دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

رابطه جنسی چگونه استرس و اضطراب را کاهش می دهد؟

استرس، اضطراب و رابطه جنسی به طرق مختلفی با هم مرتبط هستند. بسیاری از ما به طور غریزی این را می دانیم و زمانی که یک یا دو هفته پر استرس، میل جنسی ما را از بین می برد – یا زمانی که با موفقیت از رابطه جنسی برای کاهش استرس و اضطراب استفاده می کنیم، بی تردید آن را احساس می کنیم. و شواهد علمی نیز از این غرایز حمایت می کند.

رابطه جنسی می تواند با تحریک ترشح هورمون های "احساس خوب" از جمله اکسی توسین، استرس و اضطراب را کاهش دهد. این هورمون ها باعث آرامش می شوند و می توانند به تسکین احساس اضطراب کمک کنند.

فهرست عناوین
رابطه جنسی چگونه استرس و اضطراب را کاهش می دهد؟

رابطه جنسی نه تنها هورمون ها و سایر مواد شیمیایی مغز را افزایش می دهد، بلکه سطح هورمون های استرس را نیز کاهش می دهد.

در این مقاله به بررسی دقیق تر این موضوع می پردازیم و شما را با فواید رابطه جنسی برای کاهش اضطراب و استرس آشنا می کنیم. در ادامه این مطلب خواندنی با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

 

 

رابطه جنسی چگونه استرس و اضطراب را کاهش می دهد؟

فعالیت جنسی و ارگاسم می تواند بدن تان را آرام کرده و هورمون های زیادی ترشح کند که از سلامت و تندرستی کلی شما حمایت می کنند. به طور مشابه، رابطه جنسی می تواند ترشح دوپامین را تقویت کند. این ماده یک انتقال دهنده عصبی است که چون باعث تقویت احساس لذت می شود، گاهی اوقات "ماده شیمیایی احساس خوب" نیز نامیده می شود.

 

افزایش اکسی توسین

اکسی توسین در هنگام لمس فیزیکی، مانند لمس محبت آمیز و رابطه جنسی بین شرکای بزرگسال، و همچنین در دوران بارداری، تولد و شیردهی ترشح می شود و از این رو به "هورمون عشق" نیز معروف است.

نزدیکی فیزیکی رابطه جنسی، همراه با ارگاسم، باعث تولید اکسی توسین می شود. این هورمون می تواند درد را تسکین دهد. از جمله اثرات مثبت دیگر این هورمون می توان به کاهش استرس و بهبود اعتماد و خلق و خو اشاره کرد.

 

یک رابطه جنسی سالم می تواند باعث کاهش درد، استرس و اضطراب شود.

 

افزایش اندورفین

اندورفین یک انتقال دهنده عصبی است نه هورمون، اما در طول فعالیت جنسی (و همچنین سایر فعالیت های بدنی مانند دویدن و در پاسخ به درد) آزاد می شود. مانند اکسی توسین، اندورفین نیز می تواند استرس را از بین برده و خلق و خو را بهبود بخشد.

 

کاهش کورتیزول

همانطور که رابطه جنسی می تواند هورمون ها را با اثرات مثبت تقویت کند، به نظر می رسد باعث کاهش سطح آدرنالین و کورتیزول، که معروف به "هورمون های استرس" هستند نیز می شود. بدن این هورمون‌های محرک را در پاسخ به استرس تولید می‌کند و سطوح بالای آن ها می‌تواند منجر به واکنش «جنگ یا گریز» شود. در حالی که این می تواند در یک موقعیت موقت و اضطراری ضروری و مفید باشد، داشتن دائمی مقدار بیش از حدی از کورتیزول برای مغز و بدن شما مفید نیست.

به نظر می رسد فعالیت جنسی یکی از راه های کاهش استرس از طریق کاهش کورتیزول باشد. یک مطالعه، ضربان قلب و سطح کورتیزول زنان را به عنوان معیاری برای پاسخ به استرس مورد بررسی قرار داد و دریافت که پس از "تماس فیزیکی مثبت" با شریک زندگی، این دو فاکتور واکنش استرس کمتری از خود نشان دادند. اما حمایت عاطفی به تنهایی اثر مشابهی نداشت.

این یافته‌ها نشان می‌دهد که داشتن رابطه جنسی می‌تواند منجر به واکنش استرس کمتری در موقعیت‌های چالش‌برانگیز شود، که این واقعا چیز خوبی است.

 

همچنین بخوانید: رابطه جنسی در روابط چقدر اهمیت دارد؟

 

6 فایده رابطه جنسی برای سلامتی

رابطه جنسی علاوه بر این که بدن شما را با هورمون هایی پر می کند که می توانند نقش ویژه ای در احساس کمتر نگرانی، اضطراب و استرس داشته باشند، دارای چندین فایده مهم دیگر برای سلامتی نیز هست. برخی دیگر از اجزای مدیریت استرس رابطه جنسی عبارتند از:

 

رابطه جنسی خلق و خو را تقویت می کند

رابطه جنسی می تواند به عنوان یک حواس پرتی مثبت عمل کرده و ذهن شما را از افکار استرس زا دور کند. این به نوبه خود می تواند خلق و خوی شما را هم در لحظه و هم بعد از آن بهبود بخشد. به عنوان مثال، مطالعه ای که روی زوج های متاهل انجام شد، نشان داد که داشتن رابطه جنسی با خلق و خوی مثبت در محل کار در روز بعد مرتبط است.

با این حال، همچنین نشان داد که تنش و تعارض کار و خانواده، احتمال وقوع رابطه جنسی را کاهش می دهد. اگر مکررا دچار تعارضات شغلی و زندگی می‌شوید، ممکن است از این موضوع آگاه باشید.

از آنجایی که رابطه جنسی می تواند خلق و خو را تقویت کند، ممکن است این سوال در ذهن شما نقش ببندد که آیا این فعالیت می تواند به مبارزه با علائم افسردگی نیز کمک کند یا خیر. ارتباط بین رابطه جنسی و افسردگی پیچیده است، زیرا علائم و درمان های افسردگی هر دو می توانند در کاهش میل جنسی نقش داشته باشند.

در حالی که تحقیقات بیشتری در این باره مورد نیاز است، یک مطالعه در سال 2021 نشان داد افرادی که در طول همه‌گیری کووید-19 زندگی جنسی فعالی داشتند، به طور قابل‌توجهی دارای نمرات پایین‌تری در مقیاس‌های اضطراب و افسردگی بودند.

 

 

رابطه جنسی عملکرد بهتر مغز را به دنبال دارد

رابطه جنسی علاوه بر کمک به بدن و خلق و خوی شما، می تواند به تیز نگه داشتن ذهن شما نیز کمک کند. تحقیقات در این زمینه نشان داد که بزرگسالان 50 ساله و بالاتر که بیشتر رابطه جنسی داشتند، در تست های حافظه عملکرد بهتری را از خود نشان دادند.

 

رابطه جنسی ارتباط را قوی تر می کند

رابطه جنسی همچنین باعث تقویت احساس صمیمیت با شریک زندگی می شود که این می تواند استرس را کاهش داده و خلق و خوی کلی را بهبود بخشد. افرادی که دارای یک شخصیت اجتماعی حمایت کننده هستند، تمایل دارند استرس را بهتر مدیریت کنند، عمر طولانی تری داشته باشند و از سلامت کلی خود بیشتر لذت ببرند.

 

یک رابطه جنسی سالم می تواند یکی از لذت بخش ترین ورزش ها باشد.

 

رابطه جنسی یک ورزش مناسب است

بسته به میزان اشتیاق خود، می توانید کالری زیادی در طول رابطه جنسی بسوزانید و همچنین از مزایای مدیریت استرس ورزش نیز بهره مند شوید. تحقیقات در مورد مصرف انرژی در فعالیت جنسی نشان می دهد که شدت آن متوسط است و حدود 150 تا 200 کالری را در ساعت می سوزاند. این قابل مقایسه با پیاده‌روی، شنا در یک طول استخر و اسکی در سراشیبی است.

 

رابطه جنسی باعث خواب بهتر می شود

تحقیقات نشان می‌دهد که فعالیت جنسی باعث خواب بهتر می‌شود. داشتن رابطه جنسی می تواند به شما کمک کند سریع‌تر به خواب بروید و کیفیت خواب بهتری را تجربه کنید. بار دیگر، هورمون ها می توانند در این میان نقش ویژه ای داشته باشند. افزایش اکسی توسین و پرولاکتین (که می تواند بعد از ارگاسم افزایش یابد) و کاهش کورتیزول همگی، با فعالیت جنسی و بهبود خواب مرتبط هستند.

مزایای رابطه جنسی برای خواب، راه دیگری است که فعالیت جنسی از طریق آن به کاهش استرس کمک می کند. استرس مزمن می تواند با خواب تداخل کند و رابطه جنسی می تواند به مقابله با این اثرات کمک کند.

 

اگر با مشکلات خواب دست و پنجه نرم می کنید رابطه جنسی با همسر خود را امتحان کنید. این می تواند نجات دهنده باشد.

 

رابطه جنسی برای سلامت قلب و عروق مفید است

یکی دیگر از مزایای رابطه جنسی این است که می تواند به بهبود سلامت قلب و عروق شما کمک کند. طبق نتایج تحقیقات، مردانی که دو بار در هفته رابطه جنسی دارند کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی قرار دارند.

و اگر نگرانی قلبی داشته باشید، احتمالا در اینجا این سوال برایتان پیش می آید که آیا رابطه جنسی بی خطر است یا خیر؟ طبق گفته انجمن قلب آمریکا، تا زمانی که برای ورزش بدون مشکلات قلبی در محدوده سه تا پنج معادل متابولیک یا سوخت و سازی (MET) ایمن هستید، در داشتن رابطه جنسی نیز ایمن خواهید بود. MET معیاری است که برای تخمین مصرف انرژی مورد نیاز برای یک فعالیت استفاده می شود.

اگر مشکلات قلبی عروقی دارید، همیشه قبل از انجام فعالیت جنسی یا فعالیت بدنی شدید، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید.

 

هر چند وقت یک بار باید رابطه جنسی داشته باشید؟

برای درو کردن این مزایای سلامتی، هر چند وقت یکبار به داشتن رابطه جنسی نیاز دارید؟ هفتگی؟ روزانه؟ تناوب مناسب رابطه جنسی برای هر فرد متفاوت است، اما اغلب انجام یک بار در هفته آن به عنوان ایده آل ذکر می شود.

 

 

سخنی از دنیای موسیقی درمانی در مورد نقش رابطه جنسی در کاهش استرس و اضطراب

احتمالاً برای شما کاملا واضح است که رابطه جنسی احساس خوبی دارد و فعالیت لذت بخش می تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند. اما دانستن دقیق‌تر اینکه رابطه جنسی چرا و چگونه می‌تواند استرس و اضطراب را کاهش دهد، ممکن است دلایل بیشتری برای داشتن رابطه جنسی به شما بدهد، زیرا فواید آن زیاد و فوق العاده است.

اگر استرس در روابط شما با شریک زندگیتان یا توانایی شما در داشتن رابطه جنسی یا لذت بردن از آن اختلال ایجاد می کند، مهم است که برای مدیریت استرس تلاش کنید. این می تواند شامل درمان فردی یا زوجی باشد، که در آن شما می توانید راه های سالمی برای مقابله با استرس و تعارض بیاموزید و پیوند خود را تقویت کنید.

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید