دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

افسردگی ملانکولیک یا مالیخولیایی - علائم، تشخیص و درمان

افسردگی ملانکولیک یا مالیخولیایی نوعی افسردگی است که گاهی اوقات به عنوان مالیخولیا یا سودازدگی نیز شناخته می شود. این نوع افسردگی منجر به از دست دادن کامل لذت، تقریباً در همه چیز می شود.

در ویرایش پنجم راهنمای تشخیصی و آماری اختلال های روانی (DSM-5)، افسردگی مالیخولیایی به عنوان نوعی اختلال افسردگی اساسی، عمده یا ماژور (MDD) تعریف شده است، به این معنی که علائم آن می تواند شدیدتر از سایر انواع افسردگی باشد. در برخی موارد، این ویژگی می تواند درمان را دشوارتر کند.

فهرست عناوین
افسردگی ملانکولیک یا مالیخولیایی - علائم، تشخیص و درمان

یکی از افسانه های رایج در مورد افسردگی این است که "همه چیز در ذهن شماست". با این حال، با درک بیشتر در مورد افسردگی مالیخولیایی، می توان از ابزارهایی برای کمک به مدیریت علائم استفاده کرد.

 

 

علائم و نشانه های افسردگی مالیخولیایی یا ملانکولیک

علائم افسردگی مالیخولیایی اغلب شدیدتر از سایر انواع افسردگی توصیف می شود. یک مطالعه نشان داد که بیماران مبتلا به این اختلال، به احتمال زیاد نسبت به افراد مبتلا به افسردگی غیر مالیخولیایی، دوره‌های افسردگی بیشتری را تجربه می کنند. اما خوشبختانه، احتمالا هر دوره برای مدت کوتاه‌تری به طول می انجامد.

 

علائم و نشانه های افسردگی ملانکولیک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

 • دوره های غم و اندوه شدید
 • از بین رفتن احساس شادی و خوشحالی
 • احساس اضطراب
 • احساس پوچی یا عدم پاسخ عاطفی به رویدادهای زندگی خود
 • نداشتن هیچ لذت یا علاقه ای به چیزهایی که قبلاً دوست داشتید، مانند سرگرمی ها یا دیدن دوستان (احساس معروف به آنهدونیا)
 • مشکل در خوابیدن، زود بیدار شدن، بی خوابی یا خستگی
 • اشتهای ضعیف یا کاهش وزن
 • مشکل در تمرکز یا تصمیم گیری
 • احساس گناه
 • احساس ناامیدی یا بی ارزشی
 • افکار خودآزاری یا خودکشی
 • احساس درد یا تیر کشیدن در بدن
 • ممکن است در صبح احساس بدتری داشته باشید و در طول روز بهبود تدریجی را تجربه کنید

 

ویژگی های مالیخولیایی شامل علائم فیزیکی و احساسی است که ممکن است رفتار شما را تغییر دهد. علائم فیزیکی عبارتند از:

 

 • تغییراتی در گفتار، مانند گفتار آهسته، مکث زیاد، یا تغییر در صدا
 • عدم برقراری تماس چشمی
 • داشتن یک حالت خمیده
 • لمس مکرر بدن یا صورت خود
 • حرکت کردن با سرعتی کندتر از حد معمول

 

دست و پنجه نرم کردن با افسردگی جنگی نیست که به یکباره پیروز نهایی آن شوی. باید هر روز بجنگی و هر روز بر آن پیروز شوی.

 

افسردگی مالیخولیایی یا ملانکولیک چقدر شایع است؟

مطالعات مختلفی در زمینه میزان شایع بودن افسردگی مالیخولیایی انجام شده است. با این حال، نتایج این مطالعات اغلب بسته به معیارهای تشخیصی مورد استفاده و زمانی که مطالعه انجام شده است، متفاوت بوده است.

وقتی به افراد مبتلا به انواع افسردگی نگاه می کنیم، 7 تا 44 درصد ممکن است افسردگی ملانکولیک داشته باشند.

مطالعه‌ای در سال 2022 داده‌های 50 ساله را بررسی کرد تا سن احتمال وقوع مالیخولیا و اینکه آیا مردان بیشتر تحت تأثیر قرار می‌گیرند یا زنان را بررسی کند. محققان دریافتند که افسردگی مالیخولیایی بیشتر در سنین 40 تا 49 سالگی رخ می دهد و زنان بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می شوند.

 

علل احتمالی افسردگی مالیخولیایی

"شخصیت مالیخولیایی" از قرن ها پیش توصیف شده است. این عبارت نه تنها برای توصیف یک حالت غم انگیز به کار می رود، بلکه افرادی که مالیخولیایی یا ملانکولیک هستند می توانند دارای ویژگی های شخصیتی ساکت یا تحلیل گر باشند.

همچنین، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد افسردگی ملانکولیک می‌تواند بصورت خانوادگی ایجاد شود، و افرادی که قبلاً افسردگی پس از زایمان داشته‌اند، احتمال بیشتری برای تجربه آن را دارند.

مانند سایر اشکال این اختلال، افسردگی مالیخولیایی نیز با تغییرات در مسیرهای عصبی مغز و عدم تعادل در انتقال دهنده های عصبی و هورمون های استرس مرتبط است.

 

همچنین بخوانید: 5 نشانه رایج و هشدار دهنده افسردگی

 

افسردگی مالیخولیایی چگونه تشخیص داده می شود؟

هیچ آزمایش فیزیکی وجود ندارد که بتواند افسردگی مالیخولیایی یا ملانکولیک را تایید کند. با این حال، پزشکتان با صحبت کردن با شما می تواند تشخیص دهد که آیا ممکن است با این نوع شدیدتر افسردگی دست و پنجه نرم کنید یا خیر.

 

چندین سوال وجود دارد که پزشک ممکن است از شما بپرسد:

 

 • یک روز معمولی برای شما چگونه به نظر می رسد؟
 • آیا برایتان سخت است که هر روز صبح از رختخواب بیرون بیایید؟
 • آیا صبح‌ها سخت‌تر از عصرها به نظر می‌رسد؟
 • این اواخر وضعیت خوابتان چطور بوده است؟
 • سطح انرژی شما چگونه است؟
 • آیا هنوز می توانید سر کار بروید؟
 • چگونه مراقبت از کودک را مدیریت می کنید؟
 • آیا هنوز هم می توانید در سرگرمی ها یا دیدن دوستان یا خانواده احساس شادی کنید؟
 • آیا هنوز می توانید تمرکز کنید؟
 • چه چیزی به خلق و خوی شما کمک می کند؟ (البته اگر چیزی باشد)
 • آیا فکر خودکشی یا آسیب رساندن به خود را داشته اید؟
 • آیا فرد دیگری متوجه تفاوتی در رفتار شما مانند حرکات آهسته یا تغییر گفتار شده است؟

 

در برخی موارد، پزشک ممکن است برای رد تشخیص های جایگزین، از جمله اختلال دوقطبی، بیماری پارکینسون، ام اس یا نوعی زوال عقل، شما را به یک متخصص سلامت – روانپزشک یا متخصص مغز و اعصاب – ارجاع دهد. این موضوع اصلا جای نگرانی ندارد، زیرا یک ارزیابی کامل به شما کمک می کند تا از درمان صحیح مطمئن شوید.

با این حال، در نهایت تنها یک تراپیست دارای مجوز می تواند افسردگی ملانکولیک یا مالیخولیایی را تشخیص دقیق بدهد. بنابراین، بهترین راه حل این است که در مورد نتایج آزمایش با یک درمانگر که می تواند به شما در رسیدگی به احساسات و ایجاد یک برنامه درمانی جامع کمک کند، صحبت کنید.

 

اگر می خواهی بر اضطراب و افسردگی زندگی غلبه کنی در لحظه زندگی کن. در هر نفس خودت زندگی کن.

 

چگونه بر افسردگی ملانکولیک یا مالیخولیایی غلبه کنیم؟

فهمیدن اینکه این شکل از اختلال افسردگی اساسی می تواند بدتر از سایر انواع افسردگی باشد، می تواند بسیار نگران کننده باشد. با این حال، درمان هایی در دسترس است که می تواند به شما در مقابله با آن کمک کند.

 

درمان افسردگی مالیخولیایی با دارو

درمان های دارویی مختلف می تواند به شما در مدیریت افسردگی مالیخولیایی کمک کند. به ویژه، درمان با داروهای ضد افسردگی می تواند مفید باشد و برای این کار، انواع مختلفی از داروهای ضد افسردگی در دسترس هستند.

این داروها به افزایش سطح هورمون های "شادی" در مغز و بهبود خلق و خوی شما کمک می کنند. اگرچه ممکن است آنها یک درمان کامل نباشند، اما می توانند به شما کمک کنند تا احساس بهتری داشته باشید، و این برداشتن گام های دیگر در جهت بهبود سلامت روان را آسان تر می کند.

 

درمان شناختی رفتاری برای افسردگی ملانکولیک

درمان شناختی رفتاری (CBT) به شما می آموزد که افکار و رفتار خود را تغییر دهید. هنگامی که همه چیز طاقت فرسا به نظر می رسد، CBT می تواند به شما کمک کند مشکل را به بخش های کوچکتر و قابل کنترل تر تقسیم کنید تا بتوانید با مشکل بزرگتر مقابله کنید.

فکر کردن به مشکلات خودتان به این طریق، می تواند به شما کمک کند از الگوهای افکار منفی خارج شوید و احساس کنید که کنترل بیشتری بر زندگی خود دارید.

هنگامی که شروع به تمرین CBT کردید، می توانید احساسات روزانه خود در مواجهه با مشکلات رایج را بهبود بخشید.

 

درمان آنلاین

وقتی با یک درمانگر به صورت آنلاین صحبت می کنید، دیگر نگران حضور در یک ملاقات حضوری نیستید و این می تواند راهی عالی برای دسترسی به پشتیبانی باشد. هنگام ملاقات حضوری در این شرایط، ممکن است چندین هیجان از جمله عصبانیت، ترس، بی حالی یا بی علاقگی را احساس کنید. بنابراین صحبت کردن آنلاین می تواند برای شما به مراتب قابل کنترل تر باشد.

و از سوی دیگر، شرکت در یک جلسه درمانی آنلاین از آن جهت مفید است که زمان کمتری را از برنامه شما می طلبد و در صورت ابتلا به اختلال اضطراب اجتماعی یا عمومی هم می تواند بسیار مفید باشد.

 

سایر گزینه های درمانی

درمان تشنج الکتریکی یا درمان با الکتروشوک (ECT) در مواردی که درمان های پزشکی و گفتاری بی اثر هستند، قابل استفاده است. ECT شامل ارسال تکانه های الکتریکی به مغز است، اما تنها زمانی در نظر گرفته می شود که تمام گزینه های درمانی دیگر امتحان شده باشند.

 

پیشگیری از خودکشی در افسردگی ملانکولیک یا مالیخولیایی

در همه انواع افسردگی عمده یا ماژور از جمله افسردگی ملانکولیک یا مالیخولیایی، خطر خودکشی ممکن است بیشتر باشد. اگر افکار خودکشی یا آسیب رساندن به خود دارید، باید با اورژانس تماس بگیرید یا برای درمان سلامت روان خود اقدامی اورژانسی انجام بدهید.

اگر فکر می کنید شخص دیگری در معرض خطر خودکشی یا آسیب رساندن به خود است:

 

 • برای کمک با اورژانس تماس بگیرید یا آنها را به اورژانس ببرید
 • تا زمان دریافت کمک پزشکی در کنار آن ها بمانید
 • هر چیزی را که می توانند برای آسیب رساندن به خود از آن استفاده کنند را بردارید
 • سعی کنید بدون قضاوت به افکار و احساسات آنها گوش دهید

 

مانند سایر اشکال افسردگی اساسی و عمده، خطر خودکشی و ایده های خودکشی در افسردگی ملانکولیک یا مالیخولیایی می تواند بیشتر باشد، بنابراین اگر شما یا شخص دیگری افکار خودکشی را ابراز کرد، مهم است که فوراً از خدمات اورژانس کمک بگیرید.

 

همیشه فقط این یک جمله را به یاد داشته باش و با خودت تکرار کن: من از غم و اندوه هایم قوی تر و محکم تر هستم.

 

سخن نهایی دنیای موسیقی درمانی در مورد افسردگی ملانکولیک یا مالیخولیایی

افسردگی ملانکولیک یا مالیخولیایی یک نوع شدید افسردگی است که می تواند علائم مختلف سلامت روان را ایجاد کند. بر خلاف افسردگی غیر مالیخولیایی، این اختلال می تواند علائم فیزیکی مانند کندی حرکت و تغییر در گفتار را نیز ایجاد کند.

درمان‌های مختلفی برای حمایت از مبتلایان به این اختلال در دسترس است و جستجوی حمایت روان‌شناختی مانند گفتار درمانی بسیار مهم است.

درمان افسردگی آنلاین نیز یک گزینه مناسب است. یک درمانگر دارای مجوز می تواند به خوبی بصورت آنلاین از شما حمایت کرده و درمان های مبتنی بر شواهد مانند درمان شناختی رفتاری را ارائه دهد. تمامی جلسات درمانی در محیطی کاملاً ایمن و محرمانه انجام می شود.

از طرفی دیگر، با انتخاب درمان آنلاین دیگر نگران ملاقات حضوری و مسائل مربوط به آن نخواهید بود. در وقت خود صرفه جویی کرده و یک گزینه مناسب و راحت را انتخاب خواهید کرد.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید