دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

13 تمرین مغزی طلایی برای کمک به تیز نگه داشتن ذهن

انجام تمرین مغزی برای بهبود حافظه، تمرکز یا عملکرد روزانه اولویت اصلی بسیاری از افراد مسن است. اما افراد در هر سنی می توانند از گنجاندن چند تمرین ساده مغزی در زندگی روزمره خود سود ببرند.

مغز در هر کاری که انجام می دهیم نقش دارد و مانند هر قسمت دیگری از بدن، نیاز به مراقبت دارد.

فهرست عناوین
13 تمرین مغزی طلایی برای کمک به تیز نگه داشتن ذهن

در این مقاله، 13 مورد از ساده ترین و در عین حال بهترین تمرینات مغزی که می توانید به وسیله آن ها ذهن خود را تیز و آماده نگه دارید را مورد بررسی قرار می دهیم. برای آشنایی بیشتر با تمرینات مختلف مغز و نحوه انجام آنها در ادامه این مطلب با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

 

تمرینات مغزی برای تقویت حافظه و تمرکز

تحقیقات نشان داده‌اند که راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن ها هوشیاری ذهنی خود را تقویت کرده و به سلامت مغز خود کمک کنید و این که در چه سنی هستید در این مورد اهمیتی ندارد. انجام برخی تمرین‌های مغزی برای کمک به تقویت حافظه، تمرکز و توجه می‌تواند انجام کارهای روزانه را برای شما سریع‌تر و آسان‌تر کند و با افزایش سن مغز و ذهن تان را تیز نگه دارد.

بیایید نگاهی عمیق‌تر به 13 تمرین مغزی مبتنی بر شواهد داشته باشیم که بهترین مزایای تقویت این ارگان حساس را ارائه می‌دهند.

 

 

1. با پازل های چند تکه خوش بگذرانید

چه بخواهید تکه های یک تصویر 1000 قطعه ای از برج ایفل را کنار هم قرار دهید یا 100 قطعه را برای ساختن میکی ماوس به هم متصل کنید، کار روی یک پازل یک تمرین عالی برای تقویت مغز شما است.

تحقیقات نشان داده است که انجام پازل توانایی های شناختی متعددی را به خدمت می گیرد و یک عامل محافظتی برای پیری شناختی دیداری-فضایی است. به عبارت دیگر، هنگام کنار هم قرار دادن قطعه های یک پازل، باید به قطعات مختلف نگاه کنید و بفهمید که در کجای تصویر ناقص قرار می‌گیرند. این می تواند راهی عالی برای به چالش کشیدن ذهن و تمرین مغز شما باشد.

 

2. بازی های کارتی را انجام دهید

آخرین باری که یک بازی ورق یا کارتی انجام داده اید کی بوده است؟ محققانی که در سال 2015 مطالعه‌ای را در مورد فعالیت‌های تحریک‌کننده ذهنی بزرگسالان انجام دادند، می‌گویند که یک بازی سریع کارتی می‌تواند منجر به حجم بیشتر مغز در چندین ناحیه از این عضو حیاتی شود. همین مطالعه نشان داد که بازی ورق و کارتی می تواند حافظه و مهارت های تفکر را نیز بهبود بخشیده و ذهن را تیز نگه دارد.

سعی کنید یکی از این بازی های کارتی آزمایش شده و واقعی را یاد بگیرید:

 

 • سولیتر
 • پل یا بریج
 • جین رامی
 • پوکر
 • بی دل
 • هشت دیوانه یا هشت کثیف

 

3. دایره لغات خود را غنی کنید

داشتن یک دایره لغات غنی کاری می کند که شما باهوش تر به نظر برسید. اما آیا می‌دانستید که می‌توانید یک درس واژگان سریع را به یک تمرین مغزی تحریک‌کننده نیز تبدیل کنید؟

تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از مناطق مغز در وظایف واژگانی، به ویژه در مناطقی که برای پردازش دیداری و شنیداری مهم هستند، درگیر هستند. برای آزمایش این نظریه، این فعالیت تقویت‌کننده شناختی را امتحان کنید:

 

 • هنگام مطالعه یک دفترچه همراه خود داشته باشید.
 • یک کلمه ناآشنا را یادداشت کنید، سپس تعریف آن کلمه را جستجو کنید.
 • سعی کنید روز بعد پنج بار از آن کلمه استفاده کنید.

 

مغز انسان 100 میلیارد نورون دارد که هر نورون آن به 10 هزار نورون دیگر متصل است. این پیچیده ترین جسم در جهان است. مراقب این عضو جذاب باشید.

 

4. برقصید و حرکات موزون انجام دهید

مراکز پیشگیری و کنترل بیماری خاطرنشان می کنند که یادگیری حرکات موزون جدید می تواند حافظه سرعت پردازش مغز شما را افزایش دهد. به عبارت دیگر، وقتی یک حرکت موزون جدید را انجام داده و از پس آن بر آیید، مغزتان از شما تشکر خواهد کرد. این یک تمرین مغزی طلایی برای تیز نگه داشتن ذهن است.

می خواهید آن را امتحان کنید؟ یکی از این فعالیت های موزون زیر را امتحان کنید:

 

 • در یک کلاس حرکات موزون سالسا، تپ، هیپ هاپ یا رقص معاصر شرکت کنید.
 • یک کلاس ورزش زومبا یا جاز را امتحان کنید.
 • یک ویدیوی آنلاین با حرکات موزون سرگرم‌کننده که همیشه می‌خواستید یاد بگیرید را تماشا کنید.
 • به همراه شریک زندگی خود رقص تالار را یاد بگیرید و از آن لذت ببرید.
 • دوستان خود را جمع کنید و بطور هماهنگ حرکات موزون انجام دهید.

 

5. از تمام حواس خود استفاده کنید

یک گزارش تحقیقاتی در سال 2015 نشان داد که استفاده از تمام حواس می تواند به تقویت مغز شما کمک کند.

برای تمرین حواس و مغزتان، سعی کنید فعالیت هایی را انجام دهید که به طور همزمان هر پنج حواس شما را درگیر کنند. می‌توانید پختن چند کلوچه، بازدید از یک فروشگاه محصولات کشاورزی یا رفتن به یک رستوران جدید را در حالی که روی بو کردن، لمس کردن، چشیدن، دیدن و شنیدن تمرکز می‌کنید،امتحان کنید. با این کار ذهن خود را تیز نگه خواهید داشت.

 

همچنین بخوانید: با این 10 راه سلامت مغز خود را تقویت کنید

 

6. یک مهارت جدید بیاموزید

یادگیری یک مهارت جدید نه تنها سرگرم کننده و جالب است، بلکه می تواند به تقویت ارتباطات در مغز شما نیز کمک کند.

تحقیقات انجام شده در سال 2014 نیز نشان داد که یادگیری یک مهارت جدید می تواند به بهبود عملکرد حافظه در افراد مسن کمک کند.

آیا چیزی وجود دارد که همیشه می خواستید یاد بگیرید؟ آیا کاری هست که همیشه دوست داشتید بدانید که چگونه آن را انجام دهید؟ آیا علاقه دارید که بدانید چگونه ماشین خود را تعمیر کنید، از یک برنامه نرم افزاری خاص استفاده کنید یا اسب سواری کنید؟ شما اکنون یک دلیل خوب دیگر برای یادگیری آن مهارت جدید دارید و آن هم استفاده از آن به عنوان یک تمرین مغزی طلایی و ناب است.

 

7. یک مهارت جدید را به شخص دیگری آموزش دهید

یکی از بهترین راه‌ها برای گسترش یادگیری، آموزش یک مهارت به فرد دیگر است. پس از یادگیری یک مهارت جدید، باید آن را تمرین کنید. آموزش آن به شخص دیگری مستلزم توضیح مفهوم و تصحیح هر اشتباهی است که مرتکب می شوید. به عنوان مثال، نحوه کار با چوب بیلیارد را یاد بگیرید و سپس مراحل آن را به یک دوست آموزش دهید.

 

8. موسیقی مناسب گوش بدهید یا ساز بنوازید

آیا راهی آسان، بسیار لذت بخش و ارزان برای افزایش قدرت خلاقیت مغز خود می خواهید؟ پاسخ شما در گوش کردن برخی از موسیقی ها است.

بر اساس یافته های یک منبع مورد اعتماد در سال 2017، گوش دادن به آهنگ های مناسب به ایجاد راه حل های نوآورانه تر در مقایسه با سکوت کمک می کند. این بدان معناست که گوش دادن به یک موسیقی مناسب که دارای احساسی خوب است، می تواند به تقویت تفکر خلاق و قدرت مغز شما کمک کند. اگر به دنبال انجام این تمرین مغزی ناب هستید، دنیای موسیقی درمانی بهترین منبع برای شما است.

و اگر می خواهید نحوه نواختن ساز را بیاموزید، اکنون زمان بسیار خوبی برای شروع است، زیرا مغز شما در هر مرحله از زندگی تان، قادر به یادگیری مهارت های جدید است. به همین دلیل است که شما هرگز برای شروع نواختن سازهایی مانند پیانو، گیتار یا حتی درام آنقدر پیر نیستید. همین حالا این تمرین مغزی طلایی و لذتبخش را شروع کنید.

 

مغز شما هم می تواند بهترین دوست شما باشد و هم بدترین دشمن تان. و همه چیز به  خودتان بستگی دارد.

 

9. راه ها و مسیر های جدید را امتحان کنید

وقتی نوبت به کارهای روزمره می‌رسد، در بلاتکلیفی گیر نکنید. در عوض، مایل باشید راه های جدیدی را برای انجام کارهای مشابه امتحان کنید.

هر هفته مسیر متفاوتی را برای رسیدن به محل کار انتخاب کنید یا شیوه حمل و نقل متفاوتی مانند دوچرخه سواری یا استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به جای رانندگی را امتحان کنید. مغز شما می تواند از این تغییر ساده به عنوان یک تمرین مغزی طلایی و عالی سود ببرد. احتمالا از اینکه تغییر دادن فکرتان چقدر آسان است، شگفت زده شوید.

 

10. مدیتیشن کنید

مدیتیشن روزانه می تواند بدن شما را آرام کند، تنفس شما را کندتر کرده و استرس و اضطراب را در وجود شما کاهش دهد.

اما آیا می دانستید که طبق یافته های منابع مورد اعتماد، انجام مراقبه به تنظیم دقیق حافظه و افزایش توانایی مغز شما برای پردازش اطلاعات کمک می کند؟

یک نقطه آرام پیدا کنید، چشمان خود را ببندید و هر روز پنج دقیقه به مدیتیشن بپردازید.

 

11. یک زبان جدید یاد بگیرید

یک بررسی در سال 2012 از یک منبع معتبر تحقیقاتی، فواید شناختی فراوان توانایی صحبت کردن به بیش از یک زبان را به طور قاطع ثابت کرده است.

بر اساس مطالعات متعدد، دوزبانگی می تواند به حافظه بهتر، بهبود مهارت های دیداری-فضایی و سطوح بالاتر خلاقیت کمک کند. مسلط بودن به بیش از یک زبان می تواند به شما کمک کند راحت‌تر بین کارهای مختلف جابجا شوید و شروع زوال ذهنی مرتبط با سن را به تأخیر بیاندازید.

خبر خوب این است که هرگز برای درو کردن پاداش یادگیری یک زبان جدید دیر نیست. به گفته محققان، شما می توانید با آموختن یک زبان جدید در هر زمان و دوره ای از زندگی خود، حافظه خود را تقویت کرده و سایر عملکردهای ذهنی خود را بهبود ببخشید.

 

12. ورزش تای چی را امتحان کنید

بر کسی پوشیده نیست که ورزش تای چی می تواند از بسیاری جهات برای سلامتی شما از جمله سلامت روان تان مفید باشد. بعلاوه، زمانی که احساس می کنید که زندگی تان نامتعادل به نظر می رسد، می‌تواند به شما کمک کند.

انجام یک تمرین منظم تای چی می تواند به کاهش استرس، بهبود کیفیت خواب و بهبود حافظه کمک کند. یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که تمرین طولانی مدت تای چی می تواند تغییرات ساختاری در مغز ایجاد کرده و در نتیجه حجم مغز را افزایش دهد.

اگر در این ورزش مبتدی هستید بهترین کار این است که با شرکت در کلاس آموزشی این ورزش، برای یادگیری حرکات مختلف آن اقدام کنید. اما هنگامی که اصول اولیه را یاد گرفتید، می توانید تای چی را در هر مکان و هر زمان تمرین کنید.

 

13. روی شخص دیگری تمرکز کنید

دفعه بعد که با کسی ارتباط برقرار می کنید، به چهار نکته در مورد او توجه کنید. شاید به رنگ پیراهن یا شلوار او توجه کنید. آیا عینک زده است؟ آیا کلاه بر سر دارد و اگر دارد چه کلاهی و با چه رنگی؟ موهای او چه مدلی و چه رنگی است؟

هنگامی که تصمیم گرفتید چهار چیز را به خاطر بسپارید، یک یادداشت ذهنی داشته باشید و بعداً در ادامه روز به آن یادداشت های ذهنی بازگردید. اما این بار، آنچه که در مورد آن چهار جزئیات به خاطر می آورید را بنویسید.

 

مغز مانند عضله است. زمانی که از آن استفاده می شود احساس بسیار خوبی داریم. درک کردن و فهمیدن لذت بخش است.

 

سخن پایانی دنیای موسیقی درمانی در مورد تمرینات مغزی برای تیز نگه داشتن ذهن

تمرکز بر سلامت مغز یکی از بهترین کارهایی است که می توانید صرف نظر از اینکه در چه سنی هستید، برای بهبود تمرکز، توجه، حافظه و تیز نگه داشتن ذهن خود انجام دهید،.

با گنجاندن تمرینات مغزی در زندگی روزمره خود، می توانید ذهن خود را به چالش بکشید و مهارت های شناختی خود را تقویت کنید. و احتمالاً در این راه چیزهای جدید و غنی را نیز یاد خواهید گرفت.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید