دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

اجازه ندهید این 5 چیز زندگی و شادی آینده شما را کنترل کنند

آیا تا به حال احساس کرده اید که زندگی شما از کنترل خارج شده است؟ یا آیا تا به حال احساس کرده اید که تنها راهی که می توانید کنترل خود را بر زندگی حفظ کنید، این است که چیزی را تغییر بدهید؟ شاید برای حفظ وضعیت موجود یا پیروی از عوامل دیگر برای کنترل زندگی خود تحت فشار هستید؟

صرف نظر از اینکه کدام یک از این جملات برای شما مناسب‌تر است، این واقعیت باقی می‌ماند که گاهی اوقات کاپیتان زندگی‌تان به سختی چالش برانگیز است. این چالش اغلب به این دلیل اتفاق می افتد که چیزهای زیادی در زندگی تان وجود دارد که اجازه می دهید فرمان را در دست بگیرند. در واقع، شما باید حرف آخر را بزنید! اجازه ندهید این پنج چیز زندگی و شادی آینده شما را کنترل کنند.

فهرست عناوین
اجازه ندهید این 5 چیز زندگی و شادی آینده شما را کنترل کنند

 

1. نظرات دیگران می تواند زندگی شما را کنترل کند

بسیاری از مردم بیش از حد به نظرات دیگران توجه می کنند. ما امروزه خواهان تایید و تمجید افراد اطراف خود هستیم.

یکی از ویژه ترین دلایل صحت این موضوع این است که امروزه، رسانه ها و شبکه های اجتماعی ما را در معرض هجوم مداوم نظرات خارجی قرار داده اند. هر پستی که در رسانه‌های اجتماعی توجه را به خود جلب می‌کند، می‌تواند باعث شود که هنگام تعقیب «لایک‌ها» و کامنت‌ها، حس اهمیت را از دست بدهید.

 

 

تمایل به این اطمینان بیرونی حتی اگر سالم ترین نباشد هم غیرعادی نیست. بسیاری از مردم دوست دارند اطرافیانشان آنها را تأیید کنند. اما این بدان معنا نیست که باید به خود اجازه دهید که در این دام بیفتید! نباید این اجازه را بدهید چون:

 

 • راضی کردن همه در زندگی ممکن نیست. همیشه یک نفر هست که تصمیمات شما را تایید نکند!
 • افرادی که بیشترین اهمیت را در زندگی شما دارند، شما را همانطور که هستید می پذیرند و به شما فضایی برای رشد و یادگیری می دهند.
 • تلاش و کوچک کردن خود برای راضی کردن دیگران می تواند اصالت شما را از بین ببرد و باعث شود ارتباط خود را با خودتان از دست بدهید و هویت واقعی خود را دوست نداشته باشید.
 • بسیاری از افکار و اعمال پیشگامانه، مستلزم حرکت بر خلاف میل یا احساس طبیعی دیگران است، کاری که هنگام تلاش برای انطباق با هنجارهای اجتماعی غیرممکن است.
 • توجه بیش از حد به آنچه دیگران فکر می کنند می تواند شما را در معرض خطر روابط سمی قرار دهد.
 • در نهایت، شما فقط باید با خودتان و برای خودتان زندگی کنید. دیگران ممکن است در زندگی شما موقتی باشند، اما شما برای همیشه با خودتان خواهید بود!

 

واقعیت این است که مطلقاً هیچ کس به جز خودتان نباید زندگی شما را کنترل کند. مطمئناً، می توانید نظرات و توصیه های دیگران را در نظر بگیرید. و اگر زندگی خود را با شریک زندگیتان به اشتراک می گذارید، باید در مورد مسائلی که هر دوی شما را تحت تاثیر قرار می دهند، با او صحبت کنید. اما در نهایت، مسیر زندگی و رسیدن به رویاهای تان کاملاً به خوتان بستگی دارد.

 

به هر حال در زندگی با شکست های زیادی روبرو خواهید شد، اما هرگز اجازه ندهید شکست بخورید!

 

2. موقعیتی که در حال حاضر در آن هستید ممکن است زندگی شما را کنترل کند

هر فردی در زندگی خود مراحل و موقعیت های مختلفی را پشت سر می گذارد. هر کدام از این مراحلی که در حال عبور از آن هستید، می‌تواند آنقدر واقعی به نظر برسد که باور کنید دائمی است. در این صورت، شما امید خود را از دست می دهید و دیگر به آینده ای بهتر فکر نمی کنید، چون فکر می کنید که این موقعیت به همان اندازه خوب است.

به جای اینکه برای بهبود وضعیت خود قدم بردارید، ساکن می مانید. فراموش می کنید که این تنها یک فصل از زندگی شماست و باید ورق بزنید تا به داستان بیشتری برسید! بهتر از آن، این داستانی است که خودتان باید آن را بنویسید. پس چرا صبر کنیم؟

البته کمی واقع گرایی اشکالی ندارد. اهداف شما نباید آنقدر غیرممکن باشند که فقط شما را دلسرد کنند. و زمانی که برای حرکت به سمت رویاهای خود برنامه ریزی می کنید، باید زندگی فعلی خود را در نظر بگیرید. اما آخرین کاری که وضعیت فعلی شما می تواند انجام دهد این است که کنترل زندگی تان را کاملاً در دست بگیرد.

به یاد داشته باشید، شما ناخدای کشتی هستید! و اگرچه همیشه نمی‌توانید الگوی امواج و طوفان‌های آینده را پیش‌بینی کنید، اما می‌توانید برای آب‌وهوای بد آماده شوید و وقتی اوضاع سخت شد، فرمان را در دست بگیرید. همه چیز، در نهایت به شما بستگی دارد! در اینجا نحوه سالم جلوگیری از کنترل زندگی تان توسط وضعیت و موقعیت فعلی آن را شرح می هیم:

 

منتظر نمانید

منتظر لحظه ی عالی نباشید، چون چنین چیزی وجود ندارد! شما هرگز در موقعیت تماما درستی قرار نخواهید داشت که همه کارت های در جای خود قرار گرفته و سیارات در یک راستا قرار گیرند. باید دنبال چیزها رفت و عاقلانه اما شجاعانه قدم برداشت!

 

به رشد کردن ادامه دهید

هرگز یادگیری و بهبود خود را متوقف نکنید. اگر نمی توانید شرایط فوری خود را تغییر دهید، خودتان را به سمت بهتر شدن تغییر دهید. سرعت خود را کم کنید، روی چیزهای مهم تمرکز کنید و مشکلات خود را حل کنید. هر چه بیشتر یاد بگیرید، برای آینده مجهزتر خواهید بود.

 

به تغییر عادت کنید

بپذیرید که تغییر دائمی است و شما نمی توانید از آن اجتناب کنید. مقاومت در برابر تغییر فقط سازگاری را سخت‌تر می‌کند، پس چرا خودتان برخی از تغییرات را تسهیل نکنید؟ قدردان تغییر باشید و فضایی را که برای رشد و یادگیری در اختیار شما قرار می دهد را تصدیق کنید. هدف نهایی استقبال از تغییر و هیجان زده شدن از آن است!

 

همچنین بخوانید: 4 راه برای پر کردن خلا در زندگی و احساس پوچی

 

3. باورهای خود محدود کننده ممکن است زندگی شما را کنترل کند

باورهای خود محدود کننده افکاری هستند که با پایین بودن اعتماد به نفس و عزت نفسدر ارتباط هستند. متاسفانه بسیاری از این باورها ناخودآگاه هستند. این بدان معنی است که باورها ذاتی هستند و در ذهنیت شما دفن شده اند. آنها زندگی شما را کنترل می کنند بدون اینکه شما حتی از وجود آنها آگاه باشید و لحظه به لحظه به شما آسیب می زنند. این باورهای ناخودآگاه می توانند نتیجه موارد زیر باشند:

 

تجربیات ضعیف گذشته

بسیاری از باورهای عمیقاً ریشه دار از جایی (عمدتاً از دوران کودکی یا از موقعیت های سوء استفاده آمیز یا سمی) سرچشمه می گیرند. به هر حال، هیچ کس به طور طبیعی با این فکر که به اندازه کافی خوب نیست، به دنیا نمی آید. این ایده ها را باید آموزش داد و اجرا کرد، پس از یک جایی می آیند!

 

چرخه های منفی

چرخه های مکرر احساسات منفی و خودگویی منفی، باورهای خود محدود کننده را تقویت می کند. آنها با محو کردن افکار شما و گیر انداختن تان در افکار ضعیف و احساسات بد، زندگی شما را کنترل می کنند. این احساسات زمانی ناسالم هستند که بر شما مسلط شوند و احتمال مثبت اندیشی را از بین ببرند. اقدام کینه توزانه، انتقام، حسادت، خشم و نفرت همگی نمونه هایی از باورهایی هستند که می توانند چرخه های منفی را ایجاد کنند. عزت نفس ضعیف، اضطراب، و کمبود اعتماد به نفس نیز از مقصران رایج این اتفاق هستند.

 

ترس

ترس یک چیز قانع کننده است. می تواند شما را گیر بیندازد و تا حدی فلج کننده تمایل به حرکت به سمت جلو را در شما از بین ببرد.ممکن است از شکست یا قضاوت می ترسید، یا می ترسید که مهارت های لازم برای موفقیت را نداشته باشید. این ترس باعث می شود که در منطقه راحتی خود بمانید، هرگز آن را ترک نکنید و بنابراین هرگز رشد نکنید. شادی آینده شما هرگز به دست نمی آید، زیرا این ترس زندگی شما را کنترل می کند و شما را گیر می اندازد!

 

فراموش کردن باورهای خود محدود کننده بسیار دشوار است، اما شدنی است. خودگویی مثبت، شفقت به خود و تقویت اعتماد به نفس را بیاموزید. هر کدام از این ها، یک گام مهم در بهبود و فراتر رفتن از این نقطه است. حتی ریشه‌دارترین باورها را هم می‌توان از بین برد، البته اگر خودتان بخواهید که این کار را انجام دهید!

 

 

4. پول ممکن است زندگی شما را کنترل کند

پول مطمئناً دنیا را می چرخاند! سخت است زمانی که در زندگی روزمره خود به پول نقد نیاز دارید تا خود را به خوبی حفظ کنید، به آن اجازه ندهید زندگی شما را کنترل کند. واقعیت این است که جهان بر اساس این کار، عمل می کند و ثبات و امنیت مالی مورد توجه بسیاری است.

 

اما در اینجا حقایقی وجود دارد که باید آن ها را بدانید: اگر پول تنها چیزی باشد که شما را هدایت می کند، به طور موفقیت آمیزی خوشبختی آینده شما را تضمین نمی کند. پول باعث نمی شود احساس شادی یا رضایت داشته باشید. فقط شرایطت را بهتر می کند. اگر اهداف شما درجاتی از سود مالی را شامل می شود، اشکالی ندارد، اما این نباید تنها چیزی باشد که کنترل زندگی شما را در دست می گیرد.

زندگی که صرفاً برای پیگیری مالی باشد، معمولاً فاقد هدف و معنی است. اقلام مادی و دارایی آن چیزی نیست که مغز انسان به بهترین شکل روی آن کار می کند. آنها فوران های کوتاهی از دوپامین با پاداش را فراهم می کنند، اما این باعث می شود تا زمانی که برای جلوگیری از ناراضی شدن، مقدار بیشتر و بیشتری از آن را بخواهید.

باز هم، خوب است که ثبات بهتری بخواهیم، و نمی‌توانیم انکار کنیم که امنیت مالی بسیار بهتر از مبارزه از چکی به چک دیگر است! اما اجازه ندهید که این تنها عامل تمام تصمیماتی باشد که می گیرید. انجام کاری که از آن متنفر هستید به خاطر پول بیشتر، گزینه پایدار ذهنی یا عاطفی سالمی برای بقیه عمر شما نیست. یاد بگیرید که بین افراط ها تعادل برقرار کنید!

 

زندگی خود را با تجربیات پر کنید، نه با چیزها. داستان هایی برای گفتن داشته باشید، نه چیزهایی برای نشان دادن.

 

5. اشتباهات گذشته شما ممکن است زندگی تان را کنترل کند

اشتباهاتی که در گذشته مرتکب شده اید ممکن است دردناک به نظر برسند. و آنها چیزهایی نیستند که شما لزوماً باید «فراموش کنید». بالاخره هر اشتباه فرصتی برای یادگیری و رشد است! اما بین استفاده از اشتباهات خود به عنوان درس و اجازه دادن به آنها برای کنترل زندگی شما تفاوت وجود دارد.

گذشته در گذشته است. اگر تا به امروز همچنان شما را آزار می دهد، در مهمانی زمان در جایی که باید باشد نیست. و اگر شادی آینده شما را از بین ببرد، در درجه ناسالمی نگه داشته شده است! گذشته شما نباید عامل مهمی در مسیری باشد که می‌خواهید آینده‌تان به آن جا برود. اگر اینطور باشد، زمان، تلاش، انرژی و زندگی خود را هدر می دهید. به هر حال، شما نمی توانید به عقب برگردید و آنچه اتفاق افتاده را تغییر دهید.

اینجاست که ذهن آگاهی وارد عمل می شود. این تمرین، حضور و استقرار در دنیای کنونی است. این به شما امکان می دهد نگرانی های مربوط به آینده، دردهای گذشته و سایر عواملی که بر درک شما از حال و آینده احتمالی تان تأثیر می گذارد را رها کنید. به همین دلیل بسیار مهم است که یاد بگیرید درد گذشته را رها کنید. رها کردن آن وزنه سنگین، به شما آزادی می دهد تا بتوانید بدون اینکه زندگیتان را کنترل کند به جلو حرکت کنید.

گذشته شما باید شما را قوی تر کند نه ضعیف تر. پس هر چه که هست، مهم نیست. فقط حضور داشته باشید و حاضر بمانید. از اشتباهات و تجربیات خود درس بگیرید، سپس به جلو حرکت کنید. اگر برای رهایی از آسیب های پیچیده به کمک نیاز دارید، می توانید از یک درمانگر یا متخصص سلامت روان مشابه کمک بگیرید.

 

 

چگونه گذشته را رها کنیم:

در عین حال، می توانید با روش های زیر شروع به رهاسازی اشتباهات گذشته خود کنید:

 

 • از آنها بیاموزید و برای درسی که به شما یاد داده اند قدردانشان باشید.
 • به یاد داشته باشید که شما به خاطر این اشتباهات، خود را ثابت کرده اید و قوی تر شده اید.
 • این را درک کنید که گذشته شما آینده تان را مشخص نمی کند و نباید تعیین کند که چه کسی هستید.
 • به خودتان اجازه دهید تا احساسات پیچیده مرتبط با اشتباهات گذشته را احساس کنید تا بتوانید آنها را پردازش کنید.
 • در هر لحظه یک قدم برای زندگی خود بردارید.
 • افزایش اعتماد به نفس در توانایی های خود برای غلبه بر اشتباهات و عدم تکرار آنها.

 

و در نهایت، این تعداد سال‌های زندگی شما نیستند که مهم هستند. تمام اهمیت متعلق به مسیری است که طی کرده اید.

 

افکار نهایی در مورد برخی از چیزهایی که زندگی و شادی آینده شما را کنترل می کنند

زندگی شما به شما بستگی دارد. هر تصمیمی که می گیرید در کنترل شماست. با توجه به غیر قابل پیش بینی بودن زندگی و فراوان بودن چیزهایی که نمی توانید آن ها را کنترل کنید، مهم تر از همیشه است که مطمئن شوید هیچ چیز دیگری استقلال شما را به سرقت نبرد. اجازه ندهید چیزی که نباید حتی کوچکترین حرفی در مورد شما بزند، زندگی و خوشبختی آینده شما را کنترل کند!

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید