن سؤالات درست است. هنگامی که هدف خود را شناختید، می توانید برای رسیدن به آن شروع به کار کنید و زندگی شما هزاران بار رضایت بخش تر خواهد شد.

اما چه سوالاتی باید بپرسید؟ خب خوشحالم که با پرسیدن این سوال شروع کردید. بیایید نگاهی به این سوالات تعیین کننده بیندازیم!

 

 

1. می خواهید در مراسم ترحیم شما چه بگویند؟

یک عبارت لاتین وجود دارد می گوید"memento mori" که در اصل به معنای این است که "به یاد داشته باشیم که می میریم". ایده در تمام باورها این است که مرگ اجتناب ناپذیر است (کسی می تواند منکر این شود؟)، و با تصدیق این واقعیت و برخورد مصمم با آن، می توانیم زندگی بهتری داشته باشیم.

وقتی نوبت به شناسایی هدف شما می رسد، باید از خود بپرسید که می خواهید چه چیزی را در آگهی و مراسم ترحیم خود ببینید. با شناسایی اینکه آگهی و مراسم ترحیم شما باید چه شکلی باشد، می توانید کارهایی را انجام دهید که شما را در مسیر رسیدن به آن سوگواره عالی هدایت می کند.

در مورد خود من، می‌خواهم در آگهی و مراسم ترحیمم از من به عنوان «نویسنده موفق» یاد شود و درباره دوستان و خانواده‌ای که پشت سر گذاشته‌ام صحبت شود. برای اینکه بتوانم برای آن هدف تلاش کنم، باید به نوشتن کتاب و ایجاد خانواده و حلقه دوستانم ادامه دهم.

 

2. چرا کاری که در حال انجام آن هستید را انجام می دهید؟

با فرض اینکه در حال حاضر مشغول به کاری هستید، قدم بعدی این است که به شغلی که انجام می دهید نگاه دقیق تری بیندازید. از خود بپرسید که چرا آن کار را انجام می دهید. این سوال به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که آیا می خواهید به انجام آن ادامه دهید یا زمان تغییر شغل فرا رسیده است.

البته، به احتمال خیلی زیاد بزرگترین بخش پاسخ شما «برای پول درآوردن یا ثروتمند شدن» باشد و این اشکالی ندارد. هزینه های زندگی سنگین است و همه ما باید راهی برای پرداخت آنها و زنده ماندن پیدا کنیم. نکته کلیدی این است که شغلی پیدا کنید که چیزی بیش از پول باشد (البته اگر امکان آن وجود داشته باشد!).

من می توانم دوباره از خودم به عنوان مثال استفاده کنم.

نوشتن همیشه اشتیاق من بوده است، و بنابراین به عنوان نویسنده کار می کنم تا اولا برای هزینه های زندگی ام پول درآورم، و دوما اینکه نوشتن من اجازه می دهد احساس هدفمندی کنم و روزم را با انجام کاری که دوست دارم بگذرانم. حتی زمانی که برای دیگران و نه برای خودم می نویسم، هنوز در حال تمرین مهارت هایی هستم که برای نوشتن کتاب هایم نیاز دارم.

 

برای هدفمند شدن از خود بپرسید که چرا به چیزی که به آن اعتقاد دارید معتقد هستید؟

 

3. چرا به چیزی که به آن اعتقاد دارید معتقد هستید؟

این سوال ما را کمی عمیق‌تر از سوال قبل به فکر فرو برده و به قلب باورهایمان نفوذ می کند. از خود بپرسید که چرا به چیزی که به آن اعتقاد دارید، از رویکرد خود به دین و مذهب گرفته تا باورهایتان در مورد گرمایش جهانی و موجودات فضایی، معتقد هستید.

اولین قدم برای این کار فهرست کردن آنچه به آن اعتقاد دارید است.

به عنوان مثال، زن ستیزی نهفته ای که در جهان وجود دارد، با ایجاد فشار و محدود کردن مصنوعی زنان، بسیاری از آنان را از دستیابی به پتانسیل کامل خود باز می دارد.

بعنوان مثال، زنانی که در محیط‌های صنعتی کار می‌کنند ممکن است این باور درونی را داشته باشند که هیچ فایده‌ای در رسیدن به اهدافشان وجود ندارد، زیرا این زمینه بیش از حد مردانه است و آنها نمی‌توانند از آن عبور کنند. و این از آنها افرادی بی هدف را خواهد ساخت.

 

4. آیا خود را با افراد مناسب احاطه کرده اید؟

دیگر لازم به گفتن نیست که همه ما میانگین افرادی هستیم که بیشترین زمان را با آنها می گذرانیم. به همین دلیل است که وقتی در یک رابطه طولانی مدت هستیم به شریک زندگی خود تبدیل می شویم. همچنین به همین دلیل است که ما والدین خود را دنبال کرده و از آنها تقلید می کنیم و به همین دلیل است که اغلب شباهت های غیرعادی در بین اعضای مختلف یک گروه از دوستان وجود دارد.

همچنین باید به خاطر داشته باشیم که این به خودمان بستگی دارد که با چه کسی وقت بگذرانیم. درست است، ما نمی‌توانیم خانواده‌مان را انتخاب کنیم، اما باید انتخاب کنیم که چقدر با آنها وقت بگذرانیم. همچنین در مورد اینکه دوستانمان چه کسانی هستند و با چه کسانی وارد رابطه می شویم، انتخاب های زیادی داریم.

به همین دلیل بسیار مهم است که از خود بپرسید که آیا خود را با افراد مناسب احاطه کرده اید و آیا نیاز به ایجاد تغییر دارید یا خیر. سعی کنید اطرافتان را با افرادی احاطه کنید که شما را تشویق می کنند که اهدافتان را دنبال کنید و به رویاهای خود برسید.

 

5. چه چیزی باعث می شود به خودتان افتخار کنید؟

یکی دیگر از راه‌های عالی برای شناسایی هدفتان این است که به کارهایی که انجام می‌دهید نگاه کرده و به خودتان افتخار کنید. در مورد خودم، تمام کردن یک نوشته به من احساس غرور و افتخار می دهد.

چیزهایی که باعث می شود به خودتان احساس غرور کنید به شخصیت شما و همچنین به علایق و علایقتان بستگی دارد. برای مثال، شاید کمک به خیریه باعث شود به خودتان افتخار کنید، یا شاید این احساسی است که پس از پایان ورزش به شما دست می دهد.

در هر صورت، اگر بتوانید چیزهایی را شناسایی کنید که به شما احساس غرور و افتخار می دهند، می توانید آن چیزها را در مرکز هدف خود قرار دهید. سپس می توانید شروع به بازسازی زندگی خود کنید تا اهمیت و اولویتی که شایسته آن چیزها است، به آنها داده شود.

 

همچنین بخوانید: 5 راه برای شروع یک زندگی جدید از همین امروز!

 

6. اگر امروز آخرین روز شما روی زمین بود، آن را چگونه سپری می کردید؟

این یک دایره کامل را برای ما به ارمغان می آورد و به همان اولین سوال در مورد اینکه می خواهید مراسم ترحیم شما چگونه باشد، مربوط می شود. با این حال، این سوال به جای نگاه کردن به روشی که می‌خواهید خود به خاطرها بسپارید، به این می‌پردازد که چقدر برای وقت خود ارزش قائل هستید.

ایده این است که اگر متوجه شدید که فقط یک روز بیشتر برای زندگی دارید، مطمئن باشید که وقت خود را صرف کاری می کنید که به آن علاقه دارید. این احتمال وجود دارد که اشتیاقی که در اینجا شناسایی می‌کنید، همان علاقه‌ای باشد که به زندگی شما هدف می‌دهد.

هنگامی که بدانید آخرین روز خود را بر روی زمین چگونه می گذرانید، می توانید زندگی خود را طوری شروع کنید که گویی هر روز آخرین روز شماست. شما می توانید هر روز به دنبال اشتیاق خود باشید، و این زندگی هدفمند را برای شما بسیار آسان تر می کند.

 

اگر امروز آخرین روز شما روی زمین بود، آن را چگونه سپری می کردید؟

 

7. برای انجام چه کاری می توانید تمام شب را بیدار بمانید؟

این مورد به روشی مشابه سوال آخر عمل می کند، با این تفاوت که آنقدرها هم افراطی نیست.

بسیاری از ما در برخی مواقع تمام شب را بیدار مانده‌ایم، چه در حال انجام بازی‌های آنلاین باشیم و چه با دوستان خود در یک مهمانی حضور داشته باشیم. بسیاری از مردم این کار را زمانی انجام می دهند که ضرب الاجل ها نزدیک است.

اما من می خواهم این را فراموش کنید و به جای آن به چیزهایی فکر کنید که آنقدر از آنها لذت می برید که در آنها گم می شوید. ما در مورد کارهایی صحبت می کنیم که شما آنقدر جذب آنها می شوید که می توانید آنها را تمام شب بدون نگاه کردن به ساعت انجام دهید، زیرا اینها چیزهایی هستند که می توانند به زندگی شما معنا بدهند.

من یک جغد شب هستم، و بنابراین کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانم برای انجام آنها تمام شب را بیدار بمانم. در واقع، من می‌دانم که تمام شب را بیدار می‌مانم و خانه‌ام را تمیز می‌کنم، و بنابراین شاید بهترین نمونه در اینجا نباشم.

با این وجود، من فکر می‌کنم که فهمیدن پاسخ خودتان به این سوال، راهی عالی برای تعیین این است که چه چیزی را آنقدر دوست دارید که حاضرید خواب خود را فدای انجام بیشتر آن کنید.

 

 

8. چه چیزی را می خواهید امتحان کنید که قبلاً هرگز امتحان نکرده اید؟

همه چیز زندگی در مورد آزمایش چیزهای جدید و لذت بردن از تجربیات جدید است، هر چه بزرگتر می شویم، این برای ما آشکارتر می شود. حتی زمانی که ما شروع به فرو رفتن در یک روال روزمره می کنیم، همچنان آرزوی انجام کارهای جدید و بازدید از مکان های جدید را داریم.

یکی از راه های عالی برای یافتن هدف خود در مواقعی که دچار مشکل هستید، نوشتن فهرستی از همه چیزهایی است که می خواهید امتحان کنید. سپس می توانید شروع به کار در این لیست کنید و علایق جدید و چیزهای جدیدی پیدا کنید که شما را وادار به حرکت می کند.

این می تواند به شما در یافتن هدف خود از دو طریق مختلف کمک کند. اولین مورد این است که با امتحان کردن این چیزهای نو، ممکن است چیز جدیدی را کشف کنید که به اشتیاق شما تبدیل شده و به هدفمند کردن زندگیتان کمک کند. دوم این است که علامت زدن موارد موجود در لیست ممکن است به خودی خود به هدف جدید شما تبدیل شود.

 

9. چگونه می توانید دنیا را برای بهتر شدن تغییر دهید؟

بیشتر مردم می خواهند دنیا را تغییر دهند، حتی اگر این فقط به معنای بچه دار شدن یا ایجاد تفاوت در منطقه زندگی خود باشد. به عنوان مثال، یکی از دوستان من با ایجاد یک مرکز هنری در شهری که من در آن زندگی می کنم، دنیا را به سمت بهتر شدن تغییر داد.

این مثال نشان می دهد که برای تغییر مثبت جهان به سوی بهتر شدن، نیازی به کشف درمان سرطان یا رییس جمهور شدن در کشور خود ندارید. در واقع، هر تصمیمی که می‌گیریم بر دنیای اطرافمان تأثیر می‌گذارد، به همین دلیل برای ما بسیار مهم است که کمی منتقدانه فکر کنیم.

اگر مدتی را به این فکر کنید که چگونه می‌توانید دنیا را به سمت بهتر شدن تغییر دهید، ممکن است اشتیاق و هدفی را کشف کنید که تا این لحظه از آن غافل بوده اید.

 

برای هدفمند شدن به برخی از افراد قابل تحسین نگاه کنید و ویژگی هایی که در آنها دوست دارید را شناسایی و دنبال کنید.

 

10. دوست دارید چه جور آدمی باشید؟

آخرین اما از تمام جهات مهم‌ترین سوالی که باید در راستای کنار گذاشتن بی هدفی در زندگی از خود بپرسید این است که می‌خواهید چه نوع آدمی باشید. این مورد هم ما را به یک سفر کامل به درون خودمان می برد و به همان سوال اول می رساند، زیرا نوع فردی که هستید تأثیر زیادی بر ظاهر مراسم درگذشت شما خواهد داشت.

برای من، بهترین راه برای پاسخ به این سوال این است که به برخی از افرادی که تحسینشان می کنم نگاه کنم و ویژگی هایی که در آنها دوست دارم را شناسایی کنم. سپس می توانید نوعی ملغمه از همه این ویژگی های شخصیتی مختلف ایجاد کنید که نوع فردی که می خواهید باشید را مشخص می کند.

سپس می توانید با تلاش برای تبدیل شدن به آن شخص، هدفی را در زندگی خود پیدا کنید. من نمی گویم این آسان خواهد بود، اما فوق العاده ارزشمند بوده و شما را به سفری می برد که زندگیتان را به سمت هدفمند و بهتر شدن تغییر می دهد.

حداقل برای من این اتفاق افتاد!

 

 

امیدوارم که توانسته باشم مطلبی مفید را برای شما عزیزان تهیه کنم. و امیدوارم که بتوانید با بررسی این سوالات و پرسیدن آنها از خودتان، با رد شدن از بی هدفی، مسیر هدفمندتری را برای زندگی خود پیدا کنید. لطفا شما هم نظرات خودتان را در بخش کامنت اعلام کنید و اگر سوال دیگری برای قرار گرفتن در این لیست وجود دارد، آن را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید