دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

10 نکته در مورد سقط جنین که هرگز نمی دانستید

سقط جنین یک فرآیند از دست دادن بارداری است که در 20 هفته اول حاملگی اتفاق می افتد. اگر در معرض خطر یا در حال سقط جنین هستید، احتمالاً سؤالات زیادی دارید، از جمله اینکه سقط جنین چند بار رخ می دهد، چقدر طول می کشد و علل شایع آن چیست.

اولاً، این را بدانید که سقط جنین شایع است. تقریباً 10٪ تا 15٪ از بارداری های شناخته شده به سقط جنین ختم می شوند. 50 درصد از سقط جنین ها ناشی از ناهنجاری های کروموزومی یا سایر مشکلات جنین یا لانه گزینی است. اکثریت قریب به اتفاق سقط جنین ها، حدود 80 درصد، در سه ماهه اول (12 هفته اول بارداری) اتفاق می افتد. این فرآیندی است که می تواند هم از نظر جسمی و هم از نظر عاطفی برای والدین دردناک باشد.

فهرست عناوین
10 نکته در مورد سقط جنین که هرگز نمی دانستید

سقط جنین از چند روز تا چند هفته طول می‌کشد و خونریزی آن معمولاً بیشتر از چیزی که در طول بارداری رخ می دهد طول می کشد. اگر علائم سقط جنین دارید یا اخیراً در مورد شما تشخیص داده شده است، 10 موردی که در ادامه مطلب به شما ارائه می دهیم را بررسی کنید. دانستن آن ها می تواند برای شما مفید باشد.

 

 

خونریزی در بارداری همیشه به معنای سقط جنین نیست

سقط جنین صرف نظر از علت یا زمانی که در دوران بارداری رخ می دهد، می تواند ویرانگر باشد. علاوه بر گرفتگی شکم و عبور بافت (جفت و ساک حاملگی) از واژن، یکی از شایع ترین علائم سقط جنین، خونریزی واژینال است. گفته می شود، خونریزی در اوایل بارداری همیشه به معنای سقط جنین نیست.

تنها راه برای اطمینان از اینکه آیا خونریزی شما ناشی از سقط جنین است یا خیر، ارزیابی توسط پزشک است. اگر پزشک تشخیص دهد که شما واقعاً دچار سقط جنین شده اید، اندازه گیری تقریباً میزان خونریزی بسیار مهم است.

اگر خون شما دو پد ماکسی را در ساعت خیس می کند و این روند به مدت دو ساعت متوالی طول می کشد، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. این می تواند نشانه خونریزی شما باشد و ممکن است به روشی به نام اتساع و کورتاژ (D&C) برای توقف خونریزی نیاز داشته باشید.

اگر خونریزی شدید ندارید اما نگران طولانی شدن و ادامه دار بودن خونریزی خود هستید - مانند زمانی که خونریزی شدیدی برای بیش از دو یا سه روز داشته اید - بهتر است که برای رد کردن و جلوگیری از عوارض احتمالی به پزشک مراجعه کنید.

 

اگر خونریزی شما شدید است حتما با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است به مراقبت نیاز داشته باشید.

 

تشخیص سقط جنین ممکن است تا یک هفته طول بکشد

گاهی اوقات، پزشکان می توانند سقط جنین را قبل از شروع واقعی علائم تشخیص دهند. در اوایل بارداری، پزشک از آزمایش‌های گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) برای بررسی هورمون بارداری hCG در خون شما استفاده می‌کند. اگر سطح hCG در سه ماهه اول هر دو تا سه روز دو برابر نشود، متأسفانه نشانه‌ای از سقط جنین قریب الوقوع است.

حتی اگر علائم سقط جنین را دارید، پزشکان اغلب نمی توانند سقط جنین را در یک روز تایید کنند.

ممکن است لازم باشد دو آزمایش خون به فاصله دو روز انجام دهید تا ببینید سطح hCG شما بالا می رود یا پایین. پزشک شما همچنین ممکن است معاینه لگن و سونوگرافی انجام دهد تا مشخص کند بارداری به درستی در حال توسعه است یا خیر.

 

اورژانس همیشه ضروری نیست

در سه ماهه اول، پزشک نمی تواند کاری برای جلوگیری از سقط جنین انجام دهد و همانطور که در بالا گفته شد، ممکن است نتوانید فوراً آن را تشخیص دهید.

البته، اگر در مورد هر یک از شرایط زیر نگران هستید، به دنبال مراقبت های فوری پزشکی باشید:

 

  • حاملگی خارج از رحم
  • خونریزی بسیار شدید (خیساندن پد قاعدگی در کمتر از یک ساعت)
  • درد شدید شکم

 

بدون وجود این نگرانی‌ها، اورژانس احتمالاً نمی‌تواند کار زیادی برای شما انجام دهد، بنابراین می‌توانید با پزشک معمولی خود تماس بگیرید تا مراقبت و مشاوره داشته باشید.

 

بارداری خارج از رحم همیشه یک اورژانس پزشکی نیست

حاملگی خارج رحمی زمانی است که جنین در خارج از رحم لانه گزینی می کند. این بارداری ها قابل دوام نیستند و در صورت عدم درمان به موقع، خطر قابل توجهی برای فرد باردار محسوب می شوند. حاملگی خارج از رحم گاهی یک اورژانس پزشکی است، زیرا پاره شدن لوله های رحمی یا فالوپ در حاملگی خارج از رحم می تواند کشنده باشد. اما با این حال، تشخیص زودهنگام و درمان می تواند خطر پارگی و خونریزی داخلی را کاهش دهد.

گزینه های درمانی برای بارداری خارج از رحم شامل جراحی یا مصرف دارو برای پایان دادن به بارداری است. از طرف دیگر، اگر به نظر برسد که حاملگی خارج از رحم به طور طبیعی به پایان می رسد، ممکن است پزشک سطح hCG شما را کنترل کند.

 

مهم است بدانید که همیشه امکان سقط جنین بدون علامت نیز وجود دارد.

 

امکان سقط جنین بدون علامت وجود دارد

گاهی اوقات رشد و نمو جنین متوقف می شود، اما هیچ نشانه ظاهری سقط جنین مانند گرفتگی، خونریزی یا عبور بافت وجود ندارد. به این نوع سقط جنین، سقط فراموش شده (سقط خاموش) گفته می شود.

در سقط فراموش شده، سقط جنین اغلب به طور اتفاقی در طی یک سونوگرافی معمولی یا زمانی که ضربان قلب جنین در شروع سه ماهه دوم توسط یک داپلر دستی شنیده نمی شود، کشف می شود.

پس از تشخیص سقط فراموش شده یا خاموش، گزینه های درمانی شامل سقط جنین طبیعی است، به این معنی که منتظر بمانید تا علائم شروع شود و بافت جنین خود به خود از بین برود. سایر درمان ها شامل مصرف دارو برای تسریع روند یا انجام جراحی به نام روش اتساع و کورتاژ (D&C) است.

 

همچنین بخوانید: چگونه از استرس عاطفی در دوران بارداری جلوگیری کنیم؟

 

سقط جنین ممکن است چند روز طول بکشد

علیرغم چیزی که اغلب در رسانه ها به تصویر کشیده می شود، سقط جنین در سه ماهه اول معمولاً یکباره اتفاق نمی افتد. معمولاً تا زمانی که علائم فیزیکی سقط جنین ظاهر می شود، جنین قبلاً از دنیا رفته است، گاهی اوقات بیش از یک هفته قبل. خونریزی سقط جنین ممکن است به صورت لکه بینی خفیف شروع شود و پس از چند روز به جریان شدیدتر با لخته تبدیل شود. ممکن است تا دو هفته مقداری خونریزی داشته باشید، اگرچه نباید در تمام مدت خونریزی شدید باقی بماند.

در مجموع، زمان دقیق مدت زمان سقط جنین برای هر فرد باردار متفاوت است، زیرا به عوامل متعددی مانند زمان وقوع سقط جنین در بارداری بستگی دارد.

به عنوان مثال، در یک سناریو، یک فرد باردار ممکن است چند ساعت پس از تشخیص شروع به خونریزی کند و در سناریوی دیگر، ممکن است حتی اگر بارداری قابل دوام نباشد، روند سقط جنین تا چند هفته شروع نشود.

با این حال، تحقیقات نشان می‌دهد که احتمال شروع و پایان خونریزی در عرض دو هفته پس از تشخیص وجود دارد.

همچنین مهم است که توجه داشته باشید که پس از تشخیص سقط جنین، یک زن ممکن است سقط جنین خود را به صورت پزشکی یا جراحی (مثلاً اتساع و کورتاژ) مدیریت کند و این نیز بر طول مدت علائم تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، ممکن است یک زن پس از انجام اتساع و کورتاژ برای مدیریت سقط جنین، خونریزی یا ناراحتی خفیف را تجربه کند، اما خونریزی شدید یا درد شکم را تجربه نمی کند. اگر این اتفاق افتاد، این فرد باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرد.

 

 

گرفتگی عضلات طبیعی است

درد و گرفتگی شدید همراه با سقط جنین لزوماً به این معنی نیست که چیزی غیرطبیعی در جریان است. بسیاری از مردم سقط جنین زودهنگام را مانند یک دوره قاعدگی سنگین توصیف می کنند. برای برخی، واقعیت این است که این فرآیند فراتر از یک گرفتگی شکم ساده است. همچنین ممکن است کمردرد خفیف تا شدید وجود داشته باشد که در توانایی شما برای انجام فعالیت های عادی روزانه اختلال ایجاد کند.

زمانی که گرفتگی شدید عضلات را تجربه کردید با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که حاملگی خارج از رحم منتفی است و شاید توصیه ای برای مصرف یک مسکن دریافت کنید.

 

باروری بعد از سقط جنین متفاوت است

نمی توان پیش بینی کرد که چه زمانی پس از سقط جنین دوباره بارور می شوید، اما برای بسیاری، این اتفاق خیلی زود می افتد. برخی از افراد تا دو هفته پس از سقط جنین تخمک گذاری را از سر می گیرند، در حالی که برخی دیگر ممکن است تا سه ماه منتظر باشند تا چرخه های قاعدگی طبیعی از سر گرفته شود. مانند همه موارد، تنوع فردی رخ خواهد داد. بنابراین بهتر است که تا زمانی که برای باردار شدن مجدد آماده شوید، رابطه جنسی محافظت شده داشته باشید.

 

اگر مشکل فیزیولوژیکی وجود نداشته باشد می توانید بلافاصله بعد از سقط جنین دوباره برای بارداری اقدام کنید.

 

معمولاً می توانید بلافاصله دوباره امتحان کنید

معمولاً پزشکان توصیه می‌کردند که بعد از سقط جنین، برای باردار شدن مجدد چند ماه یا بیشتر صبر کنید. با این حال، به استثنای شرایط پزشکی فردی، هیچ دلیل فیزیولوژیکی برای به تاخیر انداختن تلاش برای بارداری پس از سقط جنین وجود ندارد. در واقع، تحقیقات نشان می‌دهد که میزان بارداری در میان کسانی که در چند ماه اول پس از سقط جنین شروع به تلاش می‌کنند، بالاتر است.

 

دلایل سقط جنین همیشه روشن نیست

مطالعات نشان می دهد که نزدیک به 50 درصد از سقط جنین ها به دلیل ناهنجاری های کروموزومی است. با این حال، دلایل دیگر سقط جنین همیشه روشن نیست. گاهی اوقات حتی منابع معتبر نیز اطلاعات متناقضی در مورد علت سقط جنین دارند. اغلب به طرز ناامیدکننده ای، سوالات بیشتری نسبت به پاسخ ها وجود دارد و پذیرش آن ممکن است سخت باشد.

 

 

سخنی از دنیای موسیقی درمانی در مورد سقط جنین

ذکر این نکته ضروری است که علاوه بر علائم فیزیکی سقط جنین، مانند خونریزی واژینال، تجربه ناراحتی عاطفی نیز رایج است. اگر سقط جنین را تجربه می‌کنید، به‌جای اینکه افکار و احساسات خود را مخفی نگه دارید، از پزشک خود بپرسید که آیا یک گروه حمایتی در شهر شما وجود دارد یا یک تراپیست که بتوانید به آن مراجعه کنید.

صحبت خصوصی با افراد دیگری که تجربه مشابهی داشته اند یا کمک گرفتن از یک متخصص مراقبت های بهداشتی که تجربه کار با افرادی که سقط جنین داشته اند را دارد، می تواند به شما کمک کند تا با این فقدان غم انگیز کنار بیایید و کمتر احساس تنهایی کنید. به یاد داشته باشید که با خودتان مهربان باشید و زمان، مکان و شفقتی که برای شفا نیاز دارید را از نظر جسمی و احساسی به خود بدهید.

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید