دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
یک مدیتیشن کوتاه اما فوق العاده سودمند برای متمرکز کردن آگاهی و هشیاری
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

یک مدیتیشن کوتاه اما فوق العاده سودمند برای متمرکز کردن آگاهی و هشیاری

فقط در 5 یا 6 دقیقه، بهترین مدیتیشن را انجام دهید! 

این مراقبه کوتاه به ما این امکان را می‌دهد که توجه خود را بر روی صدا های اطرافمان متمرکز کرده و حتی در زمانی که پریشان هستیم،لحظاتی روشن و دلچسب از آگاهی و هشیاری را تجربه کنیم.

ما اغلب در مدیتیشن از احساسات مرتبط با تنفس به عنوان لنگر اصلی مراقبه استفاده می‌کنیم. اما با این وجود، تمرکز بر روی صدا های محیط اطراف هم می‌تواند راهی آسان و سودمند برای انجام مدیتیشن باشد. با انجام این تمرین، در زمانی که به لحظاتی آرام نیاز داشته باشید، به آرامی آگاهی خود را متمرکز کرده و به آن دست خواهید یافت. انجام این مدیتیشن تنها 5 یا 6 دقیقه از وقت شما را خواهد گرفت.

بسیار خب، شروع می‌کنیم:

 

1. بیایید در ابتدا با متمرکز کردن توجه اصلی خودمان بر روی صداهای محیط اطراف شروع کنیم

فرقی ندارد که در کجا حضور داشته باشید. در اتاق شخصی خودتان یا محیط کار... به عنوان مثال، من همین حالا که در حال نوشتن بوده و در اتاق هستم و صدای تیک تاک عقربه‌های ساعت را می‌شنوم. پنجره هم باز است و صدای پرندگان را می‌شنوم. پس من توجه خودم را بر روی این صداها و هر صدای دیگری که می‌شنوم، متمرکز می‌کنم.

 

2. افکار و احساساتی که در شما شکل می‌گیرد را آزاد بگذارید

من در حالی که به صداهای اتاق گوش می‌دهم و توجه اصلی خودم را بر روی آن‌ها متمرکز کرده‌ام، افکار و احساسات بوجود آمده را آزاد گذاشته و آن‌ها را مسدود نمی‌کنم. فقط توجه داشته باشید که نباید درگیر این احساسات و افکار شده و تمرکز خود را از اصوات پیرامون از دست بدهید. من این شرایط را مثل زمان رانندگی در نظر می‌گیرم. در زمان رانندگی، توجه اصلی من به جاده پیش‌رو است، اما با این حال، هنوز هم از دید محیطی خود آگاه هستم، اتفاقات پشت‌سر را در آیینه‌ها می‌بینم و اگر کسی در صندلی عقب باشد، اتفاقات آن‌جا را هم می‌بینم. با تمام این حالات، من تمرکزم را بر روی رانندگی و جاده پیش‌رو از دست نداده و کانون توجه‌ام را به روبرو متمرکز می‌کنم. این همان کاری است که ما در این مراقبه انجام می‌دهیم. توجه اصلی ما به صداها است اما با این حال، افکار و احساسات مختلفی که در ما شکل می‌گیرند را مسدود نمی‌کنیم، متوجه وجود آن‌ها هستیم، اما درگیرشان نمی‌شویم و تمرکز اصلی خودمان را به‌آرامی بر روی شنیدن صداها حفظ می‌کنیم.

 

3. به کار خود ادامه داده و با تمرکز به صدای تمام اتفاقاتی که در اطرافتان رخ می‌دهد گوش فرا دهید

اجازه بدهید چیزی که مثل دید محیطی شما به‌وجود می‌آید، بیاید و برود، دقیقا مثل عابران پیاده‌ای که در هنگام رانندگی کردن آن‌ها را از داخل خودروی خود می‌بینید. این را به یاد داشته باشید که اگر ذهن شما سرگردان بوده و منحرف شود، اشکالی ندارد. نگران نباشید، این منحرف شدن، همان کار طبیعی است که ذهن انجام می‌دهد. در مقابل، لحظه‌ای که که متوجه شدید ذهن شما منحرف شده، همان لحظه آگاهی است که هدف ما بوده است. این لحظه، چیزی است که ارزش جشن گرفتن را دارد! بعد از آگاهی از انحراق ذهن خود، دوباره به آرامی توجه اصلی خود را به صداهای محیط اطراف برگردانید.

 

4. قبل از اتمام، با خودتان بررسی کنید و ببینید که آیا حالتی رخ داده است یا خیر؟

این حالت می‌تواند یک احساس، چیزی که بخاطر آن سپاسگزار باشید یا شاید یک احساس فوی باشد. هرچه که هست، ببینید که آیا می‌توانید همان نور آگاهی و هشیاری را برای بودن با آن احساس همراه کنید، به آن فکر نکرده و درگیر آن نشوید، گرفتار داستان‌های اطراف آن نشده و تنها آن حالت را با نوری عظیم از آگاهی و هشیاری احساس کنید. اگر این احساسات خیلی زیاد است، می‌توانید به عقب برگشته و دوباره توجه اصلی خود را به صداها جلب کنید. با آن‌چه که پیش می‌آید بنشینید و اگر تنشی در بدنتان وجود دارد، آن را حس کنید. لازم نیست چیزی را تغییر بدهید. فقط کمی به تنش توجه کنید، شناختن و کشف تنش در بدن، معمولا آن‌را نرم‌تر می‌کند. برای لحظاتی دیگر، با این احساسات بمانید و استراحت کنید.

 

روش انجام مدیتیشن شکلات را در اینجا بخوانید…

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :