دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

آیا من آسکشوال یا بی جنس گرا هستم؟ نشانه ها و چگونگی صحبت در مورد آن

آسکشوال، بی جنس گرایی، جنس ناگرایی، بی گرایش جنسی یا آمیزش ناخواهی نوعی گرایش جنسی است که در آن فرد تمایل جنسی کمی نسبت به دیگران دارد. همچنین ممکن است این افراد به طور کلی تمایل چندانی به داشتن روابط جنسی نداشته باشند. با این حال، هر فرد بی جنسگرا از نظر نحوه برخورد با صمیمیت جنسی متفاوت است. این وضعیت را بیشتر به عنوان یک طیف در مقابل مجموعه ای مشخص از قوانین در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، برخی از افراد جذابیت عاشقانه و عشق بازی را تجربه می کنند، اما تمایلی به صمیمیت جنسی و رابطه جنسی ندارند، و برخی دیگر ممکن است بخواهند رابطه جنسی یا خودارضایی داشته باشند، اما هنوز به طور کامل جذب دیگران نمی شوند. همچنین، برخی دیگر هم ممکن است با دیگران رابطه جنسی داشته باشند یا با خود این کار را انجام دهند، اما هنگام انجام این کار احساس لذت نکنند. اینها تنها چند نمونه از این طیف وسیع هستند.

فهرست عناوین
آیا من آسکشوال یا بی جنس گرا هستم؟ نشانه ها و چگونگی صحبت در مورد آن

توجه داشته باشید که گرایش آسکشوال یا بی جنس گرایی به دلایل مذهبی یا فلسفی مانند پرهیز از رابطه جنسی تلقی نمی شود. در چنین مواردی ممکن است کشش جنسی رخ دهد، اما به سادگی به عمل ختم نمی شود.

 

 

آیا بی‌جنس‌گرایی یک انتخاب در نظر گرفته می شود؟

دو فلسفه اصلی در رابطه با آسکشوال یا بی‌جنس‌گرایی وجود دارد. اولین فلسه این است که آسکشوال هم مانند دگرجنس گرایی و همجنس گرایی یک گرایش جنسی است. جامعه دگرباشان جنسی LGBTQ)+( بی جنس گرایی را به عنوان یکی از گرایش های خود می شناسد.

فلسفه دوم این است که فردی که خود را آسکشوال معرفی می‌کند، به یک ناهنجاری فیزیولوژیکی مانند سطوح پایین میل جنسی یا اختلال کم کاری میل جنسی (HSDD) دچار است.

 

در نهایت، در مورد عوامل موثر در اینکه یک فرد این گرایش را داشته باشد، چیزهای زیادی وجود دارد که ما آن ها را نمی دانیم. و همیشه بهترین کار این است که به هویت جنسی هر کسی احترام بگذاریم.

 

چگونه بفهمیم بی جنس گرا هستیم؟

گاهی اوقات بی جنس گرا بودن یک فرد برای خودش به روشنی آشکار نیست. دلیل این موضوع تا حدی این است که این گرایش جنسی به اندازه دگرجنس‌گرایی یا همجنس‌گرایی به طور گسترده مورد بحث قرار نمی‌گیرد، و بنابراین درک کافی در موردش وجود ندارد. حتی برخی هنوز نمی دانند که یک گرایش جنسی با عنوان آسکشوال یا بی جنسگرایی وجود دارد.

 

علاوه بر این، به همان ترتیبی که ممکن است زمان ببرد تا کسی تشخیص دهد که همجنسگرا، دوجنسه، تراجنسیتی یا دگرباش جنسی است، یک فرد بی جنس گرا هم برای تشخیص گرایش جنسی خود به درون نگری دقیق نیاز دارد.

 

اگر گرایش جنسی خودت را بشناسی بهتر خواهی فهمید که چه کسی هستی و چگونه باید زندگی کنی.

 

برای کمک به تشخیص اینکه آیا ممکن است بی جنسگرا باشید یا خیر، موارد زیر را بررسی کنید و ببینید که آیا یکی یا چند مورد از آن ها را تجربه کرده اید یا خیر:

 

  • می توانید ببینید که دیگران به طور متعارف جذاب هستند، اما به ندرت (یا هرگز) تمایل جنسی نسبت به آنها را تجربه می کنید.
  • شما تمایل چندانی به درگیر شدن به رفتارهای جنسی با دیگران از جمله شریک زندگی خود ندارید
  • شما تمایل چندانی به خودارضایی ندارید
  • شما درگیر صمیمیت جنسی هستید، اما از آن لذت نمی برید
  • شما درگیر صمیمیت جنسی هستید، اما به ندرت آغاز کننده آن هستید.
  • به ندرت به رابطه جنسی فکر می کنید
  • شما صمیمیت جنسی - یا حتی فکر آن را - هیجان انگیز، جالب یا مهم نمی دانید
  • برای شناسایی سایر گرایش‌های جنسی، از جمله دگرجنس‌گرایی، همجنس‌گرایی، دوجنس‌گرایی و پان‌جنس‌گرایی مشکل دارید.
  • شما تمایل چندانی به درگیر شدن در یک رابطه عاشقانه ندارید.
  • شما ترکیبی از هر یک از موارد فوق را برای یک دوره زمانی مداوم، شاید از دوران نوجوانی احساس کرده اید.

 

همانطور که در بالا ذکر شد، هریک از افراد بی‌جنس‌گرا با هم متفاوت هستند. لازم است که آسکشوال را به عنوان یک طیف در نظر بگیریم، و ببینیم که آیا در مقایسه با تعریف دقیق آن، در جایی از آن طیف قرار می‌گیریم یا خیر.

 

همچنین بخوانید: بیش فعالی جنسی چیست؟ علائم، علل و درمان آن

 

بی جنس گرایی، نیمه جنس گرایی و کم جنس گرایی

اصطلاحات بی جنسگرایی (آسکشوال) و نیمه جنسگرایی (دمیسکشوال) اغلب با هم ترکیب می شوند. اما در حالی که این دو گرایش به طور مماسی به هم مرتبط هستند، در واقع بسیار متفاوت از یکدیگر می باشند. فردی که نیمه‌جنس‌گرا است، تمایل جنسی نسبت به دیگران را تجربه می‌کند و از صمیمیت جنسی لذت می‌برد، اما تنها پس از ایجاد یک پیوند عاطفی قوی می تواند درگیر این موضوع شود.

نیمه جنس گرایی از نظر فنی در طیف بی جنس گرایی قرار می گیرد. کم جنس گرایی (گری‌سکشوال) هم در کنار نیمه جنس گرایی در این طیف قرار می گیرد. یک فرد کم جنسگرا کسی است که میل و جاذبه جنسی را تجربه می کند، اما به ندرت و یا با شدت کم درگیر این احساس می شود.

 

نترس، خجالت نکش و هرگز بخاطر تمایلات جنسی خود شرمنده نباش. فقط در کمال خودمراقبتی خودت باش.

 

بی جنس گرایی در مقابل فقدان موقت میل جنسی

یکی از تفاوت‌های کلیدی بین بی‌جنس‌گرایی و کمبود عمومی میل جنسی (که به آن میل جنسی کم نیز گفته می‌شود) این است که تجربه احساس هر یک از آنها چه مدت طول می‌کشد. بسیاری از کسانی که خود را بی جنسگرا می دانند، برای مدت طولانی - گاهی در اوایل نوجوانی - آن را احساس می کنند.

کاهش میل جنسی در مراحل بعدی زندگی اغلب با گرایش بی جنسگرایی یکسان نیست. علل شایع کاهش میل جنسی شامل پریشانی سلامت روان مانند اضطراب، استرس و افسردگی، برخی داروها و مکمل‌ها، بیماری زمینه‌ای، مصرف استروئید، و تغییرات و عدم تعادل هورمونی است.

 

به عنوان مثال، زنان در دوران یائسگی اغلب به دلیل تغییرات هورمونی شدید، متوجه کاهش میل جنسی خود می شوند. اگر مشکوک هستید که هر یک از موارد ذکر شده ممکن است باعث کاهش میل جنسی شما شود، بهتر است با یک پزشک عمومی یا متخصص مشورت کنید.

 

در برخی موارد، میل جنسی پایین نیز ممکن است نتیجه تروما از جمله سوء استفاده جنسی، سوء استفاده فیزیکی، تجاوز جنسی، اقدام به تجاوز جنسی، شرمساری جنسی و سایر تجربیات منفی جنسی باشد. این چیزی است که باید در مورد آن با یک تراپیست یا سایر متخصصان مراقبت از سلامت روان صحبت کنید. این افراد متخصص می تواند به شما در بهبود آسیب های گذشته کمک کنند.

 

چگونه بی جنس گرایی خود را توضیح دهیم؟

در اینجا به صراحت به شما می گوییم: شما در مورد گرایش جنسی خود توضیحی به کسی بدهکار نیستید. با این حال، مواقعی وجود دارد که ممکن است احساس کنید مجبور هستید در مورد تمایلات جنسی خود با کسی صحبت کنید.

برای مثال، ممکن است احساس کنید که لازم است در یک رابطه عاشقانه، با نزدیک ترین دوستانتان یا اعضای خانواده درباره گرایش جنسی خود صحبت کنید. اگر می خواهید آسکشوال یا بی جنسگرایی خود را برای کسی توضیح دهید، بهترین رویکرد صداقت و صراحت است، به خصوص که بسیاری با این اصطلاح آشنا نیستند.

دقیقاً آنچه که احساس می کنید و احساس نمی کنید را توضیح دهید. اگر با کسی که با او یک رابطه عاطفی برقرار کرده اید صحبت می کنید، در مورد اینکه این موضوع چگونه می تواند بر روابط جنسی شما تاثیر بگذارد، صادق و شفاف باشید.

 

منابعی برای درک بهتر بی جنس گرایی

اگر می‌خواهید در مورد آسکشوال بیشتر بدانید، بررسی کتاب های زیر را به شما توصیه می کنیم:

 

 

علاوه بر این، منابع آنلاین زیادی وجود دارد که در آن افراد بی جنسگرا می توانند افراد دیگری را پیدا کنند که ممکن است تجربیات مشابهی داشته باشند. یافتن چنین سازمان‌هایی که می توانند شما را با سایر افراد آسکشوال مرتبط کند، ارزش جستجوی گوگل را دارد.

به یاد داشته باشید که شما در تجربیات و احساسات خود تنها نیستید.

 

گرایش جنسی تو دریچه ای به روح تو است.

 

سخنی از دنیای موسیقی درمانی در مورد آسکشوال یا بی جنس گرایی

آسکشوال یا بی جنس گرایی یک طیف است و هیچ دو نفر در آن طیف از نظر میل یا کشش جنسی نسبت به دیگران یا حتی با خودشان، دقیقاً یکسان نیستند. داشتن درک بهتر از گرایش جنسی خود و حتی گذاشتن یک برچسب ملایم بر آن، می تواند شما را در مسیری قرار دهد که خود را بهتر درک کنید.

این می تواند منجر به افزایش عزت نفسشما شود. همچنین می تواند به طور کلی شفافیت بیشتری در مورد اینکه چه کسی هستید و چگونه باید زندگی و روابط خود را هدایت کنید، به شما ارائه بدهد. در برخی موارد، فقدان میل جنسی نتیجه شهوت جنسی کم یا تروما و آسیب های گذشته است. پس اگر فکر می کنید که ممکن است این بر میل و جاذبه جنسی شما تأثیر بگذارد، ارزش آن را دارد که به دنبال بررسی راه حل های موجود باشید.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید