دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

چه اتفاقی برای افراد مبتلا به کم خونی یا آنمی می افتد؟

کم خونی یا آنمی به تعداد، اندازه یا عملکرد کمتر از حد طبیعی گلبول های قرمز (RBC) گفته می شود. این یک مشکل غیر معمول نیست و معمولاً قابل درمان است.

گلبول های قرمز شما حاوی هموگلوبین، یک پروتئین حاوی آهن است که اکسیژن را در سراسر بدن شما حمل می کند. هنگامی که شما به اندازه کافی از این سلول ها ندارید، یا زمانی که آنها آنطور که باید عمل نمی کنند، ممکن است احساس کمبود انرژی کرده و همچنین علائم دیگری مانند احساس سرمای مداوم، سردرد و سرگیجه داشته باشید.

فهرست عناوین
چه اتفاقی برای افراد مبتلا به کم خونی یا آنمی می افتد؟

معمولاً کم خونی به تدریج ایجاد می شود و گاهی اوقات افراد به اثرات آن عادت می کنند. این روند تا زمانی پیش می رود که علائم به صورت ناگهانی، به طور قابل توجهی بدتر شوند. در این مقاله علل، علائم و مدیریت کم خونی یا آنمی را توضیح خواهیم داد. در ادامه این مطلب با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

 

 

علل شایع کم خونی یا آنمی

علل مختلفی برای کم خونی وجود دارد. آنمی، معمولاً به دلیل کمبود در تولید یا از دست دادن بیش از حد گلبول های قرمز ایجاد می شود.

شایع ترین علل کم خونی کمبودهای تغذیه ای است که می تواند شامل کمبود ویتامین B12، کمبود آهن یا پروتئین ناکافی باشد.

علل کم خونی عبارتند از:

 

 • سوء تغذیه به دلیل داشتن رژیم غذایی حاوی میزان کم ویتامین B12، آهن یا پروتئین
 • بیماری گوارشی (GI) که منجر به اختلال در جذب مواد مغذی غذایی می شود.
 • خونریزی سریع پس از آسیب دیدگی
 • از دست دادن خون در جراحی
 • از دست دادن خون آهسته و مزمن به دلیل خونریزی گوارشی، بیماری مثانه یا منوراژی (خونریزی شدید قاعدگی)
 • اختلالات مادرزادی (در بدو تولد) RBC، مانند بیماری سلول داسی شکل
 • سرطان یا شیمی درمانی
 • بیماری مزمن کبد یا کلیه
 • قرار گرفتن در معرض سرب، مانند رنگ سرب یا آب آلوده
 • عفونت‌هایی مانند مالاریا، یک عفونت انگلی که بیشتر در مناطق جغرافیایی استوایی خاص رخ می‌دهد.

 

برخی از این شرایط، مانند از دست دادن خون ناشی از ضربه، باعث کم خونی ناگهانی و شدید می شود. به عنوان مثال، برخی از انواع سرطان، مانند سرطان پانکراس، ممکن است به سرعت بدتر شده و منجر به شروع ناگهانی کم خونی شود. در مقابل، مسمومیت با سرب یا بیماری کبدی می تواند به کندی پیشرفت کند و منجر به پیشرفت تدریجی آنمی شود.

 

اگر بیش از حد احساس خستگی می کنید وضعیت خون خود را بررسی کنید.

 

چه کسانی در معرض خطر کم خونی هستند؟

کم خونی می تواند هر کسی را مبتلا کند، اما با افزایش سن، بیماری مزمن پزشکی یا در دوران بارداری، احتمال ابتلا به آنمی بیشتر است.

 

علائم کم خونی: چگونه می توان آنمی را تشخیص داد؟

در حالی که علل مختلفی برای کم خونی وجود دارد، به طور کلی اثرات و علائم آنمی بدون توجه به علت یکسان است.

علائم رایج کم خونی عبارتند از:

 

 • انرژی کمتر از حد معمول
 • احساس سردی بیشتر از حد معمول
 • سرگیجه
 • سردرد
 • ظاهر کم رنگ تر از حد معمول پوست، به خصوص لب ها، انگشتان دست و پا
 • تحریک پذیری

 

علائم به علت کم خونی بستگی دارد. این علائم لزوماً ناشی از کم خونی نیستند، اما ممکن است همراه با آنمی رخ دهند.

علائم مرتبط ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

 • پیکا (اختلالی که در آن افراد چیزهایی می خورند که غذا نیستند) همراه با آنمی فقر آهن
 • زردی (زردی پوست و چشم) همراه با بیماری کبدی
 • اسهال همراه با سوء جذب دستگاه گوارش (مشکل در جذب و هضم مواد مغذی از غذا)
 • اتساع شکم (بزرگ شدن ظاهر شکم) همراه با سرطان مثانه، کبد، کلیه یا معده
 • کاهش وزن به دلیل سرطان یا دلایل سوء تغذیه

 

این علائم می توانند در روند تشخیص کمک کننده باشند. اگر قبلاً یک وضعیت پزشکی شناخته شده دارید، ممکن است پزشک یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما بگوید که مراقب این علائم باشید، که می تواند نشان دهنده بدتر شدن بیماری زمینه ای باشد.

 

همچنین بخوانید: گروه خونی شما چه چیزی را در مورد شخصیت تان فاش می کند؟

 

چه زمانی برای علائم کم خونی به پزشک مراجعه کنیم؟

هرگز نمی توان کم خونی را بدون درمان رها کرد. اگر علائم کم خونی مانند رنگ پریدگی پوست، سردرد، سرگیجه یا خستگی در شما ظاهر شد، باید در اسرع وقت برای مراجعه به پزشک اقدام کنید. آزمایش خون می تواند به شناسایی کم خونی و علت آن کمک کند.

آزمایش های خون برای کم خونی عبارتند از:

 

 • شمارش کامل خون  (CBC)
 • اسمیر یا لکه گذاری خون (PBS)
 • آزمایش های آهن

 

ممکن است آزمایش‌های بیشتری برای یافتن علت اصلی آنمی انجام شود.

 

در صورت مشاهده علائم شدید کم خونی حتما به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید.

 

علائم کم خونی شدید

کم خونی می تواند از نظر شدت متفاوت باشد. حتی کم خونی خفیف نیاز به درمان دارد، اما کم خونی شدید می تواند یک اورژانس پزشکی باشد. ممکن است به شکل حاد آنمی مبتلا شوید یا شکل مزمن آن به طور ناگهانی بدتر شود.

اثرات کم خونی شدید می تواند آشکار بوده و ممکن است شامل سرگیجه شدید یا از دست دادن هوشیاری باشد. همچنین گاهی اوقات کم خونی شدید می تواند به خطرات قابل توجهی برای سلامتی شما مانند نارسایی قلبی یا کمبود اکسیژن برای مغز یا سایر اندام ها منجر شود.

علائم زیر نشان دهنده وضعیت اورژانسی ناشی از کم خونی است:

 

 • احساس غش کردن
 • تپش قلب
 • ضربان قلب سریع
 • فشار خون پایین، که ممکن است بتوانید آن را در خانه اندازه گیری کنید
 • تنگی نفس
 • سطح اکسیژن خون پایین، که ممکن است با یک پالس اکسیمتر در خانه اندازه گیری شود
 • از دست دادن هوشیاری

 

در صورت بروز هر یک از این علائم، فوراً به مراقبت های پزشکی اورژانسی مراجعه کنید.

اگر یک نوع مزمن آنمی برای شما تشخیص داده شده است، باید برنامه عملی داشته باشید تا بدانید در صورت بدتر شدن علائم چه کاری باید انجام دهید. این طرح ممکن است مستلزم تماس با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا جستجوی مراقبت های فوری یا مراقبت های اضطراری در صورت سرگیجه یا فشار خون پایین باشد.

 

 

درمان اورژانسی کم خونی

درمان کم خونی شدید و حاد ممکن است شامل تزریق خون باشد. در این روش برای جلوگیری از آسیب دائمی اندام یا مرگ، خون را از یک اهداکننده متقاطع دریافت و به فرد تزریق می کنند. همچنین ممکن است برای درمان فشار خون بالا یا پایین، مایعات، الکترولیت‌ها و داروها به صورت داخل وریدی (IV) مورد نیاز باشد. گاهی اوقات نیز اکسیژن مکمل لازم است.

ممکن است دوباره آهن یا ویتامین B12 تجویز شود تا بدن بتواند به اندازه کافی گلبول های قرمز سالم بسازد. بسته به علل کم خونی ممکن است درمان های دیگری نیز ارائه شود. به عنوان مثال، یک داروی ضد انگلی برای درمان مالاریا استفاده می شود.

 

اگر زن هستید نیاز بیشتری به بررسی وضعیت کم خونی خود دارید.

 

درمان و مدیریت روزانه کم خونی

درمان علت زمینه ای کم خونی می تواند تعداد یا عملکرد گلبول های قرمز خون شما را بهبود بخشد. در صورت کمبود، ممکن است مکمل های آهن یا ویتامین B12 توصیه شود، اما این ها برای همه علل آنمی مناسب نیستند. تشخیص علت، قبل از خوددرمانی با مکمل ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

پیشگیری از کم خونی عمدتا مبتنی بر حفظ تغذیه سالم و متعادل است. این بدان معنی است که شما باید اطمینان حاصل کنید که انواع ویتامین ها و مواد معدنی، به ویژه آهن، اسید فولیک و ویتامین B12 را دریافت می کنید.

اگر گیاهخوار هستید و از یک رژیم غذایی عمدتاً گیاهی استفاده می کنید، ممکن است برای جلوگیری از کم خونی به مکمل ها نیاز داشته باشید، زیرا چنین رژیم هایی ممکن است مقادیر کافی ویتامین B12 را نداشته باشند. شما باید در مورد توصیه های مکمل ها با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا پزشک خود صحبت کنید.

اگر به ویزیت‌های معمول و سالانه توصیه‌شده مراجعه می‌کنید، ممکن است یک آزمایش شمارش کامل خون (CBC) برای شما تجویز شود که می‌تواند به سرعت به تشخیص آنمی و درمان آن کمک کند.

اگر یک بیماری مزمن مانند کم خونی داسی شکل دارید، ممکن است برای جلوگیری از دوره های کم خونی شدید به درمان نگهدارنده نیاز داشته باشید.

 

 

سخن پایانی دنیای موسیقی درمانی در مورد کم خونی یا آنمی

کم خونی تعداد کم گلبول های قرمز یا گلبول های قرمز غیر طبیعی است که به درستی عمل نمی کنند. برخی از افراد به دلیل شرایط بهداشتی زمینه ای مستعد کم خونی هستند. همچنین آنمی می تواند به دلیل کمبودهای تغذیه ای یا بیماری هایی مانند سرطان یا عفونت ایجاد شود.

علل کم خونی بسیار متنوع است، اما علائم بدون توجه به علت مشابه هستند. علائم شایع آن خستگی، سردرد و سرگیجه است. در صورت مشاهده علائم کم خونی، باید به پزشک مراجعه کنید.

کم خونی شدید و حاد ممکن است باعث ضربان قلب سریع، تنگی نفس و از دست دادن هوشیاری شود. یکی از اولین آزمایشات غربالگری خون که برای ارزیابی بیشتر شرایط پزشکی انجام می شود، CBC است. درمان کم خونی معمولا موثر است. بسته به علت آنمی، ممکن است نیاز به درمان یکباره داشته باشید یا درمان مداوم را برای طولانی مدت ادامه دهید.

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید