دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
10 علامت پنهان افسردگی در زنان
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

10 علامت پنهان افسردگی در زنان

آیا شما زنی هستید که علائم پنهان افسردگی را دارد؟

شاید به دنبال کسب اطلاعات در مورد افسردگی زنان خانه دار، افسردگی زنان بعد از ازدواج یا طلاق و در زنان متاهل، یا بروز این اختلال در زنان باردار، یائسه یا تجربه آن در دوران قاعدگی باشد. اگر هرکدام از این شرایط را دارید، اینجا بهترین مکان برای شما است. با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

احساس غم و اندوه طبیعی است و برای همه اتفاق می افتد، اما اگر این احساس چند هفته طول بکشد، می تواند نشان دهنده افسردگی باشد. وقتی غم و اندوه زندگی شما را فرا می گیرد و بر رفاه شما تأثیر می گذارد، می تواند نحوه تفکر، رفتار، خواب، کار و هر چیز دیگری را نیز تحت تاثیر قرار دهد. افسرده بودن می تواند انرژی شما را تخلیه کند و احساس بی پناهی و پوچی به شما بدهد.

علائم افسردگی در مردان و زنان متفاوت است، بنابراین تشخیص تفاوت‌ها ضروری است. شناسایی اختلالات و نوسانات خلقی در خود یا کسی که دوستش دارید می تواند اولین قدم برای دریافت کمک باشد. شما می توانید علائم افسردگی را با درمان کاهش دهید و امکان یک زندگی کامل و خوب را دوباره برای خود فراهم کنید.

قبل از شروع درمان افسردگی، شناخت علائم آن ضروری است. در غیر این صورت، تشخیص ممکن است امکان پذیر نباشد و غلبه بر این اختلال دشوارتر شود.

 

 

تفاوت های کلیدی بین افسردگی در زنان و مردان

هر کسی ممکن است افسردگی را تجربه کند، اما تحقیقات نشان می دهد که زنان تقریبا دو برابر بیشتر از مردان در معرض افسردگی هستند. این تفاوت به دلایل مختلفی از جمله عوامل هورمونی، بیولوژیکی، محیطی و اجتماعی رخ می دهد.

توجه: ما می پذیریم که مردان نیز افسرده می شوند. از آنجایی که گاهی اوقات رفتارهای آنها در پاسخ به افسردگی متفاوت است، آنها را جداگانه پوشش خواهیم داد.

 

دلایل بیولوژی و زیست شناسی

زنان ممکن است به دلیل تفاوت های بیولوژیکی خود با مردان، میزان افسردگی بیشتری را تجربه کنند. آنها تنها جنسیتی هستند که تحت تأثیر انواع افسردگی های زیر قرار می گیرند:

 

 • افسردگی پری ناتال و پس از زایمان: این نوع افسردگی در دوران بارداری یا بعد از آن رخ می دهد.
 • سندرم پیش از قاعدگی (PMS): این سندرم قبل از قاعدگی در زنان رخ می دهد و پس از شروع یا پایان پریود کاهش می یابد.
 • اختلال دیسفوریای پیش از قاعدگی (PMDD): این نوع اختلال، یک نوع شدید PMS است که با ایجاد تغییرات شدید خلق و خو در زنان، بر زندگی آنها تأثیر می گذارد.

 

زنان ممکن است به دلیل تفاوت های بیولوژیکی خود با مردان، میزان افسردگی بیشتری را تجربه کنند.

 

دلایل هورمونی

یک مطالعه نشان می دهد که شیوع افسردگی متفاوت در زنان، در حدود 12 سالگی شروع می شود و کارشناسان معتقدند که این به هورمون ها مربوط می شود. زنان دچار نوسانات هورمونی مکرر می شوند که می تواند به ایجاد سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و اختلال نارسایی پیش از قاعدگی (PMDD) کمک کند. هر دو می توانند باعث افسردگی و نوسانات خلقی شوند که در زندگی روزمره اختلال ایجاد می کند.

 

علل اجتماعی افسردگی

یکی دیگر از دلایلی که افسردگی در زنان شایع تر می باشد این است که آنها تمایل بیشتری به گریه کردن دارند. مردان همیشه این علامت را نشان نمی دهند، در عوض اغلب خشم را گزارش می کنند.

 

علل و عوامل محیطی

عوامل محیطی، از جمله سوء استفاده و تجاوز جنسی، می تواند باعث افسردگی شود. زنان بیشتر از مردان تجاوز جنسی را گزارش می‌کنند و از هر سه نفر از آنها، یک نفر می‌گوید که اولین حمله در سنین 11 تا 17 سالگی او اتفاق افتاده است.

همچنین زنان بیشتر مورد توجه قرار می گیرند و آزار جنسی و سایر عوامل خطر افسردگی را تجربه می کنند. با بدتر شدن وضعیت، زنان اغلب پس از قرار گرفتن تحت آزار و تجاوز جنسی دیگران، خود شیء گرا می شوند و این خطر ابتلا به افسردگی را در آنها افزایش می دهد.

 

گزارش دهی و تشخیص کم افسردگی در مردان

تحقیقات نشان می دهد که مردان به اندازه زنان افسردگی را گزارش نمی کنند. همچنین، مردان بیشتر دیرتر برای درمان اقدام می کنند، بنابراین معمولا افسردگی آنها قبل از تشخیص شدید می شود. انتظار آنها تا آن مرحله، به این معنی است که موارد خفیف تا متوسط افسردگی در مردان همیشه در آمار گنجانده نمی‌شوند و نتایج را تغییر می‌دهند.

 

عوامل خطر افسردگی زنان

اگر زنان در حال تشکیل خانواده در حین وجود مشغله کاری فراوان باشند، احتمال ابتلای آنها به افسردگی بیشتر است. مادران مجرد نیز به دلیل استرس روزانه بیشتر احتمال دارد علائم افسردگی را تجربه کنند. برخی از عوامل خطر دیگر عبارتند از:

 

 • داشتن سابقه اختلالات خلقی
 • استرس اجتماعی یا روانی
 • تجربه آزار جنسی یا فیزیکی
 • از دست دادن والدین قبل از ده سالگی
 • سابقه خانوادگی مشکلات سلامت روان
 • از دست دادن حمایت اجتماعی
 • برخی از داروها
 • یائسگی

 

برخی از عوامل خطر احتمال ابتلا به افسردگی پس از زایمان را برای شما افزایش می دهند، از جمله:

 

 • سابقه مشکلات سلامت روان
 • بارداری های قبلی
 • حاملگی پرخطر یا زایمان آسیب زا
 • مسائل مالی
 • نگرش منفی نسبت به بارداری
 • عدم وجود سیستم پشتیبانی
 • مشکلات رابطه
 • نداشتن قدرت تصمیم گیری در خانه
 • بارداری در نوجوانی
 • مشاهده خشونت خانگی

 

در حالی که کنترل و غلبه بر افسردگی دشوار است، درمان آن امکان پذیر می باشد. اگر شما یا فردی در زندگی شما این علائم را نشان داد، به دنبال کمک حرفه ای باشید. مراجعه به یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند به تعیین یک گزینه درمانی موثر کمک کرده و به شما این امکان را بدهد که دوباره کنترل زندگی خود را در دست آورید.

 

ده نشانه پنهان افسردگی در زنان

علائم افسردگی می تواند خفیف تا شدید باشد و یک زن ممکن است همه آنها را نشان ندهد. اگر چند مورد از این علائم را در خود یا کسی که می شناسید مشاهده کردید، می تواند نشان دهنده اختلال خلقی باشد.

 

در حالی که کنترل و غلبه بر افسردگی دشوار است، درمان آن امکان پذیر می باشد.

 

1. مشکلات خواب یا خستگی

خستگی یا سایر مشکلات خواب می تواند نشان دهنده این باشد که شما افسرده هستید. افسردگی می تواند باعث شود حتی وقتی که ساعت های زیادی خوابیده اید، باز هم احساس خستگی کنید، یا می تواند تمام شب را بیدار نگهتان دارد. ممکن است زیاد بخوابید یا به اندازه کافی نخوابید که در هر دو صورت هم علائم شما تشدید خواهد شد.

خستگی اغلب به دلیل افسردگی ایجاد می شود، زیرا این اختلال، سروتونین، انتقال دهنده عصبی که باعث ایجاد احساس شادی در شما می شود را سرکوب می کند. با کاهش سطح سروتونین، اپی نفرین، انتقال دهنده عصبی که انرژی ایجاد می کند، نیز کاهش می یابد. این منجر به چرخه ای از خستگی می شود که به نظر نمی رسد بتوانید آن را کاهش دهید.

 

همچنین بخوانید: 5 نشانه رایج و هشدار دهنده افسردگی

 

2. تجربه اضطراب

زنانی که با اضطراب زندگی می کنند بیشتر در معرض افسردگی هستند. اختلالات اضطرابی با ذهنیت شما تداخل می کند و منجر به افکار وسواسی یا پارانوئید می شود. هنگامی که احساس اضطراب می کنید، این وضعیت علائم افسردگی را بدتر کرده و تحمل آن را سخت تر می کند.

توجه به علائم اضطراب می تواند به شما کمک کند تشخیص دهید که آیا شما یا کسی در زندگیتان، در حال مبارزه است یا خیر. این علائم عبارتند از:

 

 • بی قراری
 • احساس وحشت، ترس یا خطر
 • عصبی بودن
 • داشتن مشکل در تمرکز
 • عرق کردن شدید
 • ضربان قلب سریع
 • لرزیدن
 • احساس تنش
 • انقباض عضلانی
 • تنفس سریع و پی در پی

 

3. درد جسمانی

افسردگی نه تنها بر ذهنیت شما تأثیر می گذارد، بلکه می تواند باعث درد فیزیکی نیز شود. ممکن است درد، گرفتگی عضلات، مشکلات گوارشی یا سردرد را تجربه کنید.

 

 

4. از دست دادن علاقه به چیزهایی که قبلاً از آنها لذت می بردید

افسرده بودن می تواند لذت چیزهایی که قبلاً دوست داشتید را از بین ببرد. اگر علاقه خود به چیزهایی که قبلا به آنها علاقه داشتید را از دست داده اید یا از شرکت در فعالیت هایی که زمانی از آنها لذت می بردید دست برداشته اید، این می تواند نشانه ای پنهان از افسردگی شما باشد.

 

5. منزوی شدن

افسردگی در زنان اغلب منجر به گوشه گیری و کناره گیری از دوستان و عزیزان می شود. در این صورت، فعالیت های اجتماعی یا تماس ممکن است برای فرد طاقت فرسا باشد و باعث شود که بخواهید بیشتر در خانه تنها بمانید.

 

6. احساس بی ارزشی، گناه یا ناامیدی

اگر احساس بی ارزشی، گناه یا ناامیدی می کنید، ممکن است لازم باشد که به دنبال درمان باشید. ممکن است بیش از حد خود را به خاطر اشتباهات، تجربه افکار مزاحم و وسواسی سرزنش کنید. به‌علاوه، احساس ناامیدی و خوش بین نبودن به آینده یا تصور اینکه هرگز وضعیت بهبود نخواهد یافت، می‌تواند نشان‌دهنده اختلال خلقی باشد.

 

7. ناتوانی در کنترل احساسات

اگر نمی توانید احساسات خود را کنترل کنید، این می تواند نشان دهنده این باشد که در حال تجربه نوسانات خلقی ناشی از افسردگی هستید. ممکن است یک دقیقه عصبانی باشید و دقیقه بعد گریه کنید، و حتی بعد از آن بخندید. و تمام این ها در حالی است که شرایط موجود این پاسخ ها را از شما نمی خواهد.

 

8. عصبانیت و تحریک پذیری

جدای از احساس غم و اندوه، افسرده بودن می تواند باعث خشم و عصبانیت شود. این احساسات می توانند شما را در شرایط جزئی از هم بپاشانند. ممکن است متوجه شوید که بیش از حد واکنش نشان می دهید و نمی توانید جلوی خود را بگیرید.

 

9. فکر کردن به مرگ

افسردگی در زنان می تواند منجر به تفکر در مورد مرگ شود، و چه قصد خودکشی داشته باشد یا نه، این افکار در ذهن او خواهد چرخید. اگر افکار مزاحم مرتبط با این موضوع را دارید، ضروری است که از یک متخصص کمک بگیرید. داشتن افکار خودکشی نیاز به حمایت فوری دارد، بنابراین در تماس با اورژانس اجتماعی تردید نکنید.

 

10. تغییر وزن و اشتها

ابتلا به افسردگی در زنان می تواند منجر به نوسان وزن شود، به طوری که برخی پرخوری می کنند و برخی دیگر به اندازه کافی غذا نمی خورند. می تواند باعث شود احساس گرسنگی نکنید و این کاهش وزن را در پی داشته باشد. یا می تواند منجر به پرخوری شده و افزایش وزن را به دنبال داشته باشد.

 

درمان افسردگی در زنان

اگر فکر می کنید خود یا کسی که می شناسید افسرده است، درمان ضروری است. یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند به تشخیص کمک کرده و گزینه های درمانی را بررسی کند.

وقتی با آنها صحبت می کنید، در مورد علائم خود صادق باشید و در مورد هر چیزی که می تواند به آنها در درک وضعیت شما کمک کند، صحبت کنید. متخصصان برای درمان افسردگی، اغلب روان درمانی و دارو درمانی را پیشنهاد می کنند، اگرچه گزینه های دیگری نیز وجود دارد.

یافتن بهترین برنامه درمانی اغلب به آزمون و خطا نیاز دارد، زیرا افراد متفاوت هستند. علاوه بر این، پیدا کردن یک درمانگر که با او احساس راحتی می کنید، گاهی زمان بر است. برخی از نکات برای کمک به یافتن یک گزینه مناسب عبارتند از:

 

 • در مورد سوابق و تخصص های حرفه ای آنها بپرسید
 • در مورد چگونگی ارزیابی پیشرفت درمان شما بپرسید
 • بپرسید که معمولا از چه درمان هایی استفاده می کنند
 • تا زمانی که کسی را پیدا کنید که بتوانید راحت با او صحبت کنید، به جستجو ادامه دهید 

 

تغییرات رفتاری و سبک زندگی که می توانید در درمان افسردگی امتحان کنید

این ایده‌ها نباید جایگزین توصیه‌های پزشکی شوند، اما می‌توانند به شما در تسکین علائم افسردگی کمک کنند.

 

ممکن است بخواهید خود را کنار بکشید و منزوی شوید، اما این کار علائم افسردگی شما را بدتر می کند.

 

خود را با یک سیستم پشتیبانی مثبت احاطه کنید

گذراندن وقت با افرادی که بهترین ها را برای شما می خواهند می تواند به شما کمک کند احساس بهتری نسبت به خود و زندگی تان داشته باشید. ممکن است بخواهید خود را کنار بکشید و منزوی شوید، اما این کار علائم شما را بدتر می کند. به کسانی نگاه کنید که باعث می‌شوند احساس حمایت و امنیت کنید، تا بدون قضاوت به شما گوش دهند.

اگر سیستم پشتیبانی شما نزدیک نیست، در برنامه زمانی خود، ملاقات با آنها را در اولویت قرار دهید. دیدن عزیزان و شنیدن صدای آنها می تواند به تقویت روحیه شما کمک کرده و شما را از حالت افسردگی خارج کند.

 

سلامتی خود را در اولویت قرار دهید

خواب کافی و نوشیدن آب فراوان برای کمک به احساس بهتر ضروری است. مطمئن شوید که یک رژیم غذایی سالم با انواع مواد مغذی را در برنامه خود دارید. مصرف ویتامین B، اسیدهای چرب امگا 3 و آهن خود را افزایش دهید. این تغییر، خصوصا در بهبود افسردگی زنان باردار از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

کارهایی را انجام دهید که شما را خوشحال می کند

انجام کارهایی که باعث شادی می شود می تواند به شما کمک کند ذهن خود را پاک کرده و خود را از افسردگی دور کنید. کار روی یک سرگرمی یا درگیر شدن در ورزشی که قبلاً از آن لذت می بردید را در نظر بگیرید. تمرین هنر، موسیقی یا نویسندگی می تواند تفاوت را ایجاد کند.

 

برای جلوگیری از افسردگی به طور منظم ورزش کنید

تحقیقات نشان می دهد که ورزش منظم می تواند علائم را کاهش داده و سطح انرژی را افزایش دهد. برای کمک به کنترل علائم افسردگی خود، روزانه حداقل 30 دقیقه ورزش را هدف قرار دهید. این می تواند بهترین تغییر سبک زندگی برای بهبود افسردگی زنان در چهل سالگی باشد.

 

 

آخرین سخن دنیای موسیقی درمانی در مورد علائم پنهان افسردگی در زنان

افسردگی در زنان اغلب متفاوت از مردان به نظر می رسد. مقایسه افسردگی زنان و مردان و درک تفاوت ها می تواند به تشخیص و درمان سرعت بخشیده و به شما امکان دهد که بهترین درمان افسردگی زنان را دریافت کنید.

هنگامی که بدانید با چه چیزی سر و کار دارید، می توانید به وضعیت رسیدگی کنید و راه هایی برای بهبود زندگی خود بیابید. شما می توانید زندگی رضایت بخشی داشته باشید و بر آن احساسات افسرده غلبه کننده، غلبه کنید.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید