دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

مشکلات ازدواج - 10 نشانه اینکه در رابطه شما مشکل وجود دارد

هر رابطه زناشویی منحصر به فرد بوده و هر یک با چالش های خاص خود مواجه است. با این حال، علائم رایجی وجود دارند که نشان دهنده مشکلات ازدواج هستند.

اگرچه ممکن است نادیده گرفتن این مسائل برای شما مناسب به نظر بیاید و امیدوار باشید که آنها به خودی خود برطرف شوند، کار مفیدتر این است که با همسرتان درباره مشکلات ازدواج خود صحبتی آزاد، صادقانه و محترمانه داشته باشید. این مهم است که هم شما و هم همسرتان در رابطه زناشویی احساس شنیده شدن، حمایت و امنیت داشته باشید.

فهرست عناوین
مشکلات ازدواج - 10 نشانه اینکه در رابطه شما مشکل وجود دارد

در این مقاله علائم هشدار دهنده رایج مشکلات ازدواج، نحوه کمک گرفتن و منابعی را که در صورت وجودمشکل در ازدواج در دسترس است، را مورد بررسی قرار می دهیم. در ادامه این مطلب با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

 

علائم هشدار دهنده مشکلات ازدواج

هر رابطه‌ای فراز و نشیب‌های خود را خواهد داشت، اما نشانه‌هایی وجود دارد که بهتر است از نزدیک به آن‌ها نگاه کنید تا بفهمید که آیا آنها نتیجه چیزی هستند که در ازدواج شما مشکل ایجاد کرده است یا خیر. در اینجا 10 نشانه متداول که نشان می دهد مشکلی در ازدواج شما وجود دارد را با هم مرور خواهیم کرد.

 

 

شما همیشه از یکدیگر انتقاد می کنید

مطمئناً، کمی انتقاد سازنده می تواند چیز خوبی باشد. اما شما باید آگاه باشید که آیا انتقاد شما واقعا مفید است یا منفی و یا حتی خصمانه است.

تحقیقات نشان می دهد که انتقاد خصمانه پیش بینی کننده قوی نارضایتی زناشویی است. دکتر جان گاتمن، تراپیست با بیش از 50 سال تجربه در کار با زوج‌ها، می‌گوید: 

 

انتقاد منفی می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که ازدواج شما به سمت طلاق می‌رود، به‌ویژه زمانی که این انتقاد در ابتدای بحث درگیری مطرح شود. این نوع از انتقاد، یکی از "چهار قاتل رابطه" است. این چهار قاتل، گروهی از عوامل هستند که می توانند برای یک رابطه کشنده باشند و یکی از مهمترین نشانه های پیش رفتن به سمت طلاق هستند. سه عضو دیگر این گروه بی رحم، تحقیر، تدافعی بودن و سنگ اندازی است.

 

البته، اگر کاری که او انجام داده یا می دهد باعث تحریک شما می شود، ابراز احساسات خود به شریک زندگیتان و در جریان گذاشتن او مفید است. اما اینکه چه می گویید و چگونه می گویید بسیار مهم است.

 

انتقاد خصمانه

  • باورم نمی شود لباس های کثیف خود را روی زمین گذاشته ای. تو خیلی کثیف و بی فکر هستی.
  • تو بیشتر با دوستان احمقت معاشرت می کنی تا با من. تو خیلی خودخواه هستی.

 

انتقاد سازنده

  • وقتی لباس های کثیف تو را در کف اتاق خواب می بینم استرس می گیرم و اذیت می شوم. می توانی با رعایت کردن به من کمک کنی؟
  • وقتی برای هم وقت نمی گذاریم احساس می کنم مورد بی مهری قرار می گیرم. آیا می توانیم در مورد تغییر آن صحبت کنیم؟

 

با تأکید بر احساس خود، سازنده رفتار می کنید و با هم به سمت حل مشکل پیش می روید. از سوی دیگر، انتقاد خصمانه ممکن است این احتمال را افزایش دهد که شریک زندگی شما نیز با خصومت به شما پاسخ دهد.

 

ازدواج پیوندی است که قرار نیست هیچ کدام از طرفین در آن متضرر شوند. پس در آن در کنار یکدیگر و برای یکدیگر کار کنید.

 

عدم صمیمیت

اگر رابطه شما فاقد انواع صمیمیتی است که از نظر شما مهم هستند، ممکن است بین شما و شریک زندگیتان فاصله عاطفی وجود داشته باشد - به خصوص اگر متوجه شوید که نمی خواهید با او (یا او با شما) درگیر کارهای صمیمی شوید.

ازدواج ها با ابراز صمیمیت سالم رشد می کنند - و این همیشه به معنای رابطه جنسی نیست. بسیاری از زوج های متاهل به طور منظم درگیر رابطه جنسی نیستند، و این همیشه نشانه ای از یک مشکل اساسی نیست. مسائل مربوط به سلامتی، تغییرات زندگی و برنامه های شلوغ، همگی می توانند به کمبود رابطه جنسی منجر شوند. همچنین افرادی که خود را بی‌جنس‌گرا یا بی گرایش جنسی می دانند ممکن است اصلاً با شریک زندگی خود رابطه جنسی نداشته باشند.

با این حال، صمیمیت به معنای رابطه جنسی نیست. دست در دست شدن، نوشتن یادداشت های عاشقانه، یا حتی آشپزی با هم می توانند صمیمیت هایی باشند که به سادگی به شریک زندگی تان این پیام را می دهند که دوستش دارید و می خواهید با او وقت بگذرانید.

 

تحقیقات نشان می‌دهد که فقدان صمیمیت یکی از مشکلات اصلی زوج‌ها است که باعث ناراحتی و به طور بالقوه حتی فروپاشی رابطه می‌شود.

 

شما مدام همان بحث و جدل را دارید

مشاجره و بحث و جدل در هر ازدواجی حتی در ازدواج های سالم اتفاق می افتد. در واقع، تحقیقات نشان می‌دهد که زوج‌هایی که به طور مؤثر با هم بحث می‌کنند، ۱۰ برابر بیشتر از آنهایی که مسائل دشوار را پنهان می کنند، رابطه‌ای شاد دارند.

اما اگر زمان با هم بودن شما با تکرار بی‌پایان بحث مشابهی همراه باشد و هیچ راه حلی وجود نداشته باشد، به احتمال زیاد بین شما دو نفر گسست بزرگی وجود دارد. حتی ممکن است برای جلوگیری از مشاجره ای دیگر، شروع به دوری از یکدیگر کنید.

اگرچه اجتناب از مشاجره می تواند در کوتاه مدت بهترین راه حل به نظر برسد، اما در بلندمدت به رابطه شما کمکی نخواهد کرد. ممکن است لازم باشد کمی در ذهن و روح خود جستجو کنید (هم خودتان و هم همراه با شریک زندگیتان) تا واقعاً بفهمید که چه چیزی باعث همان بحث قدیمی شده است.

 

همچنین بخوانید: 5 نشانه اینکه زمان آن رسیده است که در رابطه خود تجدید نظر کنید

 

شما با هم در ارتباط نیستید

زوج های متاهل می تواند به راحتی عادت کنند که فقط در مورد فرزندان، مسائل مالی یا کاری صحبت کنند. اما مهم است که احساس کنید شریک زندگی شما به شما گوش می دهد و دیدگاه شما را درک می کند.

بدون داشتن ارتباط سالم، ناامیدی‌ها و نگرانی‌های روزمره می‌توانند به رنجش‌های کاذب تبدیل شوند. پرداختن به احساسات فروخورده می تواند بسیار سخت تر از کار کردن روی آنها در حین وقوع شان باشد.

 

از گذراندن وقت با هم لذت نمی برید

گذراندن وقت در تنهایی، حتی زمانی که متاهل هستید مفید است. با این حال، اگر متوجه می‌شوید که از گذراندن وقت با شریک زندگی‌تان اجتناب می کنید یا حتی برای همراهی نکردن او بهانه‌تراشی می‌کنید، احتمالاً دلایل عمیق‌تری برای شما وجود دارد.

از خود بپرسید چرا نمی خواهید با همسرتان وقت بگذرانید. آیا هر زمان که وقت زیادی را با هم می گذرانید با هم دعوا می کنید؟ آیا از هم جدا افتاده اید؟ شناسایی دلایل اینکه نمی خواهید در کنار او باشید می تواند به شما در کشف مسائل عمیق تر در رابطه کمک کند.

 

به همسرتان دروغ می گویید یا چیزهایی را از او پنهان می کنید

شما حق دارید برخی چیزها را به دلایل شخصی خصوصی نگه دارید. با این حال، اگر از همسرتان رازی (مانند قرار ملاقات گذاشتن با یک جنس مخالف دیگر) که به او هم مربوط می شود را به این دلیل که می‌دانید آن راز بر او تأثیر منفی می‌گذارد، پنهان می کنید، می تواند نشان دهنده مشکلات ازدواج شما باشد.

اگر مدام به همسرتان دروغ می گویید، بررسی کنید که چرا این کار را می کنید. آیا از رابطه و زندگی زناشویی خود ناراضی هستید اما از اینکه به او بگویید و شنیدن پاسخش می ترسید؟ آیا به همسرتان اعتماد ندارید؟

 

راز نگه داشتن فقط بذر بی اعتمادی را در یک رابطه می کارد. هنگامی که این اعتماد شکسته شود، ترمیم آن دشوار است.

 

عدم اعتماد وجود دارد

شاید به دروغگویی همسرتان شک دارید یا همیشه به رفتار او مشکوک هستید. در حالی که ممکن است وسوسه شوید پیام های متنی یا ایمیل او را بررسی کنید، متأسفانه احساس نیاز به انجام این کار ممکن است نشان دهنده این باشد که در حال حاضر مشکلات عمیق تری در رابطه زناشویی شما وجود دارد که باید به آنها رسیدگی شود.

فقدان اعتماد اغلب منجر به بی ثباتی عاطفی در رابطه می شود. در این صورت، ممکن است شما و شریک زندگی تان دیگر در کنار یکدیگر احساس امنیت نکنید.

 

رابطه ای خارج از رابطه زناشویی خود دارید

به گفته کارشناسان روابط، این کاملا طبیعی است که فردی غیر از شریک زندگی خود را جذاب بدانید. به هر حال، وارد شدن به یک رابطه، عملکرد طبیعی بیولوژیکی شما را خاموش نمی کند.

با این حال، اگر دائماً در مورد شخص دیگری افکار جنسی دارید و روی آن افکار عمل می کنید، نشان دهنده وجود مشکلات عمیق در ازدواج شماست. این می تواند دریافت نکردن چیزهایی مانند صمیمیت، محبت یا توجه باشد که باعث می شود که شما امیدوار باشید که آن ها را از شخص دیگری دریافت کنید.

برخی از موارد صرفاً در مورد رابطه جنسی است، در حالی که برخی دیگر در مورد دریافت صمیمیت عاطفی از شخصی دیگر است. در حالی که ممکن است از اینکه شخص دیگری نیازهای شما را برآورده کند، در لحظه احساس خوبی داشته باشید، اما این اغلب باعث حواس پرتی شما از پرداختن به مسائل درون ازدواج تان می شود. توجه داشته باشید که به هر حال، این یک خیانت است.

 

در یک زندگی مشترک زمانی به خوشبختی واقعی می رسید که به دنبال خوشبختی همسر خود باشید.

 

شما از نظر احساسی به شخص دیگری متکی هستید

در حالی که داشتن پیوندهای عاطفی عرفی خارج از رابطه سالم است، اگر دائماً مسائل مربوط به شریک زندگی خود را به فرزند یا بهترین دوست خود می گویید و نزد آن ها از او شکایت می کنید، ممکن است نشانه ای از وجود مشکلات در ازدواج شما باشد. به‌ویژه زمانی که این مسائل را با شریک زندگی‌تان در محیطی مطرح نمی‌کنید که هر دو واقعاً می‌توانید روی آن‌ها کار کنید، این می تواند یک نشانه محکم تر باشد.

اگر متوجه شدید که احساسات منفی در مورد ازدواج خود را به دیگران منتقل می کنید، ممکن است نشانه آن باشد که ازدواج شما آنقدر قوی نیست که باید باشد.

 

در حالی که همه هر از گاهی از مسائل مختلف شکایت می کنند، اگر شکایت کردن شما بسته به این باشد که شخص دیگری ازدواج شما را برای شما درست کند، کارساز نخواهد بود. در عوض، سعی کنید این زمان را صرف حل مشکلات با همسرتان کنید.

 

در رابطه شما سوء استفاده وجود دارد

مهم نیست که چه اتفاقی می افتد، سوء استفاده (از آزار جسمی گرفته تا کلامی، عاطفی یا جنسی) هرگز قابل قبول نیست. اگر در خانه‌ای زندگی می‌کنید که در آن خشونت خانگی رخ می‌دهد، فوراً به دنبال کمک باشید. اگر می توانید، سعی کنید یک برنامه ایمنی ایجاد کنید و به یک فضای امن مانند خانه یک دوست یا یکی از اعضای خانواده پناه ببرید.

 

درخواست کمک برای رسیدگی به مشکلات ازدواج

در بسیاری از موارد، راه های زیادی وجود دارد که شما و همسرتان می توانید مهارت های مورد نیاز برای موفقیت در ازدواج خود را توسعه دهید. در اینجا چند کار را به شما ارائه می دهیم که می توانید برای رفع مشکلات ازدواج تان آن ها را انجام دهید.

 

روی ارتباط داشتن کار کنید

این می تواند بسیار مفید باشد که هر روز (یا هر چند وقت یکبار در طول هفته) زمانی را برای برقراری ارتباط با همسر خود اختصاص دهید. مطمئن شوید که این زمان برای به اشتراک گذاشتن احساسات هر دوی شما در نظر گرفته شده است. سعی کنید حرف های همسرتان را نادیده نگیرید و واقعاً به آنها گوش دهید. توجه داشته باشید که در مقابل، او هم باید همین کار را برای شما انجام دهد.

در اولویت قرار دادن گوش دادن و پاسخ به نگرانی های یکدیگر می تواند به هر فردی کمک کند تا در رابطه زناشویی خود احساس اهمیت و ارزشمندی کند. همچنین این می تواند از تبدیل شدن مسائل جزئی به مسائل بزرگتر جلوگیری کند.

 

مرزهای خود را تعیین کنید

یک رابطه سالم دارای مرزهایی است. در حالی که برخی افراد فکر می کنند که مرزها باعث ایجاد فاصله یا جدایی بیشتر می شود، سعی کنید مرزها را به عنوان ایجاد انتظارات روشن برای رابطه خودتان در نظر بگیرید.

نمونه ای از برخی از مرزهای رابطه سالم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

  • به یکدیگر فضایی بدهید تا هر کدام هویت خود را داشته باشید
  • در هنگام مشاجره سر همدیگر فریاد نزنید
  • به زمان و فضای مملو از سکوت یکدیگر در حین کار احترام بگذارید

 

مشاوره یا درمان دریافت کنید

کمک گرفتن از یک متخصص به خصوص در زمانی که شما و همسرتان احساس می کنید که در حال انجام یک زندگی فرسایشی هستید و همچنان مشکلات مشابهی پیش می آید، می تواند بسیار مفید باشد.

 

یک درمانگر یا مشاور ازدواج می تواند متحد ازدواج شما باشد. او به جای طرفداری، به شما و شریک زندگیتان کمک می کنند تا دیدگاه درست خود را به دست آورید و مهارت های ارتباطی مورد نیاز را برای تغییر الگوهایی که شما را درگیر نگه می دارد، توسعه دهید.

 

با کمک یک فرد متخصص، شما و شریک زندگیتان می توانید الگوهای ناسالم را شناسایی و تغییر دهید و احساسات عاشقانه را دوباره در رابطه زناشویی خود کشف کنید.

همچنین از سوی دیگر، یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید که آیا ادامه ازدواج برای شما مناسب است یا خیر. شاید شما و همسرتان از هم جدا شده اید و یکی یا هر دوی شما این تصمیم را داشته باشید که دیگر به این ازدواج ادامه ندهید.

اگرچه این تصمیم می‌تواند فوق‌العاده دشوار و تلخ باشد، اما یک درمانگر می‌تواند شما را در مراحل بعدی راهنمایی کند و در عین حال به شما آموزش دهد که چگونه با این تغییر بزرگ زندگی تا حد امکان سازگارانه کنار بیایید.

 

زندگی مشترک مثل تئاتر است. دیگران صحنه های زیبا و آراسته آن را می بینند درحالی که زن و شوهر درگیر پشت صحنه درهم ریخته و پرماجرای آن هستند.

 

سخنی از دنیای موسیقی درمانی در مورد نشانه های مشکلات ازدواج

حتی ازدواج های شاد و رضایت بخش هم دوران های چالش برانگیزی را پشت سر می گذارند. اگر ازدواج شما با مشکل مواجه است، بدانید که اگر هر دو مایلید که روی ترمیم رابطه کار کنید، منابع خوبی در دسترس شما و همسرتان وجود دارد. دریافت حمایت از یک تراپیست یا مشاور ازدواج می تواند به شما کمک کند که در زمان های چالش برانگیز برای بهتر شدن زندگی خود تلاش کنید یا به این نتیجه برسید که پایان دادن به این رابطه مناسب ترین گزینه است.

حتی اگر همسرتان برای دریافت کمک حرفه ای آماده نیست یا با آن مخالف است، خودتان به تنهایی می توانید به یک درمانگر یا مشاور مراجعه کنید و از حمایتی که برای بهبودی و حل مشکلات ازدواج تان نیاز دارید بهره مند شوید.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید