دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

11 عادت برای ساختن یک رابطه مثبت

یک عادت یعنی: "یک تمایل یا عمل ثابت یا منظم، به ویژه آن چیزی که ترک کردن آن سخت است." وقتی عادت ها شکل گرفتند و در وجود شما ریشه دوانیدند، شکستن آن ها بسیار دشوار است. این شامل عاداتی است که در روابط شما - مثبت یا منفی - انجام می شود.

با بررسی دقیق تر، آشکار می شود که عادات مثبت پایه و اساس روابط مثبت هستند. وقتی عادت های بد وجود داشته باشد، رابطه به چالش کشیده می شود. برعکس، عادات خوب باعث ایجاد و حفظ روابط قوی و سالم می شود.

فهرست عناوین
11 عادت برای ساختن یک رابطه مثبت

 

در اینجا ۱۱ عادت وجود دارد که به ایجاد روابط مثبت کمک می کند

1. احترام گذاشتن به یکدیگر

احترام یکی از عادات ضروری برای داشتن روابط مثبت است زیرا باعث ایجاد اعتماد و پذیرش می شود. نشان دادن بی احترامی نسبت به شریک زندگی خود به آرامی اعتماد را ضعیف کرده و موانعی برای رابطه ایجاد می کند.

اختلاف نظرها اغلب منجر به مشاجره شده و مشاجره اغلب منجر به توهین می شود. مراقب زبان خود باشید و قبل از اجازه دادن به وقوع چیزی که می تواند منجر به عواقب منفی شود، کمی فکر کنید. این کار، رابطه مثبت شما را حفظ خواهد کرد.

 

 

2. از بین بردن حواس پرتی در هنگام بودن در کنار شریک زندگی خود

با وجود کار و سایر تعهدات، ما وقت کافی برای بودن با یکدیگر را نداریم. اجازه دادن به عوامل حواس پرتی برای قطع زمانی که با هم هستید، به رابطه شما آسیب می رساند و صمیمیت با شریک زندگی تان را تحت تاثیر قرار می دهد. مشغله کاری یکی از بزرگ ترین عوامل حواس پرتی است که اغلب زمانی ایجاد می شود که زوج ها سعی در نزدیک شدن به هم دارند.

می‌توانید کارهای ساده‌ای برای حفظ رابطه مثبت خود انجام دهید: هنگام صرف شام، تلویزیون را خاموش کنید، زمانی که با شریک زندگی خود تنها هستید تلفن همراه خود را خاموش کنید و مطمئن شوید که کارتان قبل از رفتن به خانه تمام شده است.

 

با نشان دادن توجه به شریک زندگیتان رضایت و اعتماد در یک رابطه سالم را تضمین کنید.

 

3. پاسخ دادن به جلب توجه یکدیگر

آیا برای اطلاع از یک آمار روشن آماده اید؟ 86 درصد از زوج های خوشبخت به درخواست همسرشان برای جلب توجه پاسخ می دهند، در حالی که تنها 30 درصد از زوج های ناراضی همین کار را می کنند و رابطه مثبتی ندارند.

شما می توانید با انجام کارهای بسیار ساده توجه خود را به شریک زندگیتان نشان دهید: اگر همسرتان از شما چیزی پرسید، با توجه کامل به او پاسخ دهید، یا اگر چیزی از شما خواست، در هنگام برگشتن به خانه آن را برای او تهیه کرده و بیاورید. این واقعاً به سادگی نشان دادن توجه و پاسخگویی شما در هنگام بروز چیزی است.

 

4. شناخت، قدردانی و تحسین ویژگی های مثبت

عادت انتقال خصوصیات مثبت به شریک زندگی خود را ایجاد کنید. این امر ارتباط عاطفی بین زوج‌ها را عمیق‌تر می‌کند و باعث می‌شود طرف مقابل از بودن شما واقعاً احساس خوبی داشته باشد.

تحسین و قدردانی از ویژگی‌های مثبت شریک زندگی‌تان، پیوند شما را تقویت می‌کند، در حالی که بیان مستمر کاستی‌های فرد در نهایت به رابطه آسیب می‌زند... و گاهی این آسیب به طور غیرقابل جبرانی به رابطه وارد می شود.

 

 

5. متصل ماندن به یکدیگر در طول روز

تقریباً همه زندگی ما از لحظه ای که بیدار می شویم تا وقتی که دوباره می خوابیم، با مشغولیت همراه است. احتمالا شما فرقی با هم ندارید و هردو مشغله های خود را دارید. با این حال، بخشی از داشتن یک رابطه مثبت، طولانی و شاد، نشان دادن عشق و محبت به یکدیگر در زمانی است که از یکدیگر جدا هستید.

وقتی به شخص دیگری متعهد می شوید، اساساً آن شخص را اولویت شماره یک زندگی خود قرار می دهید. هیچ چیز نباید اجازه دهد که این تعهد از بین برود، حتی یک برنامه کاری شلوغ.

در طول روز با ارسال پیامک در زمان استراحت یا تماس با همسرتان در راه خانه با یکدیگر ارتباط برقرار کنید.

 

همچنین بخوانید: 10 راه برای اینکه رابطه خود را بسیار آسان تر کنید

 

6. اختصاص دادن زمانی برای جدا بودن از یکدیگر

ممکن است با خواندن این مورد، این سوال را داشته باشید که: "صبر کنید... پس چگونه باید با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنم در حالی که به من گفته می شود زمانی را برای جدا بودن از یکدیگر اختصاص دهم؟" این سؤال خوبی است. وقتی ناامیدی و کسالت در یک رابطه رخ می دهد (و این اتفاق خواهد افتاد)، داشتن زمانی کوتاه برای جدایی از یکدیگر می تواند هم سالم و هم سازنده باشد.

حقیقت این است که زوج‌های سالم، اهمیت زمان جدا بودن از یکدیگر را می‌دانند. آنها تشخیص می دهند که این زمان، قدردانی و عشق به یکدیگر را عمیق تر کرده و به آن ها فرصت بسیار مورد نیاز برای یافتن آرامش را می دهد. این می تواند به صورت تنها رفتن به سینما، صرف شام با دوستان، یا خواندن کتاب یا تماشای تلویزیون به تنهایی باشد.

 

برای داشتن یک رابطه مثبت و سالم کاستی های یکدیگر را ببخشید. باور داشته باشید که هیچ انسانی کامل نیست.

 

7. بخشیدن کاستی های یکدیگر

نقص های شخصی بخشی از انسان بودن است. شما نباید به دنبال یافتن کسی باشید که کامل است نیست، بلکه باید برای یافتن کسی تلاش کنید که برای شما مناسب است.

شما در رابطه خود دائماً متوجه خواهید شد که شخصی که عاشق او شده اید دارای برخی ویژگی های عجیب و غریب است که ظاهرا شما را ناامید می کنند. داشتن یک رابطه سالم به معنای پذیرفتن این کاستی ها، بخشیدن آنها و به هر حال دوست داشتن طرف مقابل است.

 

8. ابراز محبت مکرر

تحقیقات نشان می دهد که افرادی که در یک رابطه سالم هستند به شدت نسبت به یکدیگر محبت دارند.

ابراز محبت و نزدیک بودن به یکدیگر از این جهت مهم است که باعث ایجاد ارتباط و اعتماد عمیق تر شده و یک رابطه مثبت را تضمین می کند. فراوانی سالم محبت پیوند شما را تقویت کرده و در نهایت ارتباط قوی تری بین شما و شریک زندگیتان ایجاد می کند.

 

ابراز محبت و نزدیک بودن به یکدیگر باعث ایجاد ارتباط و اعتماد عمیق تر شده و یک رابطه مثبت را تضمین می کند.

 

9. سورپرایز و غافلگیر کردن شریک زندگی

وقتی به یک چارچوب زمانی معین در رابطه خود برسید، احساس شیفتگی و هیجان نسبت به دیگری شروع به ضعیف شدن می کند و این طبیعی است. چیزی که شما باید برای اجتناب از آن تلاش کنید، یک رابطه روتین و یکنواخت است.

کارهای غافلگیر کننده در یک رابطه سالم، سرگرم کننده است و باعث ایجاد احساس قدردانی و عشق می شود. این حرکات خود به خودی می توانند کوچک یا بزرگ باشند، اما به هر حال همیشه نشان دهند این هستند که شما نسبت به انجام کاری خاص برای شریک زندگی خود تلاش کرده اید.

اگر در این مورد خلاق نیستید (و این اشکالی ندارد!) ایده های بسیار خوبی برای سورپرایز و غافلگیر کردن همسرتان در فضای مجازی در حال انتشار است و می توانید از آن ها الگو برداری کنید و رابطه مثبت و سالم خود را تقویت کنید.

 

10. کار کردن بر روی اهداف با یکدیگر

روابط سالم بر روی داشتن اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تمرکز دارد. نداشتن برنامه مشخص و عدم پیشرفت در رابطه و زندگی مشترک می تواند منجر به ناراحتی و پشیمانی شود.

در عوض، بنشینید و تعیین کنید که می‌خواهید در 5، 10 یا 20 سال آینده کجا باشید... دوست دارید زندگی مشترکتان چگونه باشد؟

یک نکته مهم را به خاطر بسپارید: اهداف خود برای زندگی مشترکتان را بر اساس آنچه که دیگران فکر می کنند قرار ندهید. تعریفی که جامعه از «خوشبختی و موفقیت» دارد را فراموش کنید... به جای آن، روی چیزی تمرکز کنید که شما و شریک زندگی تان را واقعاً خوشحال و راضی می کند.

 

 

11. شوخ طبعی در مقابل اشتباهات یکدیگر

روابط جدی هستند، اما این بدان معنا نیست که همیشه و حتی زمانی که اشتباهی پیش می آید، باید در رابطه خود جدی باشد.... شما با کسی وارد رابطه شده اید که می دانید احتمالاً هر چند وقت یک بار کار اشتباهی انجام می دهد ... پس راه هایی برای شوخ طبعی و خندیدن با هم پیدا کنید.

بهترین کار این است که پیش بینی کنید که وقتی کار اشتباه یا احمقانه ای انجام می دهید، احتمالاً در ازای آن خواهید خندید ... و در نهایت هر اشتباهی خنده دار خواهد بود و سرزنش، رابطه شما را ترک خواهد کرد.

البته لازم به ذکر است که این نباید باعث توسعه سهل انگاری و ساده گرفتن هر اشتباه آسیب زننده و سهمگینی شود. موضوع فقط چشم پوشی به وسیله شوخ طبعی از اشتباهات ساده و معمولی است که در هر رابطه ای رایج هستند. 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید