دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

12 کاری که افراد دارای عزت نفس بالا هرگز انجام نمی دهند

اگر به دنبال موفقیت شخصی یا حرفه ای هستید، داشتن عزت نفس بالا مهم است. جالب اینجاست که اکثر افرادی که دارای سطح بالایی از عزت نفس هستند به روش های مشابهی عمل می کنند. به همین دلیل است که دیدن و انتخاب کردن آن ها در میان جمع افراد آسان می باشد. چیزهایی در مورد نحوه نگه داشتن خود و صحبت کردن آنها وجود دارد، اینطور نیست؟

همه ما امیدها، رویاها، تجربیات و مسیرهای متفاوتی داریم، اما اعتماد و عزت نفس زبان جهانی خاص خود را دارد. در ادامه مطلب فهرستی از کارهایی را خواهید خواند که اگر عزت نفس بالایی داشته باشید، نمی توانید انجامشان دهید.

فهرست عناوین
12 کاری که افراد دارای عزت نفس بالا هرگز انجام نمی دهند

 

1. مقایسه کردن خودتان با دیگران

افرادی که عزت نفس پایینی دارند دائماً وضعیت خود را با دیگران مقایسه می کنند. از سوی دیگر، افرادی که عزت نفس بالاتری دارند، همدلی و شفقت نشان می دهند و در عین حال از سلامت ذهن خود نیز محافظت می کنند. آنها می دانند که تحملشان چقدر است و چه زمانی دست یاری به سمت دیگران دراز کنند.

با این حال، در عصر رسانه ها و شبکه های اجتماعی، مقایسه های اجتماعی تقریباً در همه جا وجود دارد. یک مطالعه نشان داد که «شرکت‌کنندگانی که اغلب از فیس‌بوک استفاده می‌کردند عزت‌نفس ضعیف‌تری داشتند و این به واسطه قرار گرفتن بیشتر در معرض مقایسه‌های اجتماعی رو به بالا در رسانه‌های اجتماعی بود. اساساً اگر دائماً به زندگی هایی که از نظر شما بهتر از زندگی شما هستند نگاهی اجمالی داشته باشید، خواه ناخواه احساس بدتری نسبت به خودتان خواهید داشت.

سعی کنید زمان حضور خود در شبکه های اجتماعی را محدود کنید. همچنین، وقتی شروع به پیمایش می‌کنید، به خاطر داشته باشید که هر نمایه طوری با دقت ساخته شده است تا ظاهر یک زندگی عالی را ایجاد کند. وقتی احساس کردید که این پرسه زدن ها باعث ایجاد ناراحتی و احساسات منفی در شما می شود، خودتان را بررسی کنید.

 

 

2. بد اخلاقی بدرفتاری با دیگران

افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند دیگران را مورد آزار و اذیت قرار می دهند. آنها از تحقیر دیگران لذت می برند. افرادی که دارای عزت نفس قوی و بالایی هستند نیازی به تحقیر دیگران نمی بینند و در عوض تشویق و تجلیل از موفقیت های آن ها را انتخاب می کنند.

اگر متوجه شدید که نیاز به تحقیر دیگران دارید، تجزیه و تحلیل کنید که این از کجا می آید. اگر آنها در زندگی موفق بوده اند، به آنها کمک کنید تا احساس خوبی نسبت به آن دستاورد داشته باشند. ممکن است روزی آن ها نیز همین کار را برای شما انجام دهند.

 

3. خراب کردن روز خود با نقص ها

کمال گرایی لزوما چیز بدی نیست، اما وسواس در مورد کامل کردن همه چیز نشانه آن است که شما عزت نفس پایینی دارید و این می تواند منجر به ایجاد افکار منفی بی پایان شود. این می تواند به ناتوانی در حل خلاقانه مشکلات تبدیل شده و فقط مشکلات مربوط به عزت نفس را بدتر کند.

کسانی که عزت نفس بالایی دارند از نتایج جدا می شوند و بهترین کار خود را بدون انتظار کمال انجام می دهند.

افراد با این نوع عزت نفس می‌دانند که بهم ریختگی بخشی از زندگی است و هر بار که موفقیت را هدف قرار می‌دهند و آن را از دست می‌دهند، حداقل در طول مسیر چیزی یاد می‌گیرند.

اگر نتیجه را از دست دادید، یا اگر برنامه‌تان دقیقاً آنطور که می‌خواهید پیش نمی‌رود، یک نفس عمیق بکشید و ببینید آیا می‌توانید برای دفعه بعد بهتر عمل کنید یا خیر.

 

پذیرفتن خودمان آنگونه که هستیم به این معناست که برای نقص های خود به اندازه کمالاتمان ارزش قائل شویم.

 

4. تمرکز کردن روی شکست

بطور معمول، مردم در مورد همه راه هایی که کارها را به درستی پیش می برند فکر می کنند. آنها معتقدند که هر شکست آنها نشان دهنده مواجهه با یک کار غیرممکن یا ناتوانی ذاتی شان در انجام آن کار است. افراد با عزت نفس بالا و سالم، دلیل شکست خود را کشف کرده و دوباره تلاش می کنند.

افرادی که سطح اعتماد به نفس بالاتری دارند نیز تمایل به اتخاذ یک ذهنیت رشد دارند. این نوع تفکر از این ایده حمایت می‌کند که بیشتر توانایی‌های شما ثابت و ساکن نیستند و می‌توان آن ها را بهبود بخشید و تغییر داد.

به عنوان مثال، به جای این که بگویید: "من در ریاضیات خوب نیستم. به همین دلیل است که من در آزمون بد عمل کردم" ذهنیت رشد داشته باشید و بگویید: "درس ریاضی برای من سخت است، بنابراین باید برای دفعه بعد تمرین بیشتری انجام دهم."

 

5. بی ارزش کردن عزت نفس خود

افراد با عزت نفس بالا برای درک خود از خودشان ارزش قائل هستند - آنها می دانند که در درجه اول قرار دارند و در مورد مراقبت از خود احساس گناه نمی کنند. آنها معتقدند که خوش قلبی و نیکوکاری از درون شروع می شود، و اگر آن را باور نداشته باشند، هرگز تصوری از خود سالم نخواهند داشت.

خودمراقبتی اغلب در لیست اولویت افراد دارای عزت نفس بالا قرار دارد. آن ها خودمراقبتی را برای داشتن یک خود سالم، واجب می دانند.

 

همچنین بخوانید: عزت نفس چیست؟ عوامل، اهمیت و نحوه افزایش آن

 

6. تلاش برای راضی نگه داشتن دیگران

افرادی که دارای عزت نفس بالایی هستند، می دانند که نمی توانند همیشه همه مردم را راضی نگه دارند، بنابراین ابتدا روی انجام کاری تمرکز می کنند که باعث می شود خودشان احساس رضایت و خوشحالی کنند. در حالی که آنها مؤدبانه به افکار و توصیه های دیگران گوش می دهند، می دانند که اهداف و رویاهایشان باید طبق شرایط خودشان تکمیل و دنبال شوند، نه دیگران.

 

7. پنهان کردن جنبه های شخصیت خود

افراد با اعتماد به نفس این توانایی را دارند که آسیب پذیر باشند. این افرادی که عزت نفس ضعیفی دارند هستند که تمام بهترین قسمت های خود را پشت یک دیوار احساسی پنهان می کنند. به جای مخفی نگه داشتن خود واقعی، در تمام تعاملات خود باز و صادق باشید.

 

همانطور که برنه براون، نویسنده کتاب جسارت شدید اشاره می‌کند:

آسیب‌پذیری در مورد ظاهر شدن و دیده شدن است. وقتی هر جنبه ای از شخصیت خود را بپذیرید و به دیگران نیز اجازه دهید آنها را ببینند، ارتباطات عمیق تر و معنادارتری در زندگی شما ایجاد می شود. وقتی این اتفاق بیفتد، متوجه خواهید شد که کمال باعث نمی شود مردم شما را بیشتر دوست داشته باشند.

شما می توانید همه چیز داشته باشید اگر این باور را کنار بگذارید که نمی توانید آن ها را داشته باشید.

 

8. پیروی از دیگران و اجتناب از رهبری کردن

افرادی که عزت نفس پایینی دارند باور ندارند که می توانند رهبری کنند، بنابراین در نهایت از دیگران پیروی می کنند و گاهی اوقات در موقعیت های ناسالم قرار می گیرند. اما در مقابل، افراد با عزت نفس بالا به جای جستجوی احساس تعلق، مسیرهای خود را طی می کنند و حلقه های اجتماعی ایجاد می کنند که آنها را تقویت کرده و می سازد.

 

9. به دنبال تعریف و تمجید بودن

اگر مدام به دنبال تعریف و تمجید هستید، فرد مطمئنی نیستید. افراد با عزت نفس بالا همیشه بهترین کار خود را انجام می دهند (و برای انجام کارهای خوب تلاش می کنند) زیرا این همان کاری است که می خواهند انجام دهند، و این چیزی نیست که آن را برای دیده شدن انجام دهند. اگر نیاز به شنیدن تعریف و تمجید دارید، آنها را در آینه به خودتان بگویید. با این کار، یک تمرین عالی برای بالا بردن اعتماد به نفس و عزت نفس را هم انجام داده اید.

حتی اگر به تقویت بیشتری نیاز دارید، می توانید برخی از جملات تاکیدی مثبت را امتحان کنید. برای شروع این جملات تاکیدی را بررسی کنید.

 

 

10. تنبلی کردن

افرادی که عزت نفس بالایی دارند سخت تر کار می کنند، زیرا گرفتار شک و تردید و شکایت نمی شوند. اما آنهایی که عزت نفس پایینی دارند، به جای اینکه آستین ها را بالا بزنند و فقط به انجام کارها بپردازند، در نهایت زمان و انرژی خود را صرف فکر کردن در مورد تمام کارهایی که باید انجام دهند، می کنند.

این ممکن است کمال گرایی را نیز شامل شود. افراد کمال گرا معمولاً در صورت ترس از اینکه نتوانند کارها را به طور کامل به پایان برسانند، از پروژه های خاصی اجتناب می کنند. به اعتماد به نفس خود ضربه بزنید و بدون نگرانی در مورد یک نتیجه عالی، به سادگی تمام تلاش خود را بکنید.

 

11. دوری کردن از ریسک

وقتی به خود اعتماد کنید، مایل خواهید بود بیشتر در زندگی مشارکت کنید. افرادی که عزت نفس پایینی دارند همیشه در حاشیه ایستاده و منتظر یک لحظه عالی برای پرش هستند.

و در اکثر مواقع، آن لحظه عالی هرگز پیش نخواهد آمد!

 

شما، به اندازه هر کس دیگری در کل جهان، لایق عشق و محبت خودتان هستید.

 

12. سرک کشیدن در زندگی دیگران و شایعه پراکنی

افرادی که عزت نفس پایینی دارند همیشه در حال کنجکاوی کردن در مورد کار و زندگی دیگران هستند. آنها بیشتر از اینکه به کارهای خودشان رسیدگی کنند، به اطلاع پیدا کردن از کارهایی که دیگران انجام می دهند علاقه مند هستند. سرک کشیدن در زندگی دیگران و شایعه پراکنی، همیشه در راس کارهای این افراد قرار دارد. اما در مقابل، افراد با عزت نفس بالا بیشتر به زندگی خود علاقه دارند و از سرک کشیدن در امور دیگران دوری می کنند.

به جای شرکت در شایعه پراکنی های بیهوده، در مورد برخی از اخبار مثبتی که اخیرا شنیده اید یا کتاب جذابی که به تازگی تمام کرده اید صحبت کنید. این نه تنها باعث دوری از یک کار سطح پایین می شود، بلکه تمرکز شما بر روی زندگی خودتان را افزایش خواهد داد.

 

 

سخن پایانی دنیای موسیقی درمانی در مورد افراد با عزت نفس بالا

عزت نفس، یکی از ارکان مهم برای موفقیت در زندگی است. افرادی که سطح سالمی از عزت نفس را در خود حفظ می کنند، به خود ایمان دارند و برای موفقیت تلاش می کنند. در حالی که افراد با عزت نفس پایین، با اینکه هیچ قدمی برای موفقیت خود برنداشته اند، خود را مستحق همه چیز می دانند.

اگر به تقویت سلامت روان و خودانگاره نیاز دارید، از خودگویی منفی و سایر اشتباهات افراد با عزت نفس پایین اجتناب کنید. از تفاوت هایی که ایجاد می شود شگفت زده خواهید شد.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید