دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

13 کاری که افراد دارای حس خود ارزشمندی بالا همیشه انجام می دهند

افرادی که دارای حس خود ارزشمندی بالایی هستند با مجموعه قوانین متفاوتی زندگی می کنند. و این قوانین دقیقا چیزی است که آن ها را متفاوت می کند.

افرادی که حس خود ارزشمندی بالایی دارند به طور مداوم کارهایی را انجام می دهند که تایید کننده و البته تقویت کننده همین موضوع است.

فهرست عناوین
13 کاری که افراد دارای حس خود ارزشمندی بالا همیشه انجام می دهند

در ادامه این مطلب با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید و ببینید افرادی که برای خود ارزش قائل هستند چه رفتاری دارند.

وقتی ارزش خود را بدانید، این اعمال و عادات در خون شماست.

 

 

1. آنها می دانند چگونه نه بگویند

افراد با حس خود ارزشمندی بالا به راحتی می توانند نه بگویند.

آنها مرزهایی دارند که هرگز از آنها عبور نخواهند کرد و به همین ترتیب، کارهایی را در لیست سیاه خود دارند که هرگز آن ها را انجام نخواهند داد.

در حالی که افرادی که کمتر از خود مطمئن هستند و ارزش کمتری برای خود قائل هستند، اغلب تحت فشار قرار می گیرند یا کارهایی را انجام می دهند که نمی خواهند انجام دهند، فردی که ارزش بالایی برای خود قائل است این کارها را انجام نمی دهد.

چه قرار ملاقات با کسی باشد که نمی‌خواهد او را ببیند، چه کاری باشد که به آن علاقه‌ای ندارد یا قبول شرکت در رویدادی که آن را دوست ندارد، یک مرد یا زن با حس خود ارزشمندی بالا از نه گفتن هراسی ندارد.

 

2. آن ها برای احترام احترام قائل هستند

افرادی که دارای حس خود ارزشمندی بالایی هستند نسبت به هر کسی که ملاقات می کنند مودب و محترم هستند.

اما فراتر از آداب اولیه، آنها منتظر قائل شدن احترام و اعتماد واقعی در جایی هستند که به دست آمده است.

این افراد به کسانی که به آنها احترام می گذارند، احترام می گذارند. و این یک مارپیچ رو به بالا از احترام و احترام متقابل ایجاد می کند.

دیگران می‌دانند که این فرد فقط برای چاپلوسی احترام و دوستی نشان نمی‌دهد، بنابراین می‌دانند که وقتی احترام و اعتماد این شخص را می‌خواهند باید اصیل و صمیمی باشند.

 

من معیار ارزش خودم هستم و همیشه می گویم که من شایسته و ارزشمند هستم.

 

3. این افراد روابط عاشقانه را دنبال می کنند

افرادی که دارای ارزش شخصی بالایی هستند، روابطی را دنبال می کنند که واقعاً آنها را دوست داشته باشند.

آنها فعالانه از قرار گرفتن در کنار افرادی که با سلامت روانشان بازی کرده یا آن ها را مورد بی احترامی قرار می دهند، اجتناب می کنند.

این ممکن است ساده به نظر برسد، اما همیشه انجام آن آسان نیست:

به هر حال، وقتی کسی عاشق شخصی شده یا به شدت جذب او می شود، به راحتی می تواند محدودیت ها و مرزهای خود را از دست داد.

افراد با حس خود ارزشمندی بالا اجازه نمی دهند این اتفاق بیفتد. آنها پذیرای عشق هستند، اما اگر با وابستگی یا رشته های سمی همراه باشد، علاقه ای به آن ندارند.

 

4. آن ها از خود حمایت می کنند

افرادی که ارزش خود را می دانند بزرگترین طرفدار خودشان هستند. آنها عیوب خود را می شناسند و مغرور نیستند، اما در عین حال از خود دفاع و حمایت می کنند، حتی اگر هیچ کس دیگری این کار را انجام ندهد.

آنها حتی برای یک اونس از ارزش خود هم به اعتبار بیرونی وابسته نیستند، زیرا می دانند که اعتبار سنجی بیرونی می آید و می رود.

افراد دارای خود ارزشمندی بالا، در درجه اول تشویق کننده خودشان هستند. آنها می دانند که علاقه دیگران به آنها موقتی است. بنابراین به آنچه مردم در مورد آنها می گویند یا فکر می کنند وابسته نیستند.

 

من همیشه مراقب خودم هستم و از خودم حمایت می کنم. چون ارزشمندترین چیزی که دارم خودم هستم.

 

5. فیلمنامه قدرتمندی برای خود می نویسند

همه ما یک فیلمنامه داریم و در آن نقش بازی می کنیم. این فیلمنامه به همان شکلی که آن را برای خود تعریف می کنیم، داستان زندگی ماست.

ممکن است پیچیدگی ها و لایه ها و پیچ و خم های زیادی داشته باشد. اما در قلب این فیلمنامه یک مبارزه یا رویای اصلی وجود دارد:

تلاش یک فرد تنها برای درک و دوست داشته شدن، سفر یک هنرمند برای یافتن جای خود در دنیایی سرد و بی روح، تلاش یک رقصنده برای ارتقاء در باله…

داستان هر چه که باشد، فردی که خودارزشمندی بالایی دارد فیلمنامه ای قدرتمند برای خود می نویسد.

افرادی که برای خود ارزش بالایی قائل هستند بر ضعف ها یا تراژدی های خود تأکید نمی کنند، و در مقابل بر استقامت و پیروزی های خود تأکید می کنند.

موانعی که بر سر راه هستند، تنها موفقیت نهایی آنها را شکوهمندتر می کنند، و این احساس که آنها قربانی هستند یا برای شکست انتخاب شده اند جایی در این فیلمنامه ندارد.

 

6. از شک ها و شرط های مکالمه ای اجتناب می کنند

افراد دارای ارزش شخصی بالا، از تضعیف آنچه می گویند اجتناب می کنند. این بدان معناست که آنها با صدایی رسا و جملاتی قابل فهم صحبت می کنند و منظور خود را مستقیماً بیان می کنند.

معیارهایی مانند «شاید»، «حدس می‌زنم»، «نمی‌دانم» در جملات آنها بسیار نادر است. این نوع کلمات پرکننده‌ نشانه‌های مطمئنی از ناامنی یا «شرط‌های باخت» هستند.

افرادی که ارزش خود را می دانند، شرط سازی نمی کنند. آنها فقط آنچه که دارند را می گویند.

 

همچنین بخوانید: 5 کاری که افرادی که خودشان را دوست دارند متفاوت انجام می دهند!

 

7. آن ها زبان بدن قوی را تمرین می کنند

افرادی که از حس خود ارزشمندی بالایی برخوردار هستند، با اعتماد به نفس و متانت رفتار می کنند. آنها صاف می ایستند، با اعتماد به نفس راه می روند و به چشمان مردم نگاه می کنند.

آنها پاهای خود را به اندازه شانه باز نگه می دارند و شانه های خود را به عقب می کشند و آماده دیدار بدون شرم و ترس با جهان هستند.

زبان بدن قوی، بخشی ضروری از کارنامه هر فردی است که برای خود ارزش قائل است.

 

8. در زمین می مانند و یا پیروز می شوند یا می بازند

افرادی که حس خود ارزشمندی بالایی دارند، ارزش خود را وابسته به نظرات یا رویدادهای بیرونی نمی دانند.

مردی با ارزش شخصی بالا که با تمام وجودش می‌خواهد در مسابقات قهرمانی شنا که برای آن دو سال تمرین کرده است، برنده شود، اما می بازد، ارزش خود را کم نمی‌کند. او فقط از باخت ناراحت شده و حتی بیشتر مصمم است که دفعه بعد برنده شود!

زنی دارای خود ارزشمندی بالا که پس از سالها مجرد بودن عمیقاً عاشق مردی شده است، هنگام جدایی آن مرد از او، ارزش خود را کمتر از قبل احساس نمی کند. درست است، او یک فقدان غم انگیز را تجربه کرده و ناراحت و دلشکسته است، اما هرگز خودش را تخریب نکرده و به پایین نمی کشد.

در مورد این افراد، این موضوع به دستیابی به آنچه می خواهند یا برنده شدن بستگی ندارد. این ویژگی ذاتی است و تغییر نمی کند.

 

 

9. عیوب خود را می دانند و روی آن کار می کنند

فردی که خود ارزشمندی بالایی دارد، عیوب خود را می داند و سعی می کند آنها را بهبود بخشد.

درک اینکه او کجا کوتاه می آید و چه عیوب و ضعف هایی دارد برایش شرم آور نیست، زیرا به اصل خود ارزشمندی آن ها ضربه نمی زند.

شما ممکن است از سخنرانی عمومی وحشت داشته باشید، گاهی حس حسادت بسیار بدی داشته باشید، یا با ماندن در یک شغل مشکل داشته باشید و عادت به صحبت کردن پرخاشگرانه و دور کردن دیگران از خود داشته باشید…

هیچ یک از این عیوب، ارزشمندی فردی شما را تنزل نمی دهند: آنها صرفاً عیب هایی هستند که باید روی آنها کار کنید.

این همان چیزی است که افراد با حس خود ارزشمندی بالا می بینند: بله چیزهایی وجود دارد که باید در زندگی ام روی آنها کار کنم، و با کار کردن روی آن ها بهتر خواهم شد.

 

10. ارزش را در دیگران می یابند و آشکار می کنند

افراد با حس خود ارزشمندی بالا، برای دیگران مانند آهنربا هستند. آنها به یافتن و نشان دادن ویژگی های برنده و خود ارزشمندی در دیگران کمک می کنند.

اگر تا به حال با فردی که نسبت به خودش بسیار دلگرم و مطمئن است ملاقات کرده اید، دقیقاً منظور من را متوجه می شوید.

آن‌ها این جرقه را در دیگران می‌یابند و به آنها کمک می‌کنند تا ارزش اساسی خود را درک کنند و بفهمند که خود ارزشمندی به هیچ‌کس دیگر یا اعتبار اجتماعی بستگی ندارد.

 

11. در صورت امکان مشکلات را حل می کنند

افراد دارای ارزش شخصی بالا تمام تلاش خود را می کنند تا شایسته و توانا باشند. آنها هر مسئله ای که بتوانند را حل و برطرف می کنند و با مشکلات روبرو می شوند.

اگر مردم به آنها برای مقابله با یک موضوع نیاز داشته باشند، تمام تلاش خود را انجام خواهند داد تا این کار را تا حد امکان سریع و کارآمد انجام دهند.

آنها عاشق یادگیری مهارت های جدید هستند و می توانند به مردم کمک کنند.

 

زندگی بیش از آنچه تصورش را بکنی، تو را زمین خواهد زد. اما تو ارزش خودت را بدان و خودت را زمین نزن.

 

12. در صورت نیاز درخواست کمک می کنند

زمانی که یک فرد با حس خود ارزشمندی بالا نمی داند که چگونه یک موقعیت را حل کرده یا مشکل را برطرف کند، درخواست کمک می کند.

ایگو و نفس آنها در مسیر قرار ندارد، زیرا آنها به اعتبار بیرونی نیاز ندارند.

این بدان معناست که برخلاف افرادی که ممکن است سعی کنند از طریق تعمیر یک لامپ شکسته یا یک سینک شکسته در مورد خود بلوف بزنند، شخصی که واقعاً برای خود ارزش قائل است حاضر است بگوید که در مورد توانایی انجام آن مطمئن نیست و در صورت لزوم برای رفع مشکل از کسی کمک بگیرد.

همانطور که در نکته قبلی اشاره کردم، اگر آنها بدانند و بتوانند به شما کمک خواهند کرد، اما اگر شخص دیگری از آن ها باتجربه تر باشد، از درخواست کمک هم نمی ترسند.

 

13. ضد گسلایتینگ هستند

گسلایتینگ (به انگلیسی: Gaslighting ) (پدیده چراغ‌گاز) نوعی دستکاری روان‌شناختی است که در آن یک شخص یا گروه، بذر شک را در فرد یا گروه هدف کاشته، و با این کار موجب می‌گردد که آن‍ها در مورد حافظه، ادراک یا قضاوت خود پرسش کنند.

و حالا سعی کنید شخصی که دارای حس خود ارزشمندی بالایی است را مورد گسلایتینگ قرار دهید:

این کار نمی کند و اتفاق نمی افتد.

هر کسی که واقعاً برای خود ارزش قائل است، سعی می کند هر نوعی از این رفتار را دفع کند و خود را در مورد چیزی که در آن تقصیری ندارد مورد سرزنش قرار ندهد.

خواه این فرد دستکاری کننده یک کلاهبردار باشد، یا یک همسر خیانتکار و یا یک سیاستمدار در تلویزیون، مرد یا زنی که از خود ارزشمندی بالایی برخوردار است، نور گسلایتینگ را از کیلومترها دورتر می ببیند.

 

 

چارچوب خود را حفظ کنید

افرادی که ارزش خود را می دانند، چارچوب خود را حفظ می کنند.

این بدان معناست که آنها می‌دانند چه می‌خواهند و از چه چیزی دفاع می‌کنند و علی‌رغم مخالفت‌ها یا انگیزه‌ها یا خواسته‌های دیگران به آن پایبند هستند.

 

اگر متوجه می‌شوید که غالباً چارچوب را می‌شکنید و تسلیم می‌شوید یا خود را به‌عنوان «پسر خوب» یا «دختر خوب» می‌بینید که همیشه به شما گفته می‌شود چه کاری انجام دهید و چه کاری را نه، وقت آن است که ارزش و اعتبار خود را دوباره کشف کرده و آن را عملی کنید.

همانطور که رایان میشلر می نویسد:

 

من افراد زیادی را دیده ام که متلاشی می شوند و از هم می پاشند و به مردم اجازه می دهند آنها را دستکاری کرده و از آنها سوء استفاده کنند. آنها حتی نمی دانند چه اتفاقی در حال افتادن است… شما باید برخی از مرزها را ایجاد و حفظ کنید و باید مطمئن شوید که چارچوب شما در جایی است که باید باشد تا مردم از شما سوء استفاده نکنند و خود را در موقعیت موفقیت قرار دهید. 

 

وقتی چارچوب خود را حفظ می کنید، می توانید در واقع به دیگران نیز کمک کنید و بصورتی واقعی در خدمت خود و دیگران باشید.

افرادی که از حس خود ارزشمندی بالایی برخوردارند راز موفقیت را درک می‌کنند. این راز موفقیت این است که با احترام و حس مالکیت واقعی خود شروع کرده و از آن به عنوان پایه‌ای برای رسیدن به دیگران و خدمت رساندن به آن ها استفاده کنید.

 

منابع:

fa.wikipedia

hackspirit

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
تصویر نمایه
۱۴۰۲/۰۷/۱۳

عالی بود. همه متن هاتون عالی هستن و متفاوت . با اینکه مختصر هستن ولی اصل مطلب زیبا و رسا بیان شده و نیروی انگیزشی بالایی دارن. ممنون از زحماتتون.

مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید