دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

8 عادت افرادی که شاد هستند و خوشحال می مانند

آیا می خواهید بدانید چگونه شاد باشید و شاد بمانید؟

اگرچه تجربه حالات مختلف طبیعی است، اما شاد و خوشحال بودن چیزی است که همه ما به دنبال آن هستیم و چه به روش درست و چه غلط، معمولا برای رسیدن به آن تلاش می کنیم.

فهرست عناوین
8 عادت افرادی که شاد هستند و خوشحال می مانند

شاید یکی از بهترین راه ها برای الگو داشتن، الهام گرفتن از عادات افراد شاد باشد. افراد شاد به طور مداوم این عادات را در زندگی خود می سازند. 

این عادات را بررسی کنید و ببینید کدام یک را می توانید به زندگی خود اضافه کنید!

 

1. مراقب خود هستند

خوب، من قصد ندارم مانند مجلات سپاسگزاری و مراقبه و غیره تمام موارد «بدیهی» را در این مقاله فهرست کنم، اما جنبه های خاصی از مراقبت از خود آنقدر مهم هستند که نمی توان به آنها اشاره نکرد.

 

همه ما می دانیم که ورزش برای سلامت جسمی ما مفید است، اما باید بدانیم که برای سلامت روانمان نیز شگفت انگیز است.

 

آیا تا به حال احساس ناراحتی کرده اید و دلیل آن را ندانید؟ من هم همین احساس را داشته ام. و اولین چیزی که من در این شرایط بررسی می کنم اصول اولیه است:

آیا من گرسنه هستم؟ تشنه ام؟ خسته ام؟

این سه تجربه بسیار اساسی انسانی می توانند بر شادی ما تأثیر بگذارند و زمانی که متوجه شوید که مشکل اصلی آنها هستند، به راحتی حل می شوند.

و در حالی که ما در مورد اصول اولیه صحبت می کنیم، آیا می توانید چیز دیگری را نام ببرید که تفاوت زیادی ایجاد می کند؟

ورزش منظم. بله، همه ما می دانیم که ورزش برای سلامت جسمی ما مفید است، اما باید بدانیم که برای سلامت روانمان نیز شگفت انگیز است. ورزش و فعالیت بدنی دوپامین و اندورفین را تحریک می کند، اضطراب و افسردگی را کاهش می دهد، نور خورشید را برای دریافت ویتامین D به ما می دهد و ما را به دنیای خارق العاده بیرون می کشاند!

در یک باشگاه یا ورزشگاه تمرین نمی کنید؟ من هم این کار را نمی کنم! من متوجه شده ام که یک پیاده روی ساده و خوب می تواند روحیه من را کاملاً تغییر دهد.

 

 

2. افراد شاد برای چیزهای خوب وقت می گذارند

انجام کارهایی که دوستشان داریم ما را خوشحال می‌کند، اما متاسفانه اغلب کارهای کوچک اما لذت بخش را به تعویق می‌اندازیم، چون درگیر مشغله‌های زندگی هستیم.

وقتی برای اولین بار با یک راننده کامیون سخت‌کوش آشنا شدم، او به من گفت که بیست سال است که رابطه جنسی با همسرش را کنار گذاشته است. بیست سال! این همه دوری از لذتی که رایگان است و آنقدر هم طول نمی کشد.

به او یادآوری کردم که مانند همه ما، او قرار نیست برای همیشه زنده بماند. پس باید از زندگی خود لذت های مشروع را ببرد.

او اکنون دوباره برای معاشقه و هم بستر شدن با همسر خود وقت می گذارد و کارهای کوچک دیگری را که دوست دارد انجام می دهد. او همچنین رابطه نزدیک با پسر بزرگ خود را نیز شروع کرد و به رویای "بزرگ" خود برای خرید یک موتور سیکلت قدرتمند برای خود و پسرش جامه عمل پوشاند و اکنون آنها مرتباً با هم ارتباط برقرار می کنند و از موتور سواری در کنار هم لذت می برند.

مسئولیت پذیر بودن بسیار خوب است، اما به بهانه آن انجام کارهای خوب را به تعویق نیندازید، آنها بخشی از چیزی هستند که زندگی را برای زیستن ارزشمند می کند.

 

3. آنها با دوستان و خانواده ارتباط برقرار می کنند یا دوستان جدیدی ایجاد می کنند

ما چه درونگرا و چه برونگرا، موجوداتی اجتماعی هستیم. همانطور که درمانگران مایک کوپر و دیو میرنز از طریق انبوهی از مطالعات در کتاب خود با نام "کار در عمق رابطه در مشاوره و روان درمانی" بیان می کنند، تنهایی به طور قابل توجهی سلامت و رفاه کلی شما را کاهش می دهد.

همانطور که در رابطه با مراجعه کننده من دیدید، گذراندن وقت اضافی با همسر و پسر بزرگش به طور چشمگیری باعث افزایش شادی او و پیوند خانوادگی آنها شده است.

راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید با اعضای خانواده و دوستانتان ارتباط بیشتری برقرار کنید، چه انجام یک فعالیت با هم باشد یا صرف وقت اضافی برای تماس تلفنی.

و اگر کسی نیست که بتوانید در گروه خانواده و دوستان خود با او ارتباط برقرار کنید - بیرون بروید و دوستان جدیدی پیدا کنید!

به نقل از نویسنده جس سی اسکات: 

"دوستان خانواده ای هستند که شما باید آن را انتخاب کنید."

 

تفریح کردن یک کار بیهوده نیست. این برای شادی و سلامتی شما حیاتی است.

 

4. آنها لذت می برند!

ما در مورد وقت گذاشتن برای چیزهای خوب صحبت کردیم، اما در مورد چیزهای سرگرم کننده چطور؟ همانطور که تحقیقات نشان می دهد، زمانی که ما مشغله داریم، ممکن است تمایل به بی ارزش کردن سرگرمی وجود داشته باشد. با این حال، همانطور که مایک راکر نویسنده یکی از اصلی ترین مطالعات به ما می گوید: 

"تفریح کردن یک کار بیهوده نیست - این برای سلامتی شما حیاتی است."

بیایید به طور خلاصه به چند نکته کلیدی ثابت شده در این مطالعات نگاهی بیندازیم:

تفریح فواید زیادی دارد، از جمله کاهش استرس، بهبود عملکرد سیستم ایمنی و افزایش طول عمر.

برای شروع سرگرمی بیشتر، باورهای محدود کننده خود را در مورد سرگرمی بررسی و به چالش بکشید و آن را به عنوان فرصتی برای رشد و راهی برای ارتقای کیفیت زندگی خود در نظر بگیرید.

فعالیت‌ها را ترکیب کنید تا آنها را لذت‌بخش‌تر کرده و وقت آزاد محدود را به حداکثر برسانید. ترکیبی مانند گوش دادن به پادکست‌ها در حین انجام کارهای خانه یا ورزش کردن با دوستان را امتحان کنید.

تنوع را انتخاب کنید. کاوش سرگرمی های جدید، شرکت در رویدادها و ملاقات با افراد جدید را امتحان کنید. به این فعالیت ها متعهد شوید و آنها را برنامه ریزی کنید.

راه های دیگر برای تفریح شامل تبدیل کارهای خسته کننده به بازی است، مانند اینکه ببینید آیا می توانید اتاق خود را در یک زمان مشخص تمیز کرده و برنده شوید یا خیر.

همچنین، آن کودک درون را رها کنید!

با دوستانتان بازی های فعالی که در کودکی انجام می دادید را انجام دهید. یا فقط برای سرگرمی نقاشی کنید نه برای نتیجه و هرچیزی که دوست دارید را به همان شکلی که دوست دارید بکشید. یا مهمانی های کوچکی با دوستان خود برگزار کنید که در آن لباس های احمقانه می پوشید.

کودک درون شما چه چیزی را سرگرم کننده می داند؟

 

همچنین بخوانید: افراد شاد 30 دقیقه پایانی روز را چگونه می گذرانند؟

 

5. افراد شاد کاری را که می گویند انجام می دهند

همه ما این احساس را زمانی درک می کنیم که برای انجام یک کار سرگرم کننده برنامه ریزی کرده ایم، اما به هر دلیلی نمی خواهیم آن را انجام دهیم. شاید حوصله آن را نداریم و احساس خستگی یا اضطراب می کنیم.

اما واقعیت این است که ما احتمالاً به خاطر این برای انجام آن برنامه ریزی کرده بودیم که می دانستیم این کار برای ما مفید خواهد بود.

رفتن به دنیای بیرون، به خصوص اگر خارج از منطقه راحتی شما باشد، احتمالاً به شما کمک می کند.

این به این دلیل است که فرصت های بیشتری را برای سرگرمی، علایق و ارتباطات جدید باز می کند. و همچنین احساس اعتماد به نفس و غرور از انجام کار جدید را به شما می دهد.

به نقل از آهنگی از اینفلوئنسر و نوازنده اینستاگرام آنتونی وینسنت، (که سبک هوی متال را برای فریاد زدن پیام‌های مثبت به شیوه‌ای خنده‌دار تغییر می‌دهد):

 

آنچه که می گویی را انجام بده...

به تو قول میدهم پشیمون نمی شوی…

منطقه راحتی تو دنج است...

باور کن می دانم...

اما اگر از آن بیرون بروی، اندورفین را احساس خواهی کرد...

دیگر احساس نمی کنی که در خانه هستی...

 

هر بار که برای به تعویق انداختن چیزی که برایش برنامه ریزی کرده ام وسوسه می شوم، به این آهنگ فکر می کنم و تمام تلاشم را می کنم تا بیرون بروم. من همیشه قدردان این کار هستم و می دانم که افرادی هم که شاد هستند و شاد می مانند نیز از آن قدردانی می کنند.

 

 

6. افراد شاد کاری برای دیگران انجام می دهند

ما ثابت کرده ایم که تفریح سرگرم کننده است. آری و در اصطلاح روان‌شناختی به آن «لذت/ رفاه لذت‌بخش» می‌گویند.

اما نوع دیگری از لذت وجود دارد که به آن "خوشبختی ائودایمونیک" می گویند. این نوع لذتی است که از انجام کاری رضایت بخش برای خود یا دیگران به دست می آورید. این چیزها می توانند بزرگ یا کوچک باشند. مطالعات نشان داده است که در افرادی که مشکلات دیگران را حل می کنند، احساس شادی لذت بخشی ایجاد می شود.

و انجام کارهایی برای دیگران می تواند ذهن شما را از مشکلات خودتان دور کند.

تحقیقات نشان داده است که تمرین شفقت، که اغلب شامل اقدامی برای دیگران در مواجهه با رنج آنها می شود، باعث افزایش احساسات مثبت و بهبود سلامت جسمانی می شود.

اما صبر کنید - موارد بیشتری وجود دارد.

خوشبختی ائودایمونیک ما را به زمانی بازمی گرداند که برای چیزهای خوب وقت بگذاریم. اما «خوب» در این زمینه چیست؟

خوب، این کمی شبیه خوردن لذت‌بخش یک بستنی خوشمزه یا درست کردن یک غذای خانگی مغذی و خوش طعم است.

هر دو به شما لذت می دهند (و جای خود را دارند!) اما یکی کالری خالی دارد که به زودی آن را فراموش خواهید کرد. و دیگری یک تغذیه مفید است که شما را برای مدت طولانی سیر می کند و تا مدت ها پس از اتمام غذا به تامین انرژی شما ادامه می دهد.

نکته اصلی اینجاست: دانشمندان معتقدند هر یک از ما یک نقطه تنظیم شادی داریم - مکانی که مغز ما به طور طبیعی در آن مستقر می شود. بعضی از ما نقطه بالاتر و بعضی نقطه پایین تر را داریم. اما ما می توانیم نقطه تنظیم خود را تغییر دهیم!

اما چگونه؟

پس از بستنی لذت بخش، شادی شما به زودی به حالت اولیه باز می گردد. اما اگر به طور منظم لذت‌های ائودایمونیک را در زندگی خود بگنجانید، می‌توانید نقطه تنظیم شادی خود را افزایش دهید و در دراز مدت دائماً شادتر باشید!

 

7. انتظاراتی که بر آنها را سنگین می کند را کنار می گذارند

تا اینجا ما در مورد چیزهای خوب زیادی صحبت کرده ایم که می توانید مانند افراد شاد، آنها را در زندگی خود بگنجانید و شاد بمانید. اما در مورد چیزهایی که باید رها کنید چطور؟

یکی از دوستانم اخیراً متوجه شده است که او چیزی است که برخی آن را "فرد با پتانسیل بالا" می نامند. اساساً، این فرد «فردی پویا است که فراتر از مهارت‌ها و توانایی‌های فعلی خود رشد می‌کند». معمولاً معنی آن این است که او بسیار باهوش بوده و یک رهبران بزرگ است.

اما وقتی دوستم این را یاد گرفت، فشار زیادی بر او وارد کرد. به خصوص که او از دوران کودکی و فرصت های عالی خود سپاسگزار بود. او احساس می کرد که فردی الهام گرفته شده است و حتی موظف است جهان را به شیوه ای مثبت تغییر دهد.

همه چیز عالی به نظر می رسد، درست است؟

بله، در ابتدا اینطور بود. او شروع به انجام انواع کارها کرد، از یادگیری نحوه کدنویسی گرفته تا ابداع روشی جدید برای همکاری آزمایشگاه های علمی در سراسر جهان.

اما همه چیز مثبت نبود.

پس از مدتی، او شروع به تجربه علائم عجیب و مشکلات سلامتی کرد که قابل توضیح نبود. او نمی توانست بیشتر از دو یا سه ساعت در یک روز بخوابد. او در افسردگی عمیقی فرو رفت که چندین سال به طول انجامید.

بالاخره بعد از مشاوره و درمان های زیاد متوجه موضوع شد. این مشکلات بخاطر فشار این انتظار بود که او باید بتواند کاری خارق العاده انجام دهد. این فشار بر روی او سنگینی می کرد.

تنها با رها کردن آن فشارها و انتظاراتی که به دوش کشیده بود، توانست بهتر شود.

او همچنان می‌خواهد به دیگران کمک کند و به شغل شایسته‌اش به عنوان معلم ادامه می‌دهد و برای نسل‌های آینده، به کودکان الهام‌ می بخشد و از تربیت و رشد آنها مراقبت می‌کند. و اکنون او می تواند آرام شود و بخوابد و مشکلات عجیب و غریب سلامتی برطرف شده است.

بنابراین از خود بپرسید آیا فشارها یا انتظاراتی وجود دارد که مانع شادی، خوشبختی و رفاه شما شود؟ این انتظارات ممکن است از طرف خود شما یا خانواده، دوستان یا همکارانتان به وجود آمده باشد.

اگر بله، وقت آن است که آنها را دوباره بررسی کنید و ببینید که آیا هنوز ارزش نگه داشتن را دارند یا وقت آن رسیده است که رهایشان کنید!

 

اگر می خواهید شاد و خوشبخت باشید بپذیرید که حالات و احساسات مختلف طبیعی هستند.

 

8. افراد شاد و خوشبخت می پذیرند که حالات و احساسات مختلف طبیعی هستند

شاد ماندن عالی است، اما آیا باید انتظار داشته باشیم که همیشه خوشحال باشیم؟

روانشناسی مثبت گرا ممکن است به ما بگوید که شادی مداوم طبیعی است، اما در واقع، این یک باور بسیار خاص فرهنگی و تاریخی است.

بودایی ها را در نظر بگیرید، که اذعان دارند که بسیاری از زندگی شامل رنج است (رد شدن، درد، بیماری و مرگ چیزهایی هستند که همه ما با آن مواجه خواهیم شد)، و اینکه مسیر رضایت (و نه شادی) پذیرش آن است.

از قضا، فشار ناشی از اینکه همیشه شاد باشید، می تواند شما را ناراضی و اذیت کند. دقیقاً مانند انتظاراتی که در مورد آن صحبت کردیم.

و از طرف دیگر، با پذیرفتن احساسات و موقعیت‌های منفی، می‌توانیم در نهایت احساس شادی بیشتری داشته باشیم و بسیاری معتقدند که این برای بهزیستی ذهنی ضروری است.

زمانی را برای احساس کردن احساسات خود اختصاص دهید و به یاد داشته باشید که "این نیز خواهد گذشت".

 

 

و در آخر خودتان را دوست داشته باشید

اول خودتان را دوست داشته باشید و بعد خواهید دید که همه چیز سر جای خودش قرار می گیرد.

ممکن است اینکه ابتدا روی دوست داشتن خود تمرکز کنید، به نظر خودپسندی یا خودشیفتگی به نظر برسد، اما اینطور نیست.

نکته این نیست که باور کنید بهتر از دیگران هستید یا چیزهایی را در مورد خودتان بپذیرید که واقعاً باید تغییر دهید.

این در مورد ایجاد یک رابطه سالم و پرورش دهنده با خودتان است!

دوست داشتن خود به معنای متعهد شدن به آن چیزی است که هستید، درک تفاوت های ظریف مختلف هویت خود، و نشان دادن سطحی از مراقبت و صمیمیت که معمولاً برای افراد دیگر محفوظ است می باشد.

متأسفانه، از سنین پایین به ما یاد نداده اند که چگونه خود را دوست داشته باشیم. و ما در نهایت به جای تمرکز بر آنچه در سطح اساسی تر نیاز داریم، به این اهمیت می دهیم که دیگران در مورد ما چه فکری می کنند.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید