دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

10 نشانه یک مادر سمی و نحوه برخورد با آن

برخورد با یک مادر سمی سخت است و می تواند شما را خسته یا کلافه کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، مادر شما با استفاده از کلمات و رفتارهای منفی به شما آسیب می رساند.

یک مادر سمی با شما بدرفتاری می کند و رفتاری بی ملاحظه دارد. این رفتارها اغلب برای شما شامل احساس بی ارزش بودن یا کنترل شدن مانند یک کودک است. شاید هرگز احساس نکرده باشید که مادرتان به مرزهای شما احترام گذاشته است.

فهرست عناوین
10 نشانه یک مادر سمی و نحوه برخورد با آن

ممکن است از او احساسات منفی داشته باشید و او مدام نسبت به شما اظهارنظرهای بی ادبانه یا غیر ضروری کند. او حتی ممکن است به شما طعنه بزند یا از کار شما انتقاد کند. کنار آمدن با یک مادر سمی همیشه آسان نیست، اما راه هایی وجود دارد که می توانید با آن کنار بیایید.

وقتی علائم یک مادر سمی را تشخیص دهید، می توانید بفهمید که با چه چیزی سر و کار دارید و چه کاری باید انجام دهید.

توجه: ما تصدیق می کنیم که پدران نیز می توانند رفتارهای سمی نشان دهند، بنابراین رفتار آنها را در مقاله‌ای جداگانه پوشش می دهیم.

 

ده علائمی که یک مادر سمی از خود نشان می دهد

داشتن یک مادر سمی می تواند عواقبی منفی برای شما داشته باشد، از جمله:

 

 

درک علائم یک مادر سمی می تواند به شما کمک کند تشخیص دهید که آیا این مشکل در زندگی شما وجود دارد یا خیر. در غیر این صورت، ممکن است نتوانید به سادگی با هم کنار بیایید. با این حال، اگر مشکل این رفتار سمی است، تشخیص آن می تواند به شما در یافتن راه هایی برای مقابله کمک کند.

 

 

1. یک مادر سمی بیش از حد در رابطه یا ازدواج شما دخالت دارد

وقتی مادر بیش از حد درگیر روابط فرزندش می شود، این نشانه سمی بودن او است. او نباید توصیه های ناخواسته ای ارائه دهد یا به شما بگوید کجا زندگی کنید و چه زمانی بچه دار شوید.

یک مادر نباید احساس کند که باید خودش را در هر تصمیمی دخالت دهد. با این حال، اگر او سمی باشد، ممکن است سعی کند نحوه رفتار با همسرتان را به شما دیکته کند. همچنین ممکن است متوجه شوید که مادرتان همیشه در اطراف شما و همسر یا شریک زندگیتان است. او این کار را انجام می دهد تا بداند شما چه کار می کنید و به کجا می روید.

 

نحوه برخورد: به او نشان دهید که از رابطه خود راضی هستید

گاهی اوقات بهترین راه برای مقابله با یک مادر سمی که در رابطه شما دخالت می کند این است که به او نشان دهید که از رابطه خود خوشحال هستید. او ممکن است وقتی ببیند شما و شریک زندگیتان از یکدیگر حمایت می کنید و کنار همدیگر هستید، عقب نشینی کند. همیشه اینطور نیست، اما این حداقل به او نشان می دهد که دخالت های او در شادی شما اختلال ایجاد نمی کند.

 

2. هدایای او با شرایطی همراه هستند

وقتی یک مادر سمی برای شما چیزی می‌خرد، رشته‌هایی به آن متصل می‌شوند. او از شما می خواهد که هدیه را تحسین کنید و برای آن از شما انتظاراتی خواهد داشت.

هدایای او هرگز چیزی نخواهد بود که بتوانید از آن لذت ببرید زیرا همیشه می دانید که او چیزی در قبال آن می خواهد. او حتی ممکن است هدایای گران قیمت بخرد تا فرزندان یا شریک زندگی شما را در کنار خود نگه دارد و بدرفتاری خود را با اقلام مادی که تهیه می کند توجیه کند.

 

نحوه برخورد: مسئله را بشناسید و حد و مرز تعیین کنید

اگر مادرتان طبق شرایطی هدایایی به شما می دهد، این راهی برای دستکاری شماست. او اغلب درخواست بزرگتری از شما خواهد داشت و شما را مجبور می کند که بر اساس آنچه به شما می دهد تسلیم شوید. تشخیص این مسئله می تواند به شما کمک کند تا حد و مرزی تعیین کنید و به او بگویید که اجازه نمی دهید هدایای زیاد او بر زندگی شما تأثیر بگذارد.

 

اگر نشانه های افراد سمی را بشناسید یاد خواهید گرفت که در تقابل با آن ها چه رفتاری باید داشته باشید.

 

3. یک مادر سمی نسبت به مخالفت بیش از حد واکنش نشان می دهد

داشتن نظرات متفاوت اشکالی ندارد، اما یک مادر سمی نسبت به آن بیش از حد واکنش نشان می دهد. او از شما انتظار دارد که همیشه با او موافق باشید و زمانی که بین شما اختلاف نظر ایجاد می شود عصبانی می شود. متوجه خواهید شد که او عصبانیت خود را به صورت منفی ابراز می کند، اغلب چیزهای آزاردهنده می گوید یا شما را مورد سوء استفاده قرار می گیرد.

 

نحوه برخورد: از تلاش برای تغییر او دست بردارید

شما نمی توانید کسی که نمی خواهد تغییر کند را تغییر دهید و تلاش در این راه برای رفاه شما مضر است. این تلاش بیهوده منجر به این می شود که دائماً تعجب کنید که چرا نمی توانید مادر خود را تغییر دهید و چرا او نمی خواهد بهتر عمل کند.

به جای تمرکز بر این جنبه های منفی موقعیت، می توانید تلاش برای تغییر آنها را متوقف کنید. شما از قبل می دانید که مادرتان چه واکنشی نشان خواهد داد، بنابراین پذیرش این تجربه می تواند به نفع شما باشد و از آسیب دیدن تان جلوگیری کند.

 

4. او اغلب مسائل گذشته را مطرح می کند

افراد سمی اغلب چیزهایی را از گذشته مطرح می کنند تا شما را شرمنده کنند یا اشتباهاتتان را به شما یادآوری کنند. مهم نیست چقدر زمان بگذرد؛ مادر سمی شما اجازه نمی دهد این مسائل را فراموش کنید. همچنین او اغلب این کار را در حضور دیگران انجام می دهد تا شما را بد جلوه دهد.

اگر مادر شما اینگونه باشد، کینه به دل می گیرد و به دنبال انتقام است. ممکن است کار اشتباهی انجام دهید یا او را آزار دهید، و او راه هایی برای پاسخگویی به شما پیدا خواهد کرد.

 

نحوه برخورد: مسائل را بیش از حد با او در میان نگذارید

گاهی اوقات ممکن است مادرتان باعث شود فکر کنید که می توانید به او اعتماد کنید. سپس، وقتی جزئیات را با او به اشتراک می‌گذارید، او آنها را علیه شما نگه می دارد. اگر به او بگویید که اشتباهی مرتکب شده اید یا کاری را آنطور که او خواسته انجام نداده اید، او دائماً آن را مطرح می کند.

همچنین، موقعیت‌هایی وجود داشته است که شما فقط نسبت به یک بدرفتاری واکنش نشان داده اید، و او همیشه از آن ها به عنوان یک رفتار بد یاد می کند. گاهی اوقات، اجتناب از به اشتراک گذاشتن اطلاعات با او بهترین راه برای از بین بردن مشکل است. اگر او از این موقعیت ها اطلاعی نداشته باشد، نمی تواند آنها را مطرح کند.

 

همچنین بخوانید: افراد سمی معمولا این 7 ویژگی را نشان می دهند

 

یک مادر سمی بیش از حد انتقادی است

یک مادر سمی همیشه راه هایی برای سرکوب کردن شما پیدا می کند. به نظر می رسد که او انتخاب های شما را قضاوت می کند و از هیچ کدام از کارهای شما خوشحال نیست. ممکن است احساس کنید هیچ کدام از کارهای شما او را راضی نمی کند و او شما را زیاد دوست ندارد. او در هر کاری که انجام می‌دهید، ایراداتی پیدا می‌کند، حتی زمانی که کار بزرگی انجام می‌دهید.

 

نحوه برخورد: برای راضی کردن او بیش از حد تلاش نکنید

شما هرکاری هم که انجام دهید نمی توانید یک مادر سمی را راضی کنید. او همیشه چیزهای منفی برای گفتن خواهد داشت و تلاش بیشتر فقط باعث کار و صرف انرژی بیشتر برای شما می شود. به کارهایی که اکنون انجام می دهید ادامه دهید زیرا اظهارات تحقیرآمیز او ممکن است دقیق نباشد. بعلاوه، هر چه بیشتر برای راضی کردن او تلاش کنید، ممکن است باعث انتقادی تر شدنش شود.

 

 

او دیگران را علیه شما برمی انگیزد

یک مادر سمی سعی می کند دیگران را علیه شما برانگیزد. او از شما می‌خواهد کارهایی را انجام دهید که می‌داند در آن مهارت ندارید تا به نظر برسد که ناتوان هستید. سپس، او چیزهای آزاردهنده ای به دیگران می گوید تا نواقص یا کاستی های شما را برجسته کند.

اگر فکر کند حضور شما جایگاه او را در خانواده تهدید می کند، در مورد شما دروغ می گوید یا در موقعیت ها اغراق می کند تا شما را بد جلوه دهد. او از شما می خواهد که بد به نظر برسید تا دیگران او را بیشتر دوست داشته باشند و بدرفتاری اش را بخاطر سمی بودن خودش نبینند.

 

نحوه برخورد: بدون حمله به او از خود دفاع کنید

شما مجبور نیستید اجازه دهید او به شما حمله کند، اما نباید از این طریق با او برخورد کنید. احساس خود را به زبان بیاورید تا به او کمک کنید تا احساسات شما را درک کند، اما سعی نکنید به دنبال انتقام باشید. برای دفاع از خود مجبور نیستید چیزهای آزاردهنده بگویید یا علیه او رفتار خاصی انجام دهید.

 

یک مادر سمی اشتباهاتش را نمی پذیرد

کسی که اشتباهات خودش را نمی پذیرد، اغلب سمی است. این افراد، به استدلال خود حتی با شواهدی مبنی بر نادرست بودن آن ادامه خواهند داد. یک مادر سمی همیشه می‌خواهد حق با او باشد، حتی اگر کار و نظر او با چیز دیگری تداخل داشته باشد. همچنین متوجه خواهید شد که او فقط برای برنده شدن بحث می کند و نه اینکه چیز مفیدی به شما یاد دهد.

 

نحوه برخورد: او را ببخشید

اگر تصمیم گرفتید با مادری رابطه برقرار کنید که اشتباهاتش را نمی پذیرد، باید او را ببخشید. بدون بخشش، نمی توانید رابطه سالمی داشته باشید. این شامل بخشش تمام اشتباهاتی است که او انجام داده است. این برای آرامش ذهن شما مفید است.

 

اجازه ندهید که منفی ها و افراد سمی فضایی را در سر شما اجاره کنند. هرچه زودتر مبلغ اجاره را بالا ببرید و آن ها را بیرون کنید.

 

یک مادر سمی ناخواسته توصیه می کند

یک مادر سمی همیشه چیزی برای گفتن دارد، حتی زمانی که شما نمی خواهید چیزی بشنوید. این راه او برای اثبات برتری اش نسبت به شما است و به او اجازه می دهد تا بر رابطه خود با شما کنترل داشته باشد. او در مورد همه چیز به شما مشاوره ارائه می دهد، حتی زمانی که آن را نمی خواهید، و این اغلب تلاش های شما در هر فرآیندی را به هم می زند.

 

نحوه برخورد: منفی ها را رها کنید

توصیه های مادرتان ممکن است شما را آزار دهد، اما مجبور نیستید اجازه دهید مسائل منفی روی شما تأثیر بگذارد. واکنش منفی نشان ندهید، حتی زمانی که وسوسه انگیز به نظر می رسد، چرا که به موقعیت هیچ کمکی نمی کند.

درعوض، احساسات منفی که نصیحت او به ارمغان می آورد را رها کنید و به انجام کارها همانطور که معمولا آن ها را انجام می دهید، ادامه دهید. احتمالاً این کار یک فرد سمی را بیشتر آزار می‌دهد، اما در مقابل به شما کمک می‌کند احساس بهتری نسبت به موقعیت داشته باشید و به یاد داشته باشید که این زندگی شماست، نه او.

 

اگر با او روبرو شوید مانند یک قربانی عمل می کند

وقتی به مادرتان به خاطر رفتار سمی‌اش اعتراض می کنید، او احتمالاً نقش قربانی را بازی می‌کند و همه مسائل را به گردن شما می‌اندازد. او رفتار خود را تغییر می دهد تا به نظر برسد که کار درستی انجام می دهد و شما غیرمنطقی هستید.

همچنین، چنین مادری اغلب عذرخواهی نمی کند. اگر هم این کار را انجام دهد، به گونه ای است که باعث می شود احساس بدی داشته باشید و به این معنی است که او کار اشتباهی انجام نداده است.

 

نحوه برخورد: به رفتار منفی او واکنش نشان ندهید

او احتمالاً از شما می خواهد که وقتی نقش قربانی را بازی می کند، برای اثبات نظرش واکنش منفی نشان دهید. به جای اجازه دادن به این موضوع، سعی کنید به رفتار سمی او پاسخ ندهید. از هر فرصتی برای ایجاد صحنه در مقابل دیگران اجتناب کنید.

 

بهتر است کمی هم به خودت توجه کنی و ببینی که آیا ویژگی سمی داری یا خیر. هر رفتار و ویژگی سمی در خودت را شناسایی کن و هرچه سریع تر برای نابودی اش قدم بردار.

 

او بی ملاحظه است

یک مادر سمی با بی توجهی در برنامه ریزی رویدادهای خانوادگی باعث می شود احساس بی ارزشی و بی اهمیتی کنید. او ممکن است فراموش کند که شما را به جمع های خانوادگی دعوت کند و زمانی که به یاد می آورد زمان کمی برای آماده شدن تان می گذارد. گاهی اوقات حتی ممکن است متوجه شوید که او چیزهایی را برخلاف برنامه شما برنامه ریزی می کند.

در جمع های خانوادگی، او ممکن است با همه به جز شما صحبت کند. هنگامی که او شما را تصدیق می کند، اغلب برای تخریب کردن یا تمسخر شما است. همچنین، او پیشنهادات شما را هر چقدر هم که خوب باشد نادیده می گیرد.

چنین مادری از شما انتظار دارد که با هر آنچه که او می خواهد و به نفع اوست همراهی کنید. شما باید خواسته های او را دنبال کنید و برای کنار آمدن با او تسلیم خواسته های او شوید. گاهی اوقات او حتی از شما می خواهد که سبک زندگی خود را تغییر دهید تا با آنچه او می خواهد سازگار شوید.

 

نحوه برخورد: برای این شرایط آماده شوید

وقتی رفتارهای بی ملاحظه مادرتان را تشخیص می دهید، می توانید با آماده شدن برای آن، این تجربه را مدیریت کنید. شما می توانید این رفتار را از او انتظار داشته باشید، بنابراین می توانید مسائل را یادداشت کرده و از آنها اجتناب کنید. وقتی رفتار بی ملاحظه او شما را نگران نکند، آزرده می شود، اما در مقابل آنقدر روی شما تأثیر نخواهد گذاشت.

 

 

سخن پایانی دنیای موسیقی درمانی در مورد علائمی که یک مادر سمی از خود نشان می دهد

بزرگ شدن با یک مادر سمی اغلب شما را تا بزرگسالی تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند در نحوه تعامل شما با فرزندان و سایر افراد زندگی تان اختلال ایجاد کند. این سبک زندگی می تواند منجر به ادامه همان الگوها در آینده شود، حتی اگر قسم خورده باشید که آن ها را دنبال نکنید. مراجعه به یک متخصص برای درمان می تواند به شما در شناسایی مشکل و یافتن راه هایی برای مقابله با آن کمک کند.

برخورد با یک مادر سمی می تواند دشوار باشد. اما شما آنقدر قوی هستید که بتوانید آن را مدیریت کنید. به خود ایمان داشته باشید و در مرزهای خود محکم بمانید. شما سزاوار احترام هستید و زمانی که برخورد صحیح با یک مادر سمی را یاد بگیرید می تواند به شما کمک کند که او را اغوا کنید.

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
تصویر نمایه
۱۴۰۳/۰۲/۲۷

مامان من خیلی سمی رفتار میکنه نه میتونم باهاش برخوردی کنم نه میتونم از فضا سمی خونه دور بشم حتی الان که ازدواج کردم چون شوهرم راهش دوره کارش تو یکی از شهرهاست فعلا نمیتونه منو ببره پیشه خودش بخاطره همین از صبح تا شب پیشه مادرمم ازش متنفرم ازاینکه باهاش حرف بزنم دیگه عالم میاد خسته شدم ازش زده شدم تو کوچکترین مسائل زندگیم دخالت داره و درمورد حقوق شوهرم صحبت میکنه حسودی میکنه به حقوقش درصورتی که منو شوهرم خیلی سختی کشیدیم که به اینجا رسیدیم ولی به جااینکه خوشحال باشه دم به دیقه تیکه میندازه

تصویر نمایه
۱۴۰۳/۰۲/۲۴

صبر ؟ چه صبری؟ راه نجات بنویس مادر من از بچگی با تحقیر کردن ، قیاس کردن ، کتک زدن ، محروم کردن ، تنبیه کردن منو بزرگ کرد تا به الان که حتی یه مشورت میخوام بگیرم نمیدونم با کی باید صحبت کنم از نظر ایشون همیشه حق با دیگرانه یادم نمیاد این آدم جایی پشت من در اومده باشه حتی برای یک بار !!! چیزایی ک ب ارث بردم از ایشون ترس عدم اعتماد ب نفس استرس اضطراب بوده یعنی من هرچی از شخصیت بچگیم تا ۱۰ سالگی یادم میاد و با الان ۲۵ سالم قیاس میکنم اصلا ادم انتی سوشیال و خجالتی نبودم

تصویر نمایه
۱۴۰۳/۰۱/۱۹

چه جمله دردناکی... مادرم به تدریج مرا کشت توی این جمله هم دردیم عزیزم

تصویر نمایه
۱۴۰۳/۰۱/۱۸

من مامانم اسیده سمی نیست

تصویر نمایه
۱۴۰۳/۰۱/۱۲

گاهی والدین از شما چیزی باقی نمی‌گذارند. آنها دقیقا عزت نفس و اعتماد به نفس شما رو می‌کشند که راحت باشند ومجبور به تحمل وظایف شان نشدند .در مورد خانواده های سنتی صد برابر بد تر است چون اینها دلایلی دارند که پدر و مادر مقدس هستند و حتی خشم ناشی از عملکرد نادرست والدین خودشان را بر سر فرزند خالی می‌کنند. . و چه مظلوم هستند فرزندانی که در فضای آلوده می‌سوزند و گاهی حتی نمی‌توانند بسازند. میسوزند و می‌سوزند.

تصویر نمایه
۱۴۰۲/۱۲/۰۳

لطفا راه نجات را بنویسی . شما فقط صبر کردن را اموزش می دهید. اگه نه بتونی صبر کنی و نه بتونی باهاش مقابله کنی ونه بتونی آزاد بشی واسه تمام عمر! اونوقت چه باید بکنی؟ من همین الانشم تو این وضعیتم . دیگه به مراحل اخر دیونه شدن رسیدم .چیکار باید بکنم؟

تصویر نمایه
۱۴۰۲/۱۱/۲۷

متأسفانه فرزندان سوخته که در جامعه دیده نمی‌شوند یا به اسم احترام به والدین نادیده گرفته می‌شوند زیادند. به امید والدینی بهتر

تصویر نمایه
۱۴۰۲/۱۱/۱۸

متاسفانه من بخاطر زخم های کشنده مادر سمی م از کودکی تا ب الان همیشه لذت زندگی و رسیدن ب آرزوهام از دس دادم و کلی اشتباه و انتخاب اشتباه از روی تنهایی و خستگی روح و روانم داشتم و در حال حاضر هیچ هدفی برا ادامه زندگیم ندارم. مادرم مرا بتدریج کشت

تصویر نمایه
۱۴۰۲/۰۹/۲۵

????هر آنچه بگویم کم گفتم

مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید